DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mod de schimbare a arcului spate Solenza!, Help!

mark``
post 19 Sep 2009, 17:30
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Am cumparat un arc spate pt Solenza pt ca mi s-a rupt unul din ele. Am cumparat si ceva furtun cu care am invelit o spira din arc. Se zice ca ar fi bine sa faci asa. Bun, acum montajul as vrea sa-l fac eu. Si vreau sa-mi spuneti daca fac bine ce vreau sa fac:
- dau jos roata
- desfac telescopul in partea de jos si il imping in sus
- dupa faza asta bratul cu arc cu tot ar trebui sa cada jos cu tot cu butucul rotii nu?
Bine acum in cartea tehnica zice ca mi-ar trebui un dispozitiv, ceva cleste de comprimat arcul. Stiu ca asa ar fi ideal dar m-am gandit sa fac in alt fel ca sa inlatur nevoia acestui dispozitiv. In timp ce e pe cric masina, pun ceva sub butuc (zona de care se prinde roata - unde sunt tamburii de frana) si las jos masina pana nu ar mai avea nevoie de cric (teoretic - ca n-o las fara cric). Apoi desfac amortizorul in partea de jos si ridic iar masina. Dupa cate ma gandesc eu ar trebui sa se elibereze in felul asta arcul.
Corect? Astept sugestii ca as vrea sa ma apuc cat mai curand de lucru. biggrin.gif

19 Sep 2009, 18:53:
Nu ma ajuta nimeni?

This post has been edited by mark``: 19 Sep 2009, 18:53


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 19 Sep 2009, 19:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




eu am schimbat la a mea arcurile spate....
si in primul rand se schimba amandoua arcurile !!!!!
chiar daca numai unu e rupt.
ridici masina de partea din spate pe butuci si de o parte si de alta
desfaci rotile
desfaci telescoapele(din portbagaj) si va cadea puntea si gata iei arcurile si pui altele.....in aceeasi pozitie....si ridici inapoi puntea prinzi telescoapele....si ai grije ca atunci cand ridici la loc puntea sub masina la distribuitoru de lichid de frana are o tija ce intra in punte.....sa vezi sa fie la locu ei !!!!

aaaa si da
spor la munca biggrin.gif

ps.
presa ca sa compresezi arcurile nu ai nevoie decat la arcurile de pe fata tongue.gif

This post has been edited by nenestean: 19 Sep 2009, 19:37


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 19 Sep 2009, 21:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Daca fac treaba asta doar pe o parte nu se poate? Trebuie neaparat suspendata pe ambele parti? Daca e suspendata doar o parte nu vine jos arcu de acolo?


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 19 Sep 2009, 22:24
Post #4


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(mark`` @ 19 Sep 2009, 17:30)
Am cumparat un arc spate pt Solenza  pt ca mi s-a rupt unul din ele. Am cumparat si ceva furtun cu care am invelit o spira din arc. Se zice ca ar fi bine sa faci asa. Bun, acum montajul as vrea sa-l fac eu. Si vreau sa-mi spuneti daca fac bine ce vreau sa fac:
- dau jos roata
- desfac telescopul in partea de jos si il imping in sus
- dupa faza asta bratul cu arc cu tot ar trebui sa cada jos cu tot cu butucul rotii nu?
Bine acum in cartea tehnica zice ca mi-ar trebui un dispozitiv, ceva cleste de comprimat arcul. Stiu ca asa ar fi ideal dar m-am gandit sa fac in alt fel ca sa inlatur nevoia acestui dispozitiv. In timp ce e pe cric masina, pun ceva sub butuc (zona de care se prinde roata - unde sunt tamburii de frana) si las jos masina pana nu ar mai avea nevoie de cric (teoretic - ca n-o las fara cric). Apoi desfac amortizorul in partea de jos si ridic iar masina. Dupa cate ma gandesc eu ar trebui sa se elibereze in felul asta arcul.
Corect? Astept sugestii ca as vrea sa ma apuc cat mai curand de lucru. biggrin.gif

<span class='edit'>19 Sep 2009, 18:53:</span>
Nu ma ajuta nimeni?
*


salut
daca vrei sa schimbi decit un arc atunci fa in altfel...de exemplu asa fac eu la a mea...alaturat iti prezint si o poza unde vei baga un levier mai lung (un X cu rosu) si te lasi pe el pina cind arcul se slabeste si il poti scoate...bineinteles dupa ce desfaci telescopul spate si de jos si de sus...ca daca ai telescop ca mine pe gaz degeaba il desfaci decit de jos si il impingi ca el o sa iti revina la loc
deci ...ai inteles

19 Sep 2009, 22:26:
mai clar

This post has been edited by ramsen: 19 Sep 2009, 22:26

Attached thumbnail(s)
DSC01216.JPG ( Size: 317.76k ) Number of downloads: 1712
DSC01216.JPG ( Size: 318.21k ) Number of downloads: 1941


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 20 Sep 2009, 08:19
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




M-am prins. Pot sa desfac telescopul jos si sus si cand masina e inca pe roata?


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 20 Sep 2009, 14:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




da . poti desface telescopul cat masina e pe roti . Eu consider ca e mai simplu sa desfaci ambele telescoape si suspenzi masina pe butuci si iti schimbi doar arcul care doresti dupa metoda lui nenestean , decat sa te chinui ridicand o singura parte.
Bafta !

This post has been edited by ovidiu87: 20 Sep 2009, 14:49


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 20 Sep 2009, 14:58
Post #7


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(ovidiu87 @ 20 Sep 2009, 14:43)
da . poti desface telescopul cat masina e pe roti . Eu consider ca e mai simplu sa desfaci ambele telescoape si suspenzi masina pe butuci si iti schimbi doar arcul care doresti dupa metoda lui nenestean , decat sa te chinui ridicand o singura parte.
Bafta !
*


sint de acord si cum zici tu...dar totusi tine minte ca el este incepator si nu ar trebui sa il complicam rau...elevator ai pe undeva?daca da dute pe elevator si il schimbi cu metoda mea...bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 20 Sep 2009, 15:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Nu am elevator, schimb arcul in spatele blocului, deci...(da ma adaptez eu pe timp ce lucrez). De multe ori am invatat in timp ce facem o operatiune sau alta.
PS. Mai spunea cineva ca atunci cand schimbi arcuri se schimba amandoua. Perfect de acord, numai ca vedeti voi, e criza si bani putini. Decat 2 arcuri uzate mai bine unul nou si ulterior (intr-o luna - 2) mai schimb unul. Oricum masina e din 2004, sper sa nu fie diferenta mare, sper...
PS2. Apropo, ca sa nu duc jos toate sculele dupa mine cam ce chei mi-ar trebui? Am gasit cam ce mi-ar trebui pt logan dar nu stiu daca e la fel si pt solenza: fixa de 6 de tinut contra sus la telescop, inelara de 16 de desfacut telescopul in partea de sus si tubulara de 18 pt desfacut jos la telescop. Cam atat nu?

This post has been edited by mark``: 20 Sep 2009, 15:11


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 20 Sep 2009, 15:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




telescopu se desface jos cu 22... iar sus nu mi mai aduc aminte bine, e 16 sau 17.


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 20 Sep 2009, 20:10
Post #10


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




17


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 21 Sep 2009, 19:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Am reusit intr-un final sa pun arcul. Va impartasesc cateva din experienta cumulata poate ajuta pe altii care vor sa se apuce singuri de treaba:
- singuri nu o sa reusiti sa dati jos arcul si sa-l puneti la loc, trebuie sa mai fie cineva cu voi care sa apese cu piciorul pe butucul rotii in jos astfel incat sa se mai elibereze din stresul arcului si sa-l puteti trage afara
- nu e nevoie sa dati amortizorul jos de tot, ajunge sa-l desfaceti doar sus
- e adevarat ca spunea cineva ca daca se schimba un arc trebuie pus si celalalt asta pt ca se formeaza o diferenta de inaltime intre partea masinii cu noul arc si partea cu vechiul arc. La mine e mica diferenta dar este... Sper sa reusesc sa-l schimb si pe celalalt
- macar am scapat de sacartaitul sacaitor pe care il aveam din cauza ca-mi era rupt arcul
- acea mica presa de arc nu e obligatorie dar va face viata mai usoara si puteti schimba arcul singur
Am totusi o intrebare, am vazut pe youtube schimbarea amortizorului si implicit a arcului pe fata la Logan (banuiesc ca e la fel si la Solenza):
de ce mama naibii stiam ca trebuie presa de arc neaparat pe fata? Daca stiam ca vine asa usor jos nu mai duceam masina la dacia si o faceam singur. blink.gif

This post has been edited by mark``: 21 Sep 2009, 19:59


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 21 Sep 2009, 20:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




la solenza trebuie presa pt arcuri fata siguuuur !!
eu am desfacut la mine si am dat de naiba.
prima data am desfacut de jos si apoi am luat imbus si cheie inelara si am desfacut si nu am fost atent ca se decompreseaza arcu......
cand sa desfiletat de tot piulita de pe telescop mi'a sarit arcu cu tot cu telescop direct in planetara (aia din stanga) si mi'a scos'o din cutie
cu tot cu ulei sad.gif


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 21 Sep 2009, 20:18
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




radmasa.gif Scuza-ma dar n-am vrut, dar nu ma puteam abtine radmasa.gif Oricum bine ca mi-ai zis, mersi, se pare ca e diferit de Logan.

This post has been edited by mark``: 21 Sep 2009, 20:18


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 21 Sep 2009, 20:22
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




da ...e de ras smile.gif....dar cand am vazut ca imi curge uleiu din cutie care il schimbasem cu 2 zile in urma mi'a venit sa plang.......si apoi numai probleme am avut cu burdufu de la planetara....tot imi curgea......pana am pus burduf nou rulment nou de origine montate la dacia la reprez.
acu e ca noua....dar pt ca nu am pus presa pe arc.......ma costat cateva milioane smile.gif

This post has been edited by nenestean: 21 Sep 2009, 20:23


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 21 Sep 2009, 20:26
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Apropo de planetare, am constatat tot azi ca burduful de la planetara dreapta mi s-a spart. Aveti habar cam cat m-ar costa sa iau un burduf nou si vaselina aia? Eventual, pot sa fac eu schimbul de burduf? Am vazut ca la un capat al burdufului e prins de planetara printr-un colier de unica folosinta, e grav?


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 21 Sep 2009, 20:33
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




da.....si cu ala am avut probleme...de doua ori smile.gif).
este burduf in magazin cu 10 lei.....
dar nu tine mult....
am luat de la reprez. cu 25 de lei burduf +vaselina + coliere
si burduf gros.
parerea mea e ca e mult mai bun ala de origine si nu e mare diferenta smile.gif
.......ca sa schimbi.....
trebuie sa scoti planetara afara....nu e greu...
desfaci colierele de la burdufu de catre motor si apoi ii iei "capu"
si inauntru ii o tripoda....
aia are o siguranta.care o iei jos cu doua surubelnite sau cu patent pt sigurante...daca ai asa ceva
scoti tripoda si scoti burdufu si apoi desfaci burdufu stricat si bagi cel nou......pui aproape plin de vaselina pui colierele pe urma bagi inapoi burdufu de catre motor pui tripoda in pozitia in care intra la loc cel mai usor.
pui capu ala....coliere.....(cica si alea de plastic sunt bune coliere.......alea ce se trag)
si cam atat :-?


(la mecanici va costa cel mult 60 de lei sa iti faca operatiunea asta.....vezi tu de ti se merita sa o faci tu sau nu tongue.gif )

This post has been edited by nenestean: 21 Sep 2009, 21:17


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 21 Sep 2009, 20:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Mersi mult, o sa incerc sa fac operatiunea singur.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 21 Sep 2009, 21:44
Post #18


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(mark`` @ 21 Sep 2009, 21:26)
Apropo de planetare, am constatat tot azi ca burduful de la planetara dreapta mi s-a spart. Aveti habar cam cat m-ar costa sa iau un burduf nou si vaselina aia? Eventual, pot sa fac eu schimbul de burduf? Am vazut ca la un capat al burdufului e prins de planetara printr-un colier de unica folosinta, e grav?
*



Kit burduf planetara (partea dinspre cutie 30 de lei) kitul contine: burduf de cauciuc, pliculet cu vaselina si doua coliere. Manopera 100 de lei.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 21 Sep 2009, 21:45
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Aoleu, scumpa manopera, mai bine fac eu.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 21 Sep 2009, 22:42
Post #20


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Pai mie (ma rog, lu' tata, ca nu au vbit cu mine, ci cu el; eu doar am fost cu masina acolo) mi-au zis astia ca ma taxeaza ca si cum ar trebui schimbata planetara pentru ca o dau jos si o monteaza la loc.

PS: lucrarea nu a fost facuta in service Dacia.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 21 Sep 2009, 23:19
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Sa fie sanatosi, tot singur o fac.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DZL
post 29 Sep 2009, 00:04
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 May 09




Salut!



Am si eu o intrebare daca tot e vorba despre arcuri: Cand iti dai seama ca trebuie sa schimbi arcurile si/sau telescoapele?
Amea are aproape 214000 km si nu am schimbat nici arcuri nici telescoape la ea.Am observat un pacanit deranjant pe spate la denivelari mai mari.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004-Avantage - GL 06 DJK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 29 Sep 2009, 00:35
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




La km aia poti sa schimbi arcurile si telescoapele linistit. Eu am 105.000 km la a mea si dupa cum am scris, mi s-a dus unul si telescoapele dau semne de oboseala. Poti sa incerci simplu: deschide portbagajul si apasa-te cu ambele maini pe muchia lui cat poti de tare. Daca se balanseaza mai mult de 1 tura e bai, daca o apesi si revine la loc fara alta baleiere e ok.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 23 Oct 2009, 08:40
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salutare,

cum iarna se apropie cu pasi mari am purces la schimbari: ulei, filtru ulei, filtru aer, completare antigel, cauciucuri de iarna.

ei bine cind am dat roata spate dreapta jos am avut un mic soc: arcul de pe acea parte are jumatate de spira dusa... nu am simtit nimic la mers, probabil ca partea lipsa a fost suplinita de cealalta jumatate a spirei iar spatele nu pare a fi lasat.

ei bine am inceput sa fac sapaturi de unde as putea face rost urgent de un arc (stiu, o sa ziceti se schimba ambele. corect dar...in functie de remuneratie, coane fanica: intii il schimbam pe cel care este deja in suferinta si cind ne inzdravenim si noi il schimbam si pe celelalt).

am inceput sa dau telefoane, m-am deplasat personal, am vazut (gresit) si pina la urma am luat unul.

aici as dori ajutorul dvs.: in catalogul pieselor de schimb (pe care l-m consultat ulterior) arcul de solenza apare ca ar avea 6 spire si jumatate. cel pe care l-am cumparat are 8 spire. pe bonul fiscal, acasa am observat, scrie arc fata. pe forum am citit ca arcurile de solenza ar fi mai mari decit cele de supernova.

nu cumva arcul pe care l-am cumparat este de fata, asa cum scrie si pe bon ?

daca intr-adevar arcul de spate pentru solenza are 6 spire si jumatate nu as vrea sa il tai (mai degraba stric) pe cel pe care l-am cumparat.

imi e teama ca nu cumva cu arcul asta mai mare cu 1 spira si jumatate decit cel din catalog masina sa nu se ridice prea mult de fund scazind astfel stabilitatea.

exista diferenta intre arcurile de supernova si solenza in general si pe spate in special ?

multumesc,

This post has been edited by george_scala_2004: 23 Oct 2009, 09:12


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 23 Oct 2009, 21:33
Post #25


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




daca este de fatza nu il poti pune pe spate...intr-o parte arcul spate este mai ingust decit cealalta parte...deci...acum am dat la cineva 2 arcuri spate...si inca ceva care am obs eu la arcuri...cele de fatza au spira mai subtire decit spatele...si distanta intre spire pe fata este mai mare decit spatele...asa am obs eu


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionelpopa83
post 24 Oct 2009, 18:14
Post #26


dea


Group: Members
Posts: 237
Joined: 1 May 06




QUOTE(mark`` @ 19 Sep 2009, 17:30)
Si vreau sa-mi spuneti daca fac bine ce vreau sa fac:
- dau jos roata
<span class='edit'>19 Sep 2009, 18:53:</span>
Nu ma ajuta nimeni?
*


QUOTE(nenestean @ 19 Sep 2009, 19:32)
eu am schimbat la a mea arcurile spate....
ridici masina de partea din spate pe butuci si de o parte si de alta
desfaci rotile
*



- eu am reusit din cate imi amintesc fara sa dau jos rotile wink.gif


--------------------
dacia solenza 2005 confort - dea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 24 Oct 2009, 18:20
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




corect smile.gif
se poate si fara sa dai jos rotile....dar va trebuii sa o suspendezi pe ceva butuci mai inalti smile.gif
daca iei rotile....doar niste butucei mici ajunge happy.gif


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 24 Oct 2009, 19:23
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




multumesc tutoror dar...tot nu m-ati lamurit cite spire are nenorocitul ala de arc de spate de la solenza ?

ca nu mai pricep nimic: unii zic ca arcul de supernova este mai mare si mai subtire, altii ca cel de la solenza (fata si spate) este mai scurt si mai gros, in catalog ambele arcuri apar cu 6 spire si jumatate !

This post has been edited by george_scala_2004: 24 Oct 2009, 20:19

Attached File(s)
Attached File  140_141.pdf ( 144.36k ) Number of downloads: 137
Attached File  154_155.pdf ( 190.7k ) Number of downloads: 110


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 24 Oct 2009, 19:33
Post #29


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(george_scala_2004 @ 24 Oct 2009, 19:23)
multumesc tutoror dar...tot nu m-ati lamurit cite spire are nenorocitul ala de arc de spate de la solenza ?

ca nu mai pricep nimic: unii zic ca arcul de supernova este mai mare si mai subtire, altii ca sel de la solenza este mai scurt si mai gros, in catalog ambele arcuri apar cu 6 spire si jumatate !
*


poza de mai jos iti arata arcul meu de pe solenza...(60 01 546 224)...are 6 spire

Attached thumbnail(s)
Imagine0416.jpg ( Size: 284.21k ) Number of downloads: 1502


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 24 Oct 2009, 20:23
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




multumesc ramsen. wub.gif asta vroiam sa aflu. wink.gif deci codul din catalog, cel cu 6 spire si jumatate, este corect, adica corespunde cu ce este efectiv montat pe masina.

insemna ca cel pe care l-am cumparat deja, cu 8 spire, nu este de solenza ? blink.gif atunci de ce este ? wacko.gif de supernova ? sau...? sad.gif

This post has been edited by george_scala_2004: 24 Oct 2009, 20:28


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 22:39
Forum Renault