DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> picură în interior

vasko85
post 21 Aug 2013, 14:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 June 12




Am o problemă la o solenza acel model imediat apărut după super-nova dică primul. îmi picură în interior printr firele de sub volan. nu găsesc gaura. vreau un sfat ceva.


--------------------
dacia solenza 2004 - vn-05-kpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianfcsb
post 24 Oct 2013, 19:07
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 April 13




Salut, uitete la parbriz poate il ai fisurat mie la acele "chedere" care tine parbrizu si luneta ,le-am bagat un adeziv care lipeste/se intareste tare , si nu imi mai ploua nici in fata nici in portbagaj,baga niste adeziv pe sub chederele alea...


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Oct 2013, 20:08
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ideea la chederul parbrizului e de a baga niste "silicon" care ramane flexibil dupa intarire, nu tare, ca daca e tare e numai bun de a sparge parbrizul la tensionari ale caroseriei (de exemplu silicoanele pentru temperaturi inalte pentru zone cu foc se intaresc ca piatra, nu-s potrivite).
Preferabil sa fie si unul neutral (fara acid) iar daca are si aderenta la cauciuc, si mai bine.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Oct 2013, 21:05
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Siliconul negru parca adera bine pe cauciuc si ramane flexibil.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 24 Oct 2013, 22:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




De cateva zile am terminat si eu de bagat silicon sanitar intre cheder si tabla si intre cheder si parbriz.Mai intai am curatat bine intre cheder si tabla apoi intre geam si cheder cu multe carpe uscate....apoi am sters cu spirt chederul, tabla de sub cheder si geamul sub cheder......in sfarsit silicon transparent...Mers cineva in spatele meu dupa ce dadeam eu cu silicon celalalt apasa usor pe cheder si in acelasi timp stergea cu carpa imbibata putin in spirt surplusul de silicon si asa a iesit foarte frumos(estetic).Astept prima ploaie sa vedem cum se comporta.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 06:37
Forum Renault