DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Diagnoza, Ce parere aveti despre programele de diagnoza .

IRONICK
post 15 Apr 2009, 21:00
Post #31


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(djasu82 @ 15 Apr 2009, 20:26)
iar daca latopul nu are serial se face rost de adaptorul usb-rs232 si poti instala linistit power obd.
Daca vreti sa construiti cautati schemele ca au fost puse de ironick


Ufff ... sa iti mai corectez doua greseli. Doar adaptoarele cu Prolific si FTDI stiu sa faca "transferul" bine. Schemele mele merg doar cu DDT, pentru power obd (si alte programe de genul asta) este necesara un alt tip de interfata.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 15 Apr 2009, 23:00
Post #32


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




de aceea te si provoc ca sa vorbesti asa afla si alti biggrin.gif.

This post has been edited by djasu82: 15 Apr 2009, 23:01


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Apr 2009, 23:03
Post #33


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu ma provoci, ii induci in eroare pe altii. Nu stau sa explic de fiecare data cand se mai trezeste cineva pe forum ca vrea interfata. Cine are bunavointa, cauta si gaseste. La un moment dat imi piere si mie bunavoita de a repeta niste lucruri la nesfarsit.

This post has been edited by IRONICK: 15 Apr 2009, 23:07


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 21 Apr 2009, 18:00
Post #34


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ce spuneti de acest mic aparat care poate scana multe masini inclusiv motoarele de reno dacia Scanner_VChecker_OBD_II

This post has been edited by djasu82: 21 Apr 2009, 18:01


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 21 Apr 2009, 18:21
Post #35


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Ok. Il cumperi, vezi ca nu ai erori sau ai una, o afiseaza si te uiti ca boul la ea, apoi pui 250 RON in sertar.

Dupa un timp zici ca ar fi util sa faci ceva cu ea si dai anunt pe forum ca faci ...."diagnoza" auto.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 21 Apr 2009, 19:07
Post #36


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




hai ma nu fi s tu asa cred ca oricine ar dori sa-si faca singur un diagnostic ... cel putin din cate ma stiu eu nu am facut si nu voi face afaceri pe forum precum alti care isi vand aprinderi si mai stiu eu ce nebunie...
Dar decat sa te complici cu un laptop cablu de scanare programe protocoale ... nu crezi ca e mai simplu acest aparat simplu robust plus ca iti poate afisa in timp real multi parametri. Nu cred ca si tu susti sa merga fiecare la service pentru orice banalitate care se poate transforma intr-o caruta de bani precum fac multi mecanici .
Eu am pus asa pentru informare cine vrea bine cine nu iar bine .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Apr 2009, 20:58
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




tipul ala de dispozitive afiseaza putini parametri utili (temperatura apa, pozitie clapeta, presiune in galerie, avans la aprindere, rpm, ceva valori ale sondelor de oxigen si cam atat). Mai vede si erorile EOBD si daca poate le si sterge.
Nu-ti afiseaza niste lucruri mai utile in diagnoza (de ex timpii de injectie, functionarea supapei de carbon, setari de ABS sau de airbaguri etc)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 21 Apr 2009, 21:02
Post #38


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




djasu82

Tu vezi ce a zis klaus. Ca bine a zis.

Daca nu vreti sa pricepeti ca is simple jucarii si ca nu au REAL folos...e fix treaba voastra. Si si daca ar avea un real folos, trebuie mult know-how in capul utilizatorul ca sa INTERPRETEZI ce citesti acolo. Asta daca chiar vrei sa ii zici....DIAGNOZA. Altfel e o citire de date, si eventual stergere de erori. Sincer, nu stiu ce va umezeste asa treaba asta.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Apr 2009, 21:45
Post #39


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




mah, pana acum a dat-o bara de doua ori cu interfetele. prima data cu elm-ul si acum cu conserva de mai sus.

This post has been edited by IRONICK: 22 Apr 2009, 09:10


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 22 Apr 2009, 09:07
Post #40


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




QUOTE(driverx @ 21 Apr 2009, 22:02)
djasu82

Tu vezi ce a zis klaus. Ca bine a zis.

Daca nu vreti sa pricepeti ca is simple jucarii si ca nu au REAL folos...e fix treaba voastra. Si si daca ar avea un real folos, trebuie mult know-how in capul utilizatorul ca sa INTERPRETEZI ce citesti acolo. Asta daca chiar vrei sa ii zici....DIAGNOZA. Altfel e o citire de date, si eventual stergere de erori. Sincer, nu stiu ce va umezeste asa treaba asta.
*



Nu ne umezeste asa de tare,dar daca mergem la service sau la un nene intreprinzator,de unde stim noi ca aia nu se uita in monitor ”ca curca-n lemne”?
Apasa si ei 2 taste,mormaie ceva......da-mi banu” si gata,e totul ok,sau iti spune sa schimbi bujiile wacko.gif
Domnilor,nu ma pricep,dar vreau sa invat...de la zero....ca un elev de clasa intai........ma poate ajuta cineva dintre cei care se pricep cu adevarat?
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Apr 2009, 09:19
Post #41


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Inseamna ca nu ai asistat in service autorizat pentru marca de masina care o ai, cu scula adevarata, nu jucarie care indica doar erori, RPM, Coolant temp, Vechile speed, O2 sensors (cam atat in mare), deci avea TOATE informatiile si tot se uita "ca curca-n lemne".

Io inteleg ce ziceti. Dar cu alea NU o sa va reparati masinile. Nu stiu ce e asa greu de priceput. Si daca va luati scula de diagnoza pentru Renault, va zic, nu e cum credeti voi.

La Mitsubishi stau de 6 luni si ne uitam la diagnoza care arata toti parametrii OK dar la mine motorul merge ca dracu. Iar problema SIGUR nu e mecanica. Nu e ca in filme la star trek cand apasa pe 2 butoane, voi auziti 2 beep-uri discrete in difuzoare si imediat dupa aia klingonianu zice un status detailat asupra damage-urilor navei.

Eu n-am avut la Logan scula de diagnoza, dar motorul se tot oprea, am tot mers in service, am stat muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult cu manualu de service in fata, m-a mai ajutat putin klaus si apoi am mers sa ii invat pe aia CE valori trebuie sa returneze senzoru aval in anumite conditii, nu S.F.-urile care mi le returna a meu iar ei motivau ca e din cauza benzinei. Nu ma laud, dar a trebuit sa stau sa ii conving cu print-uri din manual ca nu e cum zic ei, ca am dreptate. Dar nu puteam face asta daca o luna si ceva nu adunam cunostintele care le am acum. De aia am zis, mai puneti mana si studiati putin si eventual dupa aia sa va luati scula ca lumea, nu un ELM.

Dar cred ca fiecare ar trebui sa aiba alte scopuri in viata. Sau toti vreti sa deveniti "electricieni" (cum ii place sa zica la Dacia) auto?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Apr 2009, 09:28
Post #42


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(puiu82 @ 22 Apr 2009, 10:07)
Domnilor,nu ma pricep,dar vreau sa invat...de la zero....ca un elev de clasa intai........
Spor la documentat, gasesti tot pe forum. Ce inseamna o interfata, un mod de conectare, ce parametrii ai nevoie pentru tipuri de defecte, etc ...

This post has been edited by IRONICK: 22 Apr 2009, 09:28


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 22 Apr 2009, 10:52
Post #43


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




puiu vezi te poti informa aici interfata ironick a realizat un mic montaj eletronic simplu cu care te poti loga la interfata dsn cu ajutorul unui laptop care are serial si cu ajutorul programului ddt2000 poti vedea daca ai probleme sau nu. E cam greu programul dar te descurci pana la urma . Eu am cumparat acum cateva luni interfata obd2-usb de la autoscan si mi-a functionat , mi-am prins si eu urechile prima data dar m-am descurcat in final.

This post has been edited by djasu82: 22 Apr 2009, 10:54


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 22 Apr 2009, 15:10
Post #44


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




@ Ironick,multumesc.......dar nu inteleg mare lucru de acolo.
Am cumparat un cablu si un cd cu instructiuni si ddt2000.
Am luat de pe net si un demo cu power obd.....ce imi mai trebuie?
De laptop fac rost,dar cred ca are windows vista instalat,merge cu el?
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 22 Apr 2009, 15:37
Post #45


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




power obd demo nu merge cu cablul ala de 150 de lei....sau nu stiu eu/....


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 22 Apr 2009, 15:53
Post #46


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu merge trebuie pe serial ca sa functioneze power obd... e ca naiba iti citeste si recunoaste cablul dar cand dai la conectare nu te lasa si apar erori. In schimb cu ddt2000 lucreaza frumo , nici mie nu-mi mere pe vista ci pe xp.
Drivx noua nu trebuie pentru masin straine ci pentr super nova o jucarie simpla care sa ne afiseze parametri de lucru senzorii etc. A trecut deja 9 ani de cand a aparut la noi primul motor de reno controlat de o unitate eltronica pentru injectie si totusi nu se stie mare lucru ...

This post has been edited by djasu82: 22 Apr 2009, 15:55


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Apr 2009, 15:54
Post #47


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Si un ELM stie cam acelasi lucru indiferent ca e vorba de masina straina, masina romaneasca, masina de 2 ani sau de 9 ani. Generalitati care NU te ajuta la o DIAGNOZA. Ca despre asta vorbim, nu?

Pentru toti parametrii si toate calculatoarele masinii se merge pe putin alte protocoale, la unii pe alte baud-uri. Cam altceva returneaza nenea ECU.

This post has been edited by driverx: 22 Apr 2009, 15:56


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 22 Apr 2009, 16:01
Post #48


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




da dar elm-ul cunoste mai multe protocoale pentru a se conecta la mai multe modele... evident nu multa lume cunoaste programare pentru modificarea avansului a timpilor de injectie dar tousi pentru monitorizarea senzorilor e bine sa ai asa ceva.

This post has been edited by djasu82: 22 Apr 2009, 16:02


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Apr 2009, 16:20
Post #49


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




E putin invers la treaba cu ELM-ul, dar noah, e asa cum zici tu.

Din lista asta https://www.scantool.net/support/index.php?...leid=32&nav=0,4 spune-mi tu CE te ajuta la o diagnoza ca lumea....

This post has been edited by driverx: 22 Apr 2009, 16:22


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Apr 2009, 16:39
Post #50


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(djasu82 @ 22 Apr 2009, 16:53)
nu merge trebuie pe serial ca sa functioneze power obd...
Deja incepi sa ma enervezi! Ce nu intelegi? O interfata pentru ddt este chioara, adica nu gandeste deloc (adica cum faci tu acum si nici nu vad nici o bunavointa din partea ta). Una pentru powerobd si alte programe de acest gen are nevoie de un pic de creier. Protocoalele la nivele de mufa obd si mufa usb sunt aceleasi.

Este ca in osi ... daca ai auzit.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Apr 2009, 17:31
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(puiu82 @ 22 Apr 2009, 10:07)
Nu ne umezeste asa de tare,dar daca mergem la service sau la un nene intreprinzator,de unde stim noi ca aia nu se uita in monitor ”ca curca-n lemne”?
Apasa si ei 2 taste,mormaie ceva......da-mi banu” si gata,e totul ok,sau iti spune sa schimbi bujiile wacko.gif
*

Eu am fost si la service non-marca, la un intreprinzator, si avea nenea ala vreo 3 scule de diagnoza electronica, alegeai tipul de masina etc si citeai inclusiv setari din UCH (de fapt erau din BSI la mine), diagnosticai tot ce se cam putea legat de injectie etc.
Exista scule si scule. Si de 50 Euro, si de 5.000 euro...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 22 Apr 2009, 18:27
Post #52


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




IRONICK fie cum spui tu .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 23 Apr 2009, 02:32
Post #53


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




@ Klaus,ok exista scule si scule biggrin.gif ,cum spui tu.
Dar nu asta am vrut sa spun,m-ai inteles gresit......chiar daca nenea ala are aparatura necesara,poate nu stie,nu vrea,n-are chef sa o foloseasca......cum imi dau seama daca isi face treaba pt care e platit?
De aia vreau sa fac eu lucrul asta......doar ca nu stiu cum.
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 23 Apr 2009, 07:34
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




Puiu82 "crede si nu cerceta"! tongue.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 23 Apr 2009, 07:54
Post #55


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(puiu82 @ 23 Apr 2009, 03:32)
.....
De aia vreau sa fac eu lucrul asta......doar ca nu stiu cum.
Bafta!
*



Si lunile bune, poate chiar anii de experienta care trebuia sa ii culeaga aia din service stai tu acuma sa le faci in locul lui, in loc sa iti vezi de prioritatile tale din viata.

Ba, eu mi-am irosit MULT PREA mult timp cu Mitsubishi asta studiind fix ceea ce voi ignorati (nu scula e cea mai mare problema, nu softu, ci ceea ce ar trebui sa fie in capul vostru ca sa intelegeti si sa trageti concluziile corecte citind prostiile returnate de scula de diagnoza). Stateam sa ii invat pe astia din CJ cum se fac reglajele cu diagnoza in fata. De ce? NU pentru ca nu vroiau, NU pentru ca nu stiau ce e aia scula de diagnoza, ci pentru ca NU au citit manualul de service. Am stat 10 minute sa ma cert cu directoru si cu tipul de la diagnoza spunand ca procedura de care vorbesc eu CHIAR EXISTA si NU pentru alta masina ci pentru masina MEA si in cele din urma m-am enervat, am scos din portbagaj foaia printata cu procedura si i-am pus-o sub bot. Nu o sa uit in veci imaginea cum i-a cazut fata citind ce scrie acolo.

Cu sculele alea abordarea si know-how-ul care se pare ca le aveti o sa fiti capabili sa cititi niste parametri si erorile (care probabil nici nu le aveti). Diagnoza in nici un caz.

This post has been edited by driverx: 23 Apr 2009, 07:56


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Apr 2009, 13:19
Post #56


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai vezi ca si tu te-ai certat cu cei din service ... stai linistit ca nu ne irosim viata sau tu acuma te-ai insurat si te-a pus femeia la respect ? Daca da toate cele bune . Driverx jucarele simple alti la logan si-au facut cat de cat diagnozele si-au urcat noile harti pe calculator ca daca nu era asa nu s-ar mai fi vorbit si aici pe dacia club si pe reno. Omu e curios , merge bine nu mere iar bine . Eu unu nu prea am stat de diagnoza mi-a picat ceva am pus mana siam reparat si multumesc lui d-zeu ca mere bine . Am mai aflat una alta de pe forum si totul e ok.
Am vazut azi pentru a castiga 7 cp la dsn 1.4 si cuplu 127 nm iti ia 150 de euroi pentru 1-2 minute de incarcare a noi harti ma rog modificari de avans injectie cea ce e prea mult zic eu. Cine e nebun sa dea 6 milioane doar pt 7 cp ? ma rog ca sa ai si tu 82 de martoage si nu prea le atingi niciodata.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Apr 2009, 13:45
Post #57


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(djasu82 @ 23 Apr 2009, 14:19)
modificari de avans injectie
vise taica, daca era asa de simplu facea toata lumea


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 23 Apr 2009, 14:14
Post #58


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




djasu82,

Nu stiu ce aberezi tu acolo cu nevasta and shit, dar sa zicem ca am trecut prin destule si cu Logan-ul dupa accident si cu Lancer-ul asta stricat ca sa realizez prea bine ca pana nu inveti masina aia, un laptop in fata, 10 parametrii si botonu' Clear DTCs nu te ajuta prea mult. Si in cazurile mele nu vorbim de ELM-uri, ci de sculele de diagnoza din service-uri.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Apr 2009, 16:58
Post #59


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




scule scule nu te-am inteles de ce ti-ai loat lancerul sad.gif in fine il rezolvi tu pana la urma numai bine.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:49
Forum Renault