DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cotiera

Valentine
post 11 Sep 2004, 21:44
Post #1


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Daca intra la tuning (relativ). Sunt curios daca cine a analizat mai atent problema crede ca poate sa instaleze cotiere pe Ambition.

Probleme: scaunele nu se mai pot schimba intre ele, caci unul are reglaj pe inaltime si celalalt, nu.

In spatele franei de mana se afla butoanele pentru geamurile electrice spate, care nu se mai pot folosi de catre sofer odata cu instalarea cotierei (decat daca acesta are un brat foaarte lung smile.gif ).

Deci, ce pareri aveti?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 11 Sep 2004, 23:51
Post #2


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Parerea mea e ca totusi nu repezint o pb prezenta reglajelor pt scaune, eventual se poate lua o cotiera de dim ceva mai mici. Insa accesul la butoanele pt comanda geamurilor din spate e mult in greunat pt cei din fata, dar totusi eu zic ca nu e chiar asa grav, adica daca nu avea gemuri electrice pe spate era oricum cel putin tot la fel de greu pt cei din fata.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 12 Sep 2004, 01:54
Post #3


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




eu actualmente am o cotiera "standard" luata in vitan. e montata fara schimbarea scaunelor intre ele, de fapt fara a umbla deloc la scaune.

Problema este ca este destul de greu sa lasi scaunul pe spate (cel al soferului). Dar, pentru ca o conduc 95% din timp numai eu, nu ma deranjeaza, fiind exact in pozitia care imi place mie.

Nu stiu insa daca ai mai putea acuma sa faci operatia de montare fara a da jos scaunele, si, daca chiar ai putea sa infigi holsuruburile acolo :?:

Pana nu incearca cineva live, nu cred ca o sa ne dam seama.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 12 Sep 2004, 13:07
Post #4


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




ati uitat de suporturile de pahare/scrumiera...vor si ele greu accesibile. eu mi-am comandat preference care nu cred ca are reglaje pe inaltime si lombar , deci schimbatul pt mine n-ar fi problema. o sa va arat la intilnire in max 2 saptamini


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 12 Sep 2004, 21:50
Post #5


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




o sa iti pui cotiera?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 12 Sep 2004, 22:08
Post #6


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




probabil, daca gasesc ceva frumos finisat in vitan si daca nu am reglaje suplimentare la scaun sofer


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 13 Sep 2004, 12:19
Post #7


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




toate cotierele standard arata la fel, mai sunt unele ciudate, care in nici un caz nu se potrivesc cu tapiteriile LGN / SLZ. dar poate au mai bagat modele noi de curand, ca n-am mai fost de ceva timp acolo biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 13 Sep 2004, 13:21
Post #8


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE
toate cotierele standard arata la fel, mai sunt unele ciudate, care in nici un caz nu se potrivesc cu tapiteriile LGN  / SLZ.


Parerea mea e ca cele de culoare gri deschis se potrivesc f bine cu interiorul de la DSN/SLZ/LGN; doar se gaseste culoarea gri si pe tapiterie, si ep panourile de usi, si pe plafon, si pe bord...
Poate si o cotiera neagra ar merge. Bine, cul extravagante gen galben, rosu, albastru nu prea merg cu interiorul, decat daca ai si altceva in aceasta culoare (huse scaune, volan, husa schimbator, etc).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 14 Sep 2004, 02:10
Post #9


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




problema este ca toate cele care au culori acceptabile (ie cele gri deschis) sunt prezentate sub un singur model (mai exact dintr-ala care se afla si prin pozele din topicul cu cotiera, de care am si eu, de care au toti care si-au pus).

nu vad cum mai poate fi montat modelul ala, mai ales pe laureate - ambition. frana de mana si mai babana acuma, si sa nu mai punem la socoteala faza cu scaunele.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 14 Sep 2004, 02:14
Post #10


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Exista si un alt model de cotiera, ceva mai micut. De fapt in targ se gasesc in principal aceste 2 modele (cel care apare prin poze, si modelul de cotiera mai micut); probabil ca mai sunt si alte modele. Am un vecin care are pe berlina modelul al doilea de cotiera (cel mai micut) si nu are scaunele inversate.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 14 Sep 2004, 05:01
Post #11


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




In ce sens este mai micut? In latime? (incape intre scaune adica)? In inaltime? ... sau lungime? (ca daca este prea scurt, e degeaba).

La cotiera mea, pot sa imi tin cotul pe ea, si palma pe schimbator, chiar si in a III-a, a-V-a (bine cel mai confortabil, si cel mai des o tin in a IV-a).


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 14 Sep 2004, 12:46
Post #12


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Eu zic ca e ceva mai ingusta, oricum e rotunjita, adica nu are muchii ascutite ca modelul care il avem noi. Si apoi partea propriu-zisa a cotierei (deci nu vb de piciorusele de metal) e mult mai putin inalta; adica daca la cotierele noatre eu zic ca are 10-12cm inaltime, la celalat model nu cred ca are mai mult de 5-6cm....deci ar fi loc de puu astfel incat sa nu afecteze prea mult reglajul scauneleor.
Oricum cel mai bine dai o fuga in targ si le vezi "pe viu".


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 14 Sep 2004, 18:51
Post #13


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Da, nu cred ca are rost. Initial vroiam sa upgradez la logan ambition, dar dupa ce am vazut cum sta treaba, nu cred ca are rost sa mai dau 3000 euro, pe langa masina mea, ca sa iau amibition smile.gif O sa astept face-liftul de la Logan peste un an, doi. Pana atunci sper sa apara cotiere si pe(ntru) logan wink.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 15 Sep 2004, 16:12
Post #14


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Spre rusinea mea :oops: n-am vazut niciodata o cotiera de Dacie si nici nu reusesc sa-mi imaginez cum s-ar monta sau la ce ar folosi.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 15 Sep 2004, 16:18
Post #15


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




se prinde de suportul franei de mana, arata (in mare) cum era la 1300 cotiera din mijlocul banchetei din spate (dar are mai multe functionalitati, adica poti sa depozitezi ceva in ea), si foloseste (in principal) sa-ti sprijini cotul (drept) pe ea. Daca dai un search o sa gasesti si niscaiva poze (Liviu a postat sigur poze cu cotiera lui)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Sep 2004, 20:43
Post #16


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu am o cotiera, montata de mine. Ce sa spun, e foarte folositoare si arata si bine ca mai umple spatiul gol ce este intre scaune. Dar, la montaj am inversat scaunele intre ele ca altfel slabe sanse de reglaj. In plus, daca nu se inverseaza scaunele se poate monta, nu zic, dar nu va fi montata direct pe podea ci cu cativa cm mai sus, drept urmare cotiera capatand un jos destul de agasant. In plus, scaunele trebuie demontate pentru a se putea fixa toate cele 6 suruburi, ceea ce pe Logan s-ar putea sa fie mai greu. Alt impediment: sub cotiera se aduna praf/scame etc care sunt foarte greu de curatat, mai ales cu un aspirator de masina. La spalatorie aia nici nu se prea baga in zona aia ca nu au cum sa bage furtunul aspiratorului care e destul de gros prin toate cotloanele ce formeaza pe acolo. Peste toate astea vine si relajul diicil al scaunelor pe directia fata/spate pentru ca se freaca de cotiera si se ridica si capata cute husele. La mine nu e o problema, pentru ca merg numai eu cu masina. dar daca merg mai multe persoane e mai complicat, mai ales daca sunt de talii diferite.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 16 Sep 2004, 01:14
Post #17


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Bogdane, nu stiu cum ti-ai montat-o tu, dar repet: eu mi-am montat-o fara sa schimb scaunele, pot sa dau scaunele in fata spate si sa le dau pe spate.

Pot sa si bag aspiratorul, si am si toate cele 6 suruburi stranse, fara sa fie miscat nimic wink.gif

Se poate la SLZ, curaj sa ai (sau mai bine zis sa nu ai curaj sa demontezi scaunul biggrin.gif:D).

La logan ambition, problema este ca frana de mana mi se pare mai nasoala (ca marime) si daca iti pui cotiera nu mai poti ajunge la reglajul lombar. De schimbatul scaunelor nu cred ca se mai pune problema acolo.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 16 Sep 2004, 14:58
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




La SLZ cu demontatul scaunelor a fost usor. Sunt doar 4 suruburi. In 2 minute nu ai ce face. Dar, cand a venit timpul sa pun scaunul din dreapta in stanga si invers a fost o problema. Scaunul din stanga a intrat usor in locul celui din dreapta, dar ala din dreapta nu vroia sa intre in locul celui din stanga. Mai bine zis gaura surubului din dreapta fata nu calkca pe gaura din traversa sudata pe podea. Si asta pentru ca la mai toate SLZ traversa din dreapta a scaunul din dreapta e sudata prost si are un joc. Ca urmare s-a deformat si sania scaunului care acum nu mai mergea pe gaurile travesei scaunului din stanga. A fost o adevarata aventura. Spre ca la Logan au facut ceva cu sudura. Sistemul in sine e bun, dar punerea in practica e deficitara


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 16 Sep 2004, 16:02
Post #19


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




QUOTE

Spre rusinea mea  n-am vazut niciodata o cotiera de Dacie si nici nu reusesc sa-mi imaginez cum s-ar monta sau la ce ar folosi.

http://www.daciaclub.ro/album_pic.php?pic_id=1040

cam asa arata montata pe o Nova
Are 1 suport pentru pahar in fata si 2 in spate, retractabile.
In ea, eu imi tin incarcatorul auto si hands free-ul.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 17 Sep 2004, 05:41
Post #20


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Arata misto cotiera (really) dar la Logan nu cred ca merge datorita celor doua roti de reglare din dreapta scaunului soferului. Daca schimbi scaunele intre ele (la Logan) => soferul pierde unul din cele doua reglaje (care cred ca este cel lombar ... mai mult ca sigur)


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 17 Sep 2004, 06:14
Post #21


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Asta la modelul virf de gama, unde probabil ar trebui altfel de cotiera (cam cum am vazut la Seat Toledo, dar deja vorbim de masini :twisted: ).
La celelate modele, fara reglaj lombar, nu cred ca mai are vreo importanta pe ce parte e rotita de reglare. :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 Sep 2004, 12:50
Post #22


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Mai e si reglajul in inaltime care se pierde daca se inverseaza scaunele. Este el primitiv, dar e bun.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 9 Oct 2004, 08:56
Post #23


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




deoarece am preference, fara reglaje suplimentare, m-am uitat cum as putea sa mut scaunele... NU SE POATE fiindca prinderile centurilor de siguranta intra prin scaune, iar acoperisul din plastic de pe o sina nu poate fi montat pe cealalta sina


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 11 Oct 2004, 20:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Am testat eu cotiera din vitan pe Logan Ambiance. Nici o sansa.
Nu intra datorita prinderilor centurilor de siguranta.

Dificil de proiectat o cotiera pt Logan, eventual prinderea facuta mai din spate dintre scaune cu o piesa in forma de C ranforsata, in nici un caz cu picioare din tabla plina cum sunt astea din Vitan.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyperyon
post 11 Oct 2004, 21:35
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 September 04
From: Iasi




sincer eu nici nu vreau o cotiera...mai mult ma complic...asa ca....


--------------------
Mazda CX5 2017 - 2.0 Revolution - B985HYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 18 Oct 2004, 14:31
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




m-am urcat azi in Logan si am si dat si o tura
dupa 2 minute de stat inauntru mi-am dat seama ca stau cu mana dreapta pe frana de mana ... ma cam intepa...
e mult mai comod cu cotiera ... si dupa ce te obisnuiesti cu ea .... e si mai rau fara
sper ca pana la anu, cand fac si io upgrade, sa pot gasi cotiera buna de Logan


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.Symbol
post 7 Nov 2004, 22:00
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 14 October 04
From: Constanta




Pana la urma a gasit cineva cotiere ptr. LGN?
Si-a pus cineva?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - CT-31-SYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar_logan
post 9 Dec 2004, 16:27
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 7 December 04
From: ARAD




Sal, eu am gasit in Arad ,ceva cotiere dragutze ,la Verbita .Cine este din Arad cunoaste magazinul.Dar se potrivesc,stie cineva????


--------------------
Dacia Logan 1.4Preference - B 00 XJM
100% - 90%posesori permis
- 10% soferi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 22 Dec 2004, 03:24
Post #29


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(fbatran @ 18 Oct 2004, 15:31)
dupa 2 minute de stat inauntru mi-am dat seama ca stau cu mana dreapta pe frana de mana ... ma cam intepa...
e mult mai comod cu cotiera ... si dupa ce te obisnuiesti cu ea .... e si mai rau fara
*


Clar! Eu am de aproape un an deja si chiar ai greu sa conduc fara. Trebuie gasita o solutie ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.Symbol
post 22 Dec 2004, 04:20
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 14 October 04
From: Constanta




QUOTE(ar_logan @ 9 Dec 2004, 17:27)
Sal, eu am gasit in Arad ,ceva cotiere dragutze ,la Verbita .Cine este din Arad cunoaste magazinul.Dar se potrivesc,stie cineva????
*


Te-ai interesat de cotierele alea?Se potrivesc pe LGN?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - CT-31-SYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:42
Forum Renault