DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> A murit scriitorul Fanus Neagu

dragoselu
post 24 May 2011, 16:31
Post #1


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si sa-i fie tarana usoara! sad.gif



"UPDATE 2 Trupul neînsuflețit al lui Fănuș Neagu va fi depus la sediul USR miercuri


Trupul neînsuflețit al scriitorului Fănuș Neagu, care a murit în noaptea de luni spre marți, va fi depus miercuri la sediul Uniunii Scriitorilor din București (USR), urmând ca joi să aibă loc înmormântarea, la Cimitirul Bellu, au declarat pentru Mediafax reprezentanți ai USR. Deocamdată nu este cunoscută ora de la care apropiații și admiratorii își pot lua rămas-bun de la marele scriitor, la sediul USR din Capitală.
UPDATE Spitalul Elias: Fănuș Neagu a încetat din viață ca urmare a unei afecțiuni neoplazice metastazante
Scriitorul, dramaturgul și cronicarul sportiv Fănuș Neagu a încetat din viață în noaptea de luni spre marți, la ora 3.30, ca urmare a unei afecțiuni neoplazice metastazante, consumptive și cu evoluție îndelungată, informează Spitalul Elias, unde maestrul a fost internat o lungă perioadă.
"Astăzi, 24.05.2011, ora 3.30 a.m., a încetat din viață la Spitalul Universitar de Urgență «Elias» maestrul Fănuș Neagu, ca urmare a unei afecțiuni neoplazice metastazante, consumptive și cu evoluție îndelungată", se arată într-un comunicat al unității sanitare.
Fănuș Neagu, născut la 5 aprilie 1932, a fost internat mult timp la Spitalul Elias din cauza unui cancer la prostată, iar în ultimele săptămâni a fost în comă. (Departamentul Social, social@mediafax.ro)
________________________________________
Scriitorul, dramaturgul și cronicarul sportiv Fănuș Neagu a murit în noaptea de luni spre marți, la spitalul Elias din Capitală, în urma unei îndelungi suferințe.
Fănuș Neagu, născut la 5 aprilie 1932, a fost internat mult timp din cauza unui cancer la prostată, iar în ultimele săptămâni a fost în comă.
Neagu a fost redactor la revistele Luceafarul și Amfiteatru și a scris cronici sportive la România Literară. El a fost coleg cu Eugen Barbu, Teodor Mazilu, Ion Băieșu și Adrian Păunescu.
Fănuș Neagu - un "frumos nebun al marilor orașe"
Scriitorul, romancierul și dramaturgul Fănuș Neagu, care a murit în noaptea de luni spre marți, din cauza unui cancer, a fost unul dintre cei mai talentați autori contemporani, care va rămâne în memoria cititorilor cu volume precum "Frumoșii nebuni ai marilor orașe" sau "Dincolo de nisipuri".
Fănuș Neagu s-a născut pe 5 aprilie 1932, în Grădiștea-de-Sus, județul Brăila, și a fost povestitor, memorialist, nuvelist, romancier și dramaturg.
Citește aici reacțiile lui: Cornel Dinu, Ion Iliescu, Dinu Săraru, Augustin Buzura, Nicolae Manolescu, Eugen Simion, Traian Băsescu

A studiat primii cinci ani de școală primară în satul natal. Și-a continuat studiile între anii 1944-1948 la Liceul Militar din Iași și a urmat Școala Pedagogică nr. 2 din București, iar în 1952 a devenit cursant al școlii de literatură "Mihai Eminescu", până în anul 1953, fiind coleg de generație cu Nicolae Labiș, Radu Cosașu etc. Între anii 1954 și 1957 învață la Facultatea de Filologie din București, dar nu își încheie studiile.
În anul 1954 debutează cu povestirea "Dușman cu lumea", în revista Tânărul scriitor, iar în anul 1960 are loc debutul editorial, cu volumul de povestiri "Ningea în Bărăgan", retipărit în 1964 sub titlul "Cantonul părăsit".
În anul 1960 publică "Somn de la amiază", iar în 1962, "Dincolo de nisipuri", în anul 1967 publică "Vara buimacă", iar piesa "Scoica de lemn" este pusă în scenă la Teatrul Nottara din București. Publică ulterior, în anul 1979, "Cartea cu prieteni", în anul 1981 - "Insomnii de mătase", în anul 1985 - "A doua carte cu prieteni". În anul 1985 i se joacă piesele "Echipa de zgomote", la Teatrul Majestic, și "Olelie", la Teatrul Național din București.
Printre volumele pe care le-a scris se mai numără "Întâmplări aiurea și călătorii oranj" (publicistică), romanul "Scaunul singurătății", nuvelele "Dincolo de nisipuri", iar în anul 1993 i se joacă la Teatrul Național din București și la Teatrul Național din Timișoara piesa "Casa de la Miezul Nopții sau Paiața sosește la timp".
A primit, printre altele, premiul Uniunii Scriitorilor din România, pentru volumele "Cantonul părăsit", "Frumoșii nebuni ai marilor orașe", "Echipa de zgomote", "Casa de la Miezul Nopții sau Paiața sosește la timp".
În perioada decembrie 1993 - 1996, Fănuș Neagu a fost director al Teatrului Național din București.
În noiembrie 1993 devine membru corespondent al Academiei Române, iar pe 21 decembrie 2001 a devenit membru titular al aceleiași instituții.
Scriitorul și dramaturgul Fănuș Neagu a murit în noaptea de luni spre marți, la spitalul Elias din Capitală, în urma unei îndelungi suferințe. Fănuș Neagu a fost internat mult timp din cauza unui cancer, iar în în ultimele săptămâni a fost în comă.
În acest sens, în 2008, aflat pe patul de spital, Fănuș Neagu i-a trimis o scrisoare jurnalistului Marius Tucă, în care acuza agresivitatea presei față de situația sănătății lui.
"Draga Marius Tucă, În numele amiciției ce ne leaga, te rog să inserezi în Jurnalul National aceste rânduri adresate multor ziariști sau reporteri din mass-media centrală, tineri sau mai putin tineri, dar toți de o seamă cu barbaria. O fac atât în numele meu, cât și al unor prieteni ca Radu Beligan, Sergiu Nicolaescu și Ștefan Iordache, hărțuiți, ca și mine, cu nerușinare tenace, de niște condeie butucănoase", își începea scriitorul mesajul.
"Vă e foame de moarte de ne căutați prin toate spitalele? Așteptați-o cu încredere în pragul casei voastre, va veni, n-a lipsit la nici o întâlnire. Cei care nu mă credeți, puneți mâna pe o lamă și ascuțiți-o pe venele de la o mână. Straniu e faptul că majoritatea dintre voi vor muri fără sa se fi născut", continuă acesta.
Artistul continuă: "Da, sunt bolnav - cancer de prostată cu diseminări - mă tratez la Spitalul Elias (mă opresc să fac o plecăciune în fața medicilor, asistentelor, infirmierelor și tuturor slujitorilor acestui spital pentru imensa lor dragoste de oameni) și nu doresc altceva decât să mă lasați în pace cu nenorocul, suferința, spaimele și sperantele mele. Eu știu să îndur, vârsta m-a învățat multe, dar am o familie, rude, prieteni pe care-i îngroziți când mă îngropați a doua oara în decurs de șase luni. Vă întreb: o faceți din pustiu sufletesc sau din cea mai elementară lipsă de conștiință profesională? Apoi, ce bucurie vă trezește suferința altora? Și, mai ales, pentru ce ne vreți dincolo de dincolo? Literatură nu citiți, prin urmare nici cărțile mele, la film nu mergeți, la teatru nici atât. Îmi închipui cu toată sinceritatea ca nici de urât nu ne urâti. Atunci nu încape decât o singura explicație: sunteți mânați cu biciul de patronii voștri să aduceți știri ce să sature așteptările unui public, de voi înșivă format metodic, de-a lungul timpului, ca amator de telenovele imbecile, senzaționalism ieftin, erotism vulgar etc".
"Aș mai avea destule să vă spun, dar mă opresc aici, încheind cu fraza unui mare scriitor rus (voi, se înțelege, ați fi vrut să fie unul american, dar n-am ce face): «Urât mai trăiți, domnilor!»", și-a încheiat Fănuș Neagu scrisoarea.

Ana Obretin, ana.obretin@mediafax.ro"

This post has been edited by dragoselu: 24 May 2011, 16:42


Attached thumbnail(s)
Fanus_Neagu.jpg ( Size: 48.52k ) Number of downloads: 241


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 24 May 2011, 16:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Eh, a trecut in nefiinta...
Dumnezeu sa-l ierte!


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 24 May 2011, 17:03
Post #3


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.445
Joined: 21 April 09




Dumnezeu sa il ierte sad.gif


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvione
post 24 May 2011, 19:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




Dumnezeu sa il ierte ! sad.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 24 May 2011, 21:19
Post #5


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Pe TVR 1, Terente, regele baltilor, in memoriam Fanus Neagu, cel care a scris si scenariul filmului.


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George Paul
post 26 May 2011, 14:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 6 May 07




Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.

ref. la "eh, a trecut in nefiinta..": in nefiinta sunt atat de multi, problema e ca toti sunt aici, aparent in viata.


--------------------
Renault Clio III 08.2007/Dynamique/1.4/3 usi
Iudelor '89-azi:

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Cititi ''Doina'' - Eminescu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 26 May 2011, 21:03
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




Dumnezeu sa-l ierte!!


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey99
post 4 Jun 2011, 19:44
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 30 May 11




dumnezeu sa il ierte , am vazut si la TV parca stirea


--------------------
dacia logan 2006 - cl-82-dnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 09:35
Forum Renault