DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> La cumparare..., Ce trebuie avut in vedere?

smoke4art
post 22 Dec 2009, 17:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 December 09




Salutare!

Zilele astea urmeaza sa cumpar un sandero... Ramane de vazut exact ziua, ideea e ca, fiind prima masina, nu stiu exact la ce ar trebui sa ma uit si ce ar trebui sa verific prima data cand ma urc la volan la plecarea din service, asta pentru stabilirea exacta a lucrurilor inca de acolo, pentru a putea rezolva problemele posibile inca de acolo.
Ca orice incepator in cumparatul unei masini noi, e normal sa imi pun astfel de probleme, avand in vedere multitudinea de probleme cu care se confrunta unii dintre cei care au o maisna nou achizitionata.

Rog pe cei mai experimentati sa imi/ne comunice, ce anume trebuie avut in vedere la ridicarea masinii de la dealer? Eventual cu ceva completari la ce s-ar putea face in aceasta privinta fiind inca in curtea dealerului.

Va multumesc!


--------------------
VolksWagen Bora 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 22 Dec 2009, 17:33
Post #2


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




nimic.


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 22 Dec 2009, 17:36
Post #3


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Înainte de livrare, mașina urmează o procedură de pregătire. Asta include spălarea dacă e cazul, aducerea presiunii din anvelope la valoarea din carte, montarea suporților pentru numere etc. Mulți dealeri nu mai fac aceste lucruri, iar clienții pleacă cu 3-4 bari presiune în anvelope de exemplu...
Când ți se înmânează cheile, completezi un proces verbal de predare-primire. ÎNAINTE de a îl semna, verifică cu atenție TOATĂ MAȘINA, interior-exterior. Poți avea surprize precum zgârieturi ale vopselei, sau ale elementelor de plastic din habitaclu.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 22 Dec 2009, 17:39
Post #4


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Stiu ca emotiile sunt mari smile.gif, dar nu te stresa prea tare.

Exista posibile probleme din cauza la fabrica, si exista posibile probleme din cauza la dealer.

In general, din fabrica masina pleaca ok. Daca totusi ar fi probleme ("lipsuri de prim montaj" se cheama), ca nah, si in fabrica tot oameni lucreaza, mai pot gresi si ei, se rezolva pe garantie. Dar de obicei nu lipseste nimic din masina, eventual gasesti cate ceva in plus (eu am gasit un autofiletant, il mai pastrez si azi, ca poate il cere cineva)

La dealer e un pic altceva. In general nu prea fac tampenii, ca au un nume de aparat (teoretic), dar una e politica firmei si alta a lui Dorel. Sa te uiti cu atentie ca masina sa nu aiba lovituri si zgarieturi. Sa-i lasi sa-ti faca prezentarea masinii, ocazie cu care observi ca functioneaza totul. Apoi, cu timp, iei manualul la citit. Mai te uiti in carte, mai la masina. Si apoi directia benzinarie smile.gif.

Oricum trebuie sa te gandesti ca intai faci actele, in care e scrisa deja masina. E destul de greu (dar nu imposibil) sa spui "Nu o mai vreau pe asta, o vreau pe aia de acolo". Asa ca verificarea masinii ar fi bine sa o faci inainte de acte. Daca procedura e mai lunga (implica banca, credit, etc) o mai studiezi si la ridicare.

Va urez distractie placuta! smile.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 22 Dec 2009, 21:47
Post #5


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia






--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smoke4art
post 23 Dec 2009, 09:03
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 December 09




Salutare!

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile detaliate. Grija e mare, ca e prima data si e normal.

Eh, de acum ramane de vazut ce imi rezerva dealer-ul...
Dupa ce am citit despre atatea probleme cu Sandero, cred ca majoritatea s-au rezolvat din fabrica fara a mai fi nevoie de service-ul din garantie ulterior.

Am sa incerc sa revin cu mai multe informatii despre viitoarea masina, referitor la comportament in timpul rodajului, si dupa.
Tind sa cred ca este alegerea perfecta pentru o masina de oras, privind raportul calitate-pret. Am de gand sa iau varianta Laureate care pare sa fie destul de echipata.

Inca odata, va multumesc foarte mult pentru promptitudine!


--------------------
VolksWagen Bora 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 24 Dec 2009, 16:35
Post #7


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Presiunea in roti!!!!


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 27 Dec 2009, 17:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




Si cam despre care "atatea probleme cu Sandero" ai citit ? dry.gif

This post has been edited by vic24: 27 Dec 2009, 17:03


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 19:20
Forum Renault