DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ALLIANZ vrea sa dea doar 6 milioane pe RCD shparlit ...

jhr
post 12 Feb 2004, 21:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




domnilor, am casco cu fransiza zero la o companie cica serioasa.. ALLIANZ am fost azi, consecutiv evenimentului care ma obliga sa-mi tunez masina... disparitia RCD.. toate bune si frumoase,da,,, sigur, va despagubim cu 140 de euro.. zic stai, am auzit ca scula e vreo 7-8 milioane, nicidecum sase... el zice la IPSO e oferta ieftina, atata cat v-am spus... eu sun la IPsO unde zice ca e 8 si ceva... ce ziceti, aia de la ipso mi-ar putea da o factura pro forma, eu le zic ca vreau sa-mi pun la loc scula originala la ei pe banii allianz, sa vad ce mutra face ala ....sau asa o fi la ei SI-A MAI RECUPERAT CINEVA BANII PE RCD DE LA ALLIANZ ?

unii dintre voi am inteles ca va luati cu fransiza vreo 7- bulioane?


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 12 Feb 2004, 22:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Eu auzisem ca RCS e 140 E


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 13 Feb 2004, 00:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Mon ami, dupa cum ti-am mai zis: RCD-ul de pe Solenza e exact 7.800.000 lei si ceva... Diferenta intre ce mi-a zis magazinul CNCD de pe Mihai Bravu si Vocea Clientului e de vreo 6000 lei ... adica acelasi pretz. Oricum, Allianz trebuie sa te despagubeasca integral daca-ti pui acelasi RCD ... adica te duci la orice service autorizat Dacia cu care au ei contract ... iti pui RCD-ul si pleci frumos ... fara sa te intereseze cat costa, atat el cat si manopera. Daca vrei banii ... e alta poveste ...

La ASIBAN am avut urmatoarele optiuni:
a) Sa-mi pun acelasi RCD ... la un service Dacia autorizat de ei. In acest caz nu vedeam nici un ban ... urmand ca banii sa se vireze direct service-ului. Varianta refuzata din start atat de mine, cat si de inspector icon_twisted.gif

cool.gif Sa-mi iau eu RCD-ul (ceea ce si voi face). Asta inseamna sa ma duc sa-mi iau un RCD cu factura ... ma duc la ei si ma despagubesc pana-n 200E (echivalentul in lei de la data deschiderii dosarului). Cred ca daca imi iau un RCD de 2 mil ... atat ma despagubesc, nu stiu exact.

c) Sa iau banii in mana. Asta inseamna 160E ... pentru ca se retzine TVA-ul (?!) sau nu stiu ce altceva.

Bineinteles ca a) si c) sunt mari prostii ... asa ca cool.gif-ul e cea mai buna varianta. Nu inteleg de ce vrei sa-ti pui acelasi RCD ... ca sa ti-l fure din nou? Ia-ti ceva cu fatza detasabila!

Sfatul meu e sa ii rogi pe cei de la Vocea Clientului sa-ti trimita un raspuns in format WORD ... cu numar de inregistrare etc..., in care sa-ti spuna clar ca pretul pentru reperul X, care reprezinta RCD-ul montat pe Solenza, costa XXX lei (ceva de genul mail-ului pe care ti l-am trimis mai devreme). Il tiparesti si te duci la Allianz. N-or sa mai aiba ce sa mai zica cand chiar producatorul ti-a dat hartia cu pretzul :wink:


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 13 Feb 2004, 08:31
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




bogdanescu dixit:

nu prea o sa te ajute, dar uite cum a fost la mine:

CASCO la BCR Asigurari;
RCS sparlit in noiembrie;
tipu' de la sigurari a zis ca-mi da 130E la cursul de atunci (~39500, venea cam 5.135.000)
in ianuarie mi-am luat un RCD Panasonic pe care am dat 5.500.000, am terminat dosarul si,
dupa 14 zile (nu 15 cum zicea in contract ) ma suna o tanti sa ma duc sa-mi iau banii;
ma duc si suprize, suprize... mi-au dat exact 5.500.000 cit dadusem pe RCD, nu 130E cum zicea nenea ala...

oricum diferenta de 10E intre RCS si RCD mi se pare prea mica... la magazin parca e de vreo 30E...


P.S.: Intrucit topicul acesta aparea de 2 ori, am mutat mesajul lui bogdanescu aici si am sters celalalt topic!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 13 Feb 2004, 22:50
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




eu am casco la Allianz.
am avut exact acceasi problema si m-au despagubit cu aceeasi suma: fix 140 EURO. Nu stiu exact cat faceau 140 EURO in luna oct (cand am avut paguba respectiva) dar bineinteles ca noul RCD a facut cam cu 40-50 EUR peste.
Asta e, am acceptat situatia. Daca ai timp, nervi si "chef de scandal" succes cu ei si tine-ma si pe mine la curent


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.c
post 14 Feb 2004, 00:01
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 January 03
From: Bucuresti




N-as vrea sa fiu off-topic(sau rau) dar atata timp cat exista RCD (nu RCS) care poate citi MP3 la 6-7milioane nou,firma(nu mai vorbesc de Redstar 4x25W=3.500.000 sau Roadstar 4x xxW=3.900.000),nu pot sa inteleg ca mai plange cineva dupa nenorocirea de RCS Philips 4x15W,sau RCD fara MP3 de pe Solenza.
Parerea mea :wink: si sper sa nu jignesc pe nimeni,140EURO este o super suma pt.ce exista la inceput pe masina.Luati banii si cumparati ceva mai nou la aceeasi bani laugh.gif laugh.gif . Parerea mea...
P.S.: Si mie mi-au furat RCS-ul vechi si cu aceeasi bani mi-am luat altceva muuuult mai bun icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Supernova Clima
Intotdeauna este ceva de reparat......doar un alt motiv pentru a-ti cumpara o scula noua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Feb 2004, 00:04
Post #7


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Da, ma, dar omul mai vrea si sa-i ramina de un suc, ceva... icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 14 Feb 2004, 09:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




nu intelegeti....
1. nu vreau, doamne fereste, acelasi aparat, ci unul cu fata detasabila
2.nu-mi place sa fiu luat drept fraier.. daca altii au primit mai mult de ce mie sa-mi dea mai putin.... nicidecum chestia sa-mi ramana de-un suc


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 14 Feb 2004, 09:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




poate de-o bere


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 14 Feb 2004, 16:40
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Mie mi-au rupt mufele cand l-au "imprumutat" ... si sa fac atac de cord cand am vazut ca-s 200K lei sad.gif Plus vreo 400K cat am dat in plus pe cel nou (fatza de ce primesc de la ASIBAN) + 200K manopera ... numai de-un suc nu mi-a ramas sad.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 14 Feb 2004, 16:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
Parerea mea :wink:  si sper sa nu jignesc pe nimeni,140EURO este o super suma pt.ce exista la inceput pe masina.Luati banii si cumparati ceva mai nou la aceeasi bani laugh.gif  :lol: .  Parerea mea...
P.S.: Si mie mi-au furat RCS-ul vechi si cu aceeasi bani mi-am luat altceva muuuult mai bun icon_mrgreen.gif


RCD-ul face ~200E. Citez Vocea Clientului (din data de 27.01.2004):

Referitor la solicitarea dumneavoastra va informam ca pretul la radio cu CD (reper 6001545231), fara boxe, este de 7.806.000 lei ( inclusiv TVA) . Precizam ca acest tip de radio cu CD se monteaza pe Dacia Solenza de catre producator. De asemenea, mai va informam ca acest pret este dat de producator ca pret de Piesa Schimb fara adaosul comercial din reteaua de distributie.

Acum daca tu ai fost fraier si ti-a convenit sa primesti mai putzin decat face ... asta-i treaba ta! In mod normal asiguratorul trebuie sa-ti despagubeasca inclusiv manopera de montare a celui nou...

JHR, vezi si http://www.csa-isc.ro .


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.c
post 17 Feb 2004, 01:57
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 January 03
From: Bucuresti




mai oameni buni ,poate sunt eu altfel,dar:
1: -se fura in draci si cele care le iei fata in casa(vezi Marty,turci,etc....)
2: -nici mie nu-mi place sa fiu luat de fraier,mai ales ca sunt scorpon,(sau sa fiu facut fraier 022.gif ),dar decat sa ma cert cu ei si sa nu rezolv nimic..........am luat cat mi s-a oferit
3: -ma mir ca ASIBAN ti-a oferit asa putin pt. eu stiam ca sunt ff.seriosi si au polita destul de piperata.
4: -nu stiu sigur dar cred ca daca vrei poti sa-ti asiguri RCD-ul,RCS-ul,statia,boxele,etc... la ce suma vor muschii tai dar platesti mai mult icon_mrgreen.gif .


--------------------
Dacia Supernova Clima
Intotdeauna este ceva de reparat......doar un alt motiv pentru a-ti cumpara o scula noua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 17 Feb 2004, 08:29
Post #13


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
4:  -nu stiu sigur dar cred ca daca vrei poti sa-ti asiguri RCD-ul,RCS-ul,statia,boxele,etc... la ce suma vor  muschii tai dar platesti mai mult icon_mrgreen.gif .

Eu mi-am asigurat casetofonul, rotile, volanul si schimbatorul + husa la ceva mai multi bani si am platit ceva in plus (cred ca 10-13 euro)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 16 Mar 2004, 13:32
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Mi-au intrat banii de la ASIBAN. Au dat peste 8 milioane!

Attached thumbnail(s)
asiban-rcd.jpg ( Size: 16.13k ) Number of downloads: 212


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 16 Mar 2004, 13:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
3:  -ma mir ca ASIBAN ti-a oferit asa putin pt. eu stiam ca sunt ff.seriosi si au polita destul de piperata.
4:  -nu stiu sigur dar cred ca daca vrei poti sa-ti asiguri RCD-ul,RCS-ul,statia,boxele,etc... la ce suma vor  muschii tai dar platesti mai mult icon_mrgreen.gif .


3. Vroiai sa zici ALIANZ?
4. Nu merge. Am vrut sa-mi asigur eu noul RCD la supra pretz ... si au refuzat. Factura e baza, asa mi-au zis.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 16 Mar 2004, 13:48
Post #16


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




io mi-am asigurat la ASIROM un cass blaukpunkt de pe vremea lu' tataie, la 100 de euroi, si nu m-a intrebat de nimic. (btw: cass-ul l-am dat de pomana unui coleg smile.gif)

ce-i drept ca acu' cand mi-am modificat suma (pe motiv de schimbare cass cu rcd), i-am dat brokeritei care imi face asigurarea, un fax cu factura de la asta nou.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 27 Jul 2004, 16:39
Post #17


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Asigurat Allianz Casco - ramas fara RadioCasetofon - standard de pe SLZ Clima - cauze posibile - vodoo sau hot profesionist
- variante de despagubiri:
a) ma duc la service autorizat si-mi montez acelasi tip de casetofon si nu ma mai intereseaza nimic - se descurca intre ei
cool.gif ma duc la service autorizat si-mi montez alt tip de casetofon fata de cel standard de pe Clima - ei ma despagubesc doar cu maxim 150Euro
c) imi cumpar ce casetofon vreau eu le duc factura - ei ma despagubesc tot cu maxim 150Euro


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 27 Jul 2004, 19:05
Post #18


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




varianta c. MP3 player Medion /Tevion 3.600.000 Obor + 350.000 montaj, de restul bei in cinstea forumistilor


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 27 Jul 2004, 22:49
Post #19


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Mie mi-e ca daca iti cumperi un cass de o suma de bani mai mica decat suma maxima pe care o dau ei, or sa iti dea suma de bani platita pe cass si atat. Nu o sa vezi un leu mai mult decat ai patit. Si atunci, de ce sa nu iei ceva mai bun/scump? Eventual iti iei ceva mai scump de 150 EUR si pui tu diferenta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 28 Jul 2004, 10:13
Post #20


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




incearca si vezi daca te multumesc astea - nu fac reclama e doar o idee
http://www.cora.ro/cora/detalii?id=8827
http://www.cora.ro/cora/detalii?id=8826
preturile cred ca sunt valabile doar saptamana asta, link-ul e din oferta


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 28 Jul 2004, 12:32
Post #21


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Faza este ca nu dispun de aia 6mil. momentan asa ca sunt fortat sa ma duc la un service agreat si vad cam ce incape in 6mil, ii pun sa-l monteze si sa se descurce cu asigurarile.... sad.gif


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 28 Jul 2004, 15:06
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




exemplu:
1. pe vechiul oltcit mi-am pus un cass - nu mai stiu firma, parca OPTIMUS - 4x35, 1 intrare RCA, fata detasabila.. in afara de faptul ca nu mergea decat pe frecventele impare :twisted: :twisted: :twisted: , se auzea bine. INSA, cand intram in pasaj, de ex la Victoriei, nu mai mergea, ii scadea volumul f mult etc.
2. lucru care nu se intampla cu RCS de pe SLZ


Optiune:
De ce nu va duceti si faceti un credit la Altex/Flanco etc si va luati un CRD cu MP3 mai bun, fara avans si apoi cu factura la asigurari, luati banii si platiti la banca, ramanand cu un credit infim....


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 29 Jul 2004, 19:58
Post #23


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Pentru credit ai o gramada de alergat, plus ca pierzi niste bani, chiar daca returnezzi in avans. Eu mai degraba as incerca un imprumut pe termen scurt de la vre-o cunostinta (2 saptamani pana iti dau asigurarile banii). E mai bine decat sa-ti pui o gioarsa scumpa de la Dacia.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 30 Jul 2004, 00:13
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu as face imprumutul pe termen mai lung. Asigurarile nici nu se gandesc sa-ti dea vre-un ban decat dupa ce au primit ok-ul Politiei. Care dureaza 30 de zile. De-abia pe urma te "programeaza" sa-ti dea banii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egtheb
post 9 Aug 2004, 14:51
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 31 August 03
From: Bucuresti




Iaca am ramas si eu fara RCS. Am fost la Politie, apo la Alianz pentru constatari. Concluzie: alianz ma despagubeste cu maxim 130E (TVA inclus) adica vreo 5 mil. In privinta sumei am cerut fax de la Dacia cu pretul corect (va anunt cand il primesc). Agentul a avut 'amabilitatea' de a-mi recomanda un magazin care-mi monteaza rcs cu fatza rabatabila care sa intre in despagubire plus vreo 500K.
Ma gandesc acum la varianta cu inlocuirea lui cu un MP3 - player; e o 'superoferta' la cora pentru un rcd mp3 marca Vieta. Am cautata pe net, mare lucru nu am gasit decat ca e o firma spaniola care fabrica 3 tipuri de mp3 playere auto, dintre care cel de la cora e cel mai ieftin - diferenta notabila intre modele pare a fi mecanismul de prindere/rabatare a fetzei. Oferta include si un set de boxe (4 la numar) de la Ultradrive.
Inteleg ca alianz ma va despagubi dupa ce duc dovada 'finala' (expresia lor) de la politie (adica in vreo 3 saptamani) si cu factura de la magazin. Cum pot fi convinsi ca si cheltuielile de montaj despagubesc?
Are cineva sau a vazut Vieta/Ultradrive?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 Aug 2004, 16:27
Post #26


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Dar nu trebuie sa-i convingi ca si cheltuielile de motaj se despagubesc. Asta e scris in contactul de asigurare. Ce, daca iti lovesti masina asiguarrea iti acopera doar piesele? Nu, iti acopera si manopera. Dar pentru asta trebuie sa iti montezi cass-ul intr-un service agreat de ei.

Dar nu cred ca e nevoie sa te complici cu montajul in service. Un cass nou se monteaza foarte usor. Mufele sunt aceleasi. Singurul lucru la care trebuie sa ai grija este sa inversezi firele de +12V permanent cu cel de +12V dupa contact, ca in mufa originala sunt exact invers fata de standard si atunci cass-ul nu o sa mai mearga decat cu cheia pe accesorii. E treaba de maxim 5 minute.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egtheb
post 9 Aug 2004, 20:25
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 31 August 03
From: Bucuresti




Cred ca pentru montaj o sa-l rog pe un prieten care a lucrat la o firma de montat audio/alarme pe masini.
Nu am intrebat inca daca garantia de 24 de luni e valabila cand este montat de o firma agreata de cora (sau cine-o fi importatoru')


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egtheb
post 10 Aug 2004, 07:49
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 31 August 03
From: Bucuresti




Am primit raspuns (fax) de la vocea clientului care spune pe scurt:
- pretul radiocasetofonului cu 4 canale, pentru Dacia Solenza Clima, reper 6001543626, este 164.63E (TVA inclus) - pret dat de producator ca pret de Piesa Schimb fara adaos comercial din reteaua de distributie.
Mai aflu din fax ca au reusit sa obtina dreptul de proprietate pe domeniul dacia.ro, care pana acum era un fel de site istoric, despre vechea Dacia (seria 'dacii si romanii').


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egtheb
post 1 Sep 2004, 14:08
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 31 August 03
From: Bucuresti




am ajuns cu dovada la tiriak si am fost pus in fatza a doua optiuni:
unu. sa merg la unul din service-urile dacia autorizate si sa-mi puna casul original (oare la un servis de-asta o fi ajuns si al meu:?smile.gif iar factura sa ajunga direct la asigurator
doi. sa cumpar eu (cu factura pe numele meu) orice alt tip de cas. cu factura pe numele meu, din valoarea caruia sa-mi despagubeasca ulterior (pina in 15 zile de la cerere) o suma in limita a 130E (tva inclus)
nu au acceptat valoarea de 164E pe care vocea clientului mi-a comunicat-o prin fax; sa vedeti ce motive au, unul mai hazliu decat altul:
unu. valoarea de 130 provine de la pretul RCS-ului optional pe care puteau sa-si puna cei care au luat europa/comfort (primele loturi se pare ca nu aveau rcs)
doi. daca nu imi pun rcs original si imi pun altceva de 164E, acel altceva este mult mai bun si contravine contractului in care scrie ca nu am voie sa aduc imbunatatiri masinii
trei. noi (adica ei) am pus pretul de 130E ca sa descurajam clientul sa-si mai puna rcs original
patru. mai sunt si alte cazuri (pentru linistea mea) - de ex. casu' de cielo costa 20 de mil. dar nu se despagubeste atat

in incheiere, incerc sa nu fiu rau si sa va dau doua subiecte de discutie:
unu. mie ca service nu-mi convine sa 'fac rost' de rcs-uri de dacia si sa le pun la clienti pe casco la pretul enorm de >164E?
doi. cu diferenta de 34E tiriak reuseste sa-i cumpere un joint lu' ion ion?:mrgreen:

si doua intrebari:
unu.exista vreo prevedere in contract sau in legile lor de functionare care sa stipuleze ca o piesa furata este inlocuita obligatoriu cu modelul original?
doi.daca ei spun ca punand un cas sau rcd mai bun aduci imbunatatiri masinii, nu cumva punand ceva care costa 130E trebuie sa reduca valoarea asigurata cu diferenta de 34E?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Sep 2004, 23:16
Post #30


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




1. in contract nu stiu daca se stipuleaza asa ceva. Asta trebuie s-o afli singur citind contractul. Dar pe nicaieri *nic in contractul meu, la Asiban) nu am auzit sa scrie ca trebuie sa inlocuiesti o piesa cu una originala. Scrie ca se inlocuieste cu una de aceeasi valoare.

2. iarasi, nu stiu de vreo prevedere in care sa scrie ca nu ai voie sa aduci imbunatatiri masinii. Asta daca nu cumva ai luat-o in leasing. Daca e cazul tau, atunci nu cred ca iti vor scadea valoare asigurata cu cei 34 de EUR, pentru ca la ei cass-ul figureaza ca avand valoare de 130 EUR. Si chiar daca ar scadea valoare asigurata, cu cat ai plati mai putin. Cu cateva zeci de mii? Si-asa dupa primul an valoare asigurata va scadea, deci daca vrei sa platesti mai putin o sa ai ocazia (acum in ce masura e un lucru bun, nu stiu. Dar mie nu mi-ar conveni. Eu am contract pe 5 ani, valoare fixa. Ca atare la mine valoarea asigurata se pastreaza, neluandu-se in calcul deprecierea masinii).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:39
Forum Renault