DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inspectia tehnica periodica (ITP), Tips

autom
post 26 Oct 2007, 04:53
Post #91


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Baicului = Repacom Obor adica fosta IRA. Acolo a fost ,,proiectata,, remorca lui tarzy


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi25
post 26 Oct 2007, 13:36
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 6 April 06




Haideti sa va povestesc...a fost ieri prietena cu masina la ITP (RenaultClio,benzina,aprox 9000km),am zis sa o las singura ca masina e ok, si nu are probleme cu ea...A ales un service oarecare care face ITP ul....toate bune si frumoase...sa vedeti ce acte i au cerut....talon, cartea masinii,BI(CI),RCA si atentie mare Rovinieta.Le a explicat ca nu iese cu masina din Bucuresti...Raspunsul lor a fost simplu..."sunt actele cerute de RAR".Acum nu stiu care mai sunt preturile dar i au cerut 80ron, plus daca e cazul de revenire 30ron.


--------------------
Nissan Murano 3.5 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Oct 2007, 10:06
Post #93


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Si aici al unele statii de ITP cere rovinieta, e o modalitate tampita de a face lumea sa o ia mad.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi25
post 27 Oct 2007, 15:39
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 6 April 06




Oricum mi se pare ciudat sa ti ceara si RCA-ul,ce legatura are ITP cu asigurarea obligatorie,dar in fine o are mai toata lumea, dar sa ti ceara rovinieta....maine poimaine parca vad ca ti cer si asigurare CASCO....


--------------------
Nissan Murano 3.5 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 28 Oct 2007, 19:08
Post #95


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Pai mai stii, poate le dai idei unsure.gif .
Maine sper sa ajung si eu la ITP.
Tot ce am facut la masina a fost sa o spal, oricum cei la itp nu vor vedea nimic de la mine in plus fata de cat face taxa. Am controlat eu jocurile la roti asa cum am stiut si pare totul in regula, franele nu sunt probleme, tot eu le-am facut si pe alea, in rest toba cam rasufla pe la imbinari, iar finala are o gaura in ea, ba chiar si intermediara, aia avea o gaura in ea de noua.
Sunt mai mult ca sigur ca o sa-mi de-a cu revenire... rolleyes.gif . Dar macar sa o controleze la sange ( de necaz ca nu le dau nimic icon_mrgreen.gif ), ca sa stiu si eu cu ce merg wub.gif .
Am primit deja o oferta de a lua itp-ul, un prieten de-al lu` tata, a facut o oferta de 140 ron si cica ma rezolva, dar mai intai sa o vada. Numai cand am auzit cat a cerut am refuzat, probabil cand a auzit anul din care e, s-o fi gandit ca ii cad tablele de pe ea etc. si as dar si mai mult numai sa iau itpul, dar nu e asa.


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_83
post 28 Oct 2007, 19:18
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.067
Joined: 14 April 05
From: Brasov




Nu stiu de ce te mai duci daca zici ca tobele rasufla..


--------------------
Dacia/Reno Logan Ambition 1.5 dci 70cp/ Kangoo 1.5dci '08/'12
Don't forget kids... the more you post the bigger your penis is.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 28 Oct 2007, 19:33
Post #97


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Pentru ca pe 03.11.2007 imi expira itp-ul, si nu cred ca am timp sa o repar pana atunci si-n plus poate or mai gasi si altele la ea.


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beginer_driver
post 28 Oct 2007, 23:57
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 1 December 06
From: Bucuresti




Am schimbat bordul cu unul de logan cu CB cu consum instantaneu.
Am intrebat mai devreme si am inteles ca nu am de ce sa am probleme din cauza asta.
Problema este ca noul bord are 7km in minus fata de cei reali (ma rog, am calculat eu gresit, ne-am intalnit in alt loc etc)
In fine, cat de mult conteaza asta la ITP?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B xx FIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 29 Oct 2007, 05:33
Post #99


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




0 %.......nu au treaba cu bordul tau!!!


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 29 Oct 2007, 16:32
Post #100


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




pe aia ii doare-n cot de cati km are masina, singura chestie e sa nu-ti scrie pe raportul de la itp un nr de km mai mic decat la ultima revizie, sau ultima verificare a kilometrajului.

apropo de asta, eu mi-am schimbat indicatoarele cu indicatoare frantuzesti. pe bord arata 86k km, eu aveam 126k km reali... iar cand am facut ITP-ul mi-a scris desteptul 91k km si eu aveam 93 sau ceva de genul. asa ca... n-are treaba.

atentie: faza nasoala daca mergeti cu itp-ul expirat si va da cu revenire! la revenire sa nu scrie mai multi km decat a scris cand ati fost la prima incercare. nu de alta, dar asta e o dovada cum ca ati circulat cu itp-ul expirat.


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beginer_driver
post 29 Oct 2007, 16:46
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 1 December 06
From: Bucuresti




Ok, thanks
M-am linistit


--------------------
Dacia Solenza Scala - B xx FIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi25
post 30 Oct 2007, 14:46
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 6 April 06




Din cate am observat pretul ITP-ului difera de la service la service... si zic ca ar fi bine ca fiecare sa posteze la ce service a fost si cat a dat...o sa incep eu...Service Magheru,60ron (renault clio benzina),am inteles ca revenirea e 15ron.


--------------------
Nissan Murano 3.5 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 31 Oct 2007, 00:00
Post #103


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(tgg2k @ 29 Oct 2007, 16:32)
pe aia ii doare-n cot de cati km are masina, singura chestie e sa nu-ti scrie pe raportul de la itp un nr de km mai mic decat la ultima revizie, sau ultima verificare a kilometrajului.

apropo de asta, eu mi-am schimbat indicatoarele cu indicatoare frantuzesti. pe bord arata 86k km, eu aveam 126k km reali... iar cand am facut ITP-ul mi-a scris desteptul 91k km si eu aveam 93 sau ceva de genul. asa ca... n-are treaba.

atentie: faza nasoala daca mergeti cu itp-ul expirat si va da cu revenire! la revenire sa nu scrie mai multi km decat a scris cand ati fost la prima incercare. nu de alta, dar asta e o dovada cum ca ati circulat cu itp-ul expirat.
*



Nu cred c-ai dreptate. Te duci prima data si apoi iti da dovada cum ca ai picat si ai voie 1 luna sa circuli cu masina pana sa ti-o repari. Cel putin eu asa stiu... wacko.gif


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 31 Oct 2007, 12:05
Post #104


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




QUOTE(Executron @ 31 Oct 2007, 00:00)
Nu cred c-ai dreptate. Te duci prima data si apoi iti da dovada cum ca ai picat si ai voie 1 luna sa circuli cu masina pana sa ti-o repari. Cel putin eu asa stiu...  wacko.gif
*



stii gresit... cu hartia respectiva NU ai voie sa circuli.

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada
înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
......
(2) În situatiile prevazute la alin.(1) lit. cool.gif , c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea
certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada înlocuitoare fara drept de circulatie, iar în cazurile prevazute la alin.(1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) si x), o dovada înlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 31 Oct 2007, 20:05
Post #105


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Am fost azi la ITP, mai intai la o stati autorizata, s-au uitat la seria de la motor si mi-a spus ca nu pot sa iau itpul ca sunt probleme cu ea, un nit e diferit fata de celalalt sau cam asa ceva si ca trebuie sa ma duc la R.A.R. sa imi rezolv treburile acolo.
Eu i-am explicat, domne`, anul trecut am inmatriculat-o in DJ, aia de la R.A.R nu au zis nimic de serii cum ca ar fi artizanale sau ceva de genul...
Am plecat la alta statie ITP, acolo s-au uitat la serii, si s-au uitat cu o scula minune ( n-am vazut ce este ) undeva sub galerie si au vazut anul de fabricatie de pe motor.
In foaie scrie:
- coloana evacuare neetansa, lipsa cabluri reglaj faruri ( desi modelul asta de faruri nu cred ca a avut asa ceva vreodata ), cric remorcare neomologat, iluminat ceata spate stg +dr, sprituitoare parbriz neomologate, dezechilibru frana serviciu dr. spate, furtune stg. + dr. fata + repartitor, pivot inf. stg., cap bara drapta.
Sincer, credeam ca o sa schimb mai multe pe la rotile din fata si cele pe spate...
Nu cred sa fie o problema sa depistez cauza franarii slabe pe roata dr. spate.
Evacuarea in 2 ore e gata..., celelalte marutinsuri nici nu se pune problema.

PS. I-am zis inginerului sa o controleze "la sange", sa nu ierte nimic, ca sa stiu cu ce merg sau cu ce am mers. icon_mrgreen.gif .


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 31 Oct 2007, 22:00
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




eu zic sa verifici franarea pe ambele roti, nu numai pe dreapta, altfel nu scapi de dezechilibru.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 1 Nov 2007, 20:53
Post #107


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




Bineinteles ca o sa verific tot, nu numai o roata. Primul lucru e sa verific pistonasele, probabil dupa cum banuiesc, trebuie schimbate.


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecar
post 12 Nov 2007, 07:57
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 6 January 07
From: BUCURESTI




Atasez Anexa de constatare la ITP ,sper sa ajute sau sa lamureasca citi mai multi dintre cei care nu stiu ce anume se cere la ITP

Attached File(s)
Attached File  Ce_se_controleaza_la_ITP_masina.PDF ( 3.36mb ) Number of downloads: 391


--------------------
ex Dacia Break 1310 Cli 2000
Logan 1,4 Laureat 2005
""Invata din greselile altora ,caci nu poti intr-o viata sa faci toate greselile""
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 16 Nov 2007, 12:21
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Multumim whitecar pentru fisierul atasat.
Off-topic: ciocanul pentru spart geamuri (cod 229) este pentru geamurile celor cu care intram in conflict ?!?

This post has been edited by Batrânul: 16 Nov 2007, 12:22


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Dec 2007, 13:08
Post #110


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




oare comenteaza cineva ceva daca ma duc cu o masina cu ITP expirat pe rotile ei la statia ITP? nu ma refer la potentialii politisti din trafic, ci strict la statie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi25
post 4 Dec 2007, 13:27
Post #111


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 6 April 06




Stai linistit...daca nu ai probleme cu politia pe drum...acolo nici atat...


--------------------
Nissan Murano 3.5 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beginer_driver
post 4 Dec 2007, 21:19
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 1 December 06
From: Bucuresti




QUOTE(tgg2k @ 31 Oct 2007, 12:05)
stii gresit... cu hartia respectiva NU ai voie sa circuli.

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada
înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
......
(2) În situatiile prevazute la alin.(1) lit. cool.gif , c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea
certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada înlocuitoare fara drept de circulatie, iar în cazurile prevazute la alin.(1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) si x), o dovada înlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.
*



Confuzezi!
Executron vorbea de hartia pe care ti-o da aia de la ITP ca nu te-a gasit in regula si in decurs de o luna trebuie sa-ti rezolvi problemele.

Tu vb de hartia pe care ti-o da politia cand te-a prins cu ITPu expirat ceea ce e alta mancare de peste wink.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B xx FIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Dec 2007, 08:40
Post #113


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




care stiti niste preturi reale pentru ITP, ca aici m-am interesat, intr-un loc 130 ron , altul 100, etc. Cand vad ca scriu unii 60 ron ma intreb pe ce planeta traiesc huh.gif

edit:

Am elucidat misterul, la masinile mai vechi se da ITP-ul exclusiv cu revenire, nu conteaza starea, deci 60+40 ron de exemplu, atelierele imi comunicau pretul cu totul, ma miram in prealabail de ce ma intrebau din ce an e masina, nu mi se pare normal, dar asta e.

This post has been edited by argon: 5 Dec 2007, 09:17


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 5 Dec 2007, 09:29
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




pai alea sunt preturi reale, pentru ca depind de service-ul la care te duci. RAR-ul le impune un minim, dar nu si un maxim sau un pret recomandat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Dec 2007, 12:40
Post #115


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




L-am luat pe bune din prima, desi au tot cautat nu au gasit nici un motiv sa-mi dea revenire, au facut asa: gaze(au iesit stas), verificat coliere, serii, roti, frane, totul in regula, nici macar celebrul dezechilibru la franare nu-l aveam , a iesit ceva de genul 1% diferenta intre rotile de pe puntea spate, pe fata nici atat. Nu au turat motorul, in schimb la o duba din fata mea, diesel am crezut ca-i sar pistoanele cata blana i-au dat ohmy.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi25
post 5 Dec 2007, 14:11
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 6 April 06




Pune si tu un pret, unde ai facut ITP ul, ce acte ti au cerut...cum ai vazut unii dintre noi am avut unele surprize.


--------------------
Nissan Murano 3.5 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Dec 2007, 14:14
Post #117


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




60 ron, au cerut CI si talon, in Deva.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qwertyro
post 5 Dec 2007, 14:45
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 2 December 07
From: Bucuresti




sad.gif Eu nu am la masina ITP de un an cred. Eu am luat-o de cateva luni am bagat o gramada de bani in ea sa o fac(caseta de directie/bucsu pivoti/arcuri/delcou cu totul/aprindere, carburator) mai am o problema cu marsalierul(imi iese din viteza). Am incercat si eu la un itp (50 RON) a iesit ok noxe, ok frane dar...si aici e buba..cik e foarte ruginita pe dedesubt (cred ca se referea la semi-lonjeroane, podea stanga fata , contra prag stanga) ...Nu prea mai am bani sa fac si astea acum.

O sa pun niste poze pe forum mai pe seara sa va dati si voi cu parerea, eventual unde pot sa le fac sa iasa bine. Tabla pe dinafara nu are nici o problema.

PS: Am luat 6 puncte de penalizare acum 2 zile pt ca nu aveam talonul la mine. unsure.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 5 Dec 2007, 16:15
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




M-am uitat pe lista de verificari atasata de whitecar. Statiile ITP sunt obligate sa parcurga toata aceasta lista? Intreb asta pentru ca sunt interesat de un test de amortizoare chiar daca mai am pana la ITP si in orasul meu nu exista nici un service dotat cu tester de suspensii. a existat unul singur la dealerul dacia dar e defect de vre-un an.


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi25
post 5 Dec 2007, 16:35
Post #120


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 6 April 06




In mod normal ar trebui sa parcurga toata lista....


--------------------
Nissan Murano 3.5 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 17:01
Forum Renault