DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rotile spate stau stramb, este normal ?

-Scorpio-
post 7 May 2007, 20:12
Post #31


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




daca tu reusesti sa faci "masuratoare la fata locului" atunci poti sa-ti deschizi service pt geometrie roti.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 9 May 2007, 15:52
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Pentru toti cei care cred ca au rotile "cracite" radmasa.gif si ca asta se vede cu ochiu liber prima, cea mai ieftina si rapida metoda cred ca ar fi un banal cantar de apa sau boloboc, daca nu se vede pe un o scula din asta rudimentara dar mult mai precisa decat un ochi cu siguranta e o iluzie optica.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 10 May 2007, 12:12
Post #33


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Totusi, stie careva ce-i aia epura programata ?


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 10 May 2007, 14:09
Post #34


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




mai nene, vad aci niste comentarii de ne doare burta de atita ris... le-am aratat colegilor din receptia de caroserie biggrin.gif


puntea ligheanului este, ca la multe alte masini moderne din zilele noastre semirigida. In cazul in care unghiurile de carosaj sunt dereglate (si asta se intimpla in cazul unei masini de peste 2-300 000 km care a mers numai incarcata sau in cazul unor lovituri) se schimba toata puntea. Un caz fericit, la Logan, in caz de unghiuri dereglate , se poate schimba uneori doar fuzeta...

deci, in orice moment, indiferent ca masina este incarcata sau goala, unghiul rotii facut cu verticala=unghiul de carosaj sau cadere trebuie sa fie neschimbat


la o astfel de punte, schimbarea arcurilor NU va afecta unghiurile.

cind se spune ca puntea este semirigida sau semideformabila, se refera la capacitatea celor 2 roti de a se afla in pozitii diferite fata de orizontala, adica poti sta cu o roata in groapa si cu una pe bordura (daca puntea ar fi fost rigida, la urcarea bordurii doar cu una din roti sau la trecerea prin gropi, aceasta s-ar fi rupt )


sper sa ma fi facut inteles


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 12 May 2007, 16:47
Post #35


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Dsign, intreaba-i pe colegii tai din receptia de caroserie, ce-i aia "epura programata" ?


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 13 May 2007, 21:31
Post #36


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




crezi ca ei stiu? ce am scris eu mai sus este suficient ...


atit este nevoie sa stii si tu. Puntea are un anumit grad de deformare pe anumite directii. Sunt multe masini care se construiesc in modul asta, nu stiu care-i baiu'(adica nu stiu de ce esti asa de ingrijorat).

Colegii din receptie nu au nevoie sa stie ce este aia epura programata.

This post has been edited by Dsign: 13 May 2007, 21:36


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 May 2007, 22:21
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca o sa va uitati pe comunicatele renault dar cele in engleza, chestia aia ("epura programabila") se cheama "programmed deflection". In franceza se cheama, in comunicatele renault, "épure programmée".
Deci e o suspensie cu deformare programabila, in sensul ca se poate anticipa gradul de deformare ("strambare") si comportamentul puntii aleia in H.
In fapt se refera (presupun, ca nu as vedea la ce altceva s-ar putea referi) la ceea ce se cheama "angular deflection" care e unghiul de ridicare/coborare a legaturii dintre punte si roata (bratele scurte ale puntii H)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 13 May 2007, 23:11
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Acum vreun an cand am fost in service, am vazut un Logan nou-nout pe care l-au adus baietii pentru ca era "cracanat" si i-au schimbat puntea spate. La ala se vedea clar ca era cracanat, adica rotile erau inclinate foarte mult cu partea de sus spre interior.
Pentru linistea voastra mergeti in service si cereti verificarea unghiurilor.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 14 May 2007, 09:57
Post #39


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Ok, Dsign, cum spui tu ...

Ca-ntotdeauna, klaus, la inaltime !!! Multumesc ! M-am lamurit.


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 14 May 2007, 23:59
Post #40


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




pai acelasi lucru l-am spus si eu... sa nu cumva sa ai impresia ca daca lucrez alaturi de niste maimute, sunt si eu una din ele...


daca te-ai fi uitat nitel al puntea masinii tale, eventual urcata pe o bordura ceva, ti-ai fi dat seama imediat despre ce e vorba... dar ne e lene si incercam sa aflam de pe forumuri, ca asa e trendy acum...



pot exista cazuri in care puntea sa fie strimba din fabrica desi nu stiu cum scapa de controlul calitatii. Ma rog, o verificare a geometriei este suficienta. Asa cum am mai spus, o astfel de punte se cracaneaza la impact sau dupa un anumit timp de functionare in supra sarcina.

Sunt convins ca de acuma o sa aud pe la service comentarii de genul: n-o mai iau pe soacra-mea cu masina in concediu, ca supune puntea unor forte nedorite, datorita carora mi se vor cracana rotile...



This post has been edited by Dsign: 15 May 2007, 00:05


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 16 May 2007, 17:09
Post #41


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Hai sa-ti arat cum te straduiesti tu sa dai nastere la flame-uri inutile !
QUOTE(Dsign @ 10 May 2007, 14:09)
mai nene, vad aci niste comentarii de ne doare burta de atita ris... le-am aratat colegilor din receptia de caroserie biggrin.gif
..........
cind se spune ca puntea este semirigida sau semideformabila, se refera la capacitatea celor 2 roti de a se afla in pozitii diferite fata de orizontala, adica poti sta cu o roata in groapa si cu una pe bordura (daca puntea ar fi fost rigida, la urcarea bordurii doar cu una din roti sau la trecerea prin gropi, aceasta s-ar fi rupt )
sper sa ma fi facut inteles
*


Unde zici tu ceva aici despre "epura programata" ? Spre deosebire de tine, klaus a facut legatura intre intrebare si raspuns. Adica el a stiut sa-si "vanda marfa". Tu nu. Sorry !


QUOTE(Dsign @ 13 May 2007, 21:31)
ce am scris  eu mai sus este suficient ...
atit este nevoie sa stii si tu.
*


Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine ! De ce ? Pentru ca nu decizi tu cate / de care cunostinte "este nevoie" sa am eu !


QUOTE(Dsign @ 14 May 2007, 23:59)
pai acelasi lucru l-am spus si eu... sa nu cumva sa ai impresia ca daca lucrez alaturi de niste maimute, sunt si eu una din ele...
*


Le-ai aratat si "maimutelor" acest post al tau ? Asa cum le-ai aratat si pe celelalte la care "ne doare burta de atita ris" ?


QUOTE(Dsign @ 14 May 2007, 23:59)
daca te-ai fi uitat nitel al puntea masinii tale, eventual urcata pe o bordura ceva, ti-ai fi dat seama imediat despre ce e vorba... dar ne e lene si incercam sa aflam de pe forumuri, ca asa e trendy acum...
*


Sa stii ca m-am uitat de foarte multe ori pe sub masina mea insa, asa cum am mai spus si mai sus, n-am facut legatura cu notiunea de "epura programata" ! Si chiar nu stiu de unde-ai tras tu concluzia ca mi-a fost lene ... lene sa ... ce ?

LE: Cred, totusi ca ai vrut sa spui altceva ... aaa, stiu ... iti multumesc si tie pentru informatie ! E mai bine ?

This post has been edited by cristi.r: 16 May 2007, 18:59


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 18 May 2007, 13:04
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(Dsign @ 15 May 2007, 00:59)

pot exista cazuri in care puntea sa fie strimba din fabrica desi nu stiu cum scapa de controlul calitatii.


Pai tu crezi ca aia verifica fiecare masina in parte? La cateva sute de masini pe zi?
Eu nu prea as crede. ITP-ul dureaza 20 de minute si aia e o verificare minima. Deci in 8 ore s-ar verifica la minim cam 24 de masini. Daca ar fi mai multe bancuri de verificare tot ar fi greu sa verifici atatea masini.
Deci daca ai noroc si nimeresti masina verificata, esti norocos..smile.gif

Deci se poate sa le scape o punte cracanata..smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 20 May 2007, 12:20
Post #43


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Da, nh1980ro, insa puntea se verifica pe banc, inainte de a fi montata pe masina. Iar puntea, ca subansamblu poat fi verificata mai usor si mai repede.


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 22 May 2007, 07:21
Post #44


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




multumesc nea Cristi.r pentru lectia predata.

Nu ne-ai spus si noua la ce-ti trebuie sa stii cum se traduce expresia "epura programabila" ... Ti-am explicat in termeni liberi cum functioneaza hardughia. Cu plecaciune cer iertare dumneavoastra happy.gif



aaa, cind ma refer la "maimute", vorbesc de meseriasii lu' peste din atelier. Colegii din receptie sunt chiar ok si urmaresc alaturi de mine ce se scrie pe aici...

This post has been edited by Dsign: 22 May 2007, 09:48


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 18:14
Forum Renault