DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan nascut puturos

paul_damian
post 24 Feb 2014, 10:45
Post #1


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Salut.

Problema e la Loganul din semnatura.

Inainte de el am avut o Dacie 1300 cu motor de 1.4, si, trecand la Logan, n-am sesizat diferenta de la 62 la 75 de cai, dar nu mi-am facut probleme mari - presupuneam ca e motorul nou, masina mai grea, etc.

Trecand insa vremea am ajuns sa ma dau si cu altele, Logan / Sandero cu acelasi motor de 1.4, dar care sunt mai sprintene. Si a inceput sa ma manance. Acum am 80.000+ km, si masina se manifesta la fel, adica s-a nascut lenesa, la fel ca si stapanul.

Nu am cunostinte tehnice, stiu ce e o cheie de 13 si cam atat. Auzisem ca exista niste tabele de injectie in calculatorul respectiv, si ca de acolo ar putea fi problema. Dar - si asta ma face sa scriu acum aici - am primit de imprumut pentru 2-3 zile un alt calculator de injectie, cu care masina se manifesta la fel.

La firma avem 3-4 Loganuri cam din aceeasi generatie, doua Logan 1 si doua cu facelift, toate cu exact aceeasi motorizare. Ca sa elimin subiectivitatea mea, ieri l-am rugat pe un coleg care umbla destul de mult cu ele sa ne plimbam cu Loganul meu. Parerea lui e ca al meu are aceeasi putere ca si celelalte la accelerari line, dar nu e deloc sprinten in comparatie cu ele. Nu se asteapta nimeni la performante de Lamborghini, dar, zice el, te infigi in pedala de acceleratie si nu pleaca precum fratii lui de la firma. Aceeasi parere o am si eu, comparand cu ce am condus.

Acum va cer parerea: ce ar putea fi, avand in vedere ca am eliminat calculatorul de injectie?


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 24 Feb 2014, 13:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ei... cauzele pot fi atat de multe incat e dificil de spus.

Oricum, trebuie sa o iei sistematic ca sa ajungi la cauza. Colegii de aici probabil o sa te ajute cu diverse idei ca sa poti inchega o lista de posibile cauze.

Eu as incepe cu electronica, pus un tester pe ea si vazut daca apare ceva, as incerca sa elimin factorul subiectiv, daca e posibil.

Alte cauza ar putea fi:

- una banala, pedala de acceleratie reglata prea jos, astfel incat sa nu deschida complet clapeta la accelerare brusca (pedala de acceleratie se poate regla, mai jos, mai sus, daca e prea jos atunci nu o sa ai o cursa completa, chestie nevizibila la accelerari line, dar vizibila la pedal to the metal)

- bujii cu probleme (dar aici ar trebui sa auzi un fel de rateuri, de balbaieli, daca accelerezi brusc pe loc scoasa din viteza)

- bobina

- filtru aer infundat

...



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 24 Feb 2014, 14:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Incearca sa-i schimbi harta, sa-i faci o remapare la cineva priceput.

24 Feb 2014, 15:02:
QUOTE(paul_damian @ 24 Feb 2014, 11:45)
...masina se manifesta la fel, adica s-a nascut lenesa, la fel ca si stapanul.


radmasa.gif Asta mi-a placut maxim!

This post has been edited by Kojak: 24 Feb 2014, 14:02


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 24 Feb 2014, 14:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Daca si cu alt calculator de injectie face la fel... inseamna ca nu e harta. Nu?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Feb 2014, 15:03
Post #5


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(roland @ 24 Feb 2014, 13:50)
- filtru aer infundat
*



Ma indoiesc sa fie asta, o fi fost schimbat totusi de cateva ori deja in 80.000 km
la fel si bujiile.

Ar mai putea fi evacuarea gatuita din varii motive, dar cred ca asa ceva dadea rezultate mai ciudate la noxe la ITP.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 24 Feb 2014, 15:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@roland, nu e harta...da' cu o remapare poate ajunge la performantele unui (motor) "normal".

Si totusi...daca asa mere de la inceputurile lui si nu tremura la relanti sau intrerupe la rece in mers etc, inseamana ca e din soft.
Deci bujii, NU...fise, NU...bobina, NU... MPP, NU, ce poate fi altceva? Benzina nasoala?

This post has been edited by Kojak: 24 Feb 2014, 15:15


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 24 Feb 2014, 15:47
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Eu m-as uita prima data la reglajul cablului de acceleratie. Acelasi lucru l-am patit si eu cu MCV-ul 16V care se misca foarte moale la accelerari mai bruste.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 25 Feb 2014, 00:12
Post #8


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Multumesc de raspunsuri.

Intr-adevar, am omis sa mai dau cateva date suplimentare: reviziile au fost facute mereu la timp, la reprezentanta, conform caietului de intretinere. Deci putem exclude filtre, bujii, uleiuri, etc, mai ales ca manifestarea a fost mereu aceeasi, de la kilometrul zero incoace. In afara de problema aceasta motorul nu are altele, merge rotund la relanti, nu intrerupe, nu consuma altfel decat celalalte. La fiecare revizie s-a verificat si existenta erorilor in calculatorul de injectie, nu s-a gasit niciodata nimic. Noxele au fost testate la fiecare ITP (facuta pe bune) fiind in parametri. Si benzina o putem exclude, primii cinci ani a papat suc de Rompetrol, de un an de Petrom - la fel ca si masinile cu care am facut comparatie.

Am retinut ideea cu cablul de acceleratie. Si cea cu bobina, dar la asta ma scarpin in cap.

Ma mai gandeam la pompa de benzina - daca nu face destul presiune incat sa-i dea motorului destul combustibil atunci cand are nevoie?

Alte idei?

This post has been edited by paul_damian: 25 Feb 2014, 00:14


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 25 Feb 2014, 05:37
Post #9


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Ca sa poti discuta cu ceva concret ar fi bine sa faci un test pe un stand dinamometric.
Astfel vei obtine valorile reale dpdv performante motor si transmisie.
Daca iese totul in grafic atunci e doar un efect nacebo din partea ta.
Daca nu, poti incepe o investigatie mai sănătoasă. Eventual un test de compresie.
Dar toate astea cer timp si mai ales bani. Esti dispus ori ba?


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 25 Feb 2014, 06:55
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




QUOTE(paul_damian @ 24 Feb 2014, 10:45)
Acum va cer parerea: ce ar putea fi?
*


Rodaj făcut cu prea mare grijă! wink.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 25 Feb 2014, 09:02
Post #11


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(Lord Hades @ 25 Feb 2014, 06:37)
Dar toate astea cer timp si mai ales bani. Esti dispus ori ba?
*

Nu, pentru un test dinamometric nu, e chiar exagerat smile.gif
Iar in ce priveste subiectivitatea, hai sa zicem ca eu sunt. Dar mai sunt alti cinci oameni care au testat masina si spun la fel.

Ma bate gandul sa o trec pe GPL, si s-ar putea ca pe gaz sa fie mai sprintena decat pe benzina smile.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 25 Feb 2014, 10:08
Post #12


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Prima data incearca sa mergi pe autostrada intr-a patra cu pedala la fund, si zi-ne ce viteza maxima prinzi pe bord si pe GPS.
Verifica bobina de inductie, bujiile, filtru de aer, pompa de benzina, senzorul de turatie, rulmentii sa nu fie stransi, pistonase sa nu ai blocate prin sistemul de franare.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didosdoru
post 25 Feb 2014, 13:06
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 414
Joined: 2 July 05




De curiozitate poti afla sau verifica tipul de cutie de viteze montata pe masina?
Exista Loganuri 1.4 cu doua tipuri de roti-anvelope din fabrica.
Cele cu jante pe 14 din cate stiu eu au altfel rapoartele decat cele cu jante pe 15.
Cele cu roti pe 14 au fost primordial pentru export. Am intalnit un astfel de Logan , proprietarul a facut trecerea la jante pe 15 si dupa aceia sa plans ca masina e foarte lenesa.


--------------------
Dacia/Opel Pick-Up/Logan MCV/Astra G 2003/2009/2000 - GL O6 HKV / 53 DGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 25 Feb 2014, 17:14
Post #14


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Eu nu am vazut in Romania ligheanu cu roti de 14".


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 25 Feb 2014, 17:41
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




In Bihor sunt multe aduse de la unguri cu roti pe 14 si modificate in 15 si apoi nu mai trage motoru


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 25 Feb 2014, 18:18
Post #16


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(Ampt @ 25 Feb 2014, 06:55)
Rodaj făcut cu prea mare grijă! wink.gif
*


+1!


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 25 Feb 2014, 21:18
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




-2!

...pentru ca eu cred ca acele "recomandari" de facut rodajul (cele in care se spune ca-i bine sa forjezi motorul nou), sunt niste idiotenii.


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 25 Feb 2014, 21:43
Post #18


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




N-a zis nimeni sa forjezi motorul.

Eu i-am facut rodajul Loganului de acasa mergand vioi cu el, nu am depasit 3500 rpm, dar imediat dupa ce a adunat 1000 km a vazut foarte des turatii ridicate. Nu vreau sa-i citez pe cei care au mers cu masina aia, dar era tot de 1.4 si multi credeau ca i-am schimbat inscriptiile si ca de fapt ar avea 1.6 sub capota. smile.gif

Revenind on topic, consider ca o resetare a calculatorului de injectie (scotand o borna de la baterie si lasand-o asa peste noapte) si o forja de minim 15-20 km ar schimba feeling-ul dat de motor, ulterior. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 25 Feb 2014, 21:53
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi





Nu vreau sa deschid o polemica pe rodajul motoarelor noi, dar personal nu cred ca un "Rodaj făcut cu prea mare grijă" are cum sa dauneze.

Sigur ca stilul de condus are importanta in raspunsul motorului, pentru ca asa este facut softul, sa fie adaptiv. Adica "invata" mersul preponderent si tinde sa il mentina cumva, intr-o incercare de a optimiza niste lucruri, cred eu.

Si nu cred ca este nevoie de un reset, ci este suficient un drum de citiva zeci de km efectuati mai in forta...


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 25 Feb 2014, 23:44
Post #20


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(dizzy @ 25 Feb 2014, 11:08)
Prima data incearca sa mergi pe autostrada intr-a patra cu pedala la fund, si zi-ne ce viteza maxima prinzi pe bord si pe GPS.
*


N-am autostrada prin preajma, din pacate. Ramane pe alta data. Dar am avut prilejul sa prind pe autostrada in Germania 158km/h, evident ca nu in a patra.

QUOTE(dizzy @ 25 Feb 2014, 11:08)
Verifica bobina de inductie, bujiile, filtru de aer, pompa de benzina, senzorul de turatie, rulmentii sa nu fie stransi, pistonase sa nu ai blocate prin sistemul de franare.
*

Bobina ramane de verificat, dar poate imi spuneti si mie ce influenta ar avea. Restul nu e cazul, a trecut prin multe verificari si revizii in 80.000km.

QUOTE(didosdoru @ 25 Feb 2014, 14:06)
De curiozitate poti afla sau verifica tipul de cutie de viteze montata pe masina?
*


Asta zau ca nu stiu cum sa fac.

QUOTE(MyKe89 @ 25 Feb 2014, 22:43)
Revenind on topic, consider ca o resetare a calculatorului de injectie
*

Repet: acum un calculator de imprumut, tocmai pentru a-l scoate din datele problemei.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 26 Feb 2014, 09:56
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Uita-te totusi la cablul ala de acceleratie (compara cu pozitia de la alte Logan-uri), nu se uita nimeni la el in service daca nu le spui ca agata sau ceva. Nu il regleaza nimeni din proprie initiativa in service.

Cat despre soft-ul de injectie, chestia cu "adaptiv" e legata de uzura motorului in timp, nici de cum de stilul de condus. Guys, e un agregat, face ce-i spui, nu invata stiluri de condus. Chestia cu "am invatat-o batraneste" sau "vioaie" e bullshit.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 26 Feb 2014, 10:09
Post #22


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Esti sigur cand spui asta sau doar presupui?


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 26 Feb 2014, 10:29
Post #23


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Loganul prinde viteza maxima in treapta a patra, aproape de turatia maxima a motorului, de-aia te intreb.
E o masurare empirica a puterii motorului pentru ca puterea maxima de viteza maxima iar cuplu da acceleratia.
158km/h daca e masurata pe GPS e aproape de viteza maxima constructiva asa ca banuiesc ca nu are bube mari.
O bobina de inductie mai slaba implica o scanteie mai slaba la bujii ceea ce implica o putere un pic micsorata.
Oricum, verifica si cablul de acceleratie.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 26 Feb 2014, 11:40
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(MyKe89 @ 26 Feb 2014, 10:09)
Esti sigur cand spui asta sau doar presupui?
*



Da, algoritmul e adaptiv la tolerantele individuale ale unui motor/sistem de injectie, cu alte cuvinte la uzura/probleme de senzori.

Ai undeva vreo referinta legata de capacitatea unui algoritm, din calculatorul de injectie al vreunei masini, de a invata stilul de condus si de a optimiza ceva functie de asta?

Algoritmul e adaptiv (asa scrie in literatura de specialitate) pentru ca tine cont de diversi factori, deschiderea clapetei de acceleratie, temperatura aerului si muuulte altele, inclusiv tolerante/uzuri. Dar o masina condusa in regim 2000 - 3000 rpm timp de 5 ani nu va avea nicio problema in a merge in regim 4000 - 5000. Exceptie cazurile in care sunt defectiuni cauzate de vreun mers indelungat subturat sau supraturat. In rest, algoritmul nu are nicio problema in a-ti da ce ceri imediat. Nu are ce sa optimizeze pentru mers batraneste sau sport.

Aici nu vorbim de masini care au mod sport, unde se modifica plajele de la pedala de acceleratie si unde se intra pe alt algoritm de fapt.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 26 Feb 2014, 12:10
Post #25


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(mario1980 @ 25 Feb 2014, 22:53)
Sigur ca stilul de condus are importanta in raspunsul motorului, pentru ca asa este facut softul, sa fie adaptiv. Adica "invata" mersul preponderent si tinde sa il mentina cumva,  intr-o incercare de a optimiza niste lucruri, cred eu.
*


Nici pe departe. Ce spui tu acolo presupune inteligenta artificiala; si deoarece Skynet inca nu a devenit operational, motoarele de logan nu au cum invata ceva nou.
Anumite modificari se fac, corectii mai precis, in functie de altitudine, temperatura, noxe, etc ... dar astea intre anumite limite deja stiute de ECU.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 26 Feb 2014, 17:42
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Lord Hades, am sa ma interesez mai in detaliu. Cind am spus aia, m-am gindit la un caz al unui coleg caruia i se altera un parametru in ECU-ul motorului (din cauze legate de instalatia pe GPL) si masina ii mergea prost. Concluzia este ca acel motor, se adapta pe baza unor parametri primiti de la mersul pe GPL, si cind trecea pe benzina, ghici ce? Nu raspundea deloc la ce i se cerea. Adica, ce a spus Roland.

Dar nu cred ca chestia cu mersul batrineste sau vioi este bullshit. Sigur exprimarea mea este cum este, dar eu sunt convins in continuare ca anumiti parametri de functionare se stabilizeaza la niste valori, SI in functie de stilul de condus. Imi dau si eu seama ce ar insemna un soft cu adevarat adaptiv, si la cerintele de sistem, nu mai vorbim de inteligenta artificiala...


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 26 Feb 2014, 23:45
Post #27


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(dizzy @ 25 Feb 2014, 11:08)
Prima data incearca sa mergi pe autostrada intr-a patra cu pedala la fund, si zi-ne ce viteza maxima prinzi pe bord si pe GPS.
*


Am avut azi prilejul sa gasesc drumul gol, asa ca am incercat. 150km/h (pe GPS), turometrul arata 5500 plus o latime de ac. Dar asa ceva nu mai fac niciodata. Sunt deja prea batran pentru asta.

Maine sunt programat pentru montarea instalatiei GPL, cu ocazia asta o sa vad si de pozitia cablului de acceleratie.

Attached thumbnail(s)
speed01.png ( Size: 6.37k ) Number of downloads: 884


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 27 Feb 2014, 07:24
Post #28


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Cel putin nu cu loganul :-) peste 120 devine o experientă nu prea plăcută


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 27 Feb 2014, 09:55
Post #29


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




cand aveam 1.4 stock, am prins aproape 170 pe bord. umbla la cablul ala de acceleratie!


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 27 Feb 2014, 10:48
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(razvanamza @ 27 Feb 2014, 10:55)
umbla la cablul ala de acceleratie!
*




Cum se regleaza / cum verifici sa fie bine montat? Detaliaza, te rog.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:12
Forum Renault