DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> aeroterma SuperNova, am nevoie urgentt de sfaturi

Kruxl
post 4 Jan 2019, 17:13
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 November 18




Salut grup, am o Dsn din 2002 si am o problema cu incalzirea! Nu baga caldura ,am verificat termocupla, radiatorul de habitaclu se incalzeste ,aeroterma functioneaza normal!


--------------------
Dacia Supernova 2002 - Ph09zji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
profesoru
post 6 Jan 2019, 17:36
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 March 18




Pai daca ai verificat tot cum de nu vrea sa vina caldura?

Ia mai verifica dumneata daca nu cumva ai termostatul blocat pe deschis(in bord indicatorul de temperatura se ridica barem pana pe la jumatate?) Si mai verifica nivelul antigelului.

Caloriferul cum l-ai verificat? Ai dat jos plasticul ala de sub bord din dreapta si ai pus mana pe el si e fierbinte?

Langa calorifer e un volet care e actionat de comutatorul de caldura din bord. Cand dai pe caldura se misca tija aia?


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruxl
post 7 Jan 2019, 09:21
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 November 18




QUOTE(profesoru @ 6 Jan 2019, 18:36)
Pai daca ai verificat tot cum de  nu vrea sa vina caldura?

Ia mai verifica dumneata daca nu cumva ai termostatul blocat pe deschis(in bord indicatorul de temperatura se ridica barem pana pe la jumatate?) Si mai verifica nivelul antigelului.

Caloriferul cum l-ai verificat? Ai dat jos plasticul ala de sub bord din dreapta si ai pus mana pe el si e fierbinte?

Langa calorifer e un volet care e actionat de comutatorul de caldura din bord. Cand dai pe caldura se misca tija aia?
*


Salut si iti multumesc pt reply , apa se ridica la jumatate si caloriferul este fierbinte , l am verificat prin partea dreapta , pana si comutatorul rece cald l am actionat de pe carcasa aerotermei , tot din partea dreapta a consolei !


--------------------
Dacia Supernova 2002 - Ph09zji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
profesoru
post 12 Jan 2019, 21:51
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 March 18




Daca zici ca e cald caloriferul singura explicatie ar fi ca s-au terminat rotile alea dintate care misca voletii si a ramas caloriferul "izolat" .

Da aeroterma jos si vezi exact ce se intampla. Cand e data pe aer rece, sunt 2 voleti care obtureaza canalele de aer ce duc la calorifer si il ocolesc.

Aeroterma sta in 4 suruburi, nu mai stiu exact de 6 sau de 8. Mai trebuie sa desfaci furtunele de la calorifer, le gasesti in compartimentul motor, in spatele motorului, spre oala dreapta si mai e o garnitura cu ceva capac metalic care sta prinsa de caroserie cu 2 holsuruburi care trebuie desfacuta. Aia e cea mai enervanta.


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:41
Forum Renault