DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu catalizatorul, din topicul cu martorul obd aprins...

cosmin_m
post 30 Mar 2005, 23:06
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Mergand in service cu alta problema ( un zdraganit, gasiti pe topicul cu zdranganeli la motor ) am descoperit ca este catalizatorul este defect ( el zdraganea ) . Deci problema nu a fost doar benzina , ci si o functionare defectuasa a acestuia. De atunci am mai facut cam 900Km si nu mi s-a mai aprins indicatorul.


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 6 Apr 2005, 08:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Am fost ieri seara la Meridian sa schimb catalizatorul.
Ca sa taie esapamentul trebuie sa foloseasca o scula speciala. Evident ca ei au incercat sa taie teava cu flexu' , mai mult, nici macar nu au cautat reperul de taiere.
Le-am explicat ca nu sunt de acord sa se schimbe catalizatorul decat in conformitate cu instructiunile din manualul lor de service. Se stransesera ciopor in jurul meu si se uitau in foi, in timp ce le aratam ca acea scula este INDISPENSABILA (asa scrie acolo).
Evident, nu au gasit scula, asa ca a ramas sa revin ...
Va tin la curent.


This post has been edited by cosmin_m: 6 Apr 2005, 16:01


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 6 Apr 2005, 16:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Revin :-) .
Azi dimineata l-am sunat pe reprezentantul Dacotec din service-ul lor. Asta a fost de o nesimtire crasa, ca ce ma bag io , ca nu e treaba mea, ca da e o scula acolo dar ca merge si fara aia, ca astia de la fabrica le inventeaza ca sa optimizeze procesul dar asta nu inseamna ca sunt indispensabile, ca ce imi tin ei piese scumpe pe stoc, ca cine stie cand vine scula respectiva.
M-am abtinut din greu sa nu explodez si i-am zis ca o sa ma consult cu cei de la Dacia, si daca ei imi raspund ca agreeaza solutia cu bomfaier si flex atunci o sa o agreez si eu.
A indulcit tonul , dar a tinut-o pe a lui ca "Cine stie cand vine piesa aia ? " .
Am vb. la Dacia (vocea cleentului) , le-am explicat situatia, am fost sunat in 3 ore inapoi de un tip care m-a intrebat daca Dacoserv ma aranjeaza ( mai fusesem acolo pt. alarma, probabil ca au o baza de date ), ca aia au toate uneltele necesare, ca Meridian nu le are, ca isi cere scuze pt. probleme, bla bla bla.
Mi-au spus ca au aranjat ei la Dacoserv si au catalizator acolo, ca oamenii ma asteapta cu bratele deschise. Maine ma duc la ei, va tin la curent


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2005, 16:11
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ca sa inteleaga lumea care e problema cu scula de taiat tevi de esapament la Logan, folosita si in service-urile Renault:
Taierea nu se face cu altceva decit cu dispozitiv-ul respectiv din urmatoarele motive: numai acel dispozitiv asigura o taiere perfect perpendiculara iar fierastraul sau flexul nu, numai acel dispozitiv poate face taierea exact pe linie pentru ca o abatere de la linie chiar cu putin poate duce la vibratii. Plus motivele cu spanul (care ramane pe interiorul tevii la o taiere cu flexul), deformarea, etc, care pot duce la eliminari de gaze si la zgomote neplacute.
O teava taiata stramb nu se mai pune "cap la cap" perfect cu teava care vine langa ea inlocuind bucata veche din esapament. Acest lucru poate duce in timp la o crestere a probabilitatii scaparii de gaze de esapament pe sub colierul de prindere a celor doua capete de tevi de esapament.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 6 Apr 2005, 16:29
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Ar trebui sa mai expun o data problema, de la inceputurile ei.
De cand am ridicat masina, am observat un zdraganit care se manifesta pe accelerare. In timp, zdranganitul a crescut in intensitate, si a inceput sa devina mult mai pregnant la decelerare.
Cam la 1 luna dupa ce am ridicat masina m-am dus in service (meridian) pentru o investigare. Problema s-a dovedit a fi catalizatorul, nu scutul termic cum suspectam eu.

Dupa discutiile de azi, nota 10 VC , nota 2 Mecanica Meridian ( cel din sos.Turnu Magurele).
Sa vedem cum e la Dacoserv. Eu sunt inca optimist. wacko.gif

This post has been edited by cosmin_m: 6 Apr 2005, 16:33


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dras
post 6 Apr 2005, 17:10
Post #6


Driver


Group: Members
Posts: 163
Joined: 21 November 04
From: Bucuresti




Cum s-a descoperit ca era catalizatorul? Apare o eroare in testul pe calculator, sau s-a ajuns aici prin eliminare. Ma intereseaza pentru ca si la mine se aude un biriit cam tare cind accelerez si mi-e sa nu am aceeasi problema.



--------------------
Honda Accord Executive 2007 / 2.0 A/T 155CP - B-74-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 6 Apr 2005, 19:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(dras @ 6 Apr 2005, 18:10)
Ma intereseaza pentru ca si la mine se aude un biriit cam tare cind accelerez si mi-e sa nu am aceeasi problema.
*


Si eu am avut baritul respectiv dar s-a dovedit ca era un reglaj prost la ambreiaj care intra in rezonanta cu scutul. A fost o chestie de 5 min la service.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 6 Apr 2005, 20:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




S-a descoperit ca era catalizatorul pentru ca la un pumn aplicat in acesta zdranganea ca o pusculita plina cu monede .
E o legatura totusi intre starea catalizatorului si testul pe calculator. Eu pe la 200-300Km am patit o treaba, recte mi s-a aprins martorul acela de noxe. Am mers in service si s-a ajuns la concluzia ca de vina este benzina. Acuma cred ca a fost ceva combinat, benzina + starea catalizatorului .
Eu m-am mobilizat abia cand intr-o zi am crezut ca s-a rupt ceva pe sub masina ( atat de tare zdranganea ).


This post has been edited by cosmin_m: 6 Apr 2005, 20:20


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 7 Apr 2005, 15:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Ok, am fost la Dacoserv. Au fost f. prietenosi laugh.gif

1. S-a inlocuit catalizatorul, dupa ce in prealabil au taiat teava cu scula respectiva, au pus mansonul si au izolat ( la insistentele mele ) cu mastic de esapament .
Am constatat cu ocazia asta ca diametrul tevilor de evacuare difera functie de motor ( si scula respectica avea doua piese, una pt. motor de 1.4 si una pentru motor de 1.6 )

2. S-au constatat urmatoarele probleme:
- Sonda lambda a fost lovita si carcasa care protejeaza senzorul indoita. Evident, e vorba de bucatile care au zburat din portelanul de la catalizator.
- Toba finala zornaie. Mi-au explicat ca bucatile de ceramica care au cazut din catalizator au ajuns acolo

Din pacate astea nu le aveau pe stoc asa ca mai trebuie sa ma duc o data.
Intrebarea este daca nu ar trebui schimbata si toba intermediara (de detenta) . Tipul de la garantii a zis ca nu, dar ma gandes ca totusi ar fi bine sa inlocuiasca tot traseul.
Voi ce spuneti ?

This post has been edited by cosmin_m: 7 Apr 2005, 15:13


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 7 Apr 2005, 20:24
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Azi am fost la service pentru inlocuirea unui buton de avarie (am asteptat 3 saptamini...) si, in timp ce eram la receptie, vine un tip si zice ca ii zornaie ceva la esapament la accelerare si decelerare (frina de motor). Constatare: surpriza! Catalizatorul zornaia! Se pare ca e o problema, totusi.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 12 Apr 2005, 06:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Ca fapt divers am observat ca a scazut consumul urban cu 1-1.5 litri dupa schimbarea catalizatorului (acum am intre 9 si 10, inainte aveam intre 10-11).
Suspectam eu ceva, dar acum am obtinut confirmarea: starea catalizatorului influenteaza drastic consumul . Parca se si infige mai bine, dar asta e o chestie subiectiva .

This post has been edited by cosmin_m: 12 Apr 2005, 06:51


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Apr 2005, 09:17
Post #12


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Se pare ca problema e rezolvata smile.gif Deci se inchide aici


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:03
Forum Renault