DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Suierat in functie de turarea motorului

collinro2
post 15 Mar 2005, 20:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




La mine se aude un suierat, a carui intensitate e direct proportionala cu gradul de accelerare a motorului. Azi am ascultat motorul cu capota deschisa, am accelerat si se pare ca suieratul ala vine de la furtunul ce face legatura intre galeria de admisie si servofrina. Parca am supercharger laugh.gif . Ce naiba, nu schimba astia de la dacia furtunul ala? Parca era la un moment dat un zvon.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 21 Mar 2005, 21:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Sa imi spuneti va rog si mie daca auziti un suierat discret din compartimentul motor in momentul cind se accelereaza. Adica suieratul creste in frecventa (nu si in intensitate) pe masura ce se accelereaza motorul, scazind frecventa cind motorul decelereaza. Eu banuiesc ori supapa de servofrina, ori gura de admisie aer ce este linga farul stinga, adica forma ei, ce poate determina curenti de aer, cu zgomotul descris mai sus.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_ionik
post 21 Mar 2005, 21:22
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




QUOTE(collinro2 @ 21 Mar 2005, 21:13)
Sa imi spuneti va rog si mie daca auziti un suierat discret din compartimentul motor in momentul cind se accelereaza. Adica suieratul creste in frecventa (nu si in intensitate) pe masura ce se accelereaza motorul, scazind frecventa cind motorul decelereaza. Eu banuiesc ori supapa de servofrina, ori gura de admisie aer ce este linga farul stinga, adica forma ei, ce poate determina curenti de aer, cu zgomotul descris mai sus.
*



Suierat am si eu.
Iti spun daca este de la tubul de presiune la sfarsitul saptamanii. M-au chemat sa mi-l schimbe, bineinteles, dupa o noua interventie la VC.
Dar la fel de bine pot fi si culbutorii de vina.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 21 Mar 2005, 22:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




@f ionik: sa inteleg ca te-ai dus la service pentru suieratul ala, aia ti-au zis ca nu e nimic si apoi ai luat legatura cu VC?


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_ionik
post 22 Mar 2005, 21:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




QUOTE(cosmin_m @ 21 Mar 2005, 22:07)
f_ionikl , in ce stadiu esti cu zgomotele produse de motor. S-au mai redus ?
La mine zdraganitul ala ( suspecte sunt scuturile termice ) s-a diminuat f. mult in ultima vreme. Trebuie sa fi deja foarte atent ca sa-l auzi.
*



Si mie mi s-a redus zgomotul cand temperatura exterioara a fost mai mare (vineri, 18 martie). Am mers doua sute de km si am sesizat acest lucru, insa incepand de duminica zgomotul a revenit, dupa ce temperatura a scazut din nou.

QUOTE(collinro2 @ 21 Mar 2005, 22:46)
@f ionik: sa inteleg ca te-ai dus la service pentru suieratul ala, aia ti-au zis ca nu e nimic si apoi ai luat legatura cu VC?
*



Raspunsul celor de la VC din data de 9 februarie 2005 spunea:
QUOTE
Singurul aspect confirmat de expertii Dacia il reprezinta zgomotul produs
de tubul de presiune ( supapa servofrana ) pentru a carui inlocuire veti fi
contactat in cel mai scurt timp de reprezentantii unitatii service sus
amintite.


Desi cei care au testat masina mi-au spus mult mai multe lucruri, dintre care si cel legat de supunerea masinii la tester si masuratori ale nivelului de zgomot.

Pe data de 17 martie 2005 le-am trimis urmatorul mail:
QUOTE
Stimate domn XXX,

In data de 09 02 2005, mi-ati trimis un e-mail prin care imi spuneati:

„Singurul aspect confirmat de expertii Dacia il reprezinta zgomotul produs
de tubul de presiune ( supapa servofrana ) pentru a carui inlocuire veti fi
contactat in cel mai scurt timp de reprezentantii unitatii service sus
amintite.”

Daca s-a constatat acest lucru, de ce nu am primit nici un document justificativ? Verbal mi s-au confirmat mai multe nereguli. Nu credeti ca acest stil de lucru este neprincipial?
Suntem in data de 17 03 2005, si nu am fost contactat de nimeni. V-as intreba ce inseamna pentru dumneavoastra „in cel mai scurt timp”?
Orice ati spune dumneavoastra si „expertii” Dacia, motorul prezinta un zgomot anormal. V-as ruga sa imi precizati care ar fi posibilitatile prin care s-ar putea verifica functionarea corecta a motorului si cui ar trebui sa ma adresez, exceptand OPC.
Din momentul in care am semnalat aceasta problema au trecut aproape cinci luni. Considerati ca ea va fi lamurita pana la iesirea autoturismului din garantie?
V-as ruga sa incercati sa iesiti un pic din tiparele rutinei si formalismului si sa incercati sa actionati spre rezolvarea acestei sesizari.

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.


Au luat legatura cu mine telefonic si mi-au spus ca incepand de maine (miercuri) sa iau legatura cu cei de la Dacoserv si sa stabilim o data in care sa merg sa-mi schimbe tubul de presiune (supapa servofrana).
Tind sa cred ca cei de la VC au uzat de "strategia Dacia", aceea de a da cat mai putine raspunsuri in scris, pentru ca in afara de discutia telefonica nu mi-au trimis nici un raspuns prin mail.
I-am intrebat daca in afara de serviceul Dacoserv mai exista o alta posibilitate prin care sa-mi verfic masina. Mi s-a spus sa merg la alt service.
Dupa ce schimb tubul de presiune, in functie de rezultatul obtinut, mai mult ca sigur va trebui sa continui actiunile incepute.
Incep sa cred tot mai mult ca nu pot sa evit reclamatie la OPC, chiar daca aceasta ma va costa timp si bani.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_ionik
post 24 Mar 2005, 20:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




QUOTE(collinro2 @ 21 Mar 2005, 21:13)
Sa imi spuneti va rog si mie daca auziti un suierat discret din compartimentul motor in momentul cind se accelereaza. Adica suieratul creste in frecventa (nu si in intensitate) pe masura ce se accelereaza motorul, scazind frecventa cind motorul decelereaza. Eu banuiesc ori supapa de servofrina, ori gura de admisie aer ce este linga farul stinga, adica forma ei, ce poate determina curenti de aer, cu zgomotul descris mai sus.
*



Am schimbat tubul de presiune. A disparut zgomotul specific, un pacanit pe o anumita frecventa, dar au ramas suieratul, clancanitul si vibratia. Am stabilit un nou "drive-test" pt miercuri.
In mod cert suieratul se datoreaza culbutorilor, vibratia intr-o oarecare masura prizei (dispare cand calc ambreiajul) ...
Vom vedea ...


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:26
Forum Renault