DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stabilitate directie in mers, directie, stabilitate

florinrazvan
post 27 Feb 2015, 21:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 November 14




Salut,
De ceva vreme "ma dau" cu un Duster 1,5 DCI 4x4 si de vre-o luna ma chinuie o problema la directie, sesizata in special in mers la viteze de peste 70-80 km/h.
Mai exact, in mers, masina tinde sa schimbe directia de mers fara a misca volanul, iar la incercarea de a redresa, se duce in directia opusa dar mai mult decat ii cer.
Am fost la service si am verificat cam tot ce inseamna elemente de directie si stabilitate de la roata si pana la caseta, mai putin aceasta din urma, si nu am gasit o posibila piesa defecta/uzata prematur. Chiar am facut si un test la amortizoare la recomandarea mecanicului, care mi-e si amic, deci nu are interes sa ma "flituiasca" sau sa ma bage la cheltuiala nejustificat, si nu prezinta defectiuni.
Presiune in pneuri corecta si egala S/D, anvelope de iarna fara uzura semnificativa (sunt la prima iarna) si egala....
Ar mai fi de facut o verificare la stand pt directie, dar astept schimbul de "gume de vara" pentru a verifica si indrepta jantele daca este cazul, mai ales ca vor fi anvelope noi.
Totusi, daca va suna cunoscut simptomul, poate imi dati vre-o idee, o recomandare, ceva.
Multumesc.


--------------------
Dacia Duster 2011 Ph1 - B 783 AUT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Feb 2015, 23:26
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai... ramane se verifici directia.
Iar daca e vorba de "verificat si indreptat jantele", inseamna ca exista motive pentru a le banui de astfel de probleme...
Eu as mai verifica si rotile (anvelopele) pe fata. Pot fi proaste calitativ si sa se deformeze la viteza.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 26 Mar 2015, 16:46
Post #3


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




@florinrazvan, ai schimbat anvelopele ? Mai face ? Ce a fost ? Cum ai rezolvat? Geometria e ok ?


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 16 Jun 2015, 17:36
Post #4


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




si eu sunt curios daca si cum s-a rezolvat problema....


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 11:56
Forum Renault