DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre amenzile de circulatie. (neplata lor), Voi va platiti amenzile de circulatie?

andutzu
post 29 Jan 2006, 12:55
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Ce se mai intampla in ziua de azi daca nu iti platesti amenzile de circulatie? Din cate am inteles eu nu mare lucru... Te poate "obliga" sa le platesti numai atunci cand vrei sa vinzi ceva si (sau) ai nevoie de vreo hartie de la fisc.(nu ti-o elibereaza pana nu ai toate datoriile achitate. -amenzi, impozite...)
Nu te mai cheama la tribunal ca in alte vremuri? smile.gif


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 29 Jan 2006, 13:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




afla tu si spune-ne si noua.

la mine masinile fiind pe firma, cand trebuie sa particip la o licitatie ceva, trebuie hartii de la circa financiara cum ca am platit tot ( impozite, amenzi etc. )

bine ar fi sa le platesti indiferent de statutul juridic.


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 29 Jan 2006, 13:51
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Nu stiu ce se mai intampla azi.
Eu mi-am platit doar amenzile din Bucuresti (putine, toate radar)
Din alea luate in provincie (tot radar mad.gif ), n-am platit nici una si vad ca nu apar pe nicaieri (Au fost si de acum cativa ani. Aveam intr-o vreme torpedoul plin blush.gif)

LE: In mod normal, apar la Administratia Financiara

QUOTE
afla tu si spune-ne si noua.

laugh.gif

This post has been edited by alex275: 29 Jan 2006, 13:58


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 29 Jan 2006, 14:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Mi-am adus aminte ca am o copie a unui proces verbal pe undeva si uitati ce scrie in partea de jos:"Amenda se achita la centrele special amenajate ale dir. taxe si impozite ale primariilor,dupa care chitanta si copia procesului verbal vor fi remise in termen de 15 zile de la comunicare unitatii emitente.
In caz de neplata a obligatiilor se va trece la executarea silita."
Eu amenda am platit-o la posta pt ca la CEC nu mai primesc amenzi de circulatie.
Daca nu duci chitanta si copia PV la Politie in termenul amintit,o sa-ti vina la inceputul anului urmator cu instiintarea de plata pt impozitul masinii sau al casei.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 29 Jan 2006, 15:09
Post #5


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




amenda ajunge la impozite locale si se poate transforma in inchisoare, daca cei de la imozite locale te dau in judecata...


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 29 Jan 2006, 16:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Am vazut un reportaj la tv despre un taximetrist care avea amenzi de 250 milioane.Si nu prea avea ce-i face deoarece nu avea cum sa-l execute silit.Adica nu avea proprietati sau bunuri... asa ca...


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz84
post 29 Jan 2006, 16:48
Post #7


never stop thinking...


Group: Members
Posts: 160
Joined: 6 May 04
From: Iasi




Am 3 amenzi neplatite si dupa 6 luni am primit in posta un plic de la finante cu o copie dupa procesul verbal al unei amenzi si o instiintare sa platesc amenda ca de nu in 2 sapt. se trece la executare silita, de atunci a trecut 1 luna jumatate si nu s-a intamplat nimic. Oricum eu nu am de gand sa o platesc prea curand! (valoarea amenzii este de cca. 700 mii lei ROL + penalizarile daca se percep)
O zi buna!!!


--------------------
Opel Astra 1.6 twinport 2006 - IS-07-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 29 Jan 2006, 16:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Sunt si alte metode de executare silita,nu numai sa-ti ia din bunuri,etc.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 29 Jan 2006, 16:57
Post #9


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




pana acuma nu a fost nevoie.sper ca niciodata sa nu am parte.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel Paduraru
post 29 Jan 2006, 18:11
Post #10


Qubik


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 December 04
From: Iasi




Daca trec trei ani si nu platesti se prescrie adica se sterge. Daca inainte de expirarea termenului te da in judecata statul pt plata amenzii, dupa ce se judeca procesul si hotararea ramane definitiva si irevocabila se trece la executare adica un executor judecatoresc o pune in aplicare prin sechestru pe bunuri si vanzarea lor pt acoperirea datoriei sau ti se pune poprire pe salar la unitatea la care lucrezi suma poprita neputand depasi 1/3 din salariu. Daca nu are ce popri, dupa trei ani se considera prescrisa.


--------------------
Toyota Yaris 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 29 Jan 2006, 20:32
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




QUOTE(cristio_79 @ 29 Jan 2006, 14:17)
Mi-am adus aminte ca am o copie a unui proces verbal pe undeva si uitati ce scrie in partea de jos:"Amenda se achita la centrele special amenajate ale dir. taxe si impozite ale primariilor,dupa care chitanta si copia procesului verbal vor fi remise in termen de 15 zile de la comunicare unitatii emitente.
In caz de neplata a obligatiilor se va trece la executarea silita."
Eu amenda am platit-o la posta pt ca la CEC nu mai primesc amenzi de circulatie.
Daca nu duci chitanta si copia PV la Politie in termenul amintit,o sa-ti vina la inceputul anului urmator cu instiintarea de plata pt impozitul masinii sau al casei.
*



Pai a luat nevasta-mea una si ia zis politistul ca nu e nevoie sa duca chitanta inapoi la politie ci doar sa o plateasca. Esti sigur de chestia asta ? Ma gandesc ca, la cate amenzi se dau, s-au umple politaii de hartoage inutile. Oricum, amenda platita sau neplatita tot la administratia financiara ajunge de la politie (la ei se centralizeaza).
Desi deocamdata nu sunt masuri, nu e exclus sa apara o masura asa cum vor sa faca pentru lipsa ITP-ului: nu ai ITP by by certificatul de inmatriculare, nu ai platit amenda, by by permis de conducere (sper sa nu fiu pocit).


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 29 Jan 2006, 22:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




QUOTE(Petea @ 29 Jan 2006, 20:32)
Pai a luat nevasta-mea una si ia zis politistul ca nu e nevoie sa duca chitanta inapoi la politie ci doar sa o plateasca.  Esti sigur de chestia asta ? Ma gandesc ca, la cate amenzi se dau, s-au umple politaii de hartoage inutile. Oricum, amenda platita sau neplatita tot la administratia financiara ajunge de la politie (la ei se centralizeaza).
Desi deocamdata nu sunt masuri, nu e exclus sa apara o masura asa cum vor sa faca pentru lipsa ITP-ului: nu ai ITP by by certificatul de inmatriculare, nu ai platit amenda, by by permis de conducere (sper sa nu fiu pocit).
*


Trebuie returnata la sectia de politie de care apartine BOUL care ti-a aplicat-o.Sa-ti dau un exemplu: Sa presupunem ca esti din Bucuresti si pleci in concediul la Arad.Acolo iei o amenda... tu o poti plati la oriunde in tara asta.Daca te opresti pe drum si o platesti la Brasov niciodata nu va avea de unde sa stie fiscul (de care aparti tu, adica din Bucuresti) ca ai platit-o acolo.Ei inca nu lucreaza online (ca bancile).Daca nu esti din localitate o sa trebuiasca s-o expediezi prin posta.
Cred ca m-am facut cat de cat inteles.


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 29 Jan 2006, 22:21
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Pai ce am scris eu acolo se regaseste pe procesul verbal.Cum am mai scris si intr-un alt post,un prieten a patit-o din cauza aceasta.A platit amenzile la timp,dar nu a dus copiile PV si chitantele de plata inapoi la BPR.Cand a primit instiintarea de plata pt impozitul masinii pe anul 2006,a constatat ca are de platit si toate amenzile din nou.Si nu mai are nici chitantele ca sa faca dovada platii.Acum are de umblat.
Poate nu este aceeasi politica in toate judetele.La BPR Constanta exista o urna transparenta unde te duci si introduci hartoagele.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 29 Jan 2006, 22:43
Post #14


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Mie mi s-a intimplat asta cu toate ca le-am trimis prin posta procesul verbal si dovada ca am platit amenda! Noroc ca inainte sa le trimit le-am facut copii si le-am pus la dosar! Lucru pe care vi-l recomand si voua, deoarece nu se stie niciodata pe unde pierd ametitii aia hirtiile!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 31 Jan 2006, 10:10
Post #15


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Eu zic ca e riscant sa te pui cu asa ceva. Desi sistemul nostru e warza ma indoiesc ca statul nostru aka jepcarii pe fata te lasa sa scapi asa de usor. Avand in vedere ca urmeaza taxa pe respiratoe si taxa pe privirea domnisoarelor bune ma indoiesc ca s-ar renunta la niste bani BUNI din amenzi!

Undeva apar si penalitatile o sa doara enorm!Nu va jucati cu focul ca va ardeti! biggrin.gif


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 31 Jan 2006, 10:53
Post #16


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Nici macar nu cred ca e vorba "numai" de a incasa niste bani. Cred ca masura amenzii (care are un caracter punitiv-educativ) trebuie dusa la indeplinire cu orice pret. Apropos: pe vremuri exista si inchisoare contraventionala, care se putea aplica in cazul amenzilor neplatite. Mai exista aceasta masura?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walleye
post 31 Jan 2006, 15:37
Post #17


Membru


Group: Banned
Posts: 159
Joined: 28 June 05
From: Timisoara




de platit le-am platit intotdeauna, si cind a trebuit sa pun chitanta si pv-ul la posta pentru politia din hunedoara. asa-s io, arunc la cos gunoaiele si nu-mi suflu mucii pe jos, m-a invatat tata-miu cu parul pe cind eram mic.

cit despre amenzi eu le consideram taxa pe smechereala pe la inceputurile soferiei, umblam intr-o cobra cit vaporu' si n-aveam chef sa-mi pun centura. am luat la amenzi pe chestia asta de mi-a venit acru dar eu eram smecher si-i spuneam la politai ca mi se rupe de amenda lui, io nu-mi pun centura. ajunsesem ca-i faceam semn la militian (era unul pe drumul spre facultate si tot timpul il gaseam la supraveghere) ca n-am centura si sa m-amendeze. omul deja renuntase pe principiul ca pe nebuni nu-i contrazici, imi dadea avertismente si o data pe saptamina un 150.000 in 48 de ore, atita parca era pe atunci ('98). p-orma a murit un prieten intr-un impact cu 30 la ora cu o duba parcata pentru ca n-avea centura pusa si eu mi-am dat doua palme in oglinda si am inceput sa port centura. pe urma am facut un calcul citi bani pe luna aruncam asa de tembel pe amenzi si mi-am mai tras doua palme. cind m-a vazut nenea politaiul cu centura era sa pice peste vento, m-a tras dreapta si jumatate de ora m-a chestionat sa priceapa ce naiba se intimplase....


--------------------
Alco Century 628 - Monon 404
nu hraniti moderatorii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 31 Jan 2006, 18:02
Post #18


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Hai ca mi-a placut asta! smile.gif


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 31 Jan 2006, 18:15
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Cib @ 29 Jan 2006, 15:09)
amenda ajunge la impozite locale si se poate transforma in inchisoare, daca cei de la imozite locale te dau in judecata...
*



Nici macar amenzile penale nu se mai transforma in inchisoare. Practic, daca nu platesti amenzile, de orice fel, nu mai patesti nimic 022.gif 022.gif 022.gif

Doar ca nu poti vinde locuinta, nu poti infiinta o societate coemriciala etc pentru ca nu ti se elibereaza certificatul fiscal.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 1 Feb 2006, 12:30
Post #20


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Oare numai mie mi se par ciudati cei ce iau amenda, n-o platesc si se mai si lauda aici cu chestia asta.
Nu ma refer aici la legitimitatea sau nelegimitatea unor amenzi care-s date dupa principiul "lupule, de ce n-ai sapca?!?" ci la cele pentru radar, parcari aiurea, neacordari de prioritate, etc


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 1 Feb 2006, 13:48
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




Raspuns la intrebarea din titlu: intotdeauna, in ziua cand m-am fript. OK, pana acu' am luat doar doua...


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 1 Feb 2006, 13:59
Post #22


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




Am platit o singura amenda.. si anume prima care am primit-o.. deci atunci primesc amenzi cu sacul dar nici nu ma gandesc sa le platesc blush.gif.. Nu mi se pare ok sa platim amenzi pentru parcare atat timp cat nu exista locuri de parcare si daca exista sau sunt pline sau sunt la o distanta considerabila fata de locul unde doresti de ajungi.. Nu mi se pare ok sa te opreasca nenea politai si sa se invarta pe langa masina sa gaseasca cine stie ce chichita cu gandu ca tre sa to traga pentru ca el are o norma si aia ii musai sa o faca intr-o zi.. Deci f... beep Romania mad.gif


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 1 Feb 2006, 13:59
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Este indicat sa pastrati chitanta si procesul verbal ( macar fotocopi, daca va hotarati sa-l trimiteti emitentului ) pentru a putea face dovada platii in caz de ceva.
Mie, cand am avut o amenda data in judetul Vaslui, am platit-o, am trimis ( recomandat ) PV-ul si chitanta catre emitent, si tot mi-a venit, dupa 2 ani, instiintare de la administratia financiara ca am de platit o amenda. Am sunat la ei, le-am spus ca am platit, le-am trimis pe fax documentele si le-a trecut. Bine ca am avut copiile pastrate, caci se vede treaba ca degeaba le-am trimis la Politia Vaslui.

Personal, faze de genul "pe mine ma doare-n...de amenzi, eu nu le platesc" le consider lipsa de bun simt, si chiar fuga de raspundere ( ca sa nu spun lasitate ).
Este corect sa-ti asumi raspunderea pentru greselile comise.
Consideri ca nu ai gresit, contesti PV-ul, etc. Dar, daca ai gresit, platesti.
Parerea mea.


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 1 Feb 2006, 14:05
Post #24


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(GABY IS BACK ! @ 1 Feb 2006, 15:59)
contesti PV-ul
*



Asa si o sa te bage cineva in seama? Daca nu ai pe cine trebe la locul la care trebe esti pistol cu apa.. exact ca si cand te opreste Gigi superpolitistu si vb cu tine ca si cu ultima taratura bineinteles convins ca esti total in afara legii.. iar dupa ce da-i un telefon(la cine trebe si la locul unde trebe tongue.gif ) se scuza si face plecaciuni.. deci ce vb de lasitate si alte alea ?


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 1 Feb 2006, 14:39
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Daca am dreptate ( cand contest PV ) sunt bagat in seama.
Dar daca doar mi se pare mie ca n-ar trebui sa se lege de mine pentru atata lucru, desi LEGEA spune ca am gresit, normal ca nu ma baga nimeni in seama. De fapt ma baga in seama dar nu-mi dau dreptate. Ceea ce mi se pare logic, si CORECT.
Personal, nu am primit decat o amenda pe nedrept ( si aceea rezolvata in modul descris ). Si nu a fost vorba rea vointa, ci interpretare gresita a regulamentului. Restul le-am primit ( si platit ) intemeiat.
Chiar s-a intamplat sa fiu iertat de multe ori, fara vreun telefon sau "donatie", scapand cu un pic de teorie.
Nu mi-a cautat nimeni nod in papura, dar nici nu sunt genul care "cere" asa ceva, prin comportament , atitudine sau prin ambitia de a iesi in evidenta, cu orice pret...

Iar in cazul rezolvarii cu "telefon ", m-as amuza foarte tare cand s-ar "intalni" cu ocazia unui eveniment rutier doi adepti ai metodei, si s-ar stabili cine are dreptate in functie de "cat de scurt e firul telefonului" fiecaruia. Sa vedem atunci....avantajele si dezavantajele incurajarii folosirii metodei respective... laugh.gif

This post has been edited by GABY IS BACK !: 1 Feb 2006, 16:24


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 1 Feb 2006, 14:59
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Extraordinar... "lipsa de bun simt","fuga de raspundere"...

Dar cand platesc atatea taxe si impozite fiindca asa vor muschii lor, asta ce e?

Cand imi rup masina prin drumurile astea de tot rahatu', asta ce e ?

Dar cand trebuie sa dau spaga sa-mi pot rezolva vreo problema care ma arde si care altfel ar trebui sa stau la mila unui functionar sa se rezolve in termenul legal, asta ce e ?

Cand imi platesc eu amenzile, daca mi le platesc, numai eu hotarasc. Daca pot sa raspund cu aceiasi moneda, o fac. Daca sistemul ar fi pus la punct din toate punctele de vedere probabil nici nu m-as gandi sa nu-mi platesc vreo amenda, dar asa... ura si la gara. Cand vor sa le dau bani sa ma caute. M-am saturat sa-i caut eu sa le bag bani in buzunar. mad.gif


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 1 Feb 2006, 15:25
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Nu vad NICI O LEGATURA intre amenzile primite pentru greselile comise, si impozite si taxe.
Bineinteles ca fiecare hotaraste cand si daca plateste, etc.
Mai este putin pana la : fiecare va hotari singur ( sau cu ajutorul "telefonului") daca este vinovat sau nu...

Eu mi-am spus parerea despre conceptiile acestea. Si o mentin.

Apropos:
Nu exista sistem "pus la punct, din toate punctele de vedere". Nicaieri. Daca asteptam asta....sau ne justificam atitudinea gresita cu asta....nici nu o sa se apropie vreodata ...
Imi suna asa de cunoscut: " Eu fac "X" lucru dar si cutare face "Y" sau "Z", deci am justificare".
Mai rau este ca se ajunge la inlocui "justificare" cu "dreptate".

This post has been edited by GABY IS BACK !: 1 Feb 2006, 15:38


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscha
post 1 Feb 2006, 15:29
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 8 August 04
From: Iasi




Regula in momentul de fata in ceea ce priveste amenzile de circulatie e urmatoarea: copia dupa procesul verbal si dovada de plata se depune la finantele publice din orasul de resedinta! Patit eu in noiembrie 2005.


--------------------
DSN Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 1 Feb 2006, 15:45
Post #29


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(GABY IS BACK ! @ 1 Feb 2006, 15:25)
Nu vad NICI O LEGATURA intre amenzile primite pentru greselile comise, si impozite si taxe.
*



Nici nu ai cum sa vezi o legatura. E doar pozitia unora de "fight the system" "piss on the system" "ca noi stim mai bine". Fiecare isi face legea lui. Trist.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 1 Feb 2006, 16:05
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Nu stau sa ma spovedesc p-aici cate amenzi am platit eu si cate nu, dar cand vad pe unii ca se bat cu caramida-n piept cat de sinceri si cat de corecti sunt ei fata de legile din Romania mi se face scarba.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:16
Forum Renault