DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pierdere aderenta

Ucenic
post 3 Feb 2019, 09:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 5 January 19




Am observat ca in momentul in care franez brusc,masina pierde aderenta si spatele masinii o ia cam mult la dreapta..zilele trecute aveam 60 prin oras si la o franare brusca aproape ca am intrat pe banda 1 cu spatele,eu circuland pe banda 2....poate fi o problema din frane sau amortizoare?
M.am consultat cu un prieten care are acelasi model si mi.a spus celebra replica...asa fac toate...eu refuz sa cred ca masinile astea chiar au defecte asa mari din fabrica sau ca sunt facute sa circuli cu o viteza de biciclist ca sa fii in siguranta..Nu sunt un vitezoman..dar nici sa plec dupa 10 sec de la semafor...


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 3 Feb 2019, 11:08
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Mergi la o statie ITP si fa testul la frane, posibil sa ai 2 roti care nu tin cum trebuie.
O alta varianta este service complet la frane, placute discuri, tamburi pistonase spate , schimbat TOT lichidul de frana etc.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anonymous
post 3 Feb 2019, 11:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 3 May 17
From: ?????




Exista o problema la distributia fortei de franare intre puntea fata si puntea spate. Atunci cand nu ai greutate in portbagaj, masina este mai grea pe puntea fata - unde este amplasat motorul...in consecinta, forta de franare trebuie sa fie mai mare pe puntea fata.
Masinile fara ABS, au un repartitor al fortei de franare intre punti. Acesta, in functie de greutatea masinii pe puntea spate (pasageri spate, bagaje in portbagaj), controleaza forta de franare astfel incat sa nu se piarda aderenta rotilor din spate. Cand se defecteaza acest repartitor, se intampla ca forta de franare sa fie aplicata in mod egal intre cele doua punti...masina, fiind mai usoara pe puntea spate, va derapa cu rotile din spate, deoarece acestea se blocheaza.
La masinile cu ABS, din cate stiu eu, aceasta distributie a fortei de franare se face din modulul ABS...se numeste EBD (Electronic Brake-force Distribution). Tot din amintirile mele, daca se defecteaza EBD-ul, in bord se aprinde atat martorul ABS cat si cel care simbolizeaza frana de mana (!).


--------------------
Dacia Logan 2008/Laureate
Too much love will kill you.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ucenic
post 3 Feb 2019, 12:25
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 5 January 19




Aproape acelasi sentiment il am si cand trec peste guri de canalizare sau un drum cu denivelari...fuge de spate dar fara pierdere de aderenta...


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 3 Feb 2019, 12:43
Post #5


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Repartitor defect, posibil și puntea spate strâmbă.
Când ai făcut ultima oară o geometrie?


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 3 Feb 2019, 12:53
Post #6


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Daca face asa fara sa franezi sunt duse amortizoarele. Cel mai bine le schimbi pe toate 4 odata.

La franare poti avea un moment de franare mai puternic pe o parte ( dat de uzura inegala a sabotilor, reglaj, sau chiar defecte pe partea hidraulica, gen pistonase blocate, conducte turtite, etc). Cel mai bine mergi la un service bun si ii rogi sa dea jos si tamburii si sa schimbe ce e in neregula acolo, un urma oricarei interventii la sistemul de franare ei oricum sunt obligati prin lege sa faca acele teste pe role, deci nu are sens sa platesti doar o verificare cand tu deja stii ca acolo e ceva in neregula.

Anonymous zice bine, poti avea un sistem echilibrat stanga-dreapta, dar masina sa fie instabila datorita unei distributii proaste a fortei de franare. La masini mai vechi era chiar un limitator mecanic care reducea presiunea hidraulica la puntea spate pe masura ce spatele masinii era mai descarcat, sincer nu stiu cum e la logan, dar la fel de rau va face masina daca ai diferente mari de aderenta fata-spate date de tipul pneurilor, presiunea din ele, starea amortizoarelor, etc.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 3 Feb 2019, 15:05
Post #7


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(Ucenic @ 3 Feb 2019, 09:40)
M.am consultat cu un prieten care are acelasi model si mi.a spus celebra replica...asa fac toate...eu refuz sa cred ca masinile astea chiar au defecte asa mari din fabrica sau ca sunt facute sa circuli cu o viteza de biciclist ca sa fii in siguranta..
*


OK, refuzi să crezi, dar cand i-ai făcut ultima o revizie generală într-un service autorizat? Revizie în care să schimbi tot ce e de schimbat, pentru a ajunge la starea de cum a ieșit din fabrică? Încearcă asta și-apoi nu mai trebuie să refuzi să crezi că "mașinile astea chiar au defecte asa mari din fabrica sau ca sunt facute sa circuli cu o viteza de biciclist".

This post has been edited by AR-18-MOS: 3 Feb 2019, 15:06


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ucenic
post 3 Feb 2019, 16:26
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 5 January 19




Geometria i.am facut.o acum 3 luni cand i.am schimbat capetele de bara si i.am luat caucioace noi...revizie generala nu i.am facut niciodata.chestia cu placutele de frana nu cred ca e indicat sa le faci acasa,adica sa le schimb dar totusi cred ca la amortizoare m.as baga sa le schimb...


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ucenic
post 16 Feb 2019, 22:30
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 5 January 19




Maine ma pun sa schimb amortizoarele pe spate si revin cu detalii...


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Feb 2019, 13:00
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ce caucioace noi ai?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ucenic
post 18 Feb 2019, 19:13
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 5 January 19




Amortizoarele au fost inlocuite...cele vechi,cand apasam pe ele,nu mai reveneau la loc.
Caucioacele sunt M+S marca Continental


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 18 Feb 2019, 19:39
Post #12


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Nu cred ca e musai sa revina dupa ce il apesi, e vorba de rezistenta pe care o intampini cand incerci sa il apesi sau sa il ridici.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:12
Forum Renault