DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan lovit, dauna totala?

eutony
post 16 Jan 2009, 17:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 January 09




Mi-am lovit loganul cu maxim 40 km/h: o bordura si stalp mic metalic.
Casco la Unita.
Masina e asigurata la 3.900 euro. (in caz de dauna totala am fransiza 20%, deci raman cu 3.100 euro)
Reparatia maxima in limita a 70% din suma asigurata (3.900), adica in jur de 2.700 euro.
Inspectorul de daune mi-a scris pe constatare 'deviz estimativ'.
Masina am dus-o la Auto Nesti. Nu stiu cum lauda unii acest service, mie nu mi-a placut atitudinea lor.
Am dus-o joia trecuta dimineata, iar ieri dimineata (adica fix dupa o saptamana) ma suna un nene si-mi spune ca a facut devizul si ca depaseste suma asigurata, deci e dauna totala.
Intreb cu cat depaseste si-mi zice ca cu 30 de milioane. Zic ok, pai hai s-o reparam ca platesc eu astia 30 de milioane. Apoi nenea zice "pai stai, ca de fapt nu sunt 30 de milioane, e doar estimativ, ca mai pot aparea defecte dupa demontare. Si l-am intrebat. Ok, dar masina nu e chiar atat de rau lovita incat sa se mai descopere la demontare cine stie ce. Dar am zis bine, uitati-va la ea, si imi ziceti exact cat trebuie sa dau, ca fiu sigur ca dispun de banii respectivi.
Imediat dupa ce am vorbit am fost la service. Surpriza, masina era tot unde am lasat-o in acelasi loc. Nici capota nu au deschis-o, caci sarma cu care o legasem era la fel cum o lasasem.
Deci ce a facut nenea? A calculat componentele de pe constatarea casco si mi-a zis o suma la plesneala. Pai pentru asta platesc eu devizul, care costa 6 milioane? Pentru ca un nene face o adunare pe calculator la niste piese? Nici macar nu au ridicat-o pe o rampa ceva sa se uite la ea macar.
* eu cand voi plati serviciul pentru dauna totala ce sa le cer in schimb? Caci eu nu dau sub nicio forma 6 milioane doar pe o chitanta! Ar trebui sa-mi dea un desfasurator acolo, cat de cat, cu piesele care ar trebui inlocuite, cu timpul de lucru etc.
In fine, eu am fost cu constatarea casco pe la mai multe service-uri. La service-urile cu "nume" mi-au spus ca depaseste clar. La service-urile mai mici unii mi-au zis ca masina ar cam depasi, altii ca nu, iar altii ca s-ar putea face chiar mai ieftin de 2.700 euro daca vor utiliza piese nu neaparat noi, pe care le gasesc ei mai ieftin.
Mai multi mi-au zis ca nu are rost s-o repar. Ultimul inginer, mecanic-sef, sau ce e el, la care am fost azi mi-a zis ca cel mai bine ar fi s-o las dauna totala, sa-mi iau cei 3.100 de euro de la asigurari si sa-i las sa se spele cu masina pe cap.
Mi-a zis ca eu as putea sa o fac la un service mai mic, si sa ma incadrez in 2.700, dar e sigur ca masina nu va iesi bine, ba mai mult risc sa n-am toate unghiurile corecte etc, si sa mearga si prost. Apoi mi-a zis ca dupa reparatie el nu crede ca eu as putea s-o vand macar cu 3.100, atat cat imi ofera casco acum pe dauna totala.
Mi-a argumentat faptul ca e din 2004, ca are rulaj destul de mare, aproape 77.000 km, si ca e motorul cel mai varza din gama, benzina de 1.4.
El mi-a zis ca a vandut de curand cu doar 4.400 un logan din 2006-2007 diesel, cu dotari laureate sau ambition. Si rulaj ceva mai mic.
M-au pus pe ganduri toate astea. Mai ales ca cei cu care am vorbit nu aveau niciun interes sa ma influenteze intr-un fel sau altul.
Dupa toata nebunia m-am decis s-o las dauna totala. O sa mai strang eu in timp si iau ceva SH, Logan sau Clio, de 5.000-6.000 euro.
Faza e ca eu tot nu pot sa cred ca o masina lovita totusi usor, la viteza mica, poate fi dauna totala?! Daca o vindeam inainte de accident as fi dat-o sigur cu 4.000 euro macar. Iar reparatia, dupa cum au spus cei de la Auto Nesti ar costa aproape cat masina. Adica 2.700 plus inca vreo 1.000 -> adica 3.700 euro.
Ceea ce e absurd.
O las dauna totala pentru ca scap de stresul cu reparatia si cu vanzarea care ar fi avut loc la un moment dat in viitor.

P.S. nu stiu altii ce spun, dar pentru mine Auto Nesti reprezinta un service la care lucreaza cativa tzepari, mincinosi si neprofesionisti. Nu pot judeca toata firma, eu am avut de-a face doar cu cativa de acolo. Deci NU RECOMAND Auto Nesti!

Atasez constatarea casco si cateva fotografii cu masina. Spuneti-mi si voi pararea va rog.
Toate bune!
PICT0154.JPG ( Size: 386.75k ) Number of downloads: 3296
Ap.Flo_110.JPG ( Size: 700.18k ) Number of downloads: 3702
Ap.Flo_111.JPG ( Size: 772.78k ) Number of downloads: 3883
[atta
chmentid=1627493700]Ap.Flo_113.JPG ( Size: 757.65k ) Number of downloads: 3812
Ap.Flo_114.JPG ( Size: 570.98k ) Number of downloads: 3588
[attachmen
tid=1627493703]Ap.Flo_116.JPG ( Size: 557.66k ) Number of downloads: 1210
Ap.Flo_117.JPG ( Size: 492.8k ) Number of downloads: 937
[attachmentid=1
627493706]Ap.Flo_119.JPG ( Size: 508.09k ) Number of downloads: 1005
Ap.Flo_120.JPG ( Size: 460.71k ) Number of downloads: 1055


This post has been edited by eutony: 16 Jan 2009, 17:55


Attached thumbnail(s)
Ap.Flo_112.JPG ( Size: 697.3k ) Number of downloads: 1122
Ap.Flo_115.JPG ( Size: 565.68k ) Number of downloads: 973
Ap.Flo_118.JPG ( Size: 627.48k ) Number of downloads: 882


--------------------
Dacia Logan 2005, Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobi19xx
post 16 Jan 2009, 18:01
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




Asa pe afara nu pare rau lovita,mai ai o optiune de a cumpara un nou motor.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - B-34-PMN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eutony
post 16 Jan 2009, 18:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 January 09




motor nou? pai motorul n-are nimic!


--------------------
Dacia Logan 2005, Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 16 Jan 2009, 18:19
Post #4


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




din ce vad eu ai multe piese de la trenul de rurare afectate si de asta costa asa enorm. de ce e asa mic pretul de asigurare?


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 12 Feb 2009, 22:22
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




ceva in genu asta am avut in decembrie 2007, cu un opel astra classic din feb 2007, a intrat un matiz in mine cu fatza, vitezele cumulate au fost pe la 90-10km/h; opelu s-a tinut binishor, s'au declanshat airbagurile, dar s'a infundat destul de mult in fatza si s'a inghesuit motoru
rezultat: dauna totala, in conditiile incare pe mashina am dat 12500 (si era si suma asigurata), si pt k au trecut 6 luni, mi-au dat 11850E , care facea o idee mai mult dkt masina la vremea aia, zic eu



--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusssmache
post 22 Feb 2009, 21:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 January 06
From: BRASOV




Daca vrei sa vinzi masina asa cum e acum sunt interesat.Numarul meu de tel este 0743118238,sau da-mi numarul tau sa putem vb.


--------------------
HONDA CIVIC 2008 - BV 76 SMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:28
Forum Renault