DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> In Turcia cu masina

Vali48
post 15 Jun 2007, 16:25
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@radon

La aprox 5km de la iesirea din Burgas (imediat dupa un pod, dupa statia de benzina) se face dreapta catre Krusevec – Zvezdec – Malko Tarnovo.
Cealalta varianta, pe malul marii este excelenta pana faci dreapta prin munti. De aici incolo o sa vrei SIGUR sa te intorci. Bulgarii (toti, vreo 15) au spus : NO WAY!

This post has been edited by Vali48: 15 Jun 2007, 16:27


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 19 Jun 2007, 09:28
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Vali48 @ 13 Jun 2007, 18:21)
@dmc

Si noi plecam la Icmeler pe 28 August.
Am facut rezervari la Arya Apartments, 30 euro/noapte.
La dus ne oprim la Dikili. Au cateva apartamente direct pe plaja, stam si bem bere si ne aducem aminte de vremurile bune de la Costinesti..

Mai au radare in Turcia pe masini "civile"?

*



Salut, nu-mi mai aduc foarte bine aminte daca de fiecare data cand am intalnit radar, daca masina era sau nu de politie. Ce pot sa-ti spun este ca radare am prins cateva dar pentru ca mergeam regulamentar nu am avut nici o problema. De altfel radarele au fost puse intotdeauna in afara locatitaii. La dus am fost opriti de 3 ori pana am ajuns in Marmaris, dar de fiecare data cand ne opreau cand vedeau ca suntem turisti ne dadeau drumu smile.gif Opririle au fost pentru verificare de acte, centuri sau bagaje, dar in cazul nostru fiind turisti actele si bagajele nu le-au mai verificat. Cand m-am intors de la Oludeniz (Laguna Albastra) am fost oprit din nou dar asta pentru ca era drum in lucru si nenea politaiu credea ca m-am ratacit si vroia sa ma ajute smile.gifsmile.gifsmile.gif Sincer nu am ce sa le reprosez smile.gif

Iar in Bulgaria desi acum 2 ani la intoarcere a trebuit sa dau spaga intr-un sat unde m-a luat cu 10-15 km peste cea legala, de data asta am scapat fara amenda smile.gif

In general in Turcia am incercat sa ma tin dupa localnici, in localiate majoritatea mergeau cu 80/90, iar in afara intre 90 si 120, rar vedeam vreun turc mergand mai tare, asta s-ar putea sa aiba legatura si cu faptul ca benzina la ei e cam scumpa.

Atentie pe portinuea de autostrada de la Izmir ca eu mai aveam putin si ramaneam fara benzina. Prima benzinarie dupa ce iesi din Izmir este aproape de Aydin pe autostrada, practic cand am ajuns acolo mai aveam autonomie doar pentru 60km si asta pentru ca in Izmir am ratat ultima benzinarie inainte de a intra pe autostrada.

In rest in Turcia se circula foarte lejer, de multe ori eram cam singura masina pe sosea, sincer nu are sens sa te grabesti.

This post has been edited by dmc: 19 Jun 2007, 09:36


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 19 Jun 2007, 09:38
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@dmc,

acum 3 ani cand am fost ultima data in turcia, majoritatea masinilor cu radar erau "civile" (fara inscriptii, mazda, toyota...). m-a prins de 2 ori radarul dar de fiecare data, dupa ce mi-a facut semn sa opresc, a vazut numarul strain si mi-a facut semn sa "circul". dar n-am sarit calul, de fiecare data am avut pana in 100km/ora.


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 19 Jun 2007, 09:46
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Pai nu cred ca o sa ai probleme. La ei in localitate viteza maxima este de 50 pe drumuri nationale 90 si pe autostrazi 120. Practic daca mergi pana intr-o suta chiar nu o sa ai nici o problema smile.gif


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 19 Jun 2007, 10:20
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




cu herghelia de cai de sub talpa... mai greu... noroc ca am ca "frana" doua opeluri la care le-am mai murit din cai


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 25 Jun 2007, 16:52
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Am de ajuns si eu pana la Bodrum in intervalul 20-28 octombrie.
Aveti idee daca mai am vre-o sansa de vreme frumoasa ? sad.gif
Banuiesc ca nu se mai considera "sezon"astfel incat nu cred sa mai fie aglomerat. Gresesc cumva ?
Ce agentie de voiaj imi recomandati, eventual un hotel anume ?
Pentru cei care mergeti vara aceasta in zona, puteti sa reveniti cu detalii referitoare la rutelor urmate, cazari (inteleg ca se impune una intermediara la Canakkale) si dificultati intalnite ?
Va multumesc anticipat ! worship.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.iordan
post 28 Jun 2007, 16:32
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 June 07




cat e motorina in turcia? plec pe 4 iul in marmaris - am mai fost in 2003 in kusadasisi a fost deosebit dar de atunci !!!!!


28 Jun 2007, 16:36:
@ vali48
30 eur pe noapte camera? sau de pers

This post has been edited by dan.iordan: 28 Jun 2007, 16:36


--------------------
opel astra 2002 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 28 Jun 2007, 16:42
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@dan.iordan,

30 euro / noapte / apartament - dormitor+living.


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.iordan
post 28 Jun 2007, 16:42
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 June 07




@dmc
te rog frumos spune-mi daca te controleaza turcul la bagaje o sticla de vin s.a. de-al nostru [-nu imbuteliat] si daca platim viza in vama ca in 2003 asa era?

28 Jun 2007, 16:44:
@vali
si ce faci seara ai ce umbla localitate ceva sau doar odihna

28 Jun 2007, 16:46:
daca masina e in leasing si pe firma trebuiesc toate actele acelea?

This post has been edited by dan.iordan: 28 Jun 2007, 16:46


--------------------
opel astra 2002 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 28 Jun 2007, 16:52
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@dan,

n-ai mai fost ???
distractii dupa inima si gust. restaurante de toate felurile, discoteci pe tipuri de muzica (disco, rock...), talpa pe faleza, etc,etc... vezi ca discotecile nu prea sunt la vedere, mai toate sunt pe o straduta paralela cu faleza, la interior. si pentru fete BAZARUL smile.gif e mare si ca un labirint. noi le lasam saintre si ne dadeam intalnire la cate o terasa. noi eram "fresh", cu efes-ul rece in fata iar ele erau terminate smile.gif


28 Jun 2007, 16:55:
da, cu masina in leasing iti trebuie autorizarea tradusa in turca si legalizata

28 Jun 2007, 16:56:
viza - pentru turisti se poate si la granita.
daca esti din bucuresti sau constanta ar fi bine sa-ti iei de la ambasada sau consulat ca sa nu mai pierzi timp la granita

This post has been edited by Vali48: 28 Jun 2007, 16:56


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 29 Jun 2007, 13:05
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




@dan

Viza se plateste la vama turca, nu dureaza mult, deci nu are nici un sens sa te duci la consulat sa o iei. Este 10$ dar daca nu ii ai platesti 10 euro de persoana. Este valabila 1 luna din momentul acordarii.

In vama oricum este ciudat, nu scrie nimik nicaieri ce sa faci, iar daca scrie, cum a fost in cazul meu la intoarcere, oricum ce scria nu era corect. Asa ca e bine sa te tii dupa restul lumii. Cand am iesit din Turcia era un panou care zicea ca se efectueaza control doar pentru masinile cu numar turcesc. Asa ca eu am trecut mai departe doar ca sa fiu intors ca nu ni s-a facut controlul de pasapoarte. Zis si facut ma duc din nou si iarasi imi zice turcul ca imi lipseste o stampila de aceasta data pe pasaportul meu, cel al soferului. M-am intors si am facut si acest lucru dupa care in sfarsit ne-a lasat sa trecem. Cele 2 controale in mod normal trebuiau sa se faca la ghisee aflate pe acelasi rand (de altfel unicul care era deschis in vama). Supriza stampila pe pasaport pentru sofer se punea 2 randuri mai incolo radmasa.gif Cam dezorganizati la vama dar in rest nu am ce sa le reprosez smile.gif

Am uitat: cand am intrat in Turcia stiam ca trebuie sa iau viza si normal ca nici acolo nu scria nimik. Cand am ajuns la penultimul control (Cel de pasapoarte) nenea ne intreaba unde sunt vizele? Normal ca i-am zis ca nu stiu de unde sa le iau desi intrebasem mai inainte si imi spusesera ca nu am nevoie de asa ceva. In final ne-a lasat sa trecem de bariera, dar m-a pus sa parchez masina si sa ma intorc la un ghiseu de unde am luat minunatele vize si apoi si-a pus si el stampilele smile.gif

Cam asta e legat de vama: dureaza oricum cel putin 20-30 de minute chiar daca stii ce ai de facut.

Ultimul control pe care l-am facut la intrare a fost cel la bagaje. Nu este absolut nici o problema daca ai vin sau altceva. Controlul oricum este sumar si cred ca vizeaza sa nu transporti arme, droguri s-au ceva asemanator. Pe mine m-a pus sa deschid porbagajul si a verificat cu mana daca in spatele bagajelor am ceva, in rest a fost o inspectie vizuala. Eu aveam bere, apa minerala si plata in masina si cand zic asta ma refer ca aveam cate un bax din fiecare smile.gif

This post has been edited by dmc: 29 Jun 2007, 13:13


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eagles
post 10 Jul 2007, 10:31
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 3 August 05
From: Floreasca, București




Cat costa feribotul?

Cam la cat se ridica cheltuielile pentru o vacanta in turcia pentru 2 persoane + copil de 1 an?

Poti sa mergi sa cauti cazare direct acolo sau trebuie neaparat sa faci rezervare de aici?

As vrea sa ajung si pe la Pamukkale. Am vazut un filmulet si mi-a placut mult. Stie cineva pe unde e asta?


--------------------
Dacia Albastru Marin 2005 - Logan Laureate 1.6 - B 16 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 10 Jul 2007, 15:19
Post #43


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Aveti grija la acte! Eu plec pe 26 iulie, o sa povestesc la intoarcere.

Acte necesare pentru deplasarea in strainatate cu autoturisme in leasing sau inmatriculate pe persoana juridica:
- procura auto din partea firmei de leasing, 2 bucati
- incheiere de data certa la notariat
- apostila de la tribunal
- traducere in limba turca (traducator recunoscut de catre consulat)
- legalizare de la consulat (taxa 50 RON / foaie)"

Practic, daca nu intra in Turcia proprietarul masinii la volanul masinii sale are nevoie de actele astea. Anul trecut era altceva, atunci nu eram membrii UE.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 10 Jul 2007, 16:15
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




QUOTE(AlexC @ 10 Jul 2007, 15:19)
- procura auto din partea firmei de leasing, 2 bucati


de ce 2 bucati ??????

- apostila de la tribunal - asta ce mai este ?????????


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 11 Jul 2007, 09:45
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




@AlexC

Procura din partea proprietarului trebuie data in fata notarului sau mi-o da proprietarul si eu ma duc cu ea si o inregistrez la notariat? Ma intreb daca directorul vreunei firme de leasing se duce la notariat pentru fiecare cerere...

In rest e clar.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Jul 2007, 13:53
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Daca proprietarul este persoana fizica, va trebui sa mearga la notariat si sa dea acolo procura, adica ii spune notarului ce vrea sa faca si stie ala despe ce e vorba.
In cazul firmei de leasing, aici e vorba de persoan juridica, care are, printre altele, stampila si nu mai este nevoie sa se duca la notar.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enicolae
post 16 Jul 2007, 17:09
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 July 07




Pleaca cineva in Turcia pe 23 iulie rugaciune.gif la 4 am din Bucuresti ?
Vreau sa ajung pana la Istambul si apoi mai departe biggrin.gif daca merita ceva de vazut.


--------------------
Suzuki Ignis 2005 / GLX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 16 Jul 2007, 17:18
Post #48


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Eu plec pe 26 iulie spre Istanbul, dar inca nu am stabilit ora :-)

Actele eu o sa le fac saptamana asta la un birou de langa Consulatul Turciei, ma costa 230 RON si trei zile de asteptare. Nu fac reclama, dar numarul de telefon este 0722.277.014.

Unde nu sunt eu lamurit este cu Cartea Verde. Am si RCA si CASCO la Omniasig, am luat azi extindere de CASCO extern pentru un an de zile, gratis. Pe Cartea Verde nu este taiata nici o tara, ceea ce inseamna teoretic ca CV e valabila si in Turcia, fiind prezenta pe lista. In conditiile astea, trebuie sa mai dau vreun ban pe ceva acte? Unii au Turcia taiata pe CV, acolo stiu ca trebuie luata separat...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jul 2007, 13:01
Post #49


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Deci asa...am fost in Turcia cu masina in leasing...nu este gluma, trebuie traduse actele ca se verifica...cel putin la noi asa a fost....traducerea, autentificarea notariala si apostila au costat 130 ROn in total...deci ce vad ca se scrie mai sus este destul de multisor...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kebbius
post 17 Jul 2007, 14:10
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




tot legat de procuri pentru masini in leasing...eu plec peste 4 zile si nu stiu daca mai am timp sa fac toate procedurile astea. stiti pe cineva care nu a reusit sa intre in Turcia ptr ca nu avea procura apostilata...ptr ca aia dureaza cel mai mult si nu cred ca mai am timp sa o fac.


--------------------
Honda Accord 2008 2.4 M/T
Black
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jul 2007, 14:20
Post #51


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mie mi-a verificat daca am apostila...deci nu stiu ce sa zic....este riscant sa ajungi la vama si sa nu te lase sa intri...

Eu am procedat asa: am dus procura de la firma de leasing la un traducator (nu m-a interesat daca este autorizat de ambasada Turcie sau nu), dupa aceea traducatorul a trimis procura la un notar pt. autentificare, si de aici procura a fost trimisa la tribunal pt. apostilare....toate au fost facute prin cabinetul de traducere si m-au costat 130 RON in total...

This post has been edited by cj98czh: 17 Jul 2007, 14:21


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 17 Jul 2007, 18:08
Post #52


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(kebbius @ 17 Jul 2007, 14:10)
tot legat de procuri pentru masini in leasing...eu plec peste 4 zile si nu stiu daca mai am timp sa fac toate procedurile astea. stiti pe cineva care nu a reusit sa intre in Turcia ptr ca nu avea procura apostilata...ptr ca aia dureaza cel mai mult si nu cred ca mai am timp sa o fac.
*



Eu probabil ca voi merge la un cabinet de langa consualtul Turciai. Nuamrul de telefon este 0722277014. Telefonic mi-a confirmat ca dureaza 3 zile si costa 230 RON. Suna si vezi daca poate face mai repede.

@cj98czh - Probabil ca in Cluj e mai ieftin, in Bucuresti cel mai mic pret stiu sa fie ala de mai sus.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red dog
post 17 Jul 2007, 19:09
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 6 June 07




cj98czh, unde ai reusit sa rezolvi problema cu 130 RON.
ai ceva date de contact(tel, mail)???
si cat timp dureaza aceasta operatie??


--------------------
Renault Megane Sedan II.2 2006/1.5 dci 100 cp/ Luxe Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jul 2007, 09:30
Post #54


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Datele de contact ar fi:
Firma: Trad Art
Contact: Ileana Bucin
Blv. Eroilor Nr. 31, Ap.3 (langa Hotel Meteor)
Tel.: 0722-211.969

La mine a durat 4 zile daca imi aduc aminte bine....

This post has been edited by cj98czh: 18 Jul 2007, 09:31


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kebbius
post 18 Jul 2007, 09:59
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




gata. am sunat la nr. de telefon de mai sus la biroul de traduceri de pe b-dul stefan cel mare. am dus procurile de la firma de leasing si mi s-a zis ca joi dupa amiaza pot lua documentele complete direct de la consulat. pretul a fost 230 ron. doar ca nu am luat nici un bon fiscal sau factura. sper sa fie ok.


--------------------
Honda Accord 2008 2.4 M/T
Black
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vali48
post 18 Jul 2007, 10:10
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 December 05
From: Constanta




@kebbius,

"...am dus procurile de la firma de leasing..."

de ce "procurile"? ai mai multe exemplare? una nu e destul ? ca sa stiu si eu cate cer de la leasing.
merci,


--------------------
Subaru Forester 2.5XT 2006
Forester 2.5XT 4EAT 230 HP
Once Subaru, allways Subaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 18 Jul 2007, 11:12
Post #57


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Azi le-am lasat si eu, cu aceeasi bani.

Important: in August se inchide Tribunalul, intra in vacanta. daca plecati in August, va sfatuiesc sa faceti actele acum, altfel puteti avea surprize sau intarzieri foarte mari.

Spor!


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skkip3r
post 21 Jul 2007, 09:55
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 May 07




enicolae:

Eu plec pe 23 noaptea din oltenita in jur de ora 1 noaptea. Deci daca vrei sa mergi la gramada ne gasim in giurgiu


id: bobita_preda


--------------------
Renault Clio 1.5 dCI 2004 - cl 01 gic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deltra
post 23 Jul 2007, 11:29
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 July 07




Birou de traduceri din Bucuresti (zona Colentina) va ajuta cu perfectarea actelor pentru a intra in Turcia cu masina luata in leasing. ATENTIE!!! Dureaza cam 4 zile lucratoare intreg traseul (din momentul in care ne aduceti procura de la firma de leasing in dublu exemplar). Costul pentru ABSOLUT TOATE FORMALITATILE este de: 168 RON (TVA inclusa) (tariful cuprinde: data certa la Notariat, traducere in limba turca, legalizare notariala, supralegalizarea traducerii la Tribunal). Se taie factura si bon fiscal, nu trebuie sa va faceti griji!
Contactati-ne la: traduceri.d@gmail.com (in atentia [u]D-nei Delia Motoasca[/u]) sau la telefoane: 0728226606
0788226668
0742071442
Din pacate nu va vom putea raspunde solicitarilor in perioada 1 - 10 august (concediu de odihna).
NU lasati pe ultima suta de metri efectuarea acestor formalitati! Nu merita sa va stricati vacanta!!!


--------------------
citroen c1 2006 - b-49-sbf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucman
post 23 Jul 2007, 14:43
Post #60


Cogito ergo doleo


Group: Members
Posts: 664
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Sa nu aprindeti farurile de ceata in Turcia. Este interzis.....
Pentru cei cu Diesel, alimentati numai de la Shell cu VPower. Celalat sortiment e non Euro. Statiile Shell sunt cam din 50 in 50 de km pe drumurile nationale.

Calatoriti mai bine noaptea daca puteti. E racoare, si drumul nu este aglomerat decat in jurul marilor orase. Dezavantajul e ca noaptea e plin de filtre de politie si jandari in cautare de teroristi. Cand te vad cu nr strain iti dau drumul imediat.

Ziua caldura e naucitoare in iulie. Simplul fapt ca te opresti sa te mai odihnesti scoate toata apa din tine.

Soselele sunt foarte bine marcate si sunt in special cu 4 benzi. Nu te poti pierde in turcia.

Sa aveti o frigheta cu voi. Apa minerala in benzinarii e 1 sau 2 euro. Mai bine faci plinul la un supermarket la un sfert de pret.

Feribotul de la Canakkale are program non stop, mai putin intre 3 si 5 dimineata. In rest e din ora in ora. Imbarcarea se face cu 30 de minute inainte si costa 14 lire ptr 2 persoane si o masina.

Cel mai bun curs de schimb l-am gasit in duty free de la granita.
Statia de combustibil din zona libera are cel mai mic pret de pe traseu. 70 sau 90 de euro centi. Motorina e foarte buna. In Turcia e cam 1.4 Euro.

Daca tineti la vopseaua si farurile masini nu va duceti cu masina....
Au portiuni extinse cu bitum topit peste care au turnat griblura.
Rezultatul dupa 2800 de km.... vreo 15, 20 de ciupituri pe bot, vreo 3 laterale de la schije si o gramada de bitum pe praguri..... Am scapat cu proiectoarele intregi, in schimb am cate o ciupitura pe fiecare far.

Turcii pleaca pe rosu la intersectii, atentie. Nu e regula, dar se practica destul de frecvent.

Calatoriti pe soseaua de coasta. E mai racoare. In interiorul tarii tampesti de caldura.

Nu va duceti la Pamukkale. Nu mai e apa in bazinase...... si oricum dupa ce ajungi la masina trebuie sa bei 2 l de apa ca sa iti revii...

Radarele sunt rare si sunt puse in masini nemarcate pe iesirea si intrarea in localitati.

Calatorie placuta!





--------------------
Renault 1.5 DCi 80CP Fidji
Bianchi Super Grizzly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:02
Forum Renault