DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Solenza - caseta de directie asistata, Dezasamblarea casetei de directie.

variable_dynamics
post 13 Jun 2008, 13:45
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Pentru cei interesati, prezint dezasamblarea(componenta) casetei de directie cu care este echipat autoturismul Dacia Solenza. Majoritatea partii mecanice este aceeasi cu cea a unei casete de directie de SuperNova/Nova. Diferenta consta in faptul ca, la Solenza, directia este asistata hidraulic(servodirectie hidraulica), deci constructia casetei de directie este un pic mai complicata. Voi incerca dau mici detalii pe parcurs, in limita cunostintelor.

Caseta de directie in vedere de ansamblu: poza1.JPG ( Size: 391.66k ) Number of downloads: 28682


Pentru cei care nu stiu, angrenajul mecanic de directie la automobilele Dacia Nova, Supernova si Solenza este de tip pinion-cremaliera.

Orificiile filetate de racord ale conductelor de tur si retur de ulei hidraulic(de la compresorul hidraulic):poza2.JPG ( Size: 350.01k ) Number of downloads: 31433
poza3.JPG ( Size: 429.51k ) Number of downloads: 28732

Langa acestea se pot observa alte doua conducte de inalta presiune.

Compresoarele hidraulice folosite in general la servodirectie sunt de tip RVP(rotary vane pump) adica pompa cu excentric. Desi nu stiu exact ce tip de compresor exista pe Solenza, m-am gandit ca informatia de mai sus ar fi utila, chiar si ca fapt general.

Niplul canalizatiei de inalta presiune din “carcasa” cremalierei:
poza4.JPG ( Size: 451.07k ) Number of downloads: 27341


Demontarea conductelor de inalta presiune:poza5.JPG ( Size: 390.51k ) Number of downloads: 25884
poza6.JPG ( Size: 408.43k ) Number of downloads: 7077
poza7.JPG ( Size: 420.92k ) Number of downloads: 5808
poza8.JPG ( Size: 453.56k ) Number of downloads: 6158
poza9.JPG ( Size: 454.47k ) Number of downloads: 6374


Demontarea clemelor si garniturilor de prindere ale casetei:poza10.JPG ( Size: 412.74k ) Number of downloads: 7021







13 Jun 2008, 13:50:
Cremaliera si capetele de cremaliera(stanga/dreapta):poza11.JPG ( Size: 407.31k ) Number of downloads: 8267
poza12.JPG ( Size: 416.17k ) Number of downloads: 7094
poza13.JPG ( Size: 417.5k ) Number of downloads: 5729
poza14.JPG ( Size: 428.62k ) Number of downloads: 5441
poza15.JPG ( Size: 378.1k ) Number of downloads: 5088


Articulatiile(bile cardanice) intre cremaliera si bieletele de directie(stanga/dreapta): poza16.JPG ( Size: 415.21k ) Number of downloads: 6461
poza17.JPG ( Size: 292.6k ) Number of downloads: 6455


Demontarea corpului pinionului(carcasei angrenajului):poza18.JPG ( Size: 527.38k ) Number of downloads: 7468


Interiorul carcasei(se observa conturul in vaselina al rulmentului din varful pinionului. Ansamblul capac superior-pinion a iesit “echipat” cu rulmentul in discutie.):poza19.JPG ( Size: 591.03k ) Number of downloads: 8050


Ansamblul capac superior-pinion, ansamblu ce contine si sistemul de “supape rotative” de inalta presiune. poza20.JPG ( Size: 403.81k ) Number of downloads: 7413
poza21.JPG ( Size: 480.93k ) Number of downloads: 6745
poza22.JPG ( Size: 507.18k ) Number of downloads: 5454


Ansamblul exterior de supape rotative:poza23.JPG ( Size: 399.6k ) Number of downloads: 5994
poza24.JPG ( Size: 290.54k ) Number of downloads: 6152
poza25.JPG ( Size: 276.5k ) Number of downloads: 5984

Este vizibil si rulmentul de pe corpul pinionului.


13 Jun 2008, 13:59:
Canalizatia hidraulica interioara a carcasei:poza26.JPG ( Size: 445.65k ) Number of downloads: 5953
poza27.JPG ( Size: 246.21k ) Number of downloads: 4790
poza28.JPG ( Size: 325.14k ) Number of downloads: 3954

Se poate observa un rulment cu role pentru capatul dinspre axul-volan inferior al pinionului.

Faimosul simering al pinionului(cel care se uzeaza cauzand scurgeri de ulei hidraulic din caseta de directie):poza29.JPG ( Size: 427.76k ) Number of downloads: 6515
poza30.JPG ( Size: 536.67k ) Number of downloads: 7096


Sistemul de tensionare al angrenajului(impingator, arc impingator, capac reglaj):poza31.JPG ( Size: 416.93k ) Number of downloads: 6527
poza32.JPG ( Size: 466.33k ) Number of downloads: 5528
poza33.JPG ( Size: 599.08k ) Number of downloads: 5012
poza34.JPG ( Size: 555.77k ) Number of downloads: 4385
poza35.JPG ( Size: 458k ) Number of downloads: 3892


Si, in final, supapele rotative si canalizatia hidraulica a pinionului:
poza36.JPG ( Size: 474.88k ) Number of downloads: 4427
poza37.JPG ( Size: 513.53k ) Number of downloads: 3884
poza38.JPG ( Size: 513.74k ) Number of downloads: 3627
poza39.JPG ( Size: 396.94k ) Number of downloads: 4455
poza41.JPG ( Size: 387.95k ) Number of downloads: 4389
poza42.JPG ( Size: 539.55k ) Number of downloads: 3526
poza43.JPG ( Size: 330.5k ) Number of downloads: 3594


La final, cateva precizari:
Am ales sa nu intru in detalii deoarece cunostintele generale de hidraulica pe care le posed nu au o mare relevanta in fata unor informatii specifice acestui sistem de directie asistata, informatii/cunostinte pe care nu le am,din pacate.
Cei cu spirit tehnic dezvoltat si cunostinte tehnice vor intelege mai mult din poze decat din cuvinte(pe principiul “o poza face cat o mie de cuvinte”)
Sper ca aceasta prezentare va fi folositoare in vreun fel colegilor de forum.
Pe acei colegi de forum care cunosc mai in detaliu acest sistem de directie asistata(partea hidraulica) si doresc sa aduca completari/imbunatatiri(detalii tehnice, constructive,etc) acestei scurte prezentari, ii invit sa o faca nestingherit.

Pentru critici, comentarii, sugestii , intrebari, va rog folositi mesageria privata .

Numai bine.


This post has been edited by variable_dynamics: 13 Jun 2008, 13:59


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastianu
post 17 Jun 2008, 14:41
Post #2


feel good on weels


Group: Members
Posts: 591
Joined: 26 April 07




mam uitat azi la caseta directie si toate ii unsa ... murdara de ulei ... nu dintrun capat in altul... doar caseta... sau ce o fi aia ... aia mai mare piesa din mijloc.... lichid servo numi lipseste... ce sa fie ? ulei din caseta aia ... are sau nu ?


--------------------
dacia solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icsu
post 18 Jun 2008, 12:00
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 20 December 05
From: Bucuresti




variable_dynamics felicitari pt topic. Am vrut sa fac si eu unul asemanator, dar nu am avut aparat foto. Sunt curios de ce ai "omorat" caseta? tongue.gif Cu scopul de a o repara sau in scop didactic? Vad ca nu ai demontat si simeringul problema, care e destul de "tricky" de scos.

Attached thumbnail(s)
poza29.JPG ( Size: 387.13k ) Number of downloads: 5290


--------------------
renault clio symbol 1.4/2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 19 Jun 2008, 21:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Caseda de directie a fost demontata pentru a fi curatata, inspectata(am vrut sa vad gradul de uzura a anumitor piese, jocuri, etc) si reconditionata(au fost inlocuite anumite repere) Aceasta inspectie era absolut necesara din mai multe motive:unul ar fi ca eu nu inlatur niciodata (d)efectul fara sa gasesc si sa inlatur(daca se poate) cauza...iar cu directia nu e de joaca.

DE ACEEA, am realizat aceasta PREZENTARE/descriere si nu un TUTORIAL(de reparatie). Am ales sa nu descriu operatiunile de remediere/inlocuire efectuate fiindca NU IMI ASUM asa o responsabilitate si nici nu pot sti cum ar fi fost efectuate remedierile daca le-as fi descris.. Este vorba de directie, un sistem ce tine de securitatea rutiera deci implicit de viata/sanatatea soferului si a celorlalti participanti la trafic, pietoni, etc. Pentru cei care au probleme, exista doua posibilitati:
- cei cu suficiente cunostinte si spirit tehnic pot incerca repararea; Ca urmare a unor PM-uri primite, pentionez ca eu NU "prestez" astfel de servicii.
- cei care nu se pricep apeleaza la cei de la punctul anterior( smile.gif adica la cei priceputi) sau merg pe mana mecanicului din service.
Repet: este o PREZENTARE si nu un tutorial! Sper ca se intelege clar ce am vrut sa spun.

Posesorul casetei pozate(un amic) a fost sfatuit de personalul de service(un mecanic caruia ii era lene sa se murdareasca pe maini) sa SCHIMBE caseta de directie, lucru care s-a dovedit a fi inutil. Problemele, care nici nu erau grave, au fost remediate cu succes si caseta de directie merge impecabil din iarna anului trecut.

icsu,simeringul cu pricina a fost demontat si inlocuit, insa dupa ce am terminat de demontat/pozat totul. Stiu ca este tricky de scos(datorita lagarului cu role). Nu ma intrebati de unde am facut rost de simering(a fost foarte greu si nu mai pot face rost)

Rog a se posta numai descrieri suplimentare sau detalii menite sa imbunatateasca prezentarea. Pentru comentarii si discutii va rog folositi Mesageria Privata.

Numai bine.


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 23 Jul 2008, 15:38
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Salut baieti,

Sunt nou pe aici si vreau in primul rand sa-l felicit pe variable_dynamics pentru prezentarea facuta. Eu am o solenza clima din 2003 si cred ca trebuie sa-i schimb simeringul ala la caseta de directie pt ca in service mi-au spus ca pierd lichid de la servo -directie. Intr-adevar dupa vreo 800-1000 de km trebuie sa completez lichidul in vas pentru ca scade. Mentionez ca nu am nicio alta problema cu directia, joc in volan sau altceva.
Sper sa gasesc simeringul ala ca sa-l pot schimba.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH 99 CRS
post 28 Jul 2008, 18:24
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 September 07




variable_dynamics daca ai putea sa postezi dimensiunile simeringului de la caseta de directie care se uzeaza ai face un mare ajutor biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 29 Jul 2008, 01:06
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




La rugamintea lui PH 99 CRS postez urmatoarele informatii:

Caseta de directie asistata contine 2 simeringuri, dupa cum urmeaza:

- un simering care etanseaza partea hidraulica(este montat pe axul pinionului, imediat dupa supapa rotativa) si care are dimensiunile 28.5x43x6.5 ;

un simering care etanseaza "trecerea" axului pinionului prin carcasa casetei si care are dimensiunile 19x30x6.


Ca fapt divers, ambele simeringuri se gasesc extrem de greu(eu am reusit sa le gasesc cu mari eforturi) insa coforumistul icsu a folosit(cu succes din cate am citit eu) simeringuri de dimensiuni apropiate, dupa cum urmeaza:

-pentru simeringul 19x30x6 s-a folosit ca inlocuitor un simering 18x30x6;

-pentru simeringul 28.5x43x6.5 s-a folosit ca inlocuitor un simering 28x43x7.

Spor la reparatii!



--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virgillius
post 29 Jul 2008, 19:16
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 12 July 05




Bun bun! Da' io care il schimb? ca am fost azi la dacia service si am cerut initial simeringul cu pricina si dupa ce cu amabilitate au vrut sa ma convinga ca nu exista aceasta piesa de schimb, au constatat cu stupoate ca au si pe stoc asa ceva...dar nu au reusit sa le gaseasca, asa ca au dat comanda. Au mai dat comanda si de o garnitura de nus'ce material de la palierul antizgomot. Deci acest simering care imi vine la dacia service pe comanda e bun de ceva? o sa revin si o sa va spun ce dimensiuni are. sa nu schimb pe unul care nu trebuie sa il schimb, ca individu nu a gasit pe schema aia decat un simering.


--------------------
Dacia Solenza Scala - VS40AKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 30 Jul 2008, 01:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




QUOTE
Bun bun! Da' io care il schimb? ca am fost azi la dacia service si am cerut initial simeringul cu pricina


Simeringul "cu pricina"... : huh.gif ...daca asa l-ati comandat, sub titulatura "cu pricina" astept cu nerabdare sa aflu ce ati piesa ati primit. La modul cel mai serios, de unde credeti dvs ca eu sau alti colegi de forum am putea sti CARE dintre simeringuri trebuie schimbat la caseta dvs. de directie?!?!?

In alta ordine de idei, eu am ramas cu impresia ca m-am exprimat destul de clar in postul precedent, unde am descris rolul/pozitia in caseta de directie a ambelor simeringuri si am si dat dimensiunile corespunzatoare fiecarui simering in parte!!!
QUOTE
- un simering care etanseaza partea hidraulica(este montat pe axul pinionului, imediat dupa supapa rotativa) si care are dimensiunile 28.5x43x6.5 ;

- un simering care etanseaza "trecerea" axului pinionului prin carcasa casetei si care are dimensiunile 19x30x6
.


UNDE este neclaritatea, ma rog?

QUOTE
o sa revin si o sa va spun ce dimensiuni are

Dimensiunile se cunosc deja(le-am postat si le-am dat si quote pt. dvs.)!!! Dimensiunile vor fi ori 28.5x43x6.5(simering etansare ansamblu supapa hidraulica) ori 19x30x6(simering trecere ax pinion)!!!

Va recomand sa va documentati(folosind functia SEARCH) in ceea ce priveste simeringurile in discutie inainte de a posta(si unde nu trebuie, pe deasupra)

Nu in ultimul rand, REPET:
QUOTE
Rog a se posta numai descrieri suplimentare sau detalii menite sa imbunatateasca prezentarea. Pentru comentarii si discutii va rog folositi Mesageria Privata.
sau topicurile care trateaza problemele legate de caseta de directie asistata, de pe subforumul Probleme tehnice - Solenza"

Numai bine.




--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JOHND
post 26 Jan 2010, 21:16
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 January 10




Incazul in care am facut toate operatiunile care le-ai enumerat si problema persista ce-ar butea sa mai fie?
Am schimbat semeringurile,a mers foarte bine cateva luni dupa care a inceput sa piarde iar ulei pe la burduful bieletei stanga. I-am shimbat iar semeringurile dar de data asta fara niciun rezultat.
marturisesc ca nu am avut timp sa stau sa verifica daca mai are si alte semeringuri,de aceea intreb.
Pe unde ar mai putea sa piarda ulei?
Multumesc anticipat

This post has been edited by klaus: 27 Jan 2010, 11:42


--------------------
dacia solenta 2003 - no numero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 31 Jan 2010, 23:19
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




QUOTE
dupa care a inceput sa piarde iar ulei pe la burduful bieletei stanga. I-am shimbat iar semeringurile dar de data asta fara niciun rezultat.

Daca a inceput sa iti curga pe la burduful bieletei din stanga, de ce d-zeu ai mai schimbat simeringurile axului pinionului?!?! blink.gif
Daca iti scapa lichid pe la capetele de cremaliera inseamna ca etanseitatea ansamblului compartimentelor hidraulice este compromisa.
Mai pe romaneste, trebuie sa SCHIMBI caseta de directie.

In alta ordine de idei:
Desi am scris de nenumarate ori ca:
QUOTE
Nu in ultimul rand, REPET:
Rog a se posta numai descrieri suplimentare sau detalii menite sa imbunatateasca prezentarea. Pentru comentarii si discutii va rog folositi Mesageria Privata.
sau topicurile care trateaza problemele legate de caseta de directie asistata, de pe subforumul Probleme tehnice - Solenza
se continua a se posta aici probleme tehnice... sad.gif

Spor la reparatii...si la postat aiurea-n tramvai...
Numai bine.




--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lol
post 17 May 2010, 16:59
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 January 10




aveti idee daca se potriveste caseta de logan la solenza?


--------------------
dacia solenza 2004 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madarfacar
post 16 Jul 2010, 17:24
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 24 January 09




cand deschizi borcanu de lichid servo trebuie sa se vada uleiul in el?
ca la mine e gol....


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tita
post 16 Jul 2010, 19:14
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 12 June 10




da ...ai si pe bidon scris minim ,maxim.
la mine curge rau de tot....m am uitat azi atent si am vazut ca mie imi curge cred pe undeva pe la piesa asta din poza .
parca capatul piese din poza intra in peretele caroseriei de la compartimentul motor.
La mine parca pe acolo pica....acolo se afla simeringul "buclucas"?

Attached thumbnail(s)
index.php.jpg ( Size: 394.37k ) Number of downloads: 4157


--------------------
dacia 1300 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lol
post 28 Nov 2010, 18:11
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 January 10




dynamics zi`mi te rog daca cumva se potriveste pe sistemul de prindere o caseta directie de solenza(mecanica) pe masina care a avut caseta directie hidraulica !


--------------------
dacia solenza 2004 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 23 Feb 2011, 13:18
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




cum se pune noul semering in locasul sau?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_sweat
post 29 Mar 2011, 13:49
Post #17


DJ


Group: Members
Posts: 277
Joined: 20 February 07
From: Bucuresti (Militari)




Din pacate Dacia propune schimbarea casetei de directie cu totul si nu se gasesc piese de schimb separat, probabil se poate incerca ceva dar nu in service autorizat.

Pozele sunt deosebit de bune.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 29 Mar 2011, 17:51
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Se poate schimba simeringul de la axul volanului , fara nici o problema.Il am schimbat de multi km si nu mai curge absolut deloc. Am folosit 18x30x6


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gagalin
post 29 Mar 2011, 22:30
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




salutare colegi , zilele acestea m am bagat pe sub masina din cauza unei pete pe locul de parcare , si se pare ca pierd pe la amandoua bielete de directie , ulei pierdeam dar credeam ca pierd pe la simeringul de sus , cel care da spre habitaclu , din cate am citit se pare ca aceasta problema nu se poate rezolva decat prin schimbarea casetei ? si mai este si o caruta de bani , cu stima alin

apropo am gasit intr-un magazin un tub de vreo 100ml de solutie , cica special pentru pierderi de pe sistemul de servodirectie si se adauga la un circuit de 2 L , credeti ca ar fi bun?, costa in jur de 30 de ron

This post has been edited by gagalin: 29 Mar 2011, 23:04


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - B - 74 - BMO
nu stiu ce sa pun la semnatura :(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 2 Apr 2011, 21:53
Post #20


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




Pentru o viatza lunga si lipsita de probleme a casetei de directie ce trebuie sa facem? Ce trebuie sa evitam?
Pentru categoria DE EVITAT pun eu prima linie:
- De evitat este sa luam de volan pe loc (cand masina nu e in miscare). Recomand sa miscam volanul cand masina este in miscare iar rotile se invart un pic. Pe loc, fortele de frecare sunt mult mai mari decat atunci cand masina se misca putin.
Adaugati si voi ce stiti sa facem asa 2 categorii ca toata lumea sa stie.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
d3cst3r
post 2 Apr 2011, 23:26
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 April 11




Salutare tuturor
Am citit un pic prin forumul acesta despre probleme asemanatoare cu a mea, dar totusi ceva nu seamana deci va cer sfatu 1zhelp00.gif l.
Pana mai acum o saptamana masinuta mea, (clima 2003), pierdea ulei de la caseta de directie cam un bidon la 2 luni. Acum pierde un bidon la 2 zile sad.gif si se aude un zgomot groaznic la virare (nu conteaza stanga sau dreapta). Imediat dupa ce pun ulei nu se aude nimic, dar dupa prima oprire uleiul curge destul de mult si se aude zgomotul acela de fier pe fier sau cam asa ceva.
Intrebarea mea este: se merita sa repar caseta de directie? sau sa o schimb cu una de la dezmembrari?. Una noua iese din discutie datorita pretului.
Va rog ca raspunsurile sa cuprinda si preturi/avantaj/dezavantaj.
Multumesc



--------------------
dacia Logan 2007 - b:
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheBreaker
post 4 Apr 2011, 11:54
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 June 08




Acelasi lucru il patesc si eu (scala 2003) , best price care l-am gasit pentru caseta noua este 1112 ron . Ma batea gandul sa pun si ceva sh dar sa ma tina inca 5-10k de km si sa fiu nevoit sa o schimb iar nu fac nici o afacere.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala - MH-03-B*V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 5 Apr 2011, 17:50
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




stie careva ce model de caseta de directie are solenza? trw..etc??


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 5 Apr 2011, 20:30
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Daca va curge pe la simeringul de la axul volanului REPARATI LE , ca merg fara probleme reparate. Nu costa decat mecanicul ca o demonteaza, sau cine se pricepe scapa cu cativa lei pe simeringul respectiv.


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
d3cst3r
post 5 Apr 2011, 20:30
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 April 11




caseta tip SMI ca la Renault Clio model frantuzesc nu Symbol

5 Apr 2011, 21:37:
Dupa cate am auzit semeringuri originale DACIA nu exista. Acestea sunt considerate elemente de siguranta si nu se cumpara separat.
Simeringuri compatibile sunt cele prezentate de variable_dynamics mai sus.
Am dat comanda de ele la un magazin de piese auto dar se pare ca nu sunt doar 5 lei bucata ci 25 RON bucata.
Ramane sa vedem daca meseriasul este in stare sa le puna si sa le faca sa nu mai curga. am inteles ca trebuie reglata si caseta un pic pe calculator.....

This post has been edited by d3cst3r: 5 Apr 2011, 20:37


--------------------
dacia Logan 2007 - b:
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gagalin
post 5 Apr 2011, 21:56
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




salut , vezi ca e abureala cu 25 de ron bucata , cauta pe la producatori de simeringuri , sunt firme care au site-uri , si sunt undeva la 4-5 ron ,sunt asociat la un magazin de piese auto , si cea mai ieftina caseta care o pot cumpara eu am gasit-o la 850 de ron si din vitan , se pare ca nu m am chinuit destul sa le aflu furnizori


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - B - 74 - BMO
nu stiu ce sa pun la semnatura :(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 7 Apr 2011, 19:38
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Nu trebe reglata caseta pe nici un calculator...Ci geometria trebuie facuta dupa aceasta interventie.


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 12 Apr 2011, 15:03
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




ce cod are rulmentul de langa simering?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
d3cst3r
post 20 Apr 2011, 11:37
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 April 11




Cel de 28x43x7 are codul 19027828B de la CORTECO
Cel de 18x30x6 are codul 81-53212-00 de la VICTOR REINZ
Pana la urma am cumparat caseta noua cu 1000 ron si am pus-o la service plus schimbat cateva consumabile si pe acolo
Asa ca am ramas cu o caseta de directie asistata de solenza care curge pe la rulmentul din stanga, are burduful rupt pe stanga la bieleta si cam atat plus doua simeringuri mai sus mentionate.
Niciun mecanic auto nu s-a bagat sa le schimbe. Din motive de securitate sleep.gif ziceau ei.
Asta e...
Le vand ca nu prea am ce face cu ele.


--------------------
dacia Logan 2007 - b:
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 29 Apr 2011, 18:09
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Am si eu pe solenza mea caseta mecanica. Scuzati ca postez aici dar vad ca aici se discuta si avem si caseta dezmembrata,chiar daca e asistata, cred ca sistemul mecanic e la fel(si sunt putin disperat). Am schimbat si eu azi tachetul si arcul impingator si cand am montat la loc am prins filetul la capacel stramb. A mers cat a mers si dupa am zis ca gata, e maxim. Dar fiind filetul stramb nu mai mergea. M-am urcat la volan si am dat o tura si nefiind strans bine acolo mi-a sarit de pe cremaliera. Deci cum imi statea volanul drept si tineam mainile la ora 3 si ora 9, acum e la ora 12 si 6. Am zis ca voi incerca sa desfiletez capacelul cat de mult posibil dupa care sa iau stanga de volan pana il simt la mana ca sare la loc. Asta cu rotile drepte ca sa indrepte volanul. CE MA SFATUITI?!!!


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:01
Forum Renault