DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se fura la pompa de GPL?, ...pot sa ne fure astia la gaz?

SJ-03-WEN
post 21 Nov 2005, 14:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 13 December 04
From: Cluj-Napoca




...fratilor am un gand care ma macina.....
ne pot fura astia la pompele de GPL? daca da sa-mi spuneti si mie cum....ca eu nu prea imi dau seama....
Am inceput sa-mi pun intrebarea aceasta deoarece mi-a sarit brusc consumul pe GPL la 13 la suta.
Daca n-am postat la locul potrivit rog moderatorii sa mute topicul.


--------------------
Dacia 1410 Break 5 usi 1998 - SJ-03-WEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haiducro
post 21 Nov 2005, 16:01
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 21 May 04
From: TM




In Severin s-a reusit performanta de a baga 32 l intr-o butelie de 26, asa ca trage singur concluzia smile.gif


--------------------
Renault Scenic II 1.9 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SJ-03-WEN
post 21 Nov 2005, 21:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 13 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(haiducro @ 21 Nov 2005, 16:01)
In Severin s-a reusit performanta de a baga 32 l intr-o butelie de 26, asa ca trage singur concluzia smile.gif
*



asta e mai putin relevant ca daca a bagat cu presiune mai mare a intrat mai mut....ma gandesc eu...
...eu speram sa fi avut si altii probleme cu consumu asa dintr-o data...


--------------------
Dacia 1410 Break 5 usi 1998 - SJ-03-WEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 22 Nov 2005, 07:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(haiducro @ 21 Nov 2005, 17:01)
In Severin s-a reusit performanta de a baga 32 l intr-o butelie de 26, asa ca trage singur concluzia smile.gif
*



Pitesti, Butan Gas, 43 l in butelie de max. 40 l. Am schimbat furnizorul, acum iau de la OMV si totul e OK. Consum 8,5%, mers rotund, supermultumit.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_KPK
post 22 Nov 2005, 10:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 27 November 04




In buc unde gasesc gaz la OMV ? Eventual zona balta alba.


--------------------
Dacia Solenza 2005 - B-38-KPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 22 Nov 2005, 13:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Arad, 62 de litri intr-o butelie de 43... in care intra maxim 38!
Asta s-a intamplat la OMV-ul dintre Intim si Podgoria. Ala de la casa a recunoscut ca ceva nu e in regula si am platit cat plateam io de obicei...

Nu am mai dat pe acolo..

Alta data, pe Valea Oltului, mi-a bagat 48 de litri blink.gif - ala nu a recunoscut nimic, n-aveam timp de tiganii asa ca am preferat sa plec injurand...



--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 22 Nov 2005, 14:09
Post #7


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(ady_KPK @ 22 Nov 2005, 10:55)
In buc unde gasesc gaz la OMV ? Eventual zona balta alba.
*



In Balta Alba nu cunosc dar gasesti sigur gaz la OMV-ul ala de la Eroii Revolutiei (chiar la statia de metrou) unde s-a deschis si noul City Mall. Eu nu am bagat niciodata gaz de la OMV dar din cate am inteles e foarte bun. Voi incerca si eu cu proxima ocazie.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daescuc
post 13 Jan 2006, 00:18
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 24 February 04




Mda...

Si la mine s-a intamplat... la timisoara, LOKOIL in complex.... 56 litri in butelia de 60, in care niciodata nu intra mai mult de 48..
L-am oprit pe tip, ca m-am gandit ca era si varianta sa se fi stricat supapa mea. Dar supapa era buna.....

Am inteles ca are ceva de-a face cu cat de plina e butelia lor cand te alimenteaza...
- nu au voie sa alimenteze daca au butelia plina mai putin de 5%
- nu au voie sa alimenteze decat la presiune intre 8-10 bari
Astea mi le-a spus tipul de la firma unde am pus instalatia


--------------------
DACIA Sandero 2013 1.2MPI - TM55ALD
"Sa conducem bine ......" e mai important.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan B-14-FNF
post 14 Jan 2006, 18:58
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 16 December 05




QUOTE(ady_KPK @ 22 Nov 2005, 10:55)
In buc unde gasesc gaz la OMV ? Eventual zona balta alba.
*


Salut , daca vrei sa iti mearga bine masina si sa ai si consum mic baga gaz de la CRIMBO . Eu bag numai de la ei si am un consum bun si iti si fuge masina . Referitor la Butan Gas au un gaz ffff prost si ai si un consum fffff mare .


--------------------
dacia break - B-11-FNF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan B-14-FNF
post 14 Jan 2006, 19:02
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 16 December 05




QUOTE(daescuc @ 13 Jan 2006, 00:18)
Mda...

Si la mine s-a intamplat... la timisoara, LOKOIL in complex.... 56 litri in butelia de 60, in care niciodata nu intra mai mult de 48..
L-am oprit pe tip, ca m-am gandit ca era si varianta sa se fi stricat supapa mea. Dar supapa era buna.....

Am inteles ca are ceva de-a face cu cat de plina e butelia lor cand te alimenteaza...
- nu au voie sa alimenteze daca au butelia plina mai putin de 5%
- nu au voie  sa alimenteze decat la presiune intre 8-10 bari
Astea mi le-a spus tipul de la firma unde am pus instalatia
*


Referitor la presiune 8-18 bari cu cat presiunea este mai mare ca atat iti baga mai mult gaz vapori decat lichid . Pompa functioneaza ca cea de apa (cu elice ) iar presiunea este data de turatia motorasului .


--------------------
dacia break - B-11-FNF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 14 Jan 2006, 21:26
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Totusi pompele trec pe la avizarea ISCIR pana la a vinde gaz.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SPORTivu
post 17 Jan 2006, 15:40
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 308
Joined: 21 April 05
From: Bucuresti




Nu prea ne fura astia la GPL. Oricum, va recomand sa utilizati numai CRIMBO GAS(GPL de la Petrom) restu` sunt niste banditi ,am bagat gaz de la ei, si am avut numai necazuri cu masina.

Daca ai bagat GPL de Iarna, iti va consuma automat mai mult. (in caz ca nu stiati, dupa 1 decembrie in general la pompe este alt tip de gaz cu concentratie de butan mai mare, pentru o ardere mai buna la frig)

EDIT: EVITA BUTAN GAS, AU CEL MAI PROST GAZ!

This post has been edited by SPORTivu: 17 Jan 2006, 15:42


--------------------
Dacia 1300 1974
BMW E23 732i 1982
BMW E12 525A 1979
Aro 243 Militar 1979
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin77
post 17 Jan 2006, 17:03
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 January 06




QUOTE(daescuc @ 12 Jan 2006, 22:18)
Si la mine s-a intamplat... la timisoara, LOKOIL in complex.... 56 litri in butelia de 60, in care niciodata nu intra mai mult de 48..


Confirm si eu in TM la Lukoilul din Complex sau pe Cl Buziasului, mergeam cu butelia goala si imi imtrau 34.5-35 litri de GPL in conditiile in care alte pompe imi intra max 32,5 l.E vb de butelie toroidala R13.
Am repetat experienta de cca 5-6 ori dupa care nu am mai alimentat de la Lukoil in TM.Astia te fura pe fatza .... mad.gif

post-336-1110552475.gif
Pe tata l-au furat astia in benzinarie la EUROOIL in AVRIG -jud SB.
Tocmai a cumparat masina a golit omul primul lui rezervor de benzina si cand a vazut ca compu de bord ii mai indica cca 7-8l de benzina a intrat la prima benzinarie care i-a iesit in drum EUROOIL in AVRIG -jud SB.
A facut plinul. Conform cu indicatia ceasului de la pompa au intrat 51,6 litrii de
benzina ohmy.gif .
51,6 +8 (indicatia comp de bord) =59,6 l ????
in conditiile in care Loganul are rezervorul de 50l
A comentat la angajat. Ala a zis ca nu stie ca nu isi explica etc ...
Tata a luat bon si s-a dus la protectia consumatorului.Aia l-au inregistrat chipurile in baza lor de date cu reclamatii.
Dupa 3 saptamani a primit mama un telefon de la OPC cum ca reclamatia e nefondata.
Nefondata pe draqu .... A repetat experienta ... a asteptat pana compu la Logan i-a indicat 8 l a alimentat la Mol si au intrat 42,x l.
Oricum eu de la EURO OIL nu mai bag benzina, oriunde ar fi ei in tzara asta.
Asta e lege!

Nu faceti gresala sa va duceti la benzinarie si sa alimetati de 500.000 lei. In stilul asta nu o sa ii prindeti niciodata pe benzinarii care va trag in piept.
Mergeti pana se aprinde lampa apoi FACETI INTOTDEAUNA PLINUL !!! Numai asa o sa va dati seama.


post-336-1110552475.gif
O intamplare din decembrie, tot in Sibiu la o alta benzinarie fantoma: COMSILCOST.
Vreau sa alimetez. Scot busonul, introduc pompa si bag mai putin de 1 l de benzina. Ma opresc brusc pt ca mi-am zis oare am eu banii suficienti sa platesc? Pana am cautat portmoneul, am lasat pompa oprita sa atarne in rezervor. Sa fi trecut 1 minut pana am vazut ca am banii, etc.
Cand ma uit la contorul pompei STUPOARE ! El indica cum ca am mai bagat benzina si culmea de 10.000 lei in plus !!!??? In tot timpul cat eu am cautat portmoneul nici nu am atins pompa. Daca am mai asteptat un pic se incrementa singur si benzina din pompa nu curgea deloc .
Am platit si mai mult nu le mai calc pragul nici la astia.
si astia te fura pe fatza .... gun3.gif

This post has been edited by sorin77: 18 Jan 2006, 08:33


--------------------
Daewoo CIELO GLE/AC - 01 sb abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 17 Jan 2006, 18:12
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




de la lukoil bagam in masina de la firma de 2 saptamani! rupeeee ! merge mai bine ca benzina ! e vorba de cielo smile.gif am bagat crimbo si butan gas si pe langa ca consuma exagerat nici nu trage...
asa ca eu recomand lukoil...


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin77
post 18 Jan 2006, 08:32
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 January 06




Fazele cu Lukoil in TM le-am testat pe vremea cand aveam Skoda Felicia pe GPL (adica pana in feb2005).De atunci incolo am Cielo. Dar intre noi fie vorba pe Cielo am GPL de mai putin de o saptamana wink.gif -inca nu am mai efectuat repetari ale testelor sa vad ce si cum ... dar urmeaza. radmasa.gif


Pe langa contoare litrometrice aranjate statiile de GPL de mai pot fura si nerespectand compozitia GPL.
Am citit aici ca la unele statii de alimentare cu GPL nu se respecta compozitia. ...

Se mai baga si proprilena, care este foarte nociva pentru motor.
Din pacate in practica nu ne putem da seama de o astfel de manevra la pompele GPL.

Acum referitor la PROPILENA - conform cu cele spuse de sp67 pe forumul de Daewoo (da click):
"Propilena are urmatoarele efecte negative asupra GPL auto:
- cifra octanica mica (aprox. 85), deci in proportie mai mare poate cauza autoaprindere si detonari in galeria de admisie
- este coroziva si poate forma depuneri
- produce noxe
Din aceste motive, continutul de propilena, etilena etc. nu trebuie sa depaseasca 5%, de preferinta 0%. GPL-ul de extractie nu contine propilena, insa cel de rafinarie va contine intotdeauna un oarecare procent.

Deci nu stiu cum s-ar putea detecta un procent prea mare de propilena, poate prin sesizarea autoaprinderii, sau a exploziilor in galeria de admisie (care pot fi date insa si de o instalatie prost reglata). Poate s-ar putea detecta si cu o testare a gazelor emise.
"


This post has been edited by sorin77: 18 Jan 2006, 08:48


--------------------
Daewoo CIELO GLE/AC - 01 sb abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 18 Jan 2006, 12:44
Post #16


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(SOR @ 17 Jan 2006, 18:12)
de la lukoil bagam in masina de la firma de 2 saptamani! rupeeee ! merge mai bine ca benzina ! e vorba de cielo smile.gif am bagat crimbo si butan gas si pe langa ca  consuma exagerat nici nu trage...
asa ca eu recomand lukoil...
*



Asa este. foarte bun de la LUKOIL. Alearga de mananca norii si sta si ralanti-ul un pic mai jos ca la celelalte (o idee mai jos). La alealalte sta ralanti-ul bat la 1000 ture fara sa ii faca nimic si cand bag picioru' nimic nu are viata. La toate pe unde am bagat gaz si statea ralanti-ul sus zic gata nu alearga si asa a si fost.
Despre furatul la GPL: am butelie de 60 L si ultima data am ramas fara gaz complet, am dat pe benzina, m-am dus la gazarie la LUKOIL si fix 47 litri de gaz plinul. Dupa cum stiti toti se incarca maxim 80% din capacitatea totala so.....eu spun ca asta e.

This post has been edited by ionutctn: 18 Jan 2006, 12:47


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin77
post 18 Jan 2006, 15:23
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 January 06




Eu nu spun ca la toate Lukoilurile din .RO se practica jmecherii la contorizare.O astfel de afirmatie ar fi grava si imposibil de dovedit.
Si totusi pe pielea mea am detectat 2 dintre punctele lor de lucru care au probleme.
Le repet: Lukoil COMPLEX Studentesc, Timisoara respectiv Lukoil Cl. BUZIASULUI, Timisoara.


--------------------
Daewoo CIELO GLE/AC - 01 sb abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LYM
post 20 Jan 2006, 20:30
Post #18


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




Crimbo Gas - Grivita, Buc. - Sa NU luati niciodata de acolo !


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nvp_playboy
post 25 Jan 2006, 23:27
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 24 January 06
From: Roman




L a gpl, se poate doza cantitatea de amestec cu aer care se introduce....deci.........


--------------------
dacia 1410 1410 - nt 03 wuv
Putin traiesc viata, majoritatea doar exista !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 26 Jan 2006, 19:51
Post #20


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




In Iasi,sa nu alimentati de la Autogas din Pacurari,vis-a-vis de punctul de control.


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aicidincolo
post 12 Feb 2006, 13:53
Post #21


in timp ce tu citesti eu ma plimb cu masina !


Group: Members
Posts: 161
Joined: 13 March 05
From: Valcea&Bucuresti




nu are cum sa intre mai multi litri! vorbim de volum aici, iar presiunea tre sa fie intre 8 - 10. daca cineva de la pompa reuseste performanta, roagal sati aduca repede numarul de la protectia consumatorului, (sunt obligati sal aiba) ca tu te grabesti si tre sa vina aia repede sa constate. io daca vad presiune sub 7 sau peste 11 nu bag, presiune mica am bagat mia ramas gpl in butelie , masina nu mai mergea decat cu viteza 1 2 sau 3 max 2000ture, iar presiune mare consumu mai mare !


--------------------
DACIA LOGAN 2006 - VLxxXXX
chestii de tabla vopsita cu 4 roti care ar trebui sa se invarta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 12 Feb 2006, 15:18
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




QUOTE(sorin77 @ 17 Jan 2006, 17:03)
Confirm si eu in TM la Lukoilul din Complex sau pe Cl Buziasului, mergeam cu butelia goala si imi imtrau 34.5-35 litri de GPL in conditiile in care alte pompe imi intra max 32,5 l.E vb de butelie toroidala R13.
Am repetat experienta de cca 5-6 ori dupa care nu am mai alimentat de la Lukoil in TM.Astia te fura pe fatza .... mad.gif

post-336-1110552475.gif
Pe tata l-au furat astia in benzinarie la EUROOIL in AVRIG -jud SB.
Tocmai a cumparat masina a golit omul primul lui rezervor de benzina si cand a vazut ca compu de bord ii mai indica cca 7-8l de benzina a intrat la prima benzinarie care i-a iesit in drum EUROOIL in AVRIG -jud SB.
A facut plinul. Conform cu indicatia ceasului de la pompa au intrat 51,6 litrii de
benzina ohmy.gif .
51,6 +8 (indicatia comp de bord) =59,6 l ????
in conditiile in care Loganul are rezervorul de 50l
A comentat la angajat. Ala a zis ca nu stie ca nu isi explica etc ...
Tata a luat bon si s-a dus la protectia consumatorului.Aia l-au inregistrat chipurile in baza lor de date cu reclamatii.
Dupa 3 saptamani a primit mama un telefon de la OPC cum ca reclamatia e nefondata.
Nefondata pe draqu .... A repetat experienta ... a asteptat pana compu la Logan i-a indicat 8 l a alimentat la Mol si au intrat 42,x l.
Oricum eu de la EURO OIL nu mai bag benzina, oriunde ar fi ei in tzara asta.
Asta e lege!

Nu faceti gresala sa va duceti la benzinarie si sa alimetati de 500.000 lei. In stilul asta nu o sa ii prindeti niciodata pe benzinarii care va trag in piept.
Mergeti pana se aprinde lampa apoi FACETI INTOTDEAUNA PLINUL !!! Numai asa o sa va dati seama.
post-336-1110552475.gif
O intamplare din decembrie, tot in Sibiu la o alta benzinarie fantoma: COMSILCOST.
Vreau sa alimetez. Scot busonul, introduc pompa si bag mai putin de 1 l de benzina. Ma opresc brusc pt ca mi-am zis oare am eu banii suficienti sa platesc? Pana am cautat portmoneul, am lasat pompa oprita sa atarne in rezervor. Sa fi trecut 1 minut pana am vazut ca am banii, etc.
Cand ma uit la contorul pompei STUPOARE ! El indica cum ca am mai bagat benzina si culmea de 10.000 lei in plus !!!??? In tot timpul cat eu am cautat portmoneul nici nu am atins pompa. Daca am mai asteptat un pic se incrementa  singur si benzina din pompa nu curgea deloc .
Am platit si mai mult nu le mai calc pragul nici la astia.
si astia te fura pe fatza ....  gun3.gif
*


imi pare rau ptr tine,dar ca si restul berbecilor preferati sa injurati personalul de la peco si sa aratati cu degetul decat sa cautati.eu lucrez la mol si vreau sa marturisesc ptr toti ce vin cu povesti nefondate ca intr-un rezervor de logan intra 60 l asta in conditiile in care tac-tu vrea sa il faca plin ochi.constructorul cand zice ca are 50l se refera la capacitatea utila a rez +UN SPATIU LIBER care are rolul de a proteja rezervorul in cazul aparitiei gazelor ca sa nu iti faca pres in el prea mare.deci plin inseamna atunci cand declanseaza pistolul primele 2 ori,nu cu insistente sa stai inca 10 minute sa-i pui pana in "gura" .exemple:vw-intra in spatiu liber inca 15 l,tico,matiz-inca 10 l(desi inebunesti pana pui),skoda-15l,audi-15l.......la toate aceste masini,propritarii cred ca aia este o rezerva radmasa.gif dar de fapt este un spatiu ce trebuie sa ramana liber.scrie si in manualul masinii ca TREBUIE sa ramana liber dar intai trebuie sa stim sa citim.e mai usor sa arunci cu noroi in angajatii unor firme decat sa cauti solutia,nu?M-AM SATURAT DE ROMANI DE GENUL ASTA.sunt curios semeni cu tac-tu? 166.gif


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 12 Feb 2006, 17:52
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




sorry SORIN 77 ,dar ma ia valul cand vad ca unii in loc sa se documenteze dau vina pe altii.nu tebuie sa vezi lumea doar in negru sau roz.mai sunt o gramada de nuante de gri.eu ma confrunt zilnic cu situatii din astea,in care proprietarul crede ca are dreptate(in lumea lui imaginara),iar in cazul gpl,conteaza cat de mult insisti sa pui gaz(operatorul) desi pompa se opreste la 80% se mai poate insista,sau asa cum a zis si aicidincolo difera presiunea de alimentare.de ex. eu am alimentat cu pres 7 bari in loc de 8-10.NICAIERI nu poti sa furi la o pompa controlata electronic.


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LYM
post 14 Feb 2006, 19:51
Post #24


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




Am alimentat astazi la Lukoil de pe linia lui 41, si m-am uitat de curios la indicatorul ala de BARi ... arata undeva in jur de 3bar, si cand mi-a bagat a bagat muult mai incet fata de cum bagau de obicei.
De ce oare ? Este ok?

Am incercat gazul de la LukOil in urma celor spuse de voi mai sus ( ca merge bine ). Intr-adevar, am observat ca relanti-ul sta mai jos, insa trage semnificativ mai PROST fata de gazul de la Crimbo de expl. Nu am terminat inca de facut consumul, insa nu ma astept la minuni.

This post has been edited by LYM: 14 Feb 2006, 20:57


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 15 Feb 2006, 22:27
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




QUOTE(LYM @ 14 Feb 2006, 19:51)
Am alimentat astazi la Lukoil de pe linia lui 41, si m-am uitat de curios la indicatorul ala de BARi ... arata undeva in jur de 3bar, si cand mi-a bagat a bagat muult mai incet fata de cum bagau de obicei.
De ce oare ? Este ok?

Am incercat gazul de la LukOil in urma celor spuse de voi mai sus ( ca merge bine ). Intr-adevar, am observat ca relanti-ul sta mai jos, insa trage semnificativ mai PROST fata de gazul de la Crimbo de expl. Nu am terminat inca de facut consumul, insa nu ma astept la minuni.
*


ieri am intrebat si am aflat ca pe timp de iarna este normal sa fie pres la alimentare intre 6-10,iar vara 8-10.orice alta presiune nu este buna.ce a spus aicidincolo este complet valabil in leg cu consumul si "trasul" masinii.


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LYM
post 16 Feb 2006, 01:37
Post #26


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




OK, inca un motiv in plus sa nu mai bag de la LukOil. Indicatorul ala arata MAXIM 3bar


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valt3r
post 17 Feb 2006, 17:05
Post #27


valt3r


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 August 05
From: Constanta




QUOTE(aicidincolo @ 12 Feb 2006, 13:53)
  io daca vad presiune sub 7 sau peste 11  nu bag,   presiune mica am bagat mia ramas gpl in butelie , !
*




Gazul nu se alimenteaza din pompa (butelia aia uriasa) direct in masina..
Butelie mare -compresor-butelie mica-ceasuri- furtun..

Au un compresor care porneste cind presiunea scade la 5 si se opreste cind ajunge la 10...

Si in buteliile lor si in ale noastre nu exista decit gaz lichefial fara aer sau alte minuni...(gaz lichid si gaz de gaz)

Ca si in benzina, gazul are apa care in timp ramine in butelie...( fffffffffff putin)..Adica la citiva ani se scoate apa din butelie ( purjare)....


Am facut plinul in Constanta si am plecat spre Braila (sunt 200 de Km ).Acolo am alimentat din nou si a intrat gaz de 50 de mii de lei .
Deci pompa din Constanta era la presiune 8 si cea din Braila la 5 ca altfel nu imi explic. Daca prinzi pompa cu presiune mica intra mai putin.... Oricum consumul il faci in timp .O luna doua. Bafta...

This post has been edited by Valt3r: 18 Feb 2006, 01:05


--------------------
DACIA 1310 DACIA 1310 1980 - ct 05 rtj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin77
post 21 Feb 2006, 15:29
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 January 06




QUOTE(madcos @ 12 Feb 2006, 13:18)
... cand zice ca are 50l se refera la capacitatea utila a rez +UN SPATIU LIBER care are rolul de a proteja rezervorul in cazul aparitiei gazelor ca sa nu iti faca pres in el prea mare.deci plin inseamna atunci cand declanseaza pistolul primele 2 ori,nu cu insistente sa stai inca 10 minute sa-i pui pana in "gura" .exemple:vw-intra in spatiu liber inca 15 l,tico,matiz-inca 10 l(desi inebunesti pana pui),skoda-15l,audi-15l.......la toate aceste masini,propritarii cred ca aia este o rezerva radmasa.gif dar de fapt este un spatiu ce trebuie sa ramana liber.scrie si in manualul masinii ca TREBUIE sa ramana liber dar intai trebuie sa stim sa citim.e mai usor sa arunci cu noroi in angajatii unor firme decat sa cauti solutia,nu?M-AM SATURAT DE ROMANI DE GENUL ASTA.sunt curios semeni cu tac-tu? 166.gif
*


madcos in mod normal ceea ce numesti tu spatiu liber e irelevant, fiindca loganul are instalatie de reciclare a vaporilor, dar care prin design e facuta in asa fel incat la ea ajung numai vaporii de benzina. Daca accidental ar ajunge benzina in forma lichida, atunci ai avea mari probleme cu masina, ti-ar merge inecata, moare motorul si este foarte probabil sa nu o mai poti porni decat tot cu pedala tinuta la fund.
Pentru o mai buna informare a ta o cantitate mai mare de gaze,la o presiune mai mare se formeaza numai atunci cand rezervorul este mai inspre gol.
In caz de suprapresiune exista supapa de refulare -mai utila utila stationar -altfel ar crapa rezervorul si/sau respectiv tubulatura.
In timpul mersului instalatia de reciclare a vaporilor are rolul de a prelua vaporii in exces si de a ii livra treptat motorului -e mai ecologic asa decat sa ii eliberezi direct in atmosfera.

iar exemple gen ca mai sunt masini straine cu anomalii la umplerea rezervoarelor -mi se par de-a dreptul puerile... desi in Romania cumperi o masina SH si nu stii ce cumperi,
Intra pe www.daewooclub.ro si vezi acolo daca ai dat de proprietar de Tico/Matiz care sa sustina ca ii intra 10 l benzina in rezervor in plus fata de cat se da in carte ... eu m-am uitat si nu am remarcat da poate ca nu m-am uitat destul ...
In ceea ce priveste skoda 15 l -despre ce skoda vorbesti? Personal am avut Skoda felicia si imi intrau exact 42l -exact cum era specificat in carte. De asemenea am amic cu Octavia noua si nu mi s-a plans de asa ceva, masina are alte "hibe" da nu asta.
La fel am avut Fiat Tempra/Ford Siera la care intra destul de exact cat era specificat in carte. Ba mai mult acum am Cielo si intra tot ca la carte -utilizand ca indicator becul rosu la benzina care dupa caz indica 5-7l benzina ramasi de rezerva..

E drept ca in carte la Megane I, scrie sa umplii pana la primul click la pompa, dar de obicei cand imi da primul click, vad benzina pana aproape sus in rezervor pe tubulatura-la cca 1-2,5l de buza rezervorului -nici pomeneala de 10 l.

in rest lumea zice ca chiar seaman cu tata radmasa.gif
168.gif Happy me .... 168.gif

This post has been edited by sorin77: 21 Feb 2006, 15:38


--------------------
Daewoo CIELO GLE/AC - 01 sb abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 27 Feb 2006, 21:08
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




la modelele anterioare de octavia,daca bagi ochiul la rez,o sa vezi un butonas in gura rez.daca il apesi cu pistolul si pui benzina ai sa vezi ca mai intra pana la 15 l.
la unele masini se face plinul pana sus din prima incercare,sau la altele mai trebuie sa astepti si sa pui muuult mai incet .la ford,unele modele cielo,mercedes,bmw nu se aplica aceasta din urma.


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 28 Feb 2006, 09:59
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




QUOTE
sunt curios semeni cu tac-tu?


Madcos, da tu cu cine semeni blink.gif icon_mrgreen.gif ???

Cum iti explici atunci ca intr-o butelie de gaz de 42 de litri (care poate fi incarcata maxim 80% din capacitate) au intrat cate-odata 65, altadata 48, altadata 43,5 ???
blink.gif wacko.gif . Intr-adevar, asta nu e furt pe fata nu?
Atunci de ce la o anumita pompa de gaz , cu rezervorul gol-gol mi-au intrat fix 36,5 litri??? Din cauza presiunii pompei? Hmmm nu cred, pt ca de fiecare data am urmarit sa aiba presiunea intre 8 si 10 cand am alimentat cu gaz.

P.S. Madcos, parca topicul se referea la furtisagurile de la pompele cu gaz, nu la cele de benzina... nu?


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:08
Forum Renault