DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 5 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Revizii Supernova

Maskatu
post 5 May 2010, 14:15
Post #181


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@gygyscafes: Nu as lasa un ulei 20.000 km in motor, chiar daca este Castrol... Poate ca lucrurile ar fi stat altfel daca motorul ar fi primit de la inceput castrol. Iti recomand sa ramai pe un tip de ulei, nu sa schimbi marca la fiecare schimb de ulei.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 9 Aug 2010, 13:43
Post #182


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Salut,

Masina are vreo 75.000 in total si curea+rolele au fost schimbate acum vreo 3 ani jumate la 35.0000 Pompa de apa nu.

Cand trebuie sa schimb distributia iar? Pompa de apa e musai? Sau trebuie doar cureaua si cu rolele?


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Aug 2010, 14:33
Post #183


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




curea si role dar dai jos si verifici si pompa sa nu aiba joc .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 Nov 2010, 22:06
Post #184


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




maine o duc la ITP sa vedem ce iese , de inlocuit am inlocuit furtunele care erau crapate de acum 2 ani , teul de pe rezervor si mansonul care face legatura dintre cot si rezervor.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 10 Nov 2010, 22:32
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Bafta la I.T.P ! smile.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 10 Nov 2010, 22:51
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Nu cred ca o sa aibe probleme cu itp-ul, mai degraba astept opinii ale inspectorului cand o sa ii vada masina... tongue.gif


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Nov 2010, 09:09
Post #187


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai sa va zic eu ce trebuie sa aveti "in regula":
-lumini (faza scurta/lunga, proiectoare/lampi de ceata, pozitii, semnal stanga/dreapta, avarii, lumini frana, lumini marche-arriere)
-frane punte fata, frana punte spate (atentie la repartitoare blocate), frana de urgenta (de mana)
-burdufe bielete directie, burdufe planetare
-bucsi bascula, pivoti bascula, lonjeroane
-joc caseta directie, ax volan, bascula
-aspect masina (fara rugina/accidente/lovituri)


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 11 Nov 2010, 18:19
Post #188


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ce sa zica s-a mirat ca cica am calculator pe masina dupa aceea de geamuri eletrice .
Intre timp am schimbat un pivot si deblocat repartitorul.
Mie azi mi-a verificat asa :
- citit seria motor caroserie
- noxe - sonda lambda si catalizatorul ok scris pe chitanta
- pozitii , faza scurta , faza lunga , relaj la faruri, semanlizare-dreapta stanga, stopurii , avarii, bec dat cu spatele (marcharier) , cel de ceata.
- frane - fata - spate , frana de mana.
- s-a uitat pe sub ea la pivoti capete de bara , furtune de frana ,repartitor.
- a tras de roti pentru a vedea daca rulmenti la roti sunt in regula.
- a verificat daca volanul are joc.
Peste toate s-a minunat de tablou , cred ca cel mai mult i-a placut cum i-am pus ledurile la acee , la impresionat comanda de derulare a miniului din tablou ( cica la logan il are in maneta de stropitoare la tine unde e biggrin.gif ) . L-am lasat masca sa vada ca am puse geamuri eletrice. Era tare daca ai puneam si oglinzile eletrice si ai luam maul de tot.
Gata cu lauda .
Aveti grije la pivoti ca si eu in ultima instanta am verificat si cel de pe partea stanga dreapta era varza 3mm se labarta plus repartitorul care face atatea probleme.
Eu la repartitor o sa-i fac o aparatoare din tabla . L-a mine s-a blocat atunci cand a bagat tata gresie si fainta la refuz pe ea cred io.


This post has been edited by djasu82: 11 Nov 2010, 22:00


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 15 Nov 2010, 14:59
Post #189


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




mai am putin pana la 110.00 va rog spuneti.mi si mie ce verifica si ce se schimba la revizia asta.


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Nov 2010, 15:08
Post #190


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Aceesti revizie cu cea de 50.000 km, adica ulei si filtre (asta daca reviziile din urma au fost facute ca la carte). Daca nu,

Mai multe detalii aici si aici.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 15 Nov 2010, 16:34
Post #191


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




mersi mult maskatu.restul reviziilor au fost facute cum trebuie + schimbate toate cele care au mai picat intre timp.


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 22 Nov 2010, 09:23
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Tocmai mi-am facut programare la I.T.P pentru miercurea aceasta la ora 9.30 !
Taxa este de 90 RON, Dacoserv Militari !
Revin cu impresii dupa efectuarea inspectiei propriu zise !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Nov 2010, 16:33
Post #193


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sunt sigur ca nu vor fi probleme majore. In orice caz nimic de respins. Este al 5-lea itp nu? biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 22 Nov 2010, 17:31
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Sper sa nu am nici un fel de probleme majore si sa trec I.T.P-ul cu bine !
Este intr-adevar al 5-lea si pana acum toate le-am facut si trecut pe bune la Dacoserv Militari !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Nov 2010, 17:44
Post #195


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ai schimbat certificatul nu? Ca daca fac un calcul ti-ar fi ajuns pana la itp-ul din 2008, deci acum ai trecut pe el doar o casuta cu itp-ul care expira anul asta, nu?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 22 Nov 2010, 18:00
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Certificatul nu l-am schimbat ! Chiar ma gandeam unde o sa mai treaca in talon I.T.P-ul de acum, pentru ca intr-adevar nu mai am nici o casuta libera in talon ! Mai mult ca sigur imi va da o anexa la el. smile.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Nov 2010, 18:08
Post #197


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai stai asa. Sunt 4 (patru) casute. Cand ai cumparat masina ar fi trebuit sa iti treaca 2002, apoi urmatoarele itp-uri, adica 2004; 2006; si 2008. Nu ai deja anexa pentru itp-ul care a expirat acum?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 22 Nov 2010, 18:21
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Cand am cumparat masina nu mi-au trecut in talon absolut nimic. Primul I.T.P care apare in talon este cel care imi da valabilitate pana in Noiembrie 2004 ( este cel care l-am facut in Noiembrie 2002 ).
Ultima casuta completata ( a patra ) este cea cu valabilitate I.T.P 25 Noiembrie 2010. De aceea nu am avut anexa pana acum la talon !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Nov 2010, 18:28
Post #199


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am inteles... inseamna ca "punctul de reper" pentru valabilitatea "primului itp" era data eliberarii certificatului, care este scrisa la punctul 21.Observatii.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 22 Nov 2010, 19:01
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Corect, acela era punctul de reper pentru valabilitatea primului I.T.P ! (data eliberarii certificatului de inmatriculare )


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 24 Nov 2010, 11:10
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Am fost astazi la I.T.P, insa din pacate nu am reusit sa-l trec din prima !
Probleme semnalate : amortizor stanga fata neetans, repartitor frana blocat, furtun repartitor frana crapat, testul de frana nefiind O.K !
Exact cand ma pregateam sa intru cu masina pe standul de la I.T.P a aparut si reprezentantul de la R.A.R ! Ne-am salutat ( eu in sinea mea "bucuros" de norocul pe care l-am avut ) si a trecut la treaba. La noxe nu au fost nici un fel de probleme, despre testul de frane v-am spus ca din pacate nu l-am trecut, dupa care mi-a revenit onoarea ca masina sa fie ridicata pe elevator chiar de inginerul de la R.A.R ! S-a uitat foarte atent pe dedesubt, a tras de rotile fata in toate directiile ( il atentiona si pe tipul de la I.T.P ca asa trebuie insistat la toate masinile ), s-a benoclat cu lampa pe la pasajele rotilor, amortizoare, podea, a tras de toba de credeam ca ramane cu ea in mana si s-a declarat in general multumit de masina ! Mi-a aratat problemele semnalate mai sus si mi-a spus ca masina este "tapana" pentru anii ei si ca se vede ca este o masina intretinuta !
La receptie, la un calcul preliminar pentru remedierea defectiunilor semnalate, scorul estimat a fost de cca. 700 Ron. sad.gif
Momentan ramane sa incerc sa gasesc variante mai avantajoase de pret !
Daca aveti sugestii in acest sens, chiar va rog sa-mi spuneti ( recomandari Service-uri cu un bun raport pret-calitate a lucrarilor efectuate ! )
Numai bine tuturor ! smile.gif

This post has been edited by Ampt: 24 Nov 2010, 11:10


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Nov 2010, 11:19
Post #202


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Schimba ambele amortizoare pe fata, cumpara repartitor nou daca nu se poate debloca + acel furtun si cauta un service mai ieftin. Cu 700 ron cumperi toate PATRU amortizoare + repartitorul si furtunul. Manopera in service este foarte mare din pacate, mai ales la operatiuni de genul. Incearca un service mai "de cartier". Acolo poti sa si negociezi pretul.

Stiu ca nu iti convine si te-ai obisnuit numai la reprezentante dacia insa masina a ajuns la un nr de km unde apar multe probleme si se strica/cedeaza multe piese. Chiar nu mai merita astfel de preturi la manopera. Dupa mine sunt niste samsari cu acte in regula. Cer pe manopera MAI MULT decat piesele in sine....

Cu toate ca a venit "criza", salariile au scazut, preturile pieselor si manoperei a ramas la fel de mare. Sa se spele pe cap cu preturile lor. Daca ar pierde 30-40% din clientela sa vezi ce s-ar mobiliza baietii si ar mai scadea preturile.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 24 Nov 2010, 11:23
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




eu am uleiat tot repartitorul cu pensula ca era ruginit complet, l-am miscat cum am putut si n-am avut probleme pe spate, am trecut pana la urma cu tot cu furtunele crapate la etrieri

eu atat as face: as incerca o deblocare la repartitor cum am scris mai sus plus aerisirea puntii spate sa-si mai revina frana in fire, si as spala cu apa amortizorul sa se vada ca s-a umblat, poti chiar sa zici ca l-ai inlocuit cu un sh si eu cred ca au sa treaca cu privirea peste furtun etrier

ideea e ca nu prea trec masinile astea fara revenire

This post has been edited by danciusergiu84: 24 Nov 2010, 11:25


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 24 Nov 2010, 11:57
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(danciusergiu84 @ 24 Nov 2010, 11:23)
ideea e ca nu prea trec masinile astea fara revenire
*



a mea a trecut din prima, totul fiind bun si negasind nici o problema imi zice ca trebuie sa dau jos parasolarul (folia) ca e prea lat si ii iese in poza, s-a mai invartit el pe acolo si pana la urma a venit si a facut poza, nu i-am dat nimic pt ca stiam ca am masina pusa la punct si trebuie sa trec


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 24 Nov 2010, 12:42
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




bine, stiu ca se poate din prima, doar ca la modelele acestea sunt niste probleme specifice (repartitor, furtune etrier, aerisitor rupt, la mine si mufe oxidate la stopul ceata si cred ca mai sunt si altele)


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Nov 2010, 15:27
Post #206


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Ampt @ 24 Nov 2010, 12:10)
Am fost astazi la I.T.P, insa din pacate nu am reusit sa-l trec din prima !
Probleme semnalate : amortizor stanga fata neetans, repartitor frana blocat, furtun repartitor frana crapat, testul de frana nefiind O.K !
Exact cand ma pregateam sa intru cu masina pe standul de la I.T.P a aparut si reprezentantul de la R.A.R ! Ne-am salutat ( eu in sinea mea "bucuros" de norocul pe care l-am avut ) si a trecut la treaba. La noxe nu au fost nici un fel de probleme, despre testul de frane v-am spus ca din pacate nu l-am trecut, dupa care mi-a revenit onoarea ca masina sa fie ridicata pe elevator chiar de inginerul de la R.A.R ! S-a uitat foarte atent pe dedesubt, a tras de rotile fata in toate directiile ( il atentiona si pe tipul de la I.T.P ca asa trebuie insistat la toate masinile ), s-a benoclat cu lampa pe la pasajele rotilor, amortizoare, podea, a tras de toba de credeam ca ramane cu ea in mana si s-a declarat in general multumit de masina ! Mi-a aratat problemele semnalate mai sus si mi-a spus ca masina este "tapana" pentru anii ei si ca se vede ca este o masina intretinuta !
La receptie, la un calcul preliminar pentru remedierea defectiunilor semnalate, scorul estimat a fost de cca. 700 Ron. sad.gif
Momentan ramane sa incerc sa gasesc variante mai avantajoase de pret !
Daca aveti sugestii in acest sens, chiar va rog sa-mi spuneti ( recomandari Service-uri cu un bun raport pret-calitate a lucrarilor efectuate ! )
Numai bine tuturor !  smile.gif
*


Nu-ti recomand sa schimbi repartitorul ! Faci cea mai mare greseala si nu te alegi cu unu bun fiindca nu se mai fac ca cel original !
Iti dau un pont , iei cu tine pana in 50 de lei de obicei scapi cu 20 de lei si te duci frumos la serviceul de langa autovit fata in fata cu fosta fabirca de paine vitan la cladirea de la vitan cea galbena care acuma s-a renovat si iti rezolvi acolo masina cu mai putin bani.
Amortizoarele le poti schimba si tu chei sa ai tubulare ... am mai explicat cum se poate da jos amortizorul si arcul fara a mai comprima arcul. Ca o paranteza , doua amortizoare te costa cam 2 milioane , furtunul de la repartitor te duce si acela la 40 de lei - ceva bun .
Eu zic ca ai scapa cu 350-400 de lei cu tot cu revenire.
Asta e invatare de minte si pentru restu verificati tot ce s-a scris si am scris si eu mai sus ca se verifica .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 25 Nov 2010, 13:56
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Mi-am cumparat astazi 2 amortizoare fata Bilstein plus cei doi rulmenti aferenti.
Achizitiile le-am facut de la primul magazin de pe str.Muntii Carpati, cel de pe partea stanga cum intri pe strada ( multumiri Maskatu pentru informatie smile.gif )
Pretul per bucata amortizor a fost de 110 Ron plus 19 Ron rulmentul. In total cele doua amortizoare ( am hotarat sa nu ma tiganesc si sa-l schimb doar pe cel cu probleme ) si cei doi rulmenti m-au costat 258 Ron.
Ca idee, stiti cat costa un amortizor la Dacoserv Militari ( am sunat dimineata si am intrebat ) ?! Ei bine, doar 250 Ron !!! wacko.gif Concluziile le trageti voi singuri !
Mentionez ca toate preturile amintite in acest post au T.V.A-ul inclus.
Revin maine si cu poze dupa ce voi rezolva problemele si voi obtine fara griji I.T.P-ul !

P.S Multumesc de asemenea userilor fuzzy si djasu82 pentru recomandarile si informatiile furnizate ! smile.gif
Bafta tuturor !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Nov 2010, 14:00
Post #208


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca mergeai in Vitan cred ca scapai si mai ieftin, dar oricum, decat 250 pe un singur amortizor, mai bine 258 pe doua amortizoare si 2 rulmenti.

PS Flansele in ce stare sunt? Eu cand am schimbat amortizoarele (adica pe la 60-65 mii km, cat ai si tu acum), flansele erau flansele, la fel si rulmentii.

Am vrut sa schimb si flansele chiar daca nu era necesar insa pretul de 80 ron/buc original, mi-a schimbat rapid parerea.

This post has been edited by Maskatu: 25 Nov 2010, 14:01


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 25 Nov 2010, 14:01
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




O sa vad maine si va comunic !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Nov 2010, 14:37
Post #210


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ai iesit bine , mai ai de montat si de degripat rahatul ala de repartitor iar dupa aceea sa-i dai tu cu vaselina pe tije pentru a preveni blocajul.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 12:40
Forum Renault