DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ClimateGate, Scandalul secolului?

Fratzica
post 17 Dec 2009, 18:29
Post #1


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




"Suntem bombardati de mass-media cu informatii mai mult sau mai putin relevante legate de 'marele summit' de la Copenhaga. Ceea ce nu aflam din nenumaratele reportaje de la fata locului este ca in paralel si in spatele reflectoarelor mediatice fierbe un scandal ce va marca lumea stiintifica si viata publica pentru decenii. Sa vedem pe scurt si la un nivel strict descriptiv despre ce este vorba. Prinsi cu alegerile si alte incidente tangente, nu am putut sa stam conectati la evenimente. Si este pacat, pentru ca merita."

Articolul complet aici


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 17 Dec 2009, 18:40
Post #2


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Mi se pare destul de slab articolul.

Oamenii in loc sasi faca griji in privinta problemelor reale, gasesc tot felul de probleme false.

This post has been edited by Arhimede: 17 Dec 2009, 18:46


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 17 Dec 2009, 19:00
Post #3


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Daca expertii aia ONU or fi fost colegi de gradinita cu expertii care se jurau ca Irakul e plin de arme chimice, orice e posibil. Armata SUA inca le mai cauta.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 18 Dec 2009, 06:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




Am citit tot articolul, astia reusesc sa ne bulverseze cu tot felul de chestii. Consideram ca poluarea si cresterea temperaturii globale nu sunt chiar de gluma, dar oamenii de stiinta se joaca, se ascund, sterg date, este o distractie..............de copii mici.


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 18 Dec 2009, 07:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Mda, cica s mai ai incredere-n savanti!
Nu mi-am luat cauciucuri de iarna ca ma bazam pe incalzirea globala si acum stau cu masina in parcare! biggrin.gif


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 18 Dec 2009, 21:31
Post #6


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




QUOTE(Garett @ 18 Dec 2009, 07:06)
Mda, cica s mai ai incredere-n savanti!
Nu mi-am luat cauciucuri de iarna ca ma bazam pe incalzirea globala si acum stau cu masina in parcare! biggrin.gif
*




laugh.gif


Au uitat sa spuna ca incalzirea globala vine pe fondul inceperii unei noi ere glaciare...


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 19 Dec 2009, 00:00
Post #7


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




aici se pare ca sunt expuse emailuri smile.gif

http://wattsupwiththat.com/climategate/


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 19 Dec 2009, 04:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




Naiba stie acum cum mai este cu incalzirea globala. Oricum se observa o aridizare a sud-estului Romaniei, dar asta nu inseamna ca ne cumparam struti si facem safari prin Romania.
@Garett - Imi pare rau ca ti-ai imobilizat masina, insa nici astia ce prevedeau incalzirea globala nu au garantat ca in anumite zone nu vor apare raciri accentate. Chiar asa inteleg cum s-a explicat ca in anumite zone se racesc pentru ca se produce o bulversare a circulatiei curentilor marini ce au un rol in reglarea temperaturilor la nivelul Terrei. Asa ca noi suntem victime ale racirii locale si temporare. Asta nu ne fereste de caldurile insuportabile din vara. Pericolul este in macar 10 judete ale Romaniei care pot deveni un semidesert. Trebuie sa se refaca sistemele de irigatii altfel suntem sortiti pieirii, nu cred ca nimeni nu vrea sa traiasca intr-un desert.


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 20 Dec 2009, 08:26
Post #9


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Legat de Copenhaga si sumitul "lor"... am vazut ieri la stiri ca s-ar fi aprobat 30 miliarde pentru scaderea temepraturii pe glob cu 2 grade si pana in 2020 se vor aloca 70 miliarde. blink.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 20 Dec 2009, 08:48
Post #10


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Suntem prea mici ca sa putem noi afecta incalzirea unei planete atat de mari.
Schimbarile majore de clima s-au mai produs si inainte de a descoperi omul focul... Daca ne-ar pasa atat de mult, n-am mai avea masini. Hai sa lasam ipocrizia...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 20 Dec 2009, 08:49
Post #11


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Da, noi suntem prea mici, "ei" insa nu... Crezi ca acei bani vor ajunge la oricine ? Sa fii convins ca vor beneficia de ei doar "premiantii"...


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 20 Dec 2009, 08:50
Post #12


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Ma refeream ca per total, oamenii nu pot schimba clima... mai ales in bine.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 20 Dec 2009, 08:57
Post #13


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Colega endurist... Am inteles perfect. smile.gif Am vrut sa spun doar ca se profita de inca un "fenomen" pentru a se mai cheltui niste bani si a umple buzunarele unora. La fel ca si la gripa porcina... unde ba este, ba nu este... deci hai sa vindem vaccinuri, asa si aici... Putem face ceva, nu putem, macar incercam... atata vreme cat exista fonduri. Pana mea, banii aia puteau fi bagati in altele, dar ma rog.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 20 Dec 2009, 09:08
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Dar poate ar putea sa inceteze s-o mai schimbe in rau? Macar nu in ritmul asta accelerat?...
Si asta independent de summitul lor...

This post has been edited by Victorine: 20 Dec 2009, 09:09


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 21 Dec 2009, 13:10
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(vijelie @ 17 Dec 2009, 19:00)
Daca expertii aia ONU or fi fost colegi de gradinita cu expertii care se jurau ca Irakul e plin de arme chimice, orice e posibil. Armata SUA inca le mai cauta.
*



Irakul era plin de arme pana la invazia americana. Inainte sa patrunda americanii armele au fost deplasate in Iran si Siria.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 21 Dec 2009, 13:18
Post #16


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




aha.. mai degraba teleportate...
Desi stau prost la increderea in teorii nebune chestia cu incalzirea globala mi se pare de bun simt si nu vad un lucru rau sa "aranjezi" niste rezultate pentru a alerta lumea intreaga. Evident asta in cazul in care intr-un viitor apropiat sau indepartat incalzirea globala chiar ne va afecta.


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 21 Dec 2009, 14:04
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Oricum ar fi situatia acolo sunt f multi bani in joc, corporatii care trebuie sa castige dupa urma omului de rand.

Aceeasi prostie cu gripa porcina, cancerul de col uterin, marile corporatii farmaceutice isi freaca maininle.

Irak - corporatiile petroliere si cele din constructii, cele care se ocupa de armament.

Suntem niste neinsemnati intre aceste politici corporatiste.


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 21 Dec 2009, 14:07
Post #18


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




QUOTE(Wolverine @ 21 Dec 2009, 14:04)
Oricum ar fi situatia acolo sunt f multi bani in joc, corporatii care trebuie sa castige dupa urma omului de rand.

Aceeasi prostie cu gripa porcina, cancerul de col uterin, marile corporatii farmaceutice isi freaca maininle.

Irak - corporatiile petroliere si cele din constructii, cele care se ocupa de armament.

Suntem niste neinsemnati intre aceste politici corporatiste.
*




aici aberezi.....


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 21 Dec 2009, 14:11
Post #19


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(Wolverine @ 21 Dec 2009, 14:04)
Oricum ar fi situatia acolo sunt f multi bani in joc, corporatii care trebuie sa castige dupa urma omului de rand.


Exact asta spuneam si eu mai sus. rolleyes.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 21 Dec 2009, 14:16
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Arhimede: nu ma refer ca nu ar fi o problema destul de grava, doar ca nu prea cred in solutiile astea "fetele de cls a IV-a trebuiesc vaccinate", ce treaba are varsta, dc nu se poate face si la 18 ani, dc nu si la 30?

Desi sunt un om cu capul pe umeri incet incet incep sa cred ca acele terorii conspirative ca incepem sa fim prea multi pe aceasta planeta si ca la un moment dat trebuie facuta curatenie.

Scuze de OFF.


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 21 Dec 2009, 14:16
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Eu nu stiu ce sa cred despre povestea asta. Poate au masluit aia datele sa le faca mai temeinica argumentatia dar totusi sunt niste chestii dincolo de orice indoiala. De ex. ghetarii din Alpi si nu numai se retrag destul de repede. Sunt chestii destul de usor de verificat. Sunt imagini Landsat inca din 72 si se poate vedea acolo ce extensiune aveau ghetarii montani atunci si cat au acum. Si apoi mai sunt si alte chestii. Mi-e greu sa cred ca un numar atat de mare de cercetatori au participat la mistificarea asta istorica. De ex am vazut un documentar in care unii (recunoscuti in bransa) au monitorizat grosimea banchizei nordice pe timp de iarna. Dupa ei, in prezent se formeaza o banchiza care cica e mai subtire in medie cu aprox. 40% fata de anii 60-70..evident si extensiunea e mai mica. Nu stiu cine s-ar hazarda sa dea un procent atat de mare daca nu ar fi modificari. Asta e doar un exemplu.
Eu am un prieten care e la institut la Baneasa. De la el stiu ca in Romania, dupa datele masurate la alea aprox 200 de statii, temperatura e in crestere, fara dubiu ... si fix ultimul deceniu e cel mai cald din toata istoria masuratorilor.
Daca mint ei, mint si eu, dar mi-e greu sa cred.

This post has been edited by Dan73: 21 Dec 2009, 14:18


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 21 Dec 2009, 14:25
Post #22


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Dane, ceva adevar exista, nu neaga nimeni asta, dar prea se face caz si se aloca miliarde, bani care 99% vor intra in buzunarul firmelor agreate de "ei".


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 21 Dec 2009, 14:35
Post #23


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




QUOTE(Wolverine @ 21 Dec 2009, 14:16)
Arhimede: nu ma refer ca nu ar fi o problema destul de grava, doar ca nu prea cred in solutiile astea "fetele de cls a IV-a trebuiesc vaccinate", ce treaba are varsta, dc nu se poate face si la 18 ani, dc nu si la 30?

Desi sunt un om cu capul pe umeri incet incet incep sa cred ca acele terorii conspirative ca incepem sa fim prea multi pe aceasta planeta si ca la un moment dat trebuie facuta curatenie.

Scuze de OFF.
*




Cancerul de col uterin apare in urma unui virus pe care majoritatea barbatilor il poarta.Deci femeile il contacteaza nu la 2 ani, nu la 50 nu la 89....ci dupa ce isi incep viata sexuala. Nu degeaba se face vaccinul inainte.

Nu prea e o conspiratie faptul ca mii de femei mor anual in romania din cauza asta din simplul fapt ca nu exista nici un fel de educatie.



--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 21 Dec 2009, 14:51
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




QUOTE(Arhimede @ 21 Dec 2009, 15:35)
Cancerul de col uterin apare in urma unui virus pe care majoritatea barbatilor il poarta.Deci femeile il contacteaza nu la 2 ani, nu la 50 nu la 89....ci dupa ce isi incep viata sexuala.  Nu degeaba se face vaccinul inainte.

Nu prea e o conspiratie faptul ca mii de femei mor anual in romania din cauza asta din simplul fapt ca nu exista nici un fel de educatie.
*




Aici nu era vb doar de femeile din Romania ci din intreaga lume. Dar dc nu zic ca ar fi indicat sa il faci inaintea inceperii vietii sexuale, ca la unele fetela 14 e deja prea tarziu sau la altele mult prea devreme.
Si vii cu vaccine netestate etc. Parintii nostrii dc nu au avut problema asta? Parintii parintilor nostrii etc.

Legat de educatie daca ar fi mai transparenti si ar incerca intradevar sa rezolve problema si nu sa faca profituri uriase ar fi o treaba.

This post has been edited by Wolverine: 21 Dec 2009, 14:53


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Dec 2009, 15:02
Post #25


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(vis-a-vis @ 20 Dec 2009, 08:48)
Daca ne-ar pasa atat de mult, n-am mai avea masini. Hai sa lasam ipocrizia...
Problema este catre ce ne indreptam ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 21 Dec 2009, 15:04
Post #26


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Judecand dupa autor, ne indreptam catre motociclism, simplu. radmasa.gif

Consum de carburant mai mic, dispar ambuteiajele.. doar ca iarna tre' sa le lasam de-o parte... icon_mrgreen.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Dec 2009, 15:13
Post #27


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(vis-a-vis @ 20 Dec 2009, 09:48)
Suntem prea mici ca sa putem noi afecta incalzirea unei planete atat de mari.
Schimbarile majore de clima s-au mai produs si inainte de a descoperi omul focul... Daca ne-ar pasa atat de mult, n-am mai avea masini. Hai sa lasam ipocrizia...
*


CEva de genul a 2% din productia globala de CO2 e de mana omului. Si din asta, vreo maxim 10% tine de transporturile rutiere.
Da, vreau un viper cu motor de 8 litri.

This post has been edited by einstein1984: 21 Dec 2009, 15:13


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 21 Dec 2009, 15:21
Post #28


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Daca ar fi sa nu-mi pun problema finantelor, mi-as face o casuta din lemn (ori structura de lemn placat cu OSB, ori barne de lemn). Acoperisul plin de panouri solare (fotovoltaice si de preincalzire a apei), o turbina eoliana verticala (nu conteaza directia vantului), centrala pe lemne sau porumb, sistem de filtrare si refolosire a apei in scop menajer si in garaj un scuter electric si o masina hibrid (electric + biodiesel).

This post has been edited by vis-a-vis: 21 Dec 2009, 15:22


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 21 Dec 2009, 15:23
Post #29


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




asta e alta nebunie... ne spun astia sa salvam planeta dar pun niste preturi de te doare bila smile.gif
Toata lumea sa-si ia un Gay Prius... o sa va coste 30 mii de euro.. dar salvati planeta... pff


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeciAcustic
post 5 Jan 2010, 09:46
Post #30


BlackLine


Group: Members
Posts: 1.574
Joined: 29 March 08
From: Constanta




Cred ca toti de pe forum o sa fim morti pana cand incalzirea globala o sa isi faca prezenta cu adevarat....dar trebuie sa ne gandim mai departe....


--------------------
DACIA LOGAN 2009 - LAUREATE PH2 1.6 MPI 8V - CT - numere rosii
Statii CB si Xenoane HID la preturi mici si garanti reale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:57
Forum Renault