DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cheder parbriz

Reckno
post 14 Aug 2007, 23:56
Post #1


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




Salut, in urma unei mici probleme ( un muritor de foame care a incercat sa imi fure parbrizul ieri noapte si n-a reusit de prost ce a fost, mi l-a distrus: mi-a taiat chederul cu cutitul si mi-a spart (crapat) parbrizul in mai multe locuri si in jumate) sunt nevoit sa schimb chederul de la parbriz pe supernova.

Probleme se pune daca chederul de nova este cel bun si pt supernova si solenta??..ca am tot cautat si nu exista special de supernova ci exista doar matrita pt nova cica..


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 15 Aug 2007, 09:30
Post #2


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Chederul de Solenza este cel mai indicat. Si scapi si de apa din masina...
Nu stiam ca se fura si parbrize...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 15 Aug 2007, 18:54
Post #3


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




se fura tot in kkt..ca de na ...doar suntem in tara asta de cacao numita ROM ANIA

da ..deci:

parbriz de solenta cu tenta verzuie si parasolar 184 ron
chederul este acelasti pentru solenta, supernova si nova...pe matrita de nova costa minim 31 ron la magazinul din militari inainte de autogara cum te duci pe partea stanga.
manopera la best glass (magazinu se afla inainte de carrefour colentina) pt montat parbrizul luat de la ei 24 ron


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkangel_ro1
post 4 Nov 2009, 14:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 09




Salut, sunt noua pe aici, pana la urma daca am vazut ca nu mi-am rezolvat problema, am apelat la acest forum,caci am si eu o Nova GTI. M=ar interesa si pe mine cat ma costa chederul(daca asa se numeste) de la parbriz, vreau sa-l schimb, caci in urma cu doua luni, am facut ITP-ul la masina, a trebuit sa-mi schimb parbrizul, si chederul vechi a pocnit, atunci l-am pus asa cum a fost , l-au facut baietii care s-au ocupat de masina.In fine , ideea e ca sunt disperata, caci am helesteu in masina, de la ploile astea, si vreau sa rezolv problema. De unde pot cumpara si eu cheder nou, si cat costa?Multumesc


--------------------
dacia nova GTI 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 4 Nov 2009, 15:14
Post #5


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




smile.gif) pana in 40 RON- maxim


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Nov 2009, 15:51
Post #6


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si tot cam atat, montajul in service.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashesarchbeast
post 4 Nov 2009, 16:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




si cred ca gasesti la magazinele de pe strada Gloriei din bucurestii noi......vineri eu o sa trec pe acolo si o sa intreb ca sa stii sigur!


Hai ca din 3 raspunsuri ai aflat ce te interesa smile.gif)


--------------------
Ex Dacia Super Nova Europa 2002 - B 96 KOG
“I want to die in my sleep like my grandfather… Not screaming and yelling like the passengers in his car.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 4 Nov 2009, 18:57
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




40 ron am dat eu si am mai luat silicon negru trebuie sa pui sub el ca sa nu mai intre apa adica intre cheder si tabla


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkangel_ro1
post 4 Nov 2009, 21:54
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 09




QUOTE(pician90 @ 4 Nov 2009, 15:14)
smile.gif) pana in 40 RON- maxim
*




QUOTE(Maskatu @ 4 Nov 2009, 15:51)
Si tot cam atat, montajul in service.
*




QUOTE(ashesarchbeast @ 4 Nov 2009, 16:23)
si cred ca gasesti la magazinele de pe strada Gloriei din bucurestii noi......vineri eu o sa trec pe acolo si o sa intreb ca sa stii sigur!
Hai ca din 3 raspunsuri ai aflat ce te interesa smile.gif)
*



Buna , va multumesc pentru mesaje...acum vin cu alta intrebare...banuiesc ca manopera se ia si pentru montatul parbrizului, chiar daca eu vreau sa schimb chederul, caci am mai vb intre timp si cu alta lume, si mi-au zis ca ma costa cam 100 ron , minim, manopera, si tot cam atat si chederul....mai nou mi-a zis cineva ca cica trebuie sa schimb si parbrizul, pai de ce? ca doar e nou, eu una asa zic.Va multumesc pentru raspunsuri...si tinem legatura...caci asta seara am mai descoperit ceva, bratul ala care imi tine practic stergatorul s-a slabit, si azi pe ploaia aia ,m-am trezit cu el scos, de trei ori m-am dat jos sa-l asez....ala cat mai costa?


--------------------
dacia nova GTI 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashesarchbeast
post 4 Nov 2009, 22:32
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




pai sa le luam pe rand.....daca ai parbrizul nou normal ca nu mai trebuie si ala schimbat ca nu vine la kit cu chederul, nu stiu in schimb sa iti zic cat te costa manopera pentru treaba asta....

bratul ala de la stergator am observat ca e problema generala....sfat tine la tine in masina o cheie de 10 ca sa strangi piulita aia si la mine face la fel!


--------------------
Ex Dacia Super Nova Europa 2002 - B 96 KOG
“I want to die in my sleep like my grandfather… Not screaming and yelling like the passengers in his car.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 4 Nov 2009, 22:57
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




<<bratul ala care imi tine practic stergatorul s-a slabit, si azi pe ploaia aia ,m-am trezit cu el scos, de trei ori m-am dat jos sa-l asez....ala cat mai costa?>>
cum zicea <ashesarchbeast>mai aus cu o cheie de 10 e ok dar eu te mai sfatuiesc sa mai pui si o saiba grower ,pentru o siguranta mai buna

4 Nov 2009, 22:58:
uite 2 ex.

This post has been edited by robyvol33: 4 Nov 2009, 22:58

Attached thumbnail(s)
Saibe_elastice_crestate_exterior_DIN_6798_A.jpg ( Size: 21.63k ) Number of downloads: 1876
Saibe_grower_DIN_7980.jpg ( Size: 5.08k ) Number of downloads: 1869


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkangel_ro1
post 5 Nov 2009, 10:12
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 09




deci, sa ne intelegem.Neata in primul rand, da , vb de bratul care imi sustine practic stergatorul,mai precis partea aia indoita in care este sustinut stergatorul, aia s-a slabit...si de cate ori il bag inapoi, daca este ploaie, se slabeste la loc, si trebuie iar sa-l bag, ca altfel,rissc sa ma gasesc cu stergatorul(deci nu cu bratul)pe capota masinii. Am vb cu tatal meu,si mi-a zis sa-l strang cu patentul....asta pana sa-mi iau unul nou.


--------------------
dacia nova GTI 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 5 Nov 2009, 13:42
Post #13


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




off: prietenul nostru vorbeste de capatul bratului de la stergator ..cel de sus nu care vine prins de motoras. Tatal tau are dreptate ..se poate strange putin cu patentul insa ..nu prea e o solutie .asa a fost si la mine..am stras .si a fost prea tare ,apoi cand am vrut sa dezdoi s-a rupt.
on: treaba cu schimbarea parbrizului este o prostie .sau cum vrei sa i zici.. te duci undeva unde se monteaza parbrize si rogi sa iti schimbe chederul ..probabil o sa iti ia pretul de manopera de pus parbriz..si ai rezolvat treaba


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandy461229
post 5 Nov 2009, 13:48
Post #14


Gica Contra


Group: Members
Posts: 703
Joined: 26 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(darkangel_ro1 @ 5 Nov 2009, 11:12)
deci, sa ne intelegem.Neata in primul rand, da , vb de bratul care imi sustine practic stergatorul,mai precis partea aia indoita in care este sustinut stergatorul, aia s-a slabit...si de cate ori il bag inapoi, daca este ploaie, se slabeste la loc, si trebuie iar sa-l bag, ca altfel,rissc sa ma gasesc cu stergatorul(deci nu cu bratul)pe capota masinii. Am vb cu tatal meu,si mi-a zis sa-l strang cu patentul....asta pana sa-mi iau unul nou.
*



Ca sa nu se mai slabeasca, pune pe filetul bratului sau piulitei 1-2 picaturi de Loctite pentru suruburi (in lipsa acestuia poti folosi un adeziv pe baza de cianoacrilat cum ar fi de exemplu "Picatura".


--------------------
Logan Ambiance 1.4 MPI 2004 - B39XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 5 Nov 2009, 14:16
Post #15


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




238772544_2235436_500_500.jpg ( Size: 20.63k ) Number of downloads: 1978
acolo unde am incercuit e slabit bratu nu?

This post has been edited by pician90: 5 Nov 2009, 14:16


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzoo
post 5 Nov 2009, 15:15
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 23 October 09




sal prieteni.apropo de chedere,km cat costa unul de usa(vreau sa schimb la toate patru)?ele erau bune,dar prostia a fost k am bagat vaselina pe sub ele si s-au inmuiat,s-au scorojit.aveam un inceput de rugina.asta e,n-avem c sa le facem acestor masini.pacat de motor si de constructia ei.ast un raspuns si va multumesc anticipat!


--------------------
dacia supernova 2001-RAPSODIE;Peugeot 406.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkangel_ro1
post 5 Nov 2009, 15:16
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 09




da, exact acolo, buna poza, mai precis nu puteai sa fi:)
. o sa incerc zilele urmatoare ,sa o fac, momentan saraca,am last-o in pauza, caci nu am timp acum de ea. multumesc "pacian 90" si celorlalti care au postat raspunsuri la problema mea. o zi usoara va doresc la toti


--------------------
dacia nova GTI 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 5 Nov 2009, 15:17
Post #18


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




cheder usa : (ieri m-am informat la magazin ) 26 ron si porbagaj e 31 RON

This post has been edited by pician90: 5 Nov 2009, 15:17


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Nov 2009, 16:20
Post #19


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@pician90: O fii greu sa iei un patent si sa strangi curbura aceea a bratului unde vine lamela? Maine poimaine o sa deschideti topic sa intrebati cum se baga benzina. gizas blink.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkangel_ro1
post 5 Nov 2009, 16:26
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 09




Pai o fi greu, ca n-am forta, caci sunt fata:)..


--------------------
dacia nova GTI 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 5 Nov 2009, 16:34
Post #21


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




na:)) ca ti-a zis-o ..eu doar aprobam treaba cu patentu' insa la mine a fost mai copt suportul si s-a rupt off: mai tu chiar esti fata?

This post has been edited by pician90: 5 Nov 2009, 16:35


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 5 Nov 2009, 16:39
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




off topic -sczati dar in cazul asta mai bine o chemam la intilnire si o ajutam noi si asa nu avem nici o fata. Nu??grouphug.gif


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkangel_ro1
post 5 Nov 2009, 16:41
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 09




Da, sunt fata, de cand ma stiu... de-asta nici nu am experienta cu masina, cu piese de masina, etc... si cred ca m-am gandit bine sa apelez la voi smile.gif, in afara de faptul ca sunteti barbati... baieti, aveti si experienta pe masini...eu... n-am:)

Adica, sunt singura fata smile.gif Oricum, multumesc, sunteti draguti, tinem legatura, acum trebuie sa plec la munca, vorbim. o dupamiaza placuta la toti.

Moderator edit: text rescris, pe viitor nu mai scrieti cu majuscule.


--------------------
dacia nova GTI 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 5 Nov 2009, 16:48
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




sarutmana te asteptam si ne angajam cu toti sa te ajutam cit putem fleur.gif


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Nov 2009, 17:28
Post #25


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Scuzele mele atunci. In orice caz, nu trebuie sa schimbi TOT bratul doar pentru ca nu mai tine stransa lamela. Solutia este cum am spus, sa strangi capatul acela (curbura) cu un patent.

Succese!


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashesarchbeast
post 5 Nov 2009, 17:37
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




Ce amabili sunteti voi asa dintr-o data radmasa.gif daca era baiat nu il chemati asa repede sa vina la intalniri


--------------------
Ex Dacia Super Nova Europa 2002 - B 96 KOG
“I want to die in my sleep like my grandfather… Not screaming and yelling like the passengers in his car.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkangel_ro1
post 6 Nov 2009, 09:20
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 09




Neata prieteni.
Maskatu, scuzele iti sunt acceptate. Deci dragii mei, si pentru azi , o noua TEMA....ca tot habar nu are nimeni, dintre amicii mei, ce e de facut, cu siguranta voi stiti...azi vorbim despre Bandouri....da cred ca asa le zice....pai in urma cu ceva vreme, vre-o doi ani, am avut un accident cu masina, a fost dusa la reparat, vopsita usa....iar bandoul a fost pus de forma, cred.caci e de ajuns sa prinzi dintr-un colt...si ups.....se deslipeste...... . Acum, zic si eu ,am cumparat altele noi, sa le schimb la toata masina, dar , pe cele vechi, mi-e frica sa le trag, daca sare vopseaua, sau cu ce curat adezivul vechi....si cu ce le lipesc pe cele noi?.....HM? deci ....Ma ajutati , again?


--------------------
dacia nova GTI 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Nov 2009, 09:40
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Bandourile sunt defapt niste fasii subtiri de cauciuc, ce sunt la randul lor lipite pe bucati de platbanda( cred ca aluminiu), pentru a le confera o oarecare rezistenta. Daca ar fii fost lipite direct pe usi , atunci s-ar fii deformat imediat. Nu stiu sigur cu ce adeziv sunt lipite bandourile de usi (aripi) dar se pot da jos relativ usor. Se poate folosi o surubelnita in minus, eventual acoperita in varf cu o carpa, pentru a nu zgaria vopseaua. Din aproape in aproape, se slabeste bandoul de pe caroserie, si intr-un final va cadea.

Dupa accidentul de asta vara in care am fost inzestrat cu o noua aripa, evident a trebuie sa lipesc pe ea coltul acela mic de cauciuc. Idiotii din service au desprins doar cauciucul, nu si intaritura aceea metalica. Nu m-a deranjat foarte tare pentru ca avand doar 5-10 cm, nu se observa. A lipit bucatica cu SILICON transparent universal. E lipita de cateva luni bune si a rezistat eroic... A facut priza bine cauciucul cu vopseaua si daca vreodata as vrea sa o dau jos, o dau jos fara nici un fel de urme. Pentru sceptici as recomanda Adeziv universal de la MOMENT, lipeste "orice". Dar si daca vrei sa il dai jos vreodata... o sa il scoti cu resturi de vopsea.

Succese !


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darkangel_ro1
post 6 Nov 2009, 10:16
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 09




Merci Maskatu, de sfaturi, cred ca in week asta am sa profit de timp, si sa ma devin un fel de tinichigiu,sau ma rog, persoana care pune asa ceva la masini....Pana una alta, mai astept si alte pareri...Va multumesc.


--------------------
dacia nova GTI 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzoo
post 6 Nov 2009, 19:53
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 23 October 09




multumesc pt informatie,pacian90.sunt accesibile ca pret.cat de curand trebuie sa le cumpar.as vrea sa schimb si chederele de pe caroserie pt o mai buna etanseitate la inchiderea usilor.ma gandeam la niste chedere de solenza sau logan.



--------------------
dacia supernova 2001-RAPSODIE;Peugeot 406.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:10
Forum Renault