DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme Display

irinel75
post 16 May 2005, 10:45
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 17 June 02
From: VASLUI




Salutare..problema mare!! am incercat sa montez o alarma pe un Logan preferance..si nu usit sa montez inchiderea centralizata...am urmat ceva instructiuni referitor la firele si culorile lor..insa sunt in pragul stinga 2 fire RoZ, 4 fire ORANGE..si 4 albe din care unul e la semnalizarea dreapta..
Faza nasoala e ca nu stiu ce scurt am produs...si nu mi se mai aprinde display-ul si pozitia la bord..la butoanele d eventilatie, si geamuri electrice se aprinde lumina..insa la bord nimic..aaa..si nici turometrul nu mai functioneaza...sigurantele sunt bune,,,,please HELP


--------------------
RENAULT MEGANE 2 2006 - VS-58-KNX
MEGANE SEDAN 2 / 1.5 dci 102CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi131
post 16 May 2005, 11:38
Post #2


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 8
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




wacko.gif Pai ....nasoala faza daca ai busit ceva in UCH, aia care au schemele le tin doar pentru ei, eu o sa incerc sa pun alarma "clasic" folosind din firele de la UCH doar semnalizarea mad.gif Apropo de postul de mai jos, e usor sa spui ca te duci la dealer sau service si montezi alarma, valabil cind montezi alarma luata de la ei. Sincer sunt sigur ca mesterii de acolo nu o sa vrea sa monteze o alarma deja folosita pe alta masina, sau ti-o monteaza in asa fel incit sa te faca in scurt timp sa-ti iei alta ph34r.gif
Tot la acest capitol i-am vazut pe cei de la Adras cum monteaza alarmele si nu debransau borna de la baterie, de asemenea am luat o masina cu alarma montata de cei de la Vinzari Speciale Floreasca, montata in sediul din Valea Viilor parca, si este total neprofesionala treaba, unitatea centrala si senzorul de soc fiind prinse cu coliere de plastic de cablajul masinii, iar senzorul de perimetru indesat sub mocheta din dreptul consolei centrale. Evident ca senzorul de perimetru dadea non-stop alarme false si l-am dat la minim.

This post has been edited by adi131: 16 May 2005, 11:47


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION - B-16-HMG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 16 May 2005, 11:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Scuze, nu ma pot abtine, poate sunt off topic, dar... sa inteleg bine: Logan de mii de euro, in garantie si tu montezi alarma, necunoscand (deduc din tonul mesajului) partea electrica nici a alarmei nici a masinii. no comment. dar stii ca, si daca reusesti pana la urma, garantia e sub semnul intrebarii. oare cat putea costa manopera la Dacia pentru montare de alarma? nu era mai ieftin? :-)


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 16 May 2005, 11:52
Post #4


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




Mda... cam asa e pe la noi. Cand omul are necazuri, il mai iei si la suturi... irinel75, parerea mea e ca, in cazul in care nu stii sigur cu ce se mananca instalatia aia nenorocita, e mai bine sa mergi la un meserias. Loganul nu mai e Dacia de pe vremuri ca o reparai in fata blocului, montai si demontai orice, cand doreau muschii tai. Eu zic ca e mai bine sa cauti o rezolvare a problemei la un service. Probabil ca acum o sa te coste cat nu face toata alrma aia, dar asta e.


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 16 May 2005, 12:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Iinel, l-am sunat pe omul care mi-a montat mie alarma. Mi-a zis ca bordul are pe spate un cablaj pentru alimentare si-i posibil sa se fi dus vreun circuit. Trebuie dat bordul jos si verificat aspectul asta, de preferat insa ar fi sa se faca la un atelier specializat.
Succes!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel75
post 16 May 2005, 12:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 17 June 02
From: VASLUI




merci fratilor..m-am luat dupa postul de pe tutoriale ..totul s-a busit dupa ce s-a ars o siguranta...despre alarme cunosc..insa instalatia loganului cu jde fire in prag...va dati seama..e plecata masina catre service..abia astept sa vad ce este..si va anunt..


--------------------
RENAULT MEGANE 2 2006 - VS-58-KNX
MEGANE SEDAN 2 / 1.5 dci 102CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 May 2005, 12:43
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Siguranta F18 ai verificat-o?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PriesT
post 16 May 2005, 13:40
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 9 February 05




Cumva o data cu alarma ai umblat si pe mufa de la casetofon? Daca da, din cate imi aduc aminte, aceasta mufa are doua fire verzi pe care, daca le sectionezi, nu mai merg nu-stiu-ce becuri si indicatoare de pe bord...Este doar o parere unsure.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI - B-xx-PEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 16 May 2005, 21:35
Post #9


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




Daca am inteles eu bine,ai intrerupt unele fire care alimenta circuitul respectiv(cam ce a spus si colegul de mai sus),instalatia electrica la logan fiind un pic mai complexa fata de ce avea dacia din trecut.Data viitoare cind te mai apuci sa faci vreo scamatorie,baga si tu un pic nasu pe aici sau cere sfatul celor care au mai facut unele modificari pe la masina.


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LoganFrate
post 20 May 2005, 23:51
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 May 05




In legatura cu alarma aia care ai montat-o tu personal, sa-mi spui si mie daca au facut aia de la service figuri cu garantia, ca ti-ai bagat tu mainiele-n ea


--------------------
Dacia Logan Laureate - Tm 03 FSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 22 May 2005, 11:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




La vreo doua luni dupa ce a aparut Logan am fost in service cu o Solenza si am vazut exact ceea ce descrii tu. Problema era de la sectionarea unui fir din bord. Electricienii au cautat destul de mult, dar au rezolvat-o.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin.c
post 19 Jun 2005, 19:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 27 July 04
From: sighisoara




poate ai distrus uch


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel75
post 21 Jun 2005, 12:18
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 17 June 02
From: VASLUI




Fratilor multumesc pt pareri..era ars bordul...nu UChn nu fir sectionat..s-a rez prin inlocuirea lui..cu altul nou!!!


--------------------
RENAULT MEGANE 2 2006 - VS-58-KNX
MEGANE SEDAN 2 / 1.5 dci 102CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 Jun 2005, 12:24
Post #14


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




problema rezolvata = topic closed.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 13:57
Forum Renault