DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicAdd Video ReplayStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [VIDEO] MOTOR MAGNETIC

VladG
post 27 Feb 2009, 14:25
Post #61


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(yO_ @ 27 Feb 2009, 15:15)
O companie numita Perendev incearca sa vanda generatoare de 100 si 300 kW. Am inteles ca totusi nu si-au onorat comenzile la timp.

*




Hai, frate, ca mai incarcau unii sa vinda pe net masini de zeci de mii de euro cu cativa firfirei si am inteles ca nici aia nu si-au onorat comenzile la timp. Or fi aceiasi? naughty.gif


L.E: A patentat cineva un asemenea motor? Nu cred ca un cercetator care l-ar avea cu adevarat si-ar lasa de-o parte recunosterea muncii sale si faima pe care ar avea-o, premiu Nobel, etc, doar ca sa faca jocul nu stiu caror forte ascunse...

This post has been edited by VladG: 27 Feb 2009, 14:31


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 27 Feb 2009, 21:41
Post #62


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Este irelevant daca s-a patentat sau nu. Acum vreo 4 ani Microsoft a patentat dublul click asa ca nu trebuie sa ne mai mire nimic.


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 27 Feb 2009, 23:39
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Iar Irinel Columbeanu a vrut sa-si treaca numele la marci inregistrate, nu stiu daca a reusit. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 28 Feb 2009, 13:44
Post #64


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Pai legat de patentare cred ca voi priviti cealalta jumatate a paharului. biggrin.gif
Sigur ca se patenteaza o gramada de tampenii, dar alea EXISTA, fie si ca pure idiotenii, nu se poate insa patenta ceva ce nu exista, asta vreau sa spun.
Bineinteles ca teoretic ar putea fi pe undeva un astfel de motor si sa nu fie totusi patentat. Dar care ar fi scopul tinerii lui ascunse? Sa-l descopere peste 2 luni altcineva si sa culeaga el toata spuma!?
De asta fac o deductie logica si spun ca el nu exista...

This post has been edited by VladG: 28 Feb 2009, 13:45


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 3 Mar 2009, 07:35
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




QUOTE(LuluMOB @ 15 Oct 2007, 07:39)
Un magnet nu este un rezervor de energie din care să poți consuma ceva.

Din orice contine / are energie (si in general totul are o energie de un tip sau altul, inclusiv atomul sau elementele lui componente, electronii si quarcii) se poate extrage energie. Totul e sa stii cum wink.gif Acum 100 de ani nici nu se banuia cata energie se poate extrage dinrt-un atom.

QUOTE(LuluMOB @ 15 Oct 2007, 07:39)
Ce sursă de energie folosește "motorul magnetic"?
Cum funcționează acesta?


Sursa de energie este, dupa cum ii spune si numele, cea magnetica wink.gif
De functionat, functioneaza foarte simplu un motor magnetic (si nu ma refer la cel din primul videoclip, pe acela nu l-am vazut). Este asemanator unui motor electric de curent continuu dar in loc de rotorul bazat pe un electromagnet care isi inverseaza polii se foloseste un ansamblu de magneti permanenti care se rotesc. Energia necesara rotirii acelori magneti (daca rotirea se face intre campurile magnetice ale statorului) este infima fata de energia dezvoltata in timpul "cuplului magnetic".
Totusi, acest lucru nu merge la infinit, megnetii respectivi consumandu-se in timp (dupa calculle unora cam in 100 de ani). In schimb, forta generata de aceste motoare/generatoare este destul de mare (un magnet de 30mm diametru si 15mm inaltime si magnetizare N42 are forta de aderenta de 27 Kgf).
In SUA exista o companie care comercializeaza astfel de generatoare de curnent in parteneriat cu companiile de electricitate.

Tehnologia pentru producerea acestor motoare exista de foarte mult timp, ca si alte tehnologii pentru productia de energie "gratuita" si nepoluanta. Motivul pentru care aceasta nu este pe piata e simplu: nu este profitabila din punct de vedere financiar.


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
schluppi
post 3 Mar 2009, 16:46
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 11 June 07




Un generator de curent cu magneti permanenti transforma energia mecanica (rotorul trebuie rotit) in energie electrica si nicidecum pe cea magnetica. Unele afirmatii facute in posturile anterioare sunt lipsite de fundament (se spune ca exista energie peste tot, dar nu se spune ce se intampla daca aceasta energie se indeparteaza de acolo (scade masa?))
Nu reinventati un perpetuum mobile, ca rade lumea de voi. Descoperirea legilor de conservare si transformare a energiei a fost un progres enorm in fizica si aceste legi nu s-au infirmat inca!


--------------------
renault clio B 1,5dci 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 3 Mar 2009, 23:00
Post #67


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




schluppi, nu "motorul" magnetic produce direct electricitate, ci invarte un generator clasic.


QUOTE(andreibaboi @ 3 Mar 2009, 07:35)
....Este asemanator unui motor electric de curent continuu dar in loc de rotorul bazat pe un electromagnet care isi inverseaza polii se foloseste un ansamblu de magneti permanenti care se rotesc. Energia necesara rotirii acelori magneti (daca rotirea se face intre campurile magnetice ale statorului) este infima fata de energia dezvoltata in timpul "cuplului magnetic".....
*



Poti sa dezvolti putin a doa fraza? eu nu am inteles deloc ideea ta.

Problema pentru care acest motor magnetic este contestat provine din faptul ca el nu isi inverseaza polii ca la motoarele electrice. Inventatorii spun ca au descoperit un procedeu prin care fac un fel de "shield" magnetic. Cum vine treaba, si mai ales cu ce materiale, asta eu nu prea pricep.



--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 7 Mar 2009, 21:08
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




yO_, revin cu un desen care sa explice mai bine acel principiu
Acel "shield magnetic" exista de foarte mult timp. Se gaseste de ex si la boxele mai vechi (daca cineva a desfacut un radio Gloria) pe magnetul de la boxe.

QUOTE(schluppi @ 3 Mar 2009, 16:46)
Un generator de curent cu magneti permanenti transforma energia mecanica (rotorul trebuie rotit) in energie electrica si nicidecum pe cea magnetica. Unele afirmatii facute in posturile anterioare sunt lipsite de fundament (se spune ca exista energie peste tot, dar nu se spune ce se intampla daca aceasta energie se indeparteaza de acolo (scade masa?))
Nu reinventati un perpetuum mobile, ca rade lumea de voi. Descoperirea legilor de conservare si transformare a energiei a fost un progres enorm in fizica si aceste legi nu s-au infirmat inca!
*



In primul rand un perpetuum mobile nu poate fi reinventat pt ca nu a fost inventat unul inca. Acel motor magnetic nu este un perpetuum mobile, acei magneti consumandu-se in timp. Afirmatiile de mai sus nu sunt lipsite de fundament; in procesul de fisiune de ex se extrage energia dintr-un atom. Desi rezultatul procesului este alt element sau un alt izotop al aceluiasi element masa totala ramane aceiasi. Un exemplu mai simplu ar fi arderea a doi atomi de hidrogen cu un atom de oxigen. Masa lor initiala este 1x2 + 16 iar masa apei este 18. Deci energia eliberata in urma procesului de ardere nu afecteaza masa. Nu incalca cu nimic legea de conservare. Si oricum, nici macar nu se cunoaste natura masei sau a altor forte cum ar fi gravitatia sau magnetismul. Conform ultimelor teorii si descoperiri masa elementelor componente ale unui atom este cu mult mai mica decat masa atomului. Unul dintre obiectivele LHC este demonstrarea unei teorii care spune ca materia si energia sunt vibratii intr-o "pasla" de particule ale lui Higgs

This post has been edited by andreibaboi: 7 Mar 2009, 21:36


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 8 Mar 2009, 01:37
Post #69


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




andreibaboi - la aia cu fisunea si cu masa totala ai dat-o in bara rau de tot. Iti sugerez sa te informezi despre asa-numitul "defect de masa" si ai sa vezi ca se extrage energie, iar masa _se_modifica_. Degeaba arunci cu vorbe mari (bosonul Higgs); conservarea energiei ramine in picioare iata pina si la nivel subatomic.
Despre arderea H2 scu O ca sa iasa H2O + energie, iarasi o dai in bara (ceea ce e firesc, deoarece confunzi masiv fenomenele): aici energia se obtine din alta parte si anume modificarea nivelelor energetice ale invelisurilor de electroni.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 8 Mar 2009, 02:53
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(andreibaboi @ 3 Mar 2009, 07:35)
[...] in loc de rotorul bazat pe un electromagnet care isi inverseaza polii se foloseste un ansamblu de magneti permanenti care se rotesc. Energia necesara rotirii acelori magneti (daca rotirea se face intre campurile magnetice ale statorului) este infima fata de energia dezvoltata in timpul "cuplului magnetic".

Faci o eroare frecventa celor care inventeaza un perpetuum mobile bazat pe magnetism.
Nu uita ca pentru a se respinge, magnetii trebuie intai sa fie apropiati. Si apropierea lor consuma cel putin cate energie se poate produce prin respingerea lor.

Smecheria cu rotatia magnetilor ascunde de fapt o eroare de logica. Intradevar, rotirea unui magnet cosnuma foarte putina energie. Dar cu o singura conditie. Magnetul pe care-l rotesti s nu se afle in campul magnetic produs de alt magnet. Adica pot roti usor 2 magneti aflati la distanta, insa asta nu creeaza nici un fel de energie.

Daca vrei insa sa rotesti 2 magneti apropiati, vei avea surpriza sa constati ca nu se lasa rotiti usor smile.gif. Rotirea lor consuma tot atata energie cat ar cosuma si apropierea lor sau cata energie s-ar genera prin respingerea lor.

This post has been edited by paul_p: 8 Mar 2009, 02:56


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 8 Mar 2009, 08:51
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Observatia este valabila daca magnetii stau fata in fata, au axele magnetice pe aceeasi linie. La motorul magnetic, axele magnetilor din rotor si stator sunt decalate (cu vreo 30 grade). Astfel ca devine mai usor sa apropii magnetii. Eu cred ca totusi motorul functioneaza, dar cum spun multi pe aici, puterea magnetilor scade in timp, iar pentru reincarcarea magnetilor este necesara mai multa energie decat cea care a fost produsa in toata perioada de "viata" a motorului. Cred ca e explicatia cea mai plauzibila si care nu contravine legilor fizicii.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danium77
post 15 Apr 2009, 21:33
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 April 09




eu curentul cel indus intotdeauna m-am opus celui care m-a produs, corect ca motor generator
puterea este egala cu bratul fortei si viteza,corect din punct de vedere mecanic
daca folosim un motor din magneti permanenti in forma constructiva a motorului asincron cu rotor in colivie se va invirti,acesta marindusi viteza constant,principiile magnetismului ne permite asa ceva
daca f1=BxV si f2<f1 vom genera curent atita timp cit frinarea dinamica nu invinge forta motorului magnetic
daca cumva viteza ajunge la o constanta (se poate genera un cimp invers datorita miscarilor succesive de flux) atunci putem folosi un reductor astfel incit f1 la iesirea din reductor sa aiba o viteza mai mica dar suficient sa invinga frinarea dinamica
fluxul magnetic e o forma de energie ce poate fi captata,motorul generator asta face in practica atunci cind o spira trece prin cimp doar ca pina acum noi foloseam si o alta energie care sa invinga frinarea dinamica fiind mult mai (eficienta)
daca vrem putem folosi si energia gravitationala pt a ne crea o miscare de rotatie dar cu cit marim puterea cu atit forta de frinare e mai mare si constructiv ajungem la un colos
in fizica clasica care ne este aratata la scoala (accesul la informare e limitat de ordin economic si asta stim cu toti) se spune ca E=[constanta(nu am semnul)]xE1
unde E=energie constanta=pierderea direct proportionala in timp si E1=energia initiala
si de aici putem scrie o carte


--------------------
kia limuzina 2008 - B 70 HAH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 22 Apr 2009, 02:58
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Aha, deci pana la urma maine ploua sau nu ? ohmy.gif

Revenind la subiect, ai insirat cateva citate si cateva formule, dar mi-e teama ca n-ai zis nimic de fapt. Si de aici putem scrie o carte ph34r.gif .


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danium77
post 22 Apr 2009, 23:57
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 April 09




nu pot sa scriu formule pt ca nu stiu cum sa le inserez
in 70 de zile imi vin niste piese si dupa foarte scurt timp va invit sa vedeti minunea
partea nasoala e ca forma constructiva pe care am ales-o eu nu permite vederea efectiva a miscari din interior dar asta nu mai conteaza cind o sa vezi functionind
cind o sa invat sa inserez formule si poze (schite) o sa ai privilegiu de a le intelege ca nu e greu de loc
dar daca vrei
e chiar simplu rau
poti sa faci acasa la ori ce ora,bine daca nu vrei puteri mari ceea ce vreau sa fac eu
sa nu uit daca vrei sa faci asta dar la puteri mai mari ai grija la turati,nu iti recomand sa folosesti un regulator mecanic dar poti folosi un regulator de cuplu hidraulic (vezi teoria sonicitati) sau un regulator dinamic de flux magnetic
succes


--------------------
kia limuzina 2008 - B 70 HAH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 26 Apr 2009, 10:37
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




QUOTE(bendix @ 8 Mar 2009, 08:51)
Observatia este valabila daca magnetii stau fata in fata, au axele magnetice pe aceeasi linie. La motorul magnetic, axele magnetilor din rotor si stator sunt decalate (cu vreo 30 grade). Astfel ca devine mai usor sa apropii magnetii. Eu cred ca totusi motorul functioneaza, dar cum spun multi pe aici, puterea magnetilor scade in timp, iar pentru reincarcarea magnetilor este necesara mai multa energie decat cea care a fost produsa in toata perioada de "viata" a motorului. Cred ca e explicatia cea mai plauzibila si care nu contravine legilor fizicii.
*



n+5 n+4 n+3 n+2 n+1 n n-1 n-2 n-3 n-4 n-5

Sistemul este in echilibru chiar daca axele magnetilor sunt decalate. Ce impinge rotorul intr-o directie la axa Y este respins in cealalta directie la axa y+z.

Deci, logica e gresita.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 26 Apr 2009, 11:56
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Echilibrul de forte este pe directia axiala a rotorului. Pe directia tangentiala, fortele nu sunt in echilibru, ceea ce face ca sistemul sa se invarta.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 26 Apr 2009, 13:54
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Pentru a ajunge cu un magnet in directia tangentiala a altui magnet, in partea in care se resping (N-N), mai intai trebuie sa traversezi si zona in care se resping(S-S). Per total fortele se anuleaza. Motorul magnetic bazat pe orientarea tangetiala a liniilor de camp nu functioneaza.

Motorul de curent alternativ cu rotor in colivie sau rotor bobinat se bazeaza pe acelasi principiu alt orientarii tangentiale a liniilor de camp pentru a amortiza socurile dinamice la traversarea campului magnetic.

Conform cu ce povesti de adormit copii se prezinta aici, ar insemna ca un motor de c.a. ar trebui sa functioneze cu o absorbtie de curent infima.

This post has been edited by liviu2004: 26 Apr 2009, 13:55


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danium77
post 26 Apr 2009, 22:43
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 April 09




daca nu crezi ca se poate, cu toate ca se vede clar in imagine
vb de flux magnetic axial sau tangent.............
hai sa spunem altfel,uite,foloseste ceea ce ai vazut in videoclip dar cu mai multe ansamble,fiecare ca in imagine
foloseste un motor generator (un motor asincron la care schimbi rotorul si pui un magnet sau daca ai unde si cu ce pe rotorul existent inserezi magneti permanenti de putere ),de ce zic aste, pt ca daca ai mai multe spire cresti puterea
construeste un stabilizator de tensiune
si vezi cit poti sa scoti din el

daca mai mult decit la o eoliana inseamna ca e ceva
dar daca ar fi impreuna cu un ansamblu de cuplare ca atunci cind ai vint superior fata de magnet sa intre in circuit smile.gif
dar mai am pina sa imi vina piesele si nu fac decit sa astept sad.gif


--------------------
kia limuzina 2008 - B 70 HAH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardi
post 26 Jan 2011, 13:04
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 January 11




QUOTE(danium77 @ 26 Apr 2009, 22:43)
daca nu crezi ca se poate, cu toate ca se vede clar in imagine
vb de flux magnetic axial sau tangent.............
hai sa spunem altfel,uite,foloseste ceea ce ai vazut in videoclip dar cu mai multe ansamble,fiecare ca in imagine
foloseste un motor generator (un motor asincron la care schimbi rotorul si pui un magnet sau daca ai unde si cu ce pe rotorul existent inserezi magneti permanenti de putere ),de ce zic aste, pt ca daca ai mai multe spire cresti puterea
construeste un stabilizator de tensiune
si vezi cit poti sa scoti din el

daca mai mult decit la o eoliana inseamna ca e ceva
dar daca ar fi impreuna cu un ansamblu de cuplare ca atunci cind ai vint superior fata de magnet sa intre in circuit  smile.gif
dar mai am pina sa imi vina piesele si nu fac decit sa astept  sad.gif
*





Salutare
Sunt si eu interesat de asa ceva.


Au trecut zilele de asteptare.
Ai facut ceva?
Sunt curios sa ved ce ai realizat.
Se poate?

Multumesc !


--------------------
daewoo cielo 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicAdd Video ReplayTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:27
Forum Renault