DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cutie viteze - tripoda - planetara stanga, Sare din viteze si distruge planetara stanga

wionut
post 12 Jan 2010, 18:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 July 06




Salut,

Anul trecut in septembrie am patit un mare necaz, am ajuns cu loganul in stalp.
La service mi-au facut un mare deviz... 17.400 lei (pt casco) au schimbat toata articulatia pe stanga inclusiv lonjeronul (stalpul a trecut prin far si s-a oprit in roata stanga pe care a trimis-o in spate blocand-o in aripa.
De curand am observat ca la bracare maxim stanga masina facea o miscare ca si cand ar fi trecut peste pietre (cine cunoaste termenul "sarea din tripoda" stie la ce ma refer). Am ajuns astazi cu ea la service IPSO Otopeni unde a fost reparata, si mi-au schimbat planetara care avea tripoda zop facuta (au cazut nucile si toate acele imediat ce a fost scoasa de pe masina. S-a montat planetara noua, dar la test iar probleme...
A mai patit cineva asta?
Cunosc un caz cu un Renault Clio...
Masina a ramas la service pt verificari, e posibil sa fie probleme si in cutie.
Astept orice participare legata la topic din partea voastra. Va multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4 MPI - B 65 AWX
Logan 1.4 un motor bubuit la activ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 12 Jan 2010, 18:56
Post #2


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Putin probabil sa fie cutia de vina, daca nu chiar exclus.
Eu cred ca reparatia nu a fost facuta corespunzator, cotele dupa interventie nefiind in marja acceptata.

This post has been edited by BZN: 12 Jan 2010, 18:58


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 13 Jan 2010, 00:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




as banui motorul si cutia ca fiind deplasate in partea opusa planetarei,nu prea ai cum sa micsorezi acea distanta din suporti asa ca ti-as sugera sa pui o saiba intre rulment si capul planetarei


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 13 Jan 2010, 08:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




booby are dreptate , ansamblul motor-cutie e deplasat sau rasucit , posibil si diferentialul din cutie sa fie deteriorat in urma impactului, totusi din septembrie pana acum nu ai observat nimic? Cand ai ridicat mai exact masina si cat ai mai rulat cu ea pana sa te intorci la service?


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wionut
post 13 Jan 2010, 09:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 July 06




mai problema se manifest doar la bracare capat stanga. de rulat am rulat cam 1000 km... masina a fost ridicata din service in octombrie...


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4 MPI - B 65 AWX
Logan 1.4 un motor bubuit la activ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 13 Jan 2010, 12:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




Si recunosc cei de la service lucrarea proasta si remediaza pe cheltuiala lor, sau rededeschizi tu un dosar de casco desi nu prea vad cum o data ce factura de reparatie de atunci e inchisa si platita , sau e pe banii tai?


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 13 Jan 2010, 19:15
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




decat sa te chinui cu firma de asigurari sau cu service-ul,mai bn roaga un strungar sa-ti faca o saiba pentru planetara,scapi mult mai ieftin


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 13 Jan 2010, 19:58
Post #8


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




blink.gif , Revenim la sarma si patent!?! ohmy.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 14 Jan 2010, 00:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




nu,este pur si simplu o solutie simpla,ieftina si eficienta


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 14 Jan 2010, 08:27
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




corect , decat sa tai jumatate de masina sa centrezi oale de amortizor si lonjeroane , chiar si daca nu te costa nimic decat saptamani pierdute in service. Asa cu saiba compensezi rapid anomalia, ce parca eu n-as avea gaurile ovalizate la amortizor ca sa compensez pozitia oalei amortizorului care nu mai e la locul ei...


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wionut
post 14 Jan 2010, 10:59
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 July 06




m-au sunat ieri cei de la ipso si mi-au spus ca e posibil sa o putem face pe garantie (problema e din cutie, se remediaza ori prin schimbarea grupului ori prin schimbarea intregii cutii de viteze) astept astazi sa ma mai sune sa imi spuna ce se hotarasc cei de la uzina.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4 MPI - B 65 AWX
Logan 1.4 un motor bubuit la activ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 16 Jan 2010, 23:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




daca iese planetara din cutie e cam greu de crezut faptul ca e cutia de vina,ce-i drept e afectat grupul,dar atat,in orice caz "be happy"o sa te alegi cu o cutie noua moca


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wionut
post 17 Jan 2010, 21:00
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 July 06




sper sa am cutie noua si sa nu ii apuce pe astia capul sa zica vezi ca e vina ta si nu se face pe garantie...


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4 MPI - B 65 AWX
Logan 1.4 un motor bubuit la activ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wionut
post 22 Jan 2010, 13:50
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 July 06




salutari
revin cu noi informatii
m-au sunat ce de la service, si mi-au explicat ca in cutie si in grup nu sunt probleme... articulatiile sunt in regula, caroseria este in cote...
problema se rezolva pe cheltuiala serviceului, si consta in faptul ca tamponul din stanga al cutiei de viteze are o elasticitate prea mare deci el va fi inlocuit, treaba nu costa multi bai (pt ei) dar nu e in regula ca exista o astfel de problema (elasticitatea prea mare putea duce la avarii mult mai mari), oricum marti imi iau masina din servica si gata sper sa nu mai am probleme ca deja m-am saturat...


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4 MPI - B 65 AWX
Logan 1.4 un motor bubuit la activ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 22 Jan 2010, 14:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




Hmmm...elastictate atat de mare incat sa sara planetara? mai greu zic eu! probabil s-a rupt la impact si nu l-au observat din prima. oricum e bine daca nu te mai costa pe tine nimic.


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 22 Jan 2010, 20:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




ii dau dreptate lui Eugen,sa tinem cont ca mai ai un tampon la motor in partea opusa,si nu-i permite grupului motopropulsor sa se deplaseze mai mult de 2 cm,ca sa iasa planetara ar trebui minim 5cm,dar e bn ca se rezolva,sa speram ca nu o sa mai ai probleme


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 23 Jun 2010, 22:16
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




imi cer scuze ca ma bag peste voi aici, eu avand solenza

am si eu o problema mai veche de 7 luni si nu-i dau de cap: cand plec de pe loc se aude un CLANCK de undeva de sub masina de se si simte in podea, cand schimb vitezele se aude CLANCK, cand dau sa accelerez motorul fiind subturat se aude CLANCK si se misca destul de mult bieleta antibasculare alaturi de cutie alaturi de schimbator

la viraj stanga maxim planetara stanga face pac-pac-pac...semn ca e pe duca...am avut burduful spart la roata si am mers asa cu el acum 1 an vreo 200 km...my bad:(

acuma vine intrebarea: sa aiba joc la tripoda planetara stanga? am pus pe varamiu sa se miste fata-spate cu masina in timp ce eu eram cu capul in motor...tampoanele par ok, cel hidroelastic nu are urme de lichid si e tare, bieleta antibasculare e noua schimbata de mine, tamponul de sub baterie pare ok...totodata am stat sa ascult acel CLANCK si pare a se auzi de la roata stanga dar nu stiu sigur daca dinspre roata sau la intrarea in cutie

inca o data scuze ca am postat aici dar nu-i dau de cap, si sa schimb planetara degeaba e si ieftina rau:(


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 24 Jun 2010, 16:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




cam ala-i zgomotu de planetara la solenza


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 24 Jun 2010, 20:58
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




am inteles...si eu gandesc la fel avand in vedere ca se aude si se simte de undeva din zona cutiei...maine merg la un mecanic sa vad care e problema pana la urma


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 24 Jun 2010, 21:21
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




din pacate la solenza doar motorul e ceva nou planetarele duc calitativ mai degraba spre dacia 1310 decat spre logan , material ieftin , tratament prost, pret mic dar si calitate scazuta. sad.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wionut
post 28 Jun 2010, 01:02
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 July 06




daca e sa o judecam la rece tinand cont si de faptul ca solenza e o supernova poate fi si de la amortizor (flansa) sau chiar de la frana (etrierul ramane blocat) si de ce nu caseta de directie... planestara pare mai uzata daca zici ca in viraj pacane... uiti totusi sa ne zici cati km are masina... planetara aia se uza destul de greu... eu la supernova am schimbat 3 planetare dreapta pana s-a uzat stanga... verifica totusi si tamponul de la cutie... ala influenteaza foarte mult deplasarea planetarei in viraj cat si uzura ei... bafta


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4 MPI - B 65 AWX
Logan 1.4 un motor bubuit la activ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 28 Jul 2010, 12:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




am schimbat personal tamponul de sub baterie, alaturi de bieleta antibasculare si de suportul acesteia...al treilea tampon, cel hidroelastic, arata foarte bine si e destul de tapan...deci 100% ies din discutie tampoanele motor si cutie

masina are 59000 km

flansele de amortizor si rulmentii de sarcina au 1 an, amortizoarele fata 2 ani

caseta de directie 100% nu e, etrierii iara nu au probleme

problema e ca de fiecare data cand plec de pe loc in fata sau in spate si cand schimb treptele de viteza in momentul cand dau drumul la ambreiaj se aude un clanck metalic si se simte o smucitura, iar schimbatorul de viteze se misca brusc fata-spate

in mers cand apas acceleratia, apoi iau picorul si in urmatoarea secunda apas iara acceeratia masina se misca in hatzuri si face clanck-clanck, iar schimbatorul se tot misca fata-spate

intre 60-80 km/h cu treapta 4 si 80-100 km/h in treapta 5 schimbatorul se misca rapdi fata-spate si scurt pe accelerare doar..in rest sta fix

am testat ca in treapta 1 cand dau sa plec doar din ambreiaj pe la jumatate cand dau drumul ambreiajului de prinde se aude acel clanck foarte bine, masina smuceste putin de tot in schimb rotile raman nemiscate..daca dau drumul de tot masina pleaca usor de pe loc

sunt momente cand schimb treptele sa nu se auda acel clanck(in treata 3 de obicei) si sa mearga frumos fara smucitura

daca accelerez(nu conteaza in ce treapta de viteza sunt, face la fel in toate treptele) si apoi iau piciorul sa scada turatia catre relanti se simte foarte bine cum pe frana de motor motorul si cutia vin spre habitaclu putin si deodata fara sa apas nimica se simte o mica smucitura si se simte foarte bine cum motorul si cutia se duc in fata...daca vreau sa accelerez in momentul cand simt ca vine spre mine cutia si motorul e jale...face ca toate alea...daca accelerez dupa ce se duce in fata e perfect..accelereaza frumos

eu asa percep...ca ar fi motorul si cutia...desi poate sa fie la fel de bine altceva care nu-si face treaba pe la ambreiaj sau planetare si sa se simta ca ar fi de la cutie si motor

This post has been edited by canea_dragos: 28 Jul 2010, 13:05


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 28 Jul 2010, 17:10
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




eu unu as spune ca diferentialul


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5inci
post 8 Aug 2010, 08:37
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 07




Sal postez si eu aici ca pe forumul dedicat masinii bate vantul.
Nu mai sta planetara in cutie si imi curge ulei .Astazi cand am ajuns in fata blocului am auzit un troncanit mic si mia iesit planetara din cutie deoarece intra in viteze dar nu pleaca nici fata nici spate.Posibil sa se fi dus siguranta de este in cutie de prinde planetara?
Am desfacut planetara si uitati cum este.M-am uitat de siguranta in cutie si nu e nici una.Am sa cumpar planetara noua sau daca gasesc lulea si in caz ca nu se aude clanc cand o bag ce e de facut? Cum imi dau seama daca are siguranta acolo?Dar daca cu planetara noua nu face e clar ca ii lipseste siguranta.
In ultima poza am gasit-o pe internet si vad ca nu are nici un canal pt vreo siguranta in capatul ei.Unde anume prinde acea siguranta de este in cutie ?Cumva unde am semnat eu in poza.
Eu cand o impingeam spre cutie o tragea burduful inapoi si ma gandeam sa mai imping burduful spre cutie dupa axul planetarei ca sa nu o mai traga afara.Chiar nu mai stiu ce sa ii fac.Accept orice sfat de la oricine.

Edit:Sa cumpar lulea noua nu cred ca merita pt ca e buna asta atata timp cat la margine nu are nici un canal pt siguranta

This post has been edited by 5inci: 8 Aug 2010, 08:38

Attached thumbnail(s)
07082010123.jpg ( Size: 330.29k ) Number of downloads: 1961
07082010124.jpg ( Size: 343.64k ) Number of downloads: 1999
P070810_15.30.jpg ( Size: 574.81k ) Number of downloads: 1951
siguranta.JPG ( Size: 237.84k ) Number of downloads: 1918
9b88e773a1ef0b8a3a15604ed69640cc.jpg ( Size: 392.17k ) Number of downloads: 1895


--------------------
dacia dacia 1988 - ag-05-ccc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 5 Oct 2010, 20:44
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




am fost la mecanic si am dat jos ambele planetare...sunt foarte bune...mecanicul a bagat mana in cutie unde intra tripoda planetarei stangi si a gasit joc acolo si facea clanc-clanc ca in mers...a zis ca de acolo e...e carcasa tripodei...se gaseste asa ceva?


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 5 Oct 2010, 20:49
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




da,se gaseste diferntialul


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 5 Oct 2010, 22:37
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




unde as putea sa gasesc si pe la ce pret? e identic cu cel de pe logan?


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 00:08
Forum Renault