DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> P.F.A. - Banci, sfaturi

driverx
post 29 May 2006, 11:26
Post #1


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Tocmai am devenit P.F.A. cu norma de venit.

Idea este ca am nevoie de un cont in care sa mi se faca platile, dar sa beneficiez si de alte chestii ca:
- card
- internet banking (preferabil gratis) si cu posibilitatea platilor de utilitati gratis
- daca am si alte conturi (sau o sa am) transferurile intre conturi sa fie fara comision
- depozite avantajoase
- credite. La norma de venit multi iau in calcul doar norma de venit, ceea ce e mica. Mai putini iau in calcul veniturile tale reale. De exemplu tocmai am venit de la Alpha Bank si dat fiind ca lucrez la aceasi firma si am vechime, in 3 lui (dar mai bine 6) as putea lua credit auto de la ei. Deci vreau flexibilitate la credite.

Pana acum m-am gandit la BT si HVB asa ca la niste banci care sper ca pot avea incredere. HVB am inteles ca e cam greoi cu PFA, dar exact de asta am creat acest topic, sa vad daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi

So, care ar fi cea mai buna banca pentru cerintele mele?

Multumesc anticipat.

This post has been edited by driverx: 29 May 2006, 11:27


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 29 May 2006, 11:31
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Scuze ca iti raspund la o intrebare cu alta intrebare, dar ce inseamna PFA?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 11:35
Post #3


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Persoana Fizica Autorizata.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 29 May 2006, 12:05
Post #4


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




Tind sa recomand HVB. Vezi daca iti convim conditiile. In plus, ai in spate si Tiriac cu reteaua de bancomate.

Online banking este OK, nu tre' sa platesti nimic ca sa efectuezi plati la utilitati. Comisioanele intre conturi HVB sunt 0 ! (Connex, Romtelecom etc.)

Pentru PFA s-ar putea sa fie bete in roate mai la toate bancile.

Bafta !


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 12:07
Post #5


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Si mie imi face cu ochiul HVB, dar un coleg are acolo si mi-a zis ca la credite cer chiar 2 ani vechime ohmy.gif wacko.gif blink.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 29 May 2006, 12:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti





Eu nu inteleg o chestie: de ce vrei tu sa fie totul la o singura banca (cont, card, credite)?

Ce te opreste sa ai contul la una si sa-ti faci credit la o alta banca?

Simplul fapt ca te chinui mai putin cu plata unei rate sau ce?


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 12:12
Post #7


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




clr

Well, din ce am vazut pana acum, mai toate bancile iti iau norma de venit in calcul, nu veniturile tale reale. Daca ai venitu si creditu la aceasi banca, sansele sa iti ia in calcul venitu si NU norma cresc.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 29 May 2006, 12:17
Post #8


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




ProCredit Bank, e o banca care da credite celor care sunt respinsi de celelalte banci. In special sunt interesati sa ii crediteze pe micii intreprinzatori si creditele pe care le acorda ei, din cate stiu eu sunt destul de mici, in jur de 10.000 de euro; sprijina dezvoltarea micilor intreprinzatori.
Din cate stiu aceasta e o banca cu capital mixt (german, banca europeana de rec si dezv, etc). Intra pe site-ul lor si vezi ce spun ei.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maximus Decimus
post 29 May 2006, 12:18
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 5 May 06




Si Raiffeisen este o optiune buna.


--------------------
Peugeot 407 - B-03-LOG
GRUPPO MAXIMA BUCURESTI- MEMBRU FONDATOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 29 May 2006, 12:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti





Am inteles.

Ce sa-ti zic, cel mai bine te lamuresti singur, ce i se potriveste unuia e posibil ca tie sa nu ti se potriveasca.

Vezi ca pe bnr.ro ai link catre toate site-rile bancilor din Romania. Cauta la Contact. Multe din ele au numere verzi apelabile gratuit din retea Romtelecom (0800 .....).

Vezi sa nu le confunzi cu 0801.
Ex: HVB -> 080 100 1000 conform a ceea ce e la ei pe site, asta nu e gratuit, se taxeaza ca si convorbire locala.

Pana la urma totul se rezuma la cat de repede se misca si cat de mari sunt comisioanele.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 29 May 2006, 12:35
Post #11


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Driverx - atata vreme cat esti pe norma de venit, nu faci contabilitate, deci nu exista notiunea de "venit real". Asa ca, dupa parerea mea, sunt povesti chestiile cu "venitul real". Pe de alta parte, cred ca bancile pot sa iti dea credit si pe principiul "asta e client vechi, ii dam credit 'doar cu buletinul' fara sa-i cerem alte garantii suplimentarea" - poate despre asta e vorba.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 13:16
Post #12


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Maximus Decimus @ 29 May 2006, 13:18)
Si Raiffeisen este o optiune buna.
*



Da

Am un card la ei cu 70 RON de ceva luni. Mai am 6x RON. Au comision lunar pentru un nenorocit de card in lei.

Am fost la ei pentru un card de credit. Asa am constatat ca astia de la ofociu muncii mi-au bulit ceva in cartea de munca, dar inainte am fost sa ii intreb daca am sanse. Ei...ce salar aveti, ii zic, firma bla bla bla...zice cum sa nu in limita a X lei. Le zic perfect, ma intorc cu cartea de munca rezolvata si ma pun in fata agentului. Ala, ok...hai sa va facem scoring-ul unsure.gif wacko.gif si in cele din urma cica nu ma incadrez. Singuru meu avantaj din toata prostia lor a fost ca am descoperit ca lipsesc ceva acte la cartea de munca. In rest...nervi, timpi pierdut, concediul de iarna dat peste cap. Voi lichida conturile de la raiiffeisen


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 13:18
Post #13


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(vv @ 29 May 2006, 13:35)
Driverx - atata vreme cat esti pe norma de venit, nu faci contabilitate, deci nu exista notiunea de "venit real". Asa ca, dupa parerea mea, sunt povesti chestiile cu "venitul real". Pe de alta parte, cred ca bancile pot sa iti dea credit si pe principiul "asta e client vechi, ii dam credit 'doar cu buletinul' fara sa-i cerem alte garantii suplimentarea" - poate despre asta e vorba.
*



Hmmm..nu stiu. Poate ai dreptate. Cand i-am zis la tipa de la Alpha Bank ca eu desi acum am trecut pe PFA eu lucrez din 2002 la aceasi firma, s-a luminat la fata si mi-a spus ca mi-as putea trage credit auto chiar dupa 3 luni. Par foarte flexibili. Dar eu devin tare usor reticent cand vad flexibilitate prea mare.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 29 May 2006, 13:41
Post #14


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Adica miroase a comisioane grase.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 13:49
Post #15


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




DAE e 12.65 fata de 13.5 la BT de exemplu


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 29 May 2006, 13:57
Post #16


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Ce s-a intamplat ? Dacia 1300 nu mai este buna pentru tine ? Cumva iti iei LGN ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 14:01
Post #17


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




1) 1300 e un rau necesar. De mult nu mai e buna. Chiar am tinut la ea, dar acum sunt saturat pana peste cap. Sambata arunc 4 meleoane in ea ca sa ii pun alta cutie ca asta face ca un picamer mai ales in frana de motor (vezi ca am facut topic)
2) LGN nu prea mai vreau, desi nu prea mi-as permite altceva
3) Visam la noul Fiesta, dar cred ca e peste ce imi pot permite sau as fi dispus sa bag intr-o masina, so poate tot la frigider o sa ma opresc.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 29 May 2006, 14:15
Post #18


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




driverx - intreaba-i de acte. Recte - "ce acte sunt necesare pentru un credit?" "bla, bla, adeverinta de salariu, copie dupa cartea de munca"; "dar eu sunt PFA, ce facem?". Nu accepta un "rezolvam cumva", sa-ti spuna clar CUM, ca atunci sunt obligati sa se gandeasca; altfel, patesti ca la Raiffaisen - ei sunt tare grabiti sa te aduca in fata lor cu toate actele; daca dup-aia constata ca de fapt nu pot sa-ti dea credit... asta e, ghinion, nu au pierdut nimic wink.gif
Eu de-asta iti repet - tu nu poti DEMONSTRA un castig mai mare decat norma de venit, fara sa faci contabilitate. Poti eventual demonstra ca ai incasat bani, si s-ar putea la unele banci sa fie asta suficient (desi e un pic dubios fiindca nu poti demonstra ce cheltuieli ai avut) - insa oricum, trebuie sa te asiguri ca e suficient sa arati facturile doar.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 29 May 2006, 14:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




@vv are perfecta dreptate. Daca nu - ti faci doar in ideea ca vei apela la ei in viitor, ci esti hotarat acum pentru ceva anume du-te la ei si spune-le ce vrei concret.
Cerere informatii despre absolut tot (eventual poate obtii si un model de contract). Nu de lua dupa DAE. E pur informativ. Pe un pliant de la Volksbank spre exemplu aveau credite auto cu DAE 8.67%. Pe spate mititel insa, se specifica faptul ca e calculat pentru o anumita perioada de creditare (evident aia la care iesea DAE cel mai mic wink.gif ).
Daca esti hotarat sa iei un credit pentru ceva anume du - te la ei si cere sa - ti dea pe hartie tot ce vei avea de plata. De la avans, comisioane si pana la CASCO, asigurari de viata etc.
O sa fii surprins cat de mari pot fi diferentele la comisioane intre doua banci care aparent au credite asemanatoare dpdv al dobanzilor.

This post has been edited by clr: 29 May 2006, 14:28


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 29 May 2006, 14:30
Post #20


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Sa iti spun ce stiu eu, fratele meu vrea sa se faca PFA.Eu urmaresc de ceva vreme acest fenomen.
In special daca spui PFA, atunci faci o contabilitate simpla, si poti sa cheltuii fara sa te intrebe statul nimic pentru ca tu dai impozit la venitul declarat.Aici e de discutat daca il declari inainte la inceputul anului sau lunar.Cum deja tu esti PFA cred ca stii cu ce se mananca.
Pt. credite pe PFA eu am intrebat la HVB, mi sa zis ca ideal ar fi sa ai 2 ani vechime, dar daca nu ai vechime, am inteles ca se poate venii cu acea declaratie de venit anticipat de la administratie, adica decl. cu venit anual propus de tine si pt. care ai platit impozit.
Nu am vazut inca la alte banci , daca dau sau nu dau credite sau leasing pe PFA (la birou lucrez cu HVB si pe astia ii tot vad zilnic).
Dar la HVB cand deschizi un cont negociezi comisioanele lor, din discutia cu personalul de la ghiseu am inteles ca se pot negocia aceste comisioane.
Nu uita ca pt. orice suma imprumutata exista comision + dobanda, sa iti spuna exact ce suma platesti lunar.
Mai nou HVB a majorat comisionele la credit cu 2 euro/luna, fara sa apara in contract acest lucru.Un coleg sa vazut obligat sa suporte acest comision suplimentar, in 60 luni o sa dea 120 euro in plus.


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 29 May 2006, 14:37
Post #21


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Am parere buna despre BT, si am auzit si de la altcineva. Am credit auto la ei, si firma lu sormea are cont tot la ei.


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 29 May 2006, 15:22
Post #22


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Teodor - sunt doua chestii diferite: PFA cu contabilitate in partida simpla (aici ai un venit real, pe baza caruia pot sa-ti dea credit), si PFA cu impozitare pe baza de norma de venit (aici nu faci contabilitate deloc, te impoziteaza pe baza unei norme de venit). driverx intra in a 2-a categorie.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 29 May 2006, 15:43
Post #23


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




1. Conform art. 49 alin. ( 8 ) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit nu au obligația să organizeze și să conducă contabilitate în partidă simplă pentru activitatea respectivă.
PFA cu norma de venit nu tine contabilitate, dar pot emite facturi si chitante pentru cei care solicita.
Pt. un credit atunci trebuie sa demonstrezi cu decl. de impunere.


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 29 May 2006, 15:50
Post #24


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Raspunsul de mai de sus este laut de pe un site de informatii despre contabilitate, un forum mai exact.
Dar cum spuneam cei de la HVB au zis ca poti sa vii cu decl. aceea de venit, si se poate acorda un credit.Doar cand am intrebat daca exista o limita pe aceea declaratie , nu am primit un raspuns clar......



--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 29 May 2006, 15:59
Post #25


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Pai uita-te omule ce zicea driverx in primul post:
QUOTE(driverx @ 29 May 2006, 12:26)
- credite. La norma de venit multi iau in calcul doar norma de venit, ceea ce e mica. Mai putini iau in calcul veniturile tale reale.
*



My point: nu multi, ci 'toti' ar trebui sa ia in calcul doar norma de venit cand iti calculeaza venitul tau. Fiindca altceva nu prea pot lua in calcul - tu emiti facturi de X miliarde, da' de unde sa stie ei ca nu ai cheltuieli de functionare de X+1 miliarde? Daca iti dau credit pe alta baza, inseamna ca iti dau un credit "preferential", fara sa-ti verifice veniturile - cam cum se face la "credit doar cu buletinul" imi imaginez - primesti credit doar pe baza declaratiei tale pe proprie raspundere, cum ca de fapt castigi suficient de mult ca sa ti-l permiti.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 29 May 2006, 16:15
Post #26


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Poate ai sa razi... Porsche Bank are Internet Banking ! In plus are posibilitatea de a face depozite la ei si ai dobanda buna - si apoi daca vei cumpara un VW tot de la ei peste un timp (nu prea scurt) ofera niste conditii chiar bune.

http://www.porscheleasing.ro/produse/credit/depo_credit.htm


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 29 May 2006, 17:37
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Si eu am PFA de vreo 4 ani, si anul acesta am trecut pe Norma de venit.
Alpha bank a fost singura banca care mi-a dat 2 credite ( niciunul dintre credite nu l-as fi primit de la alta banca).
Ei dau credit si daca esti PFA cu Norma de venit, si socotesc ca si venit suma pentru care ai facturi & chitante. Stiu ca este asa, pentru ca am luat chiar acum 2 sapt al 3-lea credit de la ei (aveam PFA cu norma de venit atunci).
Au internet banking, se face gratis, dar taxeaza la transferuri.

Later Edit: Tot la Alpha mi-au oferit optiunea sa-mi fac card de credit Visa Electron cu limita 3 * venitul lunar.

This post has been edited by testike: 29 May 2006, 17:41


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 17:59
Post #28


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(vv @ 29 May 2006, 16:59)
Pai uita-te omule ce zicea driverx in primul post:
My point: nu multi, ci 'toti' ar trebui sa ia in calcul doar norma de venit cand iti calculeaza venitul tau. Fiindca altceva nu prea pot lua in calcul - tu emiti facturi de X miliarde, da' de unde sa stie ei ca nu ai cheltuieli de functionare de X+1 miliarde? Daca iti dau credit pe alta baza, inseamna ca iti dau un credit "preferential", fara sa-ti verifice veniturile - cam cum se face la "credit doar cu buletinul" imi imaginez - primesti credit doar pe baza declaratiei tale pe proprie raspundere, cum ca de fapt castigi suficient de mult ca sa ti-l permiti.
*



Corect. Poti dovedi ce venituri reale ai mergand cu facturierul la ei. Ca eu in afara de facturier si chitantier nu am altceva.

Cu problema cheltuielor....la fel ai putea pune problema si la angajatii cu cartea de munca....poate si ei au cheltuieli de X+1 melearde. De acea se impune limita maxima de 30% din venituri. DAR, la Alpha Bank imi ia facturierul in considerare si imi scade cheltuielile lunare care eu le am cu PFA-ul. Si anume impozit (nus foarte sigur), asigurari pensie si medicale.

Tocmai am venit de la BT, dupa ce o proasta de la o agentie de cartier m-a prostit in stil mare, am fost la sucursala si urechile auzeau ce doream eu sa aud. La dosar e nevoie de decizia de impunere, dar se merge si cu facturierul sa dovedesc veniturile mele reale. Minim 3, recomandat minim 6. Se face media si rezultatul este utilizat la calculatia creditului.

So..treburile merg bine. Din pacate n-am apuicat sa mai merg si la HVB ca astia inchid la 4 wacko.gif Acum stau cu pliantele de la Alpha si BT.

Ce sa zic, cel putin dupa 2-3 dialoguri, raman cu impresia ca parca se misca ceva in tara asta de rahat. cool.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 29 May 2006, 20:12
Post #29


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am avut contul firmei o perioada la HVB, filiala de la Piata Alba Iulia (Bucuresti). A fost un cosmar.

Angajatele sint de o prostie extrema. Au o atitudine intepata (de parca esti un infractor care vrea sa tepuiasca banca). Nu vor sa faca nimic in plus, sa te ajute, etc. De exemplu imi trebuia o copie xerox dupa inca un act (in rest aveam toate copiile necesare), si desi la informatii erau 3 angajate libere si Xerox-ul alaturi, n-au vrut sa imi faca o copie chiar daca am insistat.

Cozile sint IMENSE cu oameni veniti sa-si plateasca ratele, inclusiv dimineata, si nu exista casa speciala pentru persoane juridice.

Asa ca mi-am mutat contul la Tiriac si sint multumit. Comisioanele sint mari, nu ofera multe facilitati, dar macar angajatele sint competente si nu stau ore in sir la coada, cum se intimpla la HVB (nu exagerez).

In citeva luni Tiriac fuzioneaza cu HVB, si mi-e groaza de rezultat, pentru ca din experienta mea HVB = prostie 100%, incompetenta, cozi uriase.

Din cite stiu HVB are totusi reputatia ca da usor credite.

Raiffeisen era o banca excelenta acum citiva ani, ofereau serviciul Direct care era inovator, faceai absolut orice prin telefon dupa o autentificare conform unui card cu coduri, dar la un moment dat au inceput si ei sa ofere credite, si acum se intimpla ca la celelalte banci: mega-coada, numerele de telefon de la Direct sint ocupate, etc.

Vad ca tu vrei destul de multe lucruri. Pe mine experienta cu bancile m-a invatat sa vreau doar 2 lucruri:

- sa nu fie coada mare (accept sa stau 15 minute, dar nu ORE)

- angajati competenti (sa nu duc lupte si munca de convingere cu functionari cretini)

Daca le am pe-astea, nu ma intereseaza daca au comisioane mari, daca nu ofera e-banking, daca nu ofera card-uri cu plata pe Internet.

Un lucru important e sa-ti alegi cu grija filiala, pentru ca cozile si competenta pot sa difere foarte mult de la filiala la filiala.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 29 May 2006, 22:06


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 29 May 2006, 20:48
Post #30


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




@Vlad Georgescu

Chiar multe nu vreau. Nu ma intereseaza cozile, ca nu imi petrec prea mult timp la banca. Sunt PFA, nu firma. Plus ca exact de aia vreau Internet Banking. Sa nu merg acolo sa imi pierd vremea.

Cat despre filiale...ce sa zic. Era sa iau teapa de la BT de cartier. Una mi-a zis proasta de acolo, da' altfel stau lucrurile totusi. Bine ca am mers si la sucursala Cluj.

Deocamdata au ramas BT si Alpha Bank. Alpha bank are un plus pentru prompitudine, calitate in informatie, explicatii cu calm si rabdare, Internet Banking gratuit, flexibili la credite. Downsides: banca mica, o singura filiala in CJ, si doar 2 bancomate.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:11
Forum Renault