DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Distribuție 1.5 dCI

geoga213
post 16 Mar 2023, 11:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 11 January 23




Bună ziua, am fost cu mașina la service pentru a schimba distribuția, piesele le-am comandat pe original de la un magazin de piese auto din oraș. După ce s-a apucat mecanicul de procedura ma suna după vreo 2 ore sa-mi spuna ca nu se potrivește cureaua de distribuție. Mi-a arătat ca semnele de pe curea, nu corespund cu cele de pe motor, numărul dinților la cele 2 curele sunt identici, 119 dar lungimea curelei era diferita, era o diferență între ele de vreun milimetru-2 aproximativ .A mai dat comanda de încă 2 kituri care au avut aceeași problema iar acum a ramas sa vina o distribuție de la Renault după cum a spus mecanicul, dar inițial mi-au spus 3 săptămâni (în data de 20 martie) iar acum au spus ca e posibil pe la începutul lui aprilie. A mai întâlnit cineva vreo chestie dinasta, vreo părere ceva?

1.5 DCI blue line SL de 75 cp euro 6 cu adblue - 2019


--------------------
Dacia Logan 2019 k9k872
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2023, 12:19
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




piesele se comanda dupa VINul masinii si codul motor in general... Sunt cel putin 3 furnizori de pompe de injectie pe K9K, posibil sa fie diferite curelele la cele 200 de versiuni de K9K existente.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoga213
post 16 Mar 2023, 12:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 11 January 23




N-am mai scris ca am comandat piesele după VIN pentru ca am considerat ca se subînțelege asta și sa nu fac povestea mai lunga decât este. Din ce am mai citit și eu pe internet am văzut ca cică doar cureaua de fabrica vine pe semnele de pe motor. De asta am întrebat aici dacă a mai întâlnit cineva o problema asemănătoare când a schimbat distribuția la 1.5 dci k9k 872


--------------------
Dacia Logan 2019 k9k872
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2023, 12:56
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai nu ai scris nici ce marca de curea ai luat... sau unde ai comandat-o ca nu toti vanzatorii de peise sunt si in stare sa folsoeasca softurile alea


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoga213
post 16 Mar 2023, 13:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 11 January 23




Am comandat toate piesele pe original, pe cutie scria OE Renault. Pe cureaua din cutie pe care am comandat-o scria Dayco, dar pe cea originala care a fost demontata de pe mașina scrie doar Renault cu roșu, iar pe cea Dayco era scris cu albastru


--------------------
Dacia Logan 2019 k9k872
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:04
Forum Renault