DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> stop eleron supernova, stop eleron supernova

dan supernova
post 24 Apr 2009, 13:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




r3 ! imi puteti spune va rog frumos de unde as putea sa cumpar acel stop de pe eleron de la supernova ? imi trebuie doar plasticu acela biggrin.gif multumesc mult respect tongue.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasyval
post 8 May 2009, 13:26
Post #2


membru mai nou


Group: Members
Posts: 39
Joined: 23 April 09
From: Constanta




Acel stop care se afla la DSN Clima pe eleron nu cerd ca ai sanse sa-l mai gasesti deoarece si eu am cautat vreo 2 luni pe la x magazine. Pe timpul cat s-a fabricat clima stopul era importat de nu stiu unde si nu se mai gaseste acum pe nicaieri. Vezi ca sunt pe piata unele lampi de eleron mai lungi cu 3-4 leduri pe care le tai din capatul opus firelor(asta pe placuta cu leduri), iar plasticul(geamul) il tai undeva la jumate si scoti din el o bucata egala cu lungimea placutei taiate. Lipesti cu picatura cele 2 jumatati de "geam" si ii atasezi 2 suporti mici de 0,5 cm din metal cu care sa fixezi stopul in eleron si asa ai rezolvat problema.
Daca o sa am timp poate iti fac foto sa vezi cum arata la mine.


--------------------
SuperNova SuperNova 2002/Clima - CT-06-TZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 May 2009, 14:54
Post #3


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Slabe sanse sa gasesti de cumparat... mai bine dute la dezmembrari si cauta. Acolo cu siguranta vei gasii dar acum mai intervine ceva... nu stiu daca cei de acolo (de la dezmembrari) iti vor da doar sticla .... cred ca prefera sa il dea cu totul, adica tot eleronul. Banuiesc ca cel pe care il aveai ti-a cazut din loc.... eu pentru a prevenii chestia asta am dat cu silicon de jur imprejurul marginii sticlei de la stop pentru a sta sigur in pozitie.

Bafta si daca rezolvi problema nu ezita sa scrii si aici... poate ca mai sunt si altii in situatia ta si nu stiu ce sa faca. Eu personal am vazut multe super nova fara sticla aceasta si e desutul de ciudat.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 8 May 2009, 19:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(dan supernova @ 24 Apr 2009, 13:26)
r3 !  imi puteti spune va rog frumos de unde as putea sa cumpar  acel  stop de pe  eleron  de la supernova ?  imi trebuie doar plasticu acela  biggrin.gif    multumesc mult  respect  tongue.gif
*


Vise, taica, vise. Si eu as vrea unu. icon_mrgreen.gif


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b13mat
post 9 May 2009, 08:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 9 March 08




Am eu sticla aceea ramasa de la vechiul eleron! E un pic ciobit, foarte putin, pe partea de jos care intra in eleron! Nu pot sa pun poze din pacate! Dati-mi un email sau pe mess (acelasi id ca si aici)


--------------------
Renault Laguna 2 phase 2 1.9 dCI 2005 privilege - B 13 MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibinea
post 9 May 2009, 09:55
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 25 July 06




Am gasit eu acum 3 saptamani in targ-Vitan la preturi intre 130-190 ron. Nu stiu de unde le aveau, dar erau originale. Mi s-a parut foarte scump asa ca merg cu cel vechi la care i s-au ars 4 leduri. Am incercat sa le schimb, dar nu stiu cum sa deslipesc placa pe care se afla ledurile, de sticla stopului. Am incercat la rerce,dar cred ca se sparge asa ca am lasat-o asa si ma mai gandesc. Cand voi avea timp incerc la cald.


--------------------
dacia SuperNova 2002-Clima - TR-07-GTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasyval
post 19 May 2009, 13:17
Post #7


membru mai nou


Group: Members
Posts: 39
Joined: 23 April 09
From: Constanta




Am revenit cu foto despre care vorbeam.
Daca tot nu se gasesc aceste lampi de eleron putem sa adaptam lampile pe care le gasim la 15-20 ron in piata.
Sper sa va fie de folos si daca mai aveti nelamuriri POSTATI in continuare.


Attached thumbnail(s)
img026.jpg ( Size: 152.39k ) Number of downloads: 2430
img031.jpg ( Size: 84.04k ) Number of downloads: 2677


--------------------
SuperNova SuperNova 2002/Clima - CT-06-TZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 20 May 2009, 17:27
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




sunt si eu interesat de un eleron(intreg).daca aflati careva,ceva sa postati si aici ca sa caute lumea.(nr de telefon,email,adresa firmei de dezmembrari etc)


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dimebag
post 30 May 2009, 09:12
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 March 07
From: Galati




QUOTE(dan supernova @ 24 Apr 2009, 13:26)
r3 !  imi puteti spune va rog frumos de unde as putea sa cumpar  acel  stop de pe  eleron  de la supernova ?  imi trebuie doar plasticu acela  biggrin.gif    multumesc mult  respect  tongue.gif
*



Mergi la o reprezentanta sau un service Dacia. Eu mi-am comandat prin ei anul trecut de la Pitesti, ca in magazine n-am gasit de nici o culoare. Am luat tot farul, a costat 150 ron si mi l-am montat singur smile.gif


--------------------
Dacia Super Nova 2001/Clima
[COLOR=blue]Dacia Supe Nova Clima (2001) [/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 May 2009, 09:41
Post #10


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ce legatura are farul cu sticla stopului de pe eleron? Plus ca la 150 de roni iei eleron cu tot cu stop. Dane cred ca cel mai simplu este sa faci cum a facut vasyval. Sau poti sa incerci sa cauti la dezmembrari dar cred ca aia il dau cu tot cu eleron, nu numai sticla...

This post has been edited by Maskatu: 30 May 2009, 09:41


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 30 May 2009, 09:56
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




si unde gasesc yo un centru de dezmembrari care sa aiba si dsn? ca yo vreau un eleron ca al meu sa rupt


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dimebag
post 1 Jun 2009, 10:46
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 March 07
From: Galati




QUOTE(Maskatu @ 30 May 2009, 09:41)
Ce legatura are farul cu sticla stopului de pe eleron? Plus ca la 150 de roni iei eleron cu tot cu stop. Dane cred ca cel mai simplu este sa faci cum a facut vasyval. Sau poti sa incerci sa cauti la dezmembrari dar cred ca aia il dau cu tot cu eleron, nu numai sticla...
*



Plasticul e lipit de far, din cate stiu nu se vand si separat. Da, pentru 150 iti iei eleron nou, dar nu de origine. Postul era pentru cei care vor un plastic ori un far identic cu ce au avut.


--------------------
Dacia Super Nova 2001/Clima
[COLOR=blue]Dacia Supe Nova Clima (2001) [/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RedHat
post 2 Jun 2009, 11:12
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 17 February 09




de ce nu incerci la dezmembrari ?


--------------------
Dacia LOGAN 2006
vLk :o
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_pack
post 23 Jun 2009, 18:23
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 May 09




Stie cineva daca se mai gaseste de cumparat stopul acela de pe eleron? Ma intereseaza doar plasticul , pentru ca a avut cineva bunavointa sa ma lase fara el. Mersi


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 23 Jun 2009, 18:58
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




de gasit se gaseste cu totu , am incercat yo la dacia de pe mihai bravu si eleronu costa 230 si lampa cam 150 de lei ... numai pe comanda wink.gif) poate gasesti prin tg prin vitan ,apropo daca faci rost de un eleron buna anuntama si pe mine


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_pack
post 23 Jun 2009, 20:22
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 May 09




pai si nu se poate confectiona din ceva? nu exisa firme\service-uri care se ocupa cu asta? mi se pare penibil sa dau 1.5 mil pentru un plastic . Macar ceva sa se potriveasca , chiar daca nu arata la fel. Nu pot totusi sa merg cu beculetele alea atarnand de eleron.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 23 Jun 2009, 21:05
Post #17


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




In primul rand nu e plastic. E un fel de fibra de sticla. cu plastic biggrin.gif In al doilea rand cum adica " nu se poate confectiona din ceva" ??? Daca ai impresia ca te duci la x magazin si zici "buna ziua, imi faceti si mie un eleron de super nova??" si aia o sa zica " da desigur, va costa 50 de lei", te inseli amarnic.

Ca sa faci un eleron iti trebuie matrita, matrita costa bani si de obicei nici o firma nu face matrita pentru mai putin de 50 de bucati. Asta ca sa isi scoata banii pe ea. Asa ca mai bine apuca-te si cauta pe la dezmembrari un eleron cu tot cu stop sau doar stopul.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_pack
post 23 Jun 2009, 21:57
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 May 09




Nu ma intereseaza eleronul doar pentru acel plastic. Asa cum se fac faruri , m-am gandit ca se poate face si chestia asta. Ma refeream daca se poate face la faptul ca , am vazut intr-un alt threat un post in care spunea ca a luat un stop mai mare pe care l-a scurtat de la mijloc si l-a lipit . Ideea era sa fie ceva care sa se potriveasca.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Jun 2009, 06:14
Post #19


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da. Era vorba de stopul acele pe leduri. Au luat colegii de forum un asemenea stop care costa 10-20 de lei, si l-au taiat la dimensiune. Apoi au siliconat de jur imprejur sa nu intre apa. Vad ca ai mai citit. Ti-am mutat azi topicul si toate reply-urile "aici". Alta data nu mai deschide topic inainte de a da search !


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianwizard
post 24 Jun 2009, 15:08
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 26 October 06
From: Bucuresti




daca stie cineva un centru de dezmembrari care sa aibe eleron de SN rosu imperial sa ma anunte si pe mine. azi dimineata nu l-am mai gasit pe masina, am gasit doar suruburile biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif mentionez ca sunt din bucuresti


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Jun 2009, 15:15
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai ca sa scoti eleronul sau sa il furi trebuie sa ai hayonul deschis. Ca suruburile se desfac pe interior. Sa inteleg ca ti-au spart incuietoarea de la hayon si ti-au furat hayonul.... incredibil blink.gif Hai jenti, gps-uri, detectoare am mai auzit, dar hayon??? blink.gif blink.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 24 Jun 2009, 17:32
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Dupa cum spui,a fost pur si simplu smuls de pe hayon din moment ce suruburile au ramas.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianwizard
post 27 Jun 2009, 16:25
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 26 October 06
From: Bucuresti




da, a fost smuls pur si simplu de pe hayon si au mai ramas suruburile si imprejurul suruburilor putin plastic(sau cauciuc, ce o fi ala)

problema este ca acum arata naspa cu suruburile alea, dar nici nu pot sa le scot pt ca raman gauri si intra apa. nici nu stiu daca sa imi mai caut eleron sau sa caut direct hayon rosu imperial de supernova normala care sa nu aiba gauri.

This post has been edited by iulianwizard: 27 Jun 2009, 16:33


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 28 Jun 2009, 23:17
Post #24


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(iulianwizard @ 24 Jun 2009, 15:08)
daca stie cineva un centru de dezmembrari care sa aibe eleron de SN rosu imperial sa ma anunte si pe mine. azi dimineata nu l-am mai gasit pe masina, am gasit doar suruburile  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  mentionez ca sunt din bucuresti
*




vezi pe luica in spate la meridian.de acolo ma "aprovizionez" eu biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 29 Jun 2009, 12:19
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




sal ...eu am fost in targ vitan de vreo 3 ori si nu am gasit acel plastic de la stop eleron ....si am cautat o solutie care sal il inlocuiasca ..si am taiat la marime o bucata de plastic cel de la neoane de interior cele industriale ....la mprins in 2 suruburi cele in care este prin suportul cu leduri si gata e ok arata ma i bn acuma in urmatoarele zile voi pune poze cum arata si cum la mfacut smile.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 30 Jun 2009, 13:14
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




dare imi e greu sa cred ca nu se gasesc dar o sa ma uit la magazin la mihai bravu chiar daca e scump , dar cel putin vreau sa vad daca se gaseste. daca nu intreb pe unchimiu la automarcus , daca au ei la magazie. va spun in cateva zilece si cum, caprea se vaita lumea de plasticul ala si nu de alta dar daca il pierd si eu!?


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 6 Jul 2009, 09:39
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




la magazin mihai bravu se face la comanda 2 milioane biggrin.gif da cu tot sistemu


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasyval
post 20 Jul 2009, 18:37
Post #28


membru mai nou


Group: Members
Posts: 39
Joined: 23 April 09
From: Constanta




Eu nu pot sa inteleg de ce toata lumea se agita, cauta si gasesc(daca il gasesc) acel stop de pe eleron la preturi enorme (150 ron 200 ron), cand lucrurile sunt cu mult mai simple ca improvizezi asa cum am facut eu si ati vazut si voi in foto de mai sus. Vazand ca din 10 DSN care circula prin Constanta 9 nu mai au plasticul sau nici lampa de pe eleron cred ca si daca as avea 2 mil nu as da pe acel stop pentru ca tot timpul se gaseste cineva sa-l completeze la masina lui. Fapt vazut de putin timp: un cunoscut posesor de DSN "completeaza" doar sticla de la un DSN cu anunt de vanzare pe geam in ideea ca daca tot o vinde ...., la nici doua luni dupa eveniment respectivul prieten imi cere "reteta stopului modificat" deoarece intre timp cineva ii (des)completase si lui sticla cu tot cu lampa. Asa ca improvizati nu cautati si nu mai completati...... radmasa.gif


--------------------
SuperNova SuperNova 2002/Clima - CT-06-TZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusdanielchelariu
post 23 Jul 2009, 21:27
Post #29


Membru cu idei...


Group: Members
Posts: 259
Joined: 1 February 07
From: Iasi




Pana la urma cine doreste un plastic de ala rosu, sa mi dea un PM. Am eu o bucata.Raspund doar la PM.

Cu stima,
Daniel Chelariu


--------------------
Dacia SuperNova Clima , ex Papuc 1995-CL, 2002-Clima, Full :D - IS98ACB
Eram fericit,si voi erati,si dupa asta ne-am luat Dacii.....si n-am mai fost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 23 Jul 2009, 22:17
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




nu ai cumva chiar un eleron intreg?biggrin.gif ca mar interesa pe mine.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:20
Forum Renault