DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pierdut cheie

adrloc
post 4 Jun 2005, 23:43
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 21 March 05




ce solutii exista in cazul pierderii cheii ? cea cu telecomanda la logan preference?


--------------------
dacia logan 1.4 mpi preference - B 43 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 5 Jun 2005, 00:34
Post #2


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Nasol! Pai iti dau alta cheie, da tre sa o cumperi tu! 25 de euro! Eu era sa ma duc sa o iau, da am gasit-o in casa!

SI sa nu zici ca o pierzi! Ca iti imputa tie astea.,, Ii zici ca s-a jucat nepotul tau de 2 ani cu ea si ai vazut cum a aruncat-o in .. Rau! Si nu ai cum sa o iei, da ai vazut sigur ca a aruncat-o!

Asa o sa iti faca alta, sau iti schimba codurile si butucele.. Mai bine cauta cheia! Si in cosu de gunoi, ca e tare nasola faza, depinde cum te intelgi cu CASCO si service-ul!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 5 Jun 2005, 14:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Cand cumperi logan-ul iti da o singura cheie ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 5 Jun 2005, 14:37
Post #4


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




nu draga, primesti 2 smile.gif

daca faci leasing e foarte probabil ca 1 cheie sa ramana la ei pana inchei leasingul


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 5 Jun 2005, 15:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Primesti doua chei numai ca doar una are telecomanda...ma rog - butoane


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 5 Jun 2005, 15:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Si fara butoane nu te descurci?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pick73
post 9 Jun 2005, 11:15
Post #7


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 52
Joined: 11 November 04
From: ---




@adrloc
sunt si eu patit. Am pierdut cheia cu butoane dar odata cu ea si o telecomanda de alarma. Partea proasta e ca nu stiu pe unde am pierdut cheia. Pe de alta parte daca ai casco trebuie sa stii ca in caz de furt trebuie sa le dai cele doua randuri de chei (una cu telecomanda si una fara telecomanda, plus cele doua telecomenzi ale alarmei).
Ca urmare am declarat cheia pierduta iar asiguratorul a fost de acord sa-mi schimb incuietorile de la usa si portbagaj, contact motor, butuc buson benzina si alarma.
Iata si preturile:
1. Colectie incuietori 2.898.208 (cu TVA) - contine contact motor, incuietori usi si portbagaj butuc buson benzina si doua chei (ambele fara butoane)
2. Butuc cheie cu butoane 800.000 (cu TVA)

Succes.

P.S. La tarifele de mai sus trebuie adaugat si manopera. Eu am platit 336.000 (cu TVA)

This post has been edited by pick73: 9 Jun 2005, 11:18


--------------------
--- --- 1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 9 Jun 2005, 11:57
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




1. exista si chei separat, cu sau fara butoane... in caz ca vrei sa pastrezi incuietorile actuale si doar sa-ti faci alta cheie... daca cumperi colectia (de mai sus) si ea are doar chei fara butoane, mai ceri sa-ti faca inca o cheie dar cu butoane... desi ma tem ca acea colectie e cea care echipeaza Ambiance... adica cu deschidere din cheie si nu cu radicomanda.... cel mai bine e sa mergi la service pentru amanuntele tehnice sau sa scrii/suni la Vocea Clientului.

2. Sony: fara butoane poate se descurca, dar cel care va gasi cheia cu butoane se va descurca si mai bine wink.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 9 Jun 2005, 13:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Multe persoane isi pierd cheia prin casa. Asa ca nu are cine sa o foloseasca.
E drept, mai sunt si cazurile in care cheia e pierduta prin alte parti.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrloc
post 9 Jun 2005, 16:06
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 21 March 05




rezolvat problema. mers la adras in service facut capete noi de chei, schimbat codul la masina total 3.700.000. o gramada de bani. am intrebat si la meridian si aceleasi preturi. vorbit cu asiguratorul la omniasig si nu se ofera depagubire. apropo butucele au ramas aceleasi.
cred ca se poate inchide topicul.


--------------------
dacia logan 1.4 mpi preference - B 43 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 9 Jun 2005, 16:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@adrloc, ai idee se mai poate face o cheie cu chip, astfel incat sa ai 3 chei bune?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pick73
post 9 Jun 2005, 16:11
Post #12


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 52
Joined: 11 November 04
From: ---




@sony
da se poate.


--------------------
--- --- 1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Jun 2005, 09:08
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




UCH-ul de la solenza incoace, inclusiv pe logan, accepta 4 (patru) capete de chei cu transpondere. Deci pe langa cele doua deja existente, se mai pot face inca doua.

Pe logan in mod specific sistemul nu poate functiona decat cu cel mult 4 telecomenzi
Receptorul RF este in UCH ( nu in bucsa decodoare cum este la DSN si SLZ cu UCE decodor, nu cu UCH)
Pe logan este posibila (caz de furt, la solicitarea clientului), dezactivarea unei chei. Ulterior cheia va putea fi reatribuita pe vehicul (daca se gaseste cheia de ex.)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 14 Jun 2005, 02:09
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




am vazut undeva in buc o ghereta unde scria ca fac chei cu cip in ele....
cine vrea detalii..mp!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jun 2005, 11:14
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Las ca zic eu DIN NOU, aici pe forum: intre Eminescu/Dacia si Bucur Obor, pe partea dreapta cum mergi spre obor, la parterul unui bloc mai retras de la aliniament.
De asemnea in Magzinul Bucur-obor, in partea din spate (la una din iesiri spre piata)
De asemenea si prin cluj mai este unul cel putin...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 4 Jul 2005, 19:15
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(klaus @ 14 Jun 2005, 11:14)
Las ca zic eu DIN NOU, aici pe forum: intre Eminescu/Dacia si Bucur Obor, pe partea dreapta cum mergi spre obor, la parterul unui bloc mai retras de la aliniament.
De asemnea in Magzinul Bucur-obor, in partea din spate (la una din iesiri spre piata)
De asemenea si prin cluj mai este unul cel putin...
*


În Constanta stie cineva daca se fac astfel de chei în afara de dealer?


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 14 Dec 2005, 12:55
Post #17


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(klaus @ 10 Jun 2005, 10:08)
Pe logan in mod specific sistemul nu poate functiona decat cu cel mult 4 telecomenzi
Receptorul RF este in UCH ( nu in bucsa decodoare cum este la DSN si SLZ cu UCE decodor, nu cu UCH)
Pe logan este posibila (caz de furt, la solicitarea clientului), dezactivarea unei chei. Ulterior cheia va putea fi reatribuita pe vehicul (daca se gaseste cheia de ex.)
*



Am reusit si eu performanta sa pierd cheia (cu tot cu telecomanda de alarma). In principiu stiu pe unde (un hol de bloc, intre parter si etajul 2) si stiu si cand (ca m-am intors dupa 2 minute s-o caut), dar nu mi-a prea ajutat la nimic. Inca mai sper s-o fi gasit cineva si sa mi-o aduca (am pus afise).

M-ar interesa daca dezactivarea cheii pierdute se poate face in orice service Dacia sau trebuie sa stiu unde ma duc? A mai schimbat recent cineva cheile (usi, contact motor, capac rezervor, usi)? M-a interesa si un pret mai recent decat cel de mai sus.

Merci


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 2 Jan 2006, 03:46
Post #18


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




QUOTE(egox @ 14 Dec 2005, 13:55)
Am reusit si eu performanta sa pierd cheia Inca mai sper s-o fi gasit cineva si sa mi-o aduca (am pus afise).
*



Sper ca nu ai scris in afis... nr masini ohmy.gif !!!


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 3 Jan 2006, 20:31
Post #19


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 14 Jun 2005, 12:14)
Las ca zic eu DIN NOU, aici pe forum: intre Eminescu/Dacia si Bucur Obor, pe partea dreapta cum mergi spre obor, la parterul unui bloc mai retras de la aliniament.
De asemnea in Magzinul Bucur-obor, in partea din spate (la una din iesiri spre piata)
De asemenea si prin cluj mai este unul cel putin...
*



Uite ca un prieten cu Corolla sustine ca se pot face astfel de chei cu cip si in CORA. Parca zicea ceva de 90 RON sau 180 RON la nu stiu ce model. Nu am insistat sa aflu detalii. Dar totusi cica se poate.
Din pacate nu va merge telecomanda pentru deschiderea usilor la noua cheie.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDN
post 5 Jan 2006, 12:59
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 October 05
From: Constanta




Salutare! Am "reusit" sa pierd si eu cheia originala,cea cu butoane.Am mers la dealerul din Constanta si dupa 4-5 drumuri am reusit sa-mi fac alta cheie
Pret 156 Ron (cheie antidemaraj-107.58 Ron,control inj. electronica cu tester de diagnosticare -27.85 Ron,inlocuire cap cheie -20.89Ron) + 20 Ron confectionat
cap metalic la un atelier de mec. fina.Dar, surpriza... Rent Car nu are surubelul de prindere a capatului metalic.....Asa ca cine stie unde as putea gasi unul identic v-as ramane recunoscator.


--------------------
TOYOTA AURIS 2008 ,ex LOGAN LAUREATE 2005 - CT 99 MOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Jan 2006, 13:09
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(i96nds @ 3 Jan 2006, 20:31)
Uite ca un prieten cu Corolla sustine ca se pot face astfel de chei cu cip si in CORA. Parca zicea ceva de 90 RON sau 180 RON la nu stiu ce model. Nu am insistat sa aflu detalii. Dar totusi cica se poate.
Din pacate nu va merge telecomanda pentru deschiderea usilor la noua cheie.
*


Da, se poate. Am intrebat si eu la cei din Cora militari.
Si sa-ti faca transponder dupa cel vechi (de la cheia la care merge), si-l bagi in cheia originala cu telecomanda.
Si atunci iti merge si antidemarajul, si telecomanda de inchidere centralizata..

INSA, solutiile astea cu transponder extern sunt pentru DSN. La LGN si SLZ (cele cu UCH) poti seta mai multe chei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmihaela
post 4 May 2006, 14:22
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 May 06




QUOTE(klaus @ 5 Jan 2006, 14:09)
Da, se poate. Am intrebat si eu la cei din Cora militari.
Si sa-ti faca transponder dupa cel vechi (de la cheia la care merge), si-l bagi in cheia originala cu telecomanda.
Si atunci iti merge si antidemarajul, si telecomanda de inchidere centralizata..

INSA, solutiile astea cu transponder extern sunt pentru DSN. La LGN si SLZ (cele cu UCH) poti seta mai multe chei.
*



Se poate si pentru Solenza Europa?
Eu sunt din Cluj Napoca, am pierdut o cheie (stiu unde, dar nu cred ca are cineva sanse s-o gaseasca), si cu cat citesc si intreb mai mult, cu atat sunt mai nedumerita:
- la Dacia cica ma costa 4 mil daca merg cu o copie (numai tabla), iar ei imi dau o telecomanda cu cip;
- la vocea clientului imi spun ca la 3-5mil trebuie sa primesc un set nou de chei - altfel nu se poate;
- la ceva atelier de chei imi spun c-ar avea ei la 3 mil cheie de Dacie cu cip, dar trebuie inregistrat la un service Dacia.

Ma poate lamuri si pe mine cineva, please wacko.gif ?

Nu am inchidere centralizata la masina, deci am avut 2 chei simple fara telecomanda.


--------------------
Dacia Solenza - CJ 06 BFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 May 2006, 14:27
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Dar semnalizarea cum suna? Ca un releu sau suna ca un clicait electronic, mai discret?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmihaela
post 4 May 2006, 15:36
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 4 May 06




QUOTE(klaus @ 4 May 2006, 15:27)
Dar semnalizarea cum suna? Ca un releu sau suna ca un clicait electronic, mai discret?
*



Am reusit sa citesc si sa ma dumiresc ce-i cu UCE si UCH (mersi Klaus pentru post), cand si cate chei se pot schimba... blush.gif

Deci: eu am UCH sigur (bipaie daca las farurile aprinse si deschid usa, Solenza mea e printre ultimele fabricate).
Intrebarea e ce pot face eu cu cheia lipsa si la ce pret pot sa ma scot? Ca daca ma iau dupa cei de la Dacia Service, imi dau o telecomanda cu cip cu 4 mil pe care mi-o inregistreaza nu stiu pt. cat. Daca iau din alta parte cipu', nu stiu cine mi-l inregistreaza... si alta parte pana acum inseamna magazinul central din Cluj unde ma costa 3 milioane.



--------------------
Dacia Solenza - CJ 06 BFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 May 2006, 15:48
Post #25


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La UCH inregistrezi pur si simplu cheile care exista la data inregistrarii.
Cumperi o cheie (cap de cheie) si un insert metalic, care il prelucrezi la un cetatean cu chei (cred ca pana la 1 milion toata treaba cap cheie + insert), si cu cele 2 chei (cea pe care o mai ai, si cea pe care ai facut-o) mergi in service sa-ti inregistreze cheile in UCH.
Doar cheile prezente la operatiune raman inregistrate. Adica cheia veche, daca o gaseste cineva si vrea sa o foloseasca nu va mai merge, pentru ca nu a fost inregistrata.

La UCH aici e spilicu, ca nu e necesara schimbarea UCH+capete chei, ci doar a cheii
Important e ca la scrierea cheilor sa le ai pe amandoua (deci aia veche pe care o mai ai, si asta noua pe care ai facut-o), ca alea care sunt prezente vor fi inscrise. Orice alte chei inregistrate in UCH, altele decat cele prezente, se sterg automat(deci si aia veche pe care ai pierdut-o

Pe scurt: trebuie sa faci doar o cheie.
Ca info: in targ in bucuresti e 70 RON 2 chei de solenza (ambele cu RF, deci alea fara sunt mai ieftine) + butuc pt. volan.

Hint: poti folosi si o cheie tip DSN fara RF, daca gasesti.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 14 Aug 2006, 10:12
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




QUOTE(klaus @ 5 Jan 2006, 14:09)
Da, se poate. Am intrebat si eu la cei din Cora militari.
Si sa-ti faca transponder dupa cel vechi (de la cheia la care merge), si-l bagi in cheia originala cu telecomanda.
Si atunci iti merge si antidemarajul, si telecomanda de inchidere centralizata..

*



Ptr. UCE (Solenza Rapsodie, mai 2003) se poate face cheia cu telecomanda (nu mai merge antidemarajul) sa mearga si antidemarajul si telecomanda de inchidere centralizata? In BucurObor mi-au spus ca nu se poate (adica ei pot sa faca numai antidemarajul dar nu o sa mai mearga telecomanda - nu prea inteleg de ce), in Cora Militari ca incearca si sa vedem, poate merge... Cum am doar o cheie cu telecomanda (si tocmai asta s-a busit) ar fi important sa mearga ambele functii.


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Aug 2006, 10:22
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pacat, inseamna ca am scris degeaba...
QUOTE(klaus @ 5 Jan 2006, 14:09)
Si sa-ti faca transponder dupa cel vechi (de la cheia la care merge), si-l bagi in cheia originala cu telecomanda.
Si atunci iti merge si antidemarajul, si telecomanda de inchidere centralizata..
*



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 14 Aug 2006, 10:35
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03





Multumesc, Klaus !

This post has been edited by niccos: 14 Aug 2006, 10:36


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kostica
post 18 Aug 2006, 14:15
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 6 May 06




Se poate schimba numai carcasa cheii cu butoane, pastrind partea electronica interioara? Am zgiriat-o , plus ca s-a rupt jumatate din alveola butonului de inchidere.


--------------------
LOGAN 1,6 AMB sept. 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Aug 2006, 07:30
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




da


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:49
Forum Renault