DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accesorii care nu se mai livreaza din septembrie p

luxxxian
post 1 Nov 2004, 16:07
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Subscriu si eu la aceasta cerere.
Spune-ne si noua exact ce le-ai spus please. smile.gif
As putea aduce ca argument si faptul ca tu le primesti gratuit - sau poate asa rezolv sa nu le mai primesti nici tu? biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Nov 2004, 12:58
Post #62


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Avand in vedere ca nu am reusit sa rezolv nimic cu mentionare textelor legale pe care le-am postat si pe acest topic, am schimbat modul de abordare si m-am legat de faptul ca mie pe data de 15 sep. (cand am facut comanda si am platiti avansul) acele "accesorii" erau in dotarea tuturor autoturismelor livrate, ca mi s-a spus ca sunt in dotarea standard si ca eu pentru acele dotari mi-am dat consimtamantul. Si aceste modificari intra sub incidenta practicilor comerciale abuzive (legate de legislatia de protectie a consumatorilor).
Va citez aici scrisoarea catre Dacia, una foarte asemanatoare trimitand si catre ANPC:
QUOTE(Scrisoare catre Dacia S.A.)
Către,
AUTOMOBILE DACIA S.A.
Str. Uzinei Nr.1, Mioveni
Cod 115400, jud.  ARGES
ROMANIA
Tel : 0248 500 000



Stimati domni,

Prin prezenta revin la e-mail-urile mele pe care le-am trimis pe 28.09.2004, 12.10.2004 si 15.10.2004, pentru ca nu am primit pana la aceasta data nici un raspuns (la ultimele doua) si, drept urmare, va reexpun problema supusa atentiei dvs prin acele e-mail-uri.

La data de 15.09.2004 am facut comada de Logan Laureate la dealer-ul Simpo Trans din Afumati, am platit si avansul de 50 milioane achitat in aceaasi zi (15.09.2007).
Am facut toate acestea vazand masina din expozitie, la care mi s-a specificat in mod clar si explicit, neechivoc, ca acele accesorii sunt livrate standard cu masina, fara cost suplimentar (trusa medicala, triunghiuri, set sigurante, set becuri).
Drept urmare, mi-am dat consimtamantul pentru un autoturism cu acele dotari (accesorii), despre care mi s-a comunicat explicit si neechivoc, ca sunt incluse in pret.

Si acum ma trezesc ca Dacia S.A., incepand cu autoturismele fabricate dupa 17.09.2004 (deci ulterior incheierii contractului meu), nu mai livreaza aceste accesorii odata cu autoturismul, incluse in pret, ci ca optionale, contra unei sume suplimentare.
Iar despre acest lucru nici nu am fost informat de catre Dacia S.A. (parte in contract)  - despre aceste “modificari” pe care le-a efectuat- , am aflat de la cunoscuti, caci Dacia S.A. nu a binevoit sa ma instiinteze  de faptul ca a modificat dotarile autoturismului pentru care deja am convenit, si pentru care am incheiat un contract...
Si asa se face ca, pentru a avea acelasi produs, cu aceleasi dotari pentru care eu mi-am dat consimtamantul, si pentru care si Dacia si-a dat consimtamantul odata cu semnarea bonului de comanda autovehicule noi (denumit chiar in clauzele sale contract) de catre mine, coroborat cu emiterea avizului de plata avans, plata efectiva a avansului si eliberarea facturii fiscale pentru acel avans, eu trebuie sa platesc acum mai mult.
Acest lucru inseamna modificarea (cresterea) pretului stabilit in mod clar in prealabil (pentru acelasi produs fiind obligat sa achit mai mult decat am convenit), sau nelivrarea produsului asupra caruia s-a convenit (cu toate dotarile convenite).
Oricum am lua-o, se incadreaza la practica comerciala abuziva.

Drept urmare, avand in vedere cele enuntate mai sus, doresc sa va precizez ca solicit executarea in natura a obligatiei asumate, in speta livrarea odata cu autoturismul si a acestor accesorii, asa cum le-am vazut la dealer pe masina de expozitie, si asa cum am convenit la data semnarii contractului si a platii aconto-ului, atat eu cat si Dacia S.A. prin dealer

Doresc sa va anunt in acelasi timp ca am luat in considerare si inaintarea acestei probleme Autoritati Nationale Pentru Protectia Consumatorilor in vederea solutionarii acestei practicii comerciale abusive, si am actionat in consecinta, avand in vedre lipsa raspunsului din partea dvs.

În așteptarea raspunsului Dvs,

Cu stima,


Acum, din punct de veedere legal, prin rezolvarea starii conflictuale dintre mine si dacia, ANPC claseaza dosarul si incheie cercetarea cu concluzia ca poartile s-au inteles. Deci reclamatia mea nu va mai avea si alte efecte (adica Dacia sa dea aceste accesorii si altor cumparatori indreptatiti, in speta celor care au facut comanda inainte de 17.09.2004).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 2 Nov 2004, 16:03
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Klaus poti sa imi spui te rog si la ce adresa ai trimis email-ul?
F. bine formulat emailul wink.gif
Probabil ca esti avocat, nu? rolleyes.gif
O sa incerc si eu cu un email (copy-paste) si un telefon la VC..


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Nov 2004, 16:52
Post #64


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Dacia:
vocea.clientului@daciagroup.com

Anpc:
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor
Oficiul Municipiului București pentru Protecția Consumatorilor
Str. Elev Ștefănescu Ștefan nr. 9, sect. 3
Tel: 2505447,
Fax: 2502560


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 2 Nov 2004, 17:49
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Merci Klaus smile.gif


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 2 Nov 2004, 19:30
Post #66


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




As mai avea o mica nelamurire: la data la care ai facut comanda, in ce fel - in ce mod (scris, verbal sau ... alt mod) ai "consimtit" cu cei de la dealer-ul unde ai facut comanda ca masina care iti va fi livrata va avea si acele accesori ? Sunt curios pentru a sti si eu cum sa formulez problema. Eu sincer, cand am dat comanda nu am vorbit nimic cu cei de la dealer despre aceste acesorii (cu atat mai putin cu cei de la Dacia S.A.) si nici nu cred ca erau precizate pe nicaieri (in scris) si atunci nu stiu cam cum as putea sa "o intorc" problema. Si o alta chestiune ar fi: ei (cei de la VC - Dacia S.A) nu ar putea sa o "arunce" problema in vina dealer-ului ? cum ca ar "depinde" ce am vorbit eu cu dealer-ul cand am facut comanda despre aceste accesori sau ? ... etc ... e tare confuza treaba asta sad.gif
Ca intradevar ... nu's de colea banii aia ... cel putin pentru mine.

This post has been edited by Obscuru: 2 Nov 2004, 19:30


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 3 Nov 2004, 10:27
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Am sunat la VC azi.
Nu m-am putut intelege deloc cu persoana de la telefon. La inceput, i-am zis gresit data la care am facut comanda (23.09 in loc de 23.08), si tot spunea ca comanda este facuta dupa aparitia ordonantei, iar dupa ce m-am corectat a repetat de 4 ori acelasi lucru: Dacia nu mai doteaza cu trusa de prim ajutor,etc.. autoturismele livrate dupa 17.09.

Pana acuma aveam de gand sa nu pierd prea mult timp cu treaba asta, deoarece nici nu prea am, dar m-a enervat f. tare atitudinea celor de la Dacia.
Daca scoate maine guvernul o ordonanta ca nu mai este obligatorie livrarea cu roata de rezerva (de ex.) ma trezesc ca primesc masina si fara roata de rezerva (70-100 EUR) ?

Le-am trimis acum si un email (aprox. acelasi cu al lui Klaus), si daca nu primesc raspuns sau daca e negativ voi contacta si ANPC-ul..

As vrea sa va mai pun o intrebare..
Poate cineva sa imi spuna ce cheltuieli se platesc la dealer pentru pregatirea actelor masinii, sau orice alte operatii mai face?
Intreb pentru ca un la un prieten dealer-ul din Cluj i-a cerut 3.5 mil, si nu stiu daca numai dealer-ul le poate face, sau daca este un pret standard, etc..

This post has been edited by luxxxian: 3 Nov 2004, 10:32


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asterix
post 3 Nov 2004, 10:48
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 13 October 04




QUOTE(luxxxian @ 3 Nov 2004, 10:27)
Daca scoate maine guvernul o ordonanta ca nu mai este obligatorie livrarea cu roata de rezerva (de ex.) ma trezesc ca primesc masina si fara roata de rezerva (70-100 EUR) ?
*


Dar e lege ca este obligatorie dotarea cu roata de rezerva? Io zic sa nu te miri... blink.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - B-79-LAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 3 Nov 2004, 10:54
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(luxxxian @ 3 Nov 2004, 11:27)
Daca scoate maine guvernul o ordonanta ca nu mai este obligatorie livrarea cu roata de rezerva (de ex.) ma trezesc ca primesc masina si fara roata de rezerva (70-100 EUR) ?
*


Nu le da idei ca se mai uita baietii si pe forum! cool.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 3 Nov 2004, 11:05
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Merci de incurajari tongue.gif
De celelalte taxe nu stie nimeni nimic - sau ar trebui sa intreb pe alt topic?

This post has been edited by luxxxian: 3 Nov 2004, 11:08


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Nov 2004, 11:42
Post #71


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru pregatirea de vanzare dealerul primeste o anumita suma de bani (am pus eu pe undeva normativul pentru solenza care era 2 ore de manopera - mentionez ca cel de logan e ceva mai laborios)
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7238

Daca nu a fost facuta publica (ceea ce nu s-a intamplat - adica nu a fost facuta publica) informatia ca nu se vor livra "accesoriile" dupa de 17.09.2004 la data semnarii Bonului de Comanda VN daca aceasta s-a realizat anterior lui 17 sept. 2004, atunci dacia este in culpa, pentru ca pe toata perioada portilor deschise s-a mentionat ca acele accesorii sunt standard.
Avand in vedere ca am trimis o scrisoare usor diferita la ANPC, o anexez aici pentru informare, desi s-ar putea sa plictisesc...
QUOTE(Scrisoare catre ANPC)
Către,
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor
Oficiul Municipiului București pentru Protecția Consumatorilor
Str. Elev Ștefănescu Ștefan nr. 9, sect. 3
Tel:  2505447,
Fax: 2502560

Stimați domni,

Prin prezenta vă supun atenției practica comercială abuzivă pe care DACIA S.A. o practică începând cu data de 17 septembrie 2004.
În fapt, începând cu data menționată (17.09.2004), autoturismele Logan nu mai sunt livrate cu trusă medicală, triunghiuri de presemnalizare, cutie becuri și siguranțe fuzibile. Până la data menționată toate autoturismele Logan livrate au fost livrate cu aceste accesorii, începând cu data respectivă accesoriile fiind puse la dispoziția clienților Dacia contra cost.
În data de 15 septembrie 2004 am semnat bonul de comandă vehicule noi iar eu am plătit avansul de 50 milioane lei pentru un autoturism Logan, livrabil în luna decembrie 2004.
La data semnării Bonului de comandă, autoturismele Logan se livrau, iar dealer-ul SimpoTrans mi-a comunicat ca sunt în dotarea standard, accesoriile menționate (trusa medicală, triunghiuri reflectorizante, cutie becuri si siguranțe fuzibile). Inclusiv pentru aceste accesorii incluse în prețul final eu mi-am dat acordul în momentul semnării contractului.

Ca o divagare de la subiect, doresc să menționez motivația Dacia S.A., așa cum rezultă și din răspunsul pe care mi l-a furnizat (anexat): Până la data 17.09.2004 era în vigoare ordinul MTCT 211/2003, care prevedea obligativitatea dotării autoturismelor cu așa ceva. Acest ordin a fost modificat prin Ordinul 1356/2004 a MTCT, care introducea noțiunea de opționalitate a acestor „accesorii”.
Problema este ca eu când am semnat bonul de comanda (de fapt un contract), aceste accesorii erau, și așa mi-au fost și prezentate, în dotarea standard a autoturismului, iar  eu mi-am dat acordul  pentru întregul pachet.

1. În acest moment DACIA S.A. invocă eliminarea obligativității legale a dotării autovehiculelor cu aceste accesorii, și nu le mai livrează, în speță mi-a comunicat că nici mie nu mi le va livra, decât contra cost (cost suplimentar), acest lucru însemnând de fapt majorarea prețului stabilit inițial, în prealabil (pentru  primi același produs pentru care am încheiat contract trebuie să plătesc o sumă majorată). Această atitudine încalcă prevederile OG 21/1992 cu modificările ulterioare, mai ales ca nu sunt o rezultanta vreunei clauze de salvgardare.
Acest lucru poate duce pe viitor la prevalarea de o astfel de eliminare din textul legal a unor obligativități și clienții se vor regăsi în fața unor situații de genul: văd o mașină la vânzare, li se spune ca tot ce este pe ea sunt dotări standard, iar când le vine mașina se găsesc ca nu au „accesorii” precum cric, coarba, trusă medicală, roți, scaune, ștergătoare etc, etc., toate acestea devenind acum „accesorii” pentru care trebuie să plătească un preț suplimentar.
Oricum am lua-o, fie ca nelivrare a mărfii asupra căreia s-a convenit (prin nelivrarea tuturor componentelor si accesoriilor convenite), fie ca modificare a prețului stabilit inițial în mod ferm, modificare realizată prin mijloace indirecte (pentru livrarea aceluiași produs – cu aceleași dotări – trebuie achitată o sumă mai mare decât prețul stabilit în prealabil), nu putem categorisi această practică comercială decât ca abuzivă.

Textele de lege în vigoare în România prevăd obligativitatea dotării autoturismelor cu trusă medicală, triunghi reflectorizant și stingător de incendiu în momentul deplasării lor pe drumurile publice (art. 115 alin. 1 din OG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, precum și art. 189 alin. 1 din Regulamentul de aplicare al OG 195/2002).

2. Ori, daca eu folosesc autoturismul așa cum este livrat de DACIA sunt contravenient. Deci eu achiziționez o marfă de la un producător, marfă cu care eu sunt contravenient daca o folosesc în scopul pentru care am achiziționat-o!!

3. De asemenea, această acțiune din partea DACIA S.A. poate fi încadrată și la categoria publicitate înșelătoare, mie prezentându-mi anumite dotări standard pe care în fapt nu le livrează decât contra-cost.

Având în vedere cele enunțate, eu consider aceste acțiuni drept practici comerciale abuzive și înșelăciune precedate de publicitate înșelătoare, la care se adaugă comercializarea unei mărfi care, dacă este folosită în scopul pentru care a fost achiziționată fără a suferi modificări, îl face pe utilizator contravenient.
Drept urmare, apelez la dvs. pentru a acționa pe toate căile legale care vă stau la dispoziție pentru a instaura legalitatea în aceste manifestări comerciale abuzive, în calitatea și prin mijloacele legale pe care le aveți și de a obliga societatea Dacia S.A. sa-mi livreze autoturismul cu toate dotările asupra cărora am căzut de acord la data semnării contractului „Bon de comandă autovehicule noi”.

Anexez copii după:
- mail-ul transmis la DACIA S.A.
- răspunsul primit de la DACIA S.A.
- bonul de comandă vehicule noi din 15 sept. 2004
- avizul de plata bancă din 15 sept. 2004


Cu stimă,


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 3 Nov 2004, 12:36
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




>Avand in vedere ca am trimis o scrisoare usor diferita la ANPC, o
>anexez aici pentru informare, desi s-ar putea sa plictisesc...

Nu cred ca plictisesti, cred ca intereseaza pe multi ce ai de zis wink.gif

>Pentru pregatirea de vanzare dealerul primeste o anumita suma de bani

Deci nu trebuiesc platite de exemplu RAR-ul, talonul, numerele provizorii sau orice altceva primesc de la dealer?


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 3 Nov 2004, 13:15
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(luxxxian @ 3 Nov 2004, 14:36)
Deci nu trebuiesc platite de exemplu RAR-ul, talonul, numerele provizorii sau orice altceva primesc de la dealer?
*



Nu platesti pregatirea de vanzare. Numerele provizorii le primesti la dealer dar le platesti, ca si o taxa de numere provizorii. RAR, talonul - nu sunt treaba dealerului, decat in cazul in care se ofera sa faca el inmatricularea pentru tine, contra cost.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 3 Nov 2004, 13:20
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(mem @ 3 Nov 2004, 14:15)
Nu platesti pregatirea de vanzare. Numerele provizorii le primesti la dealer dar le platesti, ca si o taxa de numere provizorii. RAR, talonul - nu sunt treaba dealerului, decat in cazul in care se ofera sa faca el inmatricularea pentru tine, contra cost.
*



Am sunat chiar acum la dealer.
Mi-au spus ca trebuie sa platesc 3 mil. pentru: Asig RCA, Numere provizorii si suport numere, RAR (folie!?) si covorase (??? ceva covorase textile, care se vand normal cu 300 mii). huh.gif

Nu stie cineva operatii le pot face singur dintre astea mentionate mai sus - 3 milioane mi se pare totusi cam mult? As vrea sa aflu si care este tariful (standard?) pentru operatiile pe care trebuie sa le faca dealer-ul..As vrea totusi sa si pot circula cu masina dupa ce o primeste dealer-ul..
Merci pt. raspunsurile la intrebarile dinainte, sper ca ii vor ajuta si pe altii. smile.gif

This post has been edited by luxxxian: 3 Nov 2004, 13:22


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 3 Nov 2004, 13:37
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Asigurarea trebuie sa o faci oricum (e undeva pe la 300k), numerele rosii trebuie sa le iei ca altfel nu poti circula. Suportii e bine sa-i iei desi o sa fie mai scump decat de la Cora spre ex (30k bucata). Dar cel putin ti-i monteaza, iti pun si numerele si nu te mai doare capul.
Partea cu folia RAR - vezi ca eu un topic la tutoriale foarte bun. Toata afacerea costa 96500 si dureaza 5-10 min. Acum vezi si tu cat iti cer la dealer si te hotarasti in functie de asta.
Covorasele nu te obliga nimeni sa le cumperi.

Una peste alta 3 mil pare cam mult pentru ce iti ofera. Esti sigur ca nu mai ai ceva optionale comandate?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 3 Nov 2004, 15:49
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Merci de informatii. smile.gif
Deci, una peste alta, ar costa cam 1.1 , maxim 1.5 mil toate dixtractia.. Si ei cer 3-3.5 mil.. Buna afacere
Sant sigur - nu am optionale.
Nici nu mi-au spus suma fixa 3 mil, ci "aproximativ 3 milioane".
Acum si-a ridicat un prieten Solenza si i-au cerut 3.5 milioane..
Ce ma enerveaza e cum pun astia problema : "cand va ridicati masina mai aveti de plata 3 milioane pentru cheltuieli de pregatire " mad.gif
Pentru orice c@c@t de lucru mic pe care il faci in tara asta trebuie sa te interesezi si sa te documentezi de iti sar capacele, altfel iei teapa de peste tot mad.gif

This post has been edited by luxxxian: 3 Nov 2004, 16:05


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 3 Nov 2004, 19:05
Post #77


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Eu am platit aproape 900.000 nr provizorii (la dealer) ... sa'nebunesc cand am auzit nu altceva ... si mi-or dat de la politie inapoi pe ele 220.000 lei sad.gif rusineeeeeeeeeee !!! - asta vizavi de "costuri"


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 3 Nov 2004, 20:22
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Obscuru, imi spui te rog tu cat ai platit in total, si ce ti-au dat / facut pentru banii aceia?

This post has been edited by klaus: 4 Nov 2004, 09:26


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 3 Nov 2004, 21:25
Post #79


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Luxxxian - Raspuns pe privat ca aici suntem cam off topic smile.gif

This post has been edited by Obscuru: 3 Nov 2004, 21:27


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 4 Nov 2004, 08:15
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Am platit 500 k pentru numere. Masina era foarte prafuita, cred ca nu se obosise-ra sa o aranjeze putin. Vroia sa o duca la spalat cand le-am atras atentia dar nu i-am mai lasat. Am preferat sa o duc pe banii mei. Autocobalcescu.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michou
post 4 Nov 2004, 23:22
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Acelasi lucru l-am patit si eu la Autocobalcescu numai ca au spalat-o a durat 90 minute si era jumate plina de dare de la carpa murdara cu care a fost stearsa...sunt varza rau.....!!!!
QUOTE(Lucian123 @ 4 Nov 2004, 09:15)
Am platit 500 k pentru numere. Masina era foarte prafuita, cred ca nu se obosise-ra sa o aranjeze putin. Vroia sa o duca la spalat cand le-am atras atentia dar nu i-am mai lasat. Am preferat sa o duc pe banii mei. Autocobalcescu.
*




--------------------
Dacia Logan Laureate 2004
daca ai condus Dacie stii sa conduci orice!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 8 Nov 2004, 09:43
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Salutare!
Uitati si voi ce raspuns am primit de la Dacia referitor la cererea pe care am facut-o (pentru accesorii) :

Stimate domnule *****,

Confirmam primirea mesajului din data de 03.11.2004 prin care ne comunicati încheierea unei comenzi la concesionarul nostru IATSA Cluj-Napoca pentru achizitionarea unui autoturism Dacia Logan Ambition si va exprimati îngrijorarea în legatura cu dotarile modelului comandat.

În primul rând va felicitam pentru alegerea facuta privind comandarea unui autoturism Dacia din gama Logan care reprezinta vârful de lance al produselor realizate de firma noastra.

Referitor la solicitarile dumneavoastra va aducem la cunostinta ca, în conformitate cu Ordinul MTCT nr. 1356 din 27 iulie 2004 publicat în Monitorul Oficial la data de 17 august 2004 care a intrat în vigoare începând cu data de 17 septembrie 2004, constructorii de autovehicule nu mai sunt obligati sa echipeze vehiculele vândute pe piata româneasca cu : trusa medicala, triunghi reflectorizant, cutie becuri si sigurante fuzibile si husa de protectie a acestora.

În consecinta, toate vehiculele Dacia care sunt fabricate începând cu data de 17 septembrie 2004 nu mai sunt echipate cu articolele mentionate, acestea fiind puse la dispozitia clientilor în regim de accesoriu si pot fi achizitionate contracost din reteaua comerciala Dacia. Aceste prevederi nu influenteaza pretul de vânzare al autoturismelor care este stabilit saptamânal în functie de cursul de schimb al monedei euro.

În ce priveste afirmatiile dumneavoastra privind faptul ca în momentul încheierii comenzii ati vizionat un vehicul care continea aceste articole, va informam ca autoturismele prezente în show-room-urile dealerilor nostri sunt expuse în scop informativ si pot fi echipate cu accesorii si articole care nu intra în dotarea standard în momentul iesirii din fabricatie.

Având în vedere toate aceste considerente va comunicam ca, Automobile Dacia îsi rezerva dreptul de a fabrica si comercializa autoturismele conform reglementarilor comerciale si legislative în vigoare iar autoturismul care va fi livrat catre dumneavoastra la o data ulterioara nu va contine aceste elemente în dotarea standard.

Domnule Cretu, Automobile DACIA si reteaua autorizata ramân în continuare la dispozitia dumneavoastra pentru a va oferi cele mai bune servicii.

Cu stima,

Costel DIN
Serviciul Back–Office
Vocea Clientului DACIA

This post has been edited by luxxxian: 8 Nov 2004, 09:45


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Nov 2004, 09:47
Post #83


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca ai facut comanda inainte de 17.09.2004, te sfatuiesc la una bucata scrisoare catre ANPC, si sa astepti rezultatul. S-ar putea sa ai si surprize placute...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 8 Nov 2004, 12:44
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Am facut comanda in 23.08.
Pot sa iti plagiez scrisoarea..? smile.gif

O intrebare - ANPC nu are adresa de email?
Modificare : am gasit deja formularul online pentru reclamatii, acum il completez.

This post has been edited by luxxxian: 8 Nov 2004, 12:48


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 9 Nov 2004, 08:58
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Oare Dacia a precizat si o lista cu echiparea masinilor vandute de ei? Ca legea cred ca nu ii obliga sa puna nici bancheta in spate, nici scaun pentru pasagerul din dreapta...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 9 Nov 2004, 14:02
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




QUOTE(luxxxian @ 8 Nov 2004, 09:43)
Salutare!
Uitati si voi ce raspuns am primit de la Dacia referitor la cererea pe care am facut-o (pentru accesorii) :

Stimate domnule *****,

Confirmam primirea mesajului din data de 03.11.2004 prin care ne comunicati încheierea unei comenzi la concesionarul nostru IATSA Cluj-Napoca pentru achizitionarea unui autoturism Dacia Logan Ambition si va exprimati îngrijorarea în legatura cu dotarile modelului comandat.

În primul rând va felicitam pentru alegerea facuta privind comandarea unui autoturism Dacia din gama Logan care reprezinta vârful de lance al produselor realizate de firma noastra.

Referitor la solicitarile dumneavoastra va aducem la cunostinta ca, în conformitate cu Ordinul MTCT nr. 1356 din 27 iulie 2004 publicat în Monitorul Oficial  la data de 17 august 2004 care a intrat în vigoare începând cu data de 17 septembrie 2004, constructorii de autovehicule nu mai sunt obligati sa echipeze vehiculele vândute pe piata româneasca cu : trusa medicala, triunghi reflectorizant, cutie becuri si sigurante fuzibile si husa de protectie a acestora.

În consecinta, toate vehiculele Dacia care sunt fabricate începând cu data de 17 septembrie 2004 nu mai sunt echipate cu articolele mentionate, acestea fiind puse la dispozitia clientilor în regim de accesoriu si pot fi achizitionate contracost din reteaua comerciala Dacia. Aceste prevederi nu influenteaza pretul de vânzare al autoturismelor care este stabilit saptamânal în functie de cursul de schimb al monedei euro.

În ce priveste afirmatiile dumneavoastra privind faptul ca în momentul încheierii comenzii ati vizionat un vehicul care continea aceste articole, va informam ca autoturismele prezente în show-room-urile dealerilor nostri sunt expuse în scop informativ si pot fi echipate cu accesorii si articole care nu intra în dotarea standard în momentul iesirii din fabricatie.

Având în vedere toate aceste considerente va comunicam ca,  Automobile Dacia îsi rezerva dreptul de a fabrica si comercializa autoturismele conform reglementarilor comerciale si legislative în vigoare iar autoturismul care va fi livrat catre dumneavoastra la o data ulterioara nu va contine aceste elemente în dotarea standard.

Domnule Cretu, Automobile DACIA si reteaua autorizata ramân în continuare la dispozitia dumneavoastra pentru a va oferi cele mai bune servicii.

Cu stima,   

Costel DIN
Serviciul Back–Office
Vocea Clientului DACIA
*




Acelasi mesaj l-am primit si eu dar identic....


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 9 Nov 2004, 14:13
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Salut,
Nu are rost sa va lamentati.De astazi oricum trebuie sa scoateti mai multi bani din buzunar pentru Laureate si Ambition.(si bineinteles pentru metalizare)
Oare de ce e asa multa liniste?
Nous sommes roumains!


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 9 Nov 2004, 14:35
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Funny @ 9 Nov 2004, 15:13)
Salut,
Nu are rost sa va lamentati.De astazi oricum trebuie sa scoateti mai multi bani din buzunar pentru Laureate si Ambition.(si bineinteles pentru metalizare)
Oare de ce e asa multa liniste?
Nous sommes roumains!
*



Scuze, n-am inteles.
Cum adica trebuie sa scoatem mai multi bani pentru Ambition?
Ma indoiesc, din moment ce am dat avansul , si apar 8000 EUR pe factura..


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Nov 2004, 14:37
Post #89


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 9 Nov 2004, 14:39
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




QUOTE(luxxxian @ 9 Nov 2004, 14:35)
Scuze, n-am inteles.
Cum adica trebuie sa scoatem mai multi bani pentru Ambition?
Ma indoiesc, din moment ce am dat avansul , si apar 8000 EUR pe factura..
*



Nu,in cazul tau nu se aplica.Aceasta masura se aplica celor care perfecteaza actele de ieri,08.11.2004.Baftosule!


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 21:09
Forum Renault