DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Up-grade sistem franare fata omplet de Van pe Logan

Peter Panama
post 25 Oct 2022, 19:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 October 22




Salutare!
Am citit pe forum ce s-a discutat pe tema, dar...nu prea pare complet, sau poate nu am inteles eu....
Am Logan 1, 1.6 din 2007, discuri de 259 fara ABS.
Vreau să trec pe discuri ventilate de VAN.
In afara de noile discuri + placute, etrieri si suporti etrieri de Van, mai trebuie altceva?
Nu imi este clar daca trebuie sa schimb si fuzetele, la fel bucsa de teflon caseta directie (am servo).
Daca schimb discurile doar cu ventilate, dar nu de VAN, e vreo diferenta - in minus, normal - astfel incat sa pot evalua ca schimbarea completa cu discuri etrieri portetrieri - chiar merita si se "simte" in siguranta franarii?

Multumesc anticipat!


--------------------
Dacia Logan I Logan Sandero 2007 - B41CLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 25 Oct 2022, 19:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Am făcut eu modificarea tot pe 1.6 MPi. A fost nevoie doar de etrierele + suporți de VAN cu plăcuțele și discurile aferente. Vezi că discurile de VAN sunt mai groase, parcă de 22mm.
Din păcate asta-i singura poză pe care o mai găsesc, văd că e din 2017, dar precis făcusem modificarea în urmă cu 1-2 ani. Logan Ambition, care a venit din fabrică cu discuri pline de 259.

Nu poți schimba doar discurile la setup-ul tau de acum, nu încape disc ventilat în etrierul ăla pentru disc plin.

This post has been edited by Victorine: 25 Oct 2022, 19:24

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20221025_201822_OneDrive.jpg ( Size: 749.29k ) Number of downloads: 110


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Peter Panama
post 25 Oct 2022, 21:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 October 22




Victorine, SUPER! Mulțumesc!


--------------------
Dacia Logan I Logan Sandero 2007 - B41CLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 26 Oct 2022, 06:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Cu plăcere. Dacă iei etrieri sistem Ate din dezmembrări uită-te bine la suporți, vezi xâți km are mașina. La alea cu mulți km, mai ales dacă frânele n-au fost întreținute (curățat, gresat), ciocul ăla al plăcuțelor poate să lase o urmă, o adâncitură ca de bătaie repetată, în canalul ăla în care trebuie să culiseze. Se vede în poza mea despre ce vorbesc, e mai accentuat la partea inferioară. Dacă urma aua e prea pronunțată caută alții, că tot acolo o să-i placă să stea ciocului și nu culisează bine. La mine devenise observabilă, dar curățam și foloseam vaselină periodic, n-am avut probleme.
Ceilalți etrieri de tip Lucas (cred) sunt de 2 tipuri, pt. disc plin cum ai tu și pt disc ventilat de 20 mm cum era pe 1.6 16V. Plăcuțele sunt asemănătoare sau identice, dar primul tip are canalul în care intră discul mai îngust, de-aia ziceam că nu poți pune direct disc ventilat la tine, chiar dacă e același diametru de disc. Zic din amintiri, am avut și 1.6 16V.
Vezi și aici: https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=134882&st=330 începând cu postul 332.
Dsign cred că a fost printre primii, dacă nu primul de pe forum care a făcut modificarea asta.

This post has been edited by Victorine: 26 Oct 2022, 07:22


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Peter Panama
post 26 Oct 2022, 12:47
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 October 22




Thanx again! Mă gândeam la niste etrieri SH de pe un clio 4, Kangoo, din ce stiu eu sunt sistem Lucas, sa iau niste suporti noi TRW, discuri ventilate ATE (mă disperă vânzătorii de discuri OEM Renault, cică daca pun discuri Renault, tre' să pun si placute tot de origine, altfel se ovalizează discul), placute Ferodo si lichid frană ATE TYP 200....

26 Oct 2022, 13:53:
Thanx again! Mă gândeam la niste etrieri SH de pe un clio 4, Kangoo, din ce stiu eu sunt sistem Lucas, sa iau niste suporti noi TRW, discuri ventilate ATE (mă disperă vânzătorii de discuri OEM Renault, cică daca pun discuri Renault, tre' să pun si placute tot de origine, altfel se ovalizează discul), placute Ferodo si lichid frană ATE TYP 200....

26 Oct 2022, 13:54:
Sunt ....bâlbâit

This post has been edited by Peter Panama: 26 Oct 2022, 12:54


--------------------
Dacia Logan I Logan Sandero 2007 - B41CLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 12:48
Forum Renault