DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9761 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6567
7 Pages « < 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Programul "Prima casa", avantaj sau cacealma?

maho
post 13 Sep 2011, 12:40
Post #151


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Un articol destul de bun, chiar daca e focusat pe un caz particular:
http://www.wall-street.ro/articol/Real-Est...de-costuri.html
Eu, unul, as avea ceva retineri in privinta imobilelor nou-construite (si mai ales a celor care URMEAZA a fi construite), dar asta tine de parerile/gusturile fiecaruia si de riscurile pe care vrea fiecare sa si le asume. Norocul meu ca nu sunt in situatia asta, dar am impresia ca si la noi, romanii, creste procentul celor care prefera sa stea in chirie, in detrimentul proprietatii (adica ne apropiem de stilul occidental).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 13 Sep 2011, 17:36
Post #152


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Articolul e interesant dar scapa din vedere un lucru esential: dupa 30 de ani (daca nu reusesti mai devreme) de platit rate, vei locui gratis. Nemaipunand la socoteala ca iti "recuperezi" sau lasi mostenire valoarea imobilului.

Pe cand daca stai 30 de ani in chirie, o sa te alegi cu nimic.

Personal pe mine o sa ma coste cam intre 400-600 lei in plus fata de ce dau acum. Si acum stau intr-o garsoniera inghesuita, o sa ma mut in apartament.
Sa stii ca si in strainezia, sunt foarte multi care aleg sa faca credite in detrimentul chiriei. De obicei in chirie stau cei care sunt presati oricand de o relocare datorita serviciului. Marea majoritate a colegilor mei din germania cu care lucrez au casele lor (case nu apartamente).

Cat despre riscuri ... din pacate nu imi permit luxul de a construi pe forte proprii o cocioaba ... dar iti inteleg si respect parerea, maho.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 13 Sep 2011, 18:10
Post #153


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Am fost mai demult in Olanda, la niste prieteni, (intr-adevar nu se compara cu Germania situatia lor: teren putin, proprietatile cu costuri mari) si ei mi-au zis ca majoritatea prefera sa stea in chirie, chiar daca asta insemna ~1/3 - 1/2 din salariu (evident, din cealalta jumate de salariu se traia mai mult decat decent. Credite au si ei, (multi) dar pe altele (masini, etc.), nu-s multe pt. case tocmai pt. ca nu multi vor sa fie proprietari (se mirau de noi, ca tragem cu dintii sa fim proprietari).
Evident, la o casa noua, pe care ti-o faci tu, e alta poveste, eu prin constructiile noi (sau viitoare) in care nu prea am incredere ma refeream la blocuri, deci "traiul la comun". Oricum, eu, din postura de proprietar, nu am cum sa recomand cuiva chiria, sper ca nu s-a inteles asta. La un moment dat, am avut si o garsoniera goala, pe care am vrut s-o inchiriez. Cu ocazia asta (n-am reusit, si m-am considerat norocos ca am reusit s-o vand, la un pret bun) am vazut si punctele de vedere ale chiriasilor, carora le e mult mai usor sa aleaga, si au "mobilitatea" mult mai mare.
Nu-ti zic "bafta", ci succes !


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 25 Oct 2011, 17:06
Post #154


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Deci astept aprobarea lui peste prajit si afumat numit fond de garantare (la dracu cu ei) de 3 saptamani. Culmea, pe site scrie ca ei aproba in 4 zile maxim. WTF?

PS: dupa cum stiti, nicio propozitie nu se incepe cu "deci" ... dar nu ma pot abtine biggrin.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 25 Oct 2011, 18:13
Post #155


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Eu in 3 zile am avut aprobarea de la FNG. Cu ce banca ai facut?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 26 Oct 2011, 17:51
Post #156


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




cu BRD. BRDistii zic ca e o intarziere generala la toate dosarele dar devine dubios. Ei se jura ca au trimis actele din 17 octombrie ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex15
post 27 Oct 2011, 17:44
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 25 October 11




poti sa mai insisti la brd. eu am patit ca venise aprobarea (la RFZ), dar n-au trimis din centrala hartia catre sucursala.
se poate intreba si direct la FNG, dar probabil numai cineva din banca, nu e disponibil pentru clienti.


--------------------
Dacia Logan Laureate PLus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 27 Oct 2011, 21:21
Post #158


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




danke. cei de la fond dupa un prim mail ma ignora in totalitate. cel mai de rahat in tara asta sa faci afaceri cu statul roman ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex15
post 28 Oct 2011, 00:09
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 25 October 11




da-le un telefon si intreaba-i daca au primit mailul, daca esti suficient de enervant s-ar putea sa iti raspunda ca sa scape de tine. dar tine cont ca ei nu sunt call-center si nu lucreaza direct decat cu bancile.
FNG aveau o aplicatie prin care bancile puteau sa verifice starea unei cereri de credit, iar in extremis, banca poate sa ii sune daca se intarzie prea mult. (prin banca inteleg careva din sediul central, nu ofiterii de credit din sucursale)

iti recomand sa insisti mai mult la banca, acolo e de obicei veriga slaba. chestia cu "FNG-ul e de vina" e usor de zis, mai ales daca au gresit ei ceva. de ex daca nu au trimis documentatia completa, FNG o trimite inapoi catre banca sa o corecteze. Sau poate sa se fi ratacit prin curieratul intern al bancii si sa fi ajuns la fond mai tarziu.



--------------------
Dacia Logan Laureate PLus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 31 Oct 2011, 17:46
Post #160


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




deci azi m-am mai calmat putin. Eu semnasem ultimul document cu banca in 4/10. Am recitit mailul de la ei si ei au trimis catre fond in 14/10!!!! Adica dupa 10 zile!!!! idiotii!! Pe 17/10 fondul a confirmat primirea actelor. In general de la confirmare pana la primire OK efectiv sunt necesare cam 2 saptamani ...

si chiar in timp ce scriam aceste randuri, am primit TELEFONUL mult asteptat. S-a aprobat. Maine ma duc sa platesc taxa de rezervare credit cam 120 lei, si pana la anu in vara strang banii pentru alte chestii. De un stres am scapat, mai sunt 999 ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 31 Oct 2011, 22:53
Post #161


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Felicitari! sa fii sanatos sa-l poti platii.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christig
post 6 Nov 2011, 03:02
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 28 November 05




Programul Prima casa este programul de salvare a mafiei bancar-imobiliare pe spinarea fraierilor. Pana sa apara acest program, preturile scadeau lunar cu 5-10%. Ingroziti, bancherii cu sute de mii de prosti avand credite imobiliare luate in bula, la 2000Emp, speriati ca prostii isi vor aduce cheile la banca atunci cand locuintele vor ajunge la preturile reale 500E/mp, au intervenit in lumea politica pentru a stopa macelul. Asa a fost inventat programul Prima Casa. Majoritatea romanilor cu 350E/salariu lunar nu se pot califica la credite (date in conditii de responsabilitate bancara, nu inconstienta din bula cand escrocii bancari au ridicat preturile la cer mizand pe viitoarele alinieri de salarii la castigurile UE, nu la realitatea economica: saracii europei) pentru preturile actuale imobiliare, fiind mult umflate.

Ca viata sa mai poata fi numita viata (nu sclavie, adica sa mai ai bani si de benzina, mancare, haine, vacante,) pana la pensie, trebuie sa existe un raport intre salariul lunar si pretul locuintei. Citat de pe un blog datat 2009:

QUOTE
Spuneam ca salariul mediu in Bucuresti a fost in aprilie de 466 E. In aceeasi luna, pretul mediu al unui apartament era 81.000 E. Asta inseamna un raport pret/salariu de 14.46. O valoare in continuare exagerat de mare (va reamintesc faptul ca in Anglia in varf de bubble raportul a fost 5.86; in Londra 6.43, media pe termen lung fiind 4).


Cu tot acest program de salvare a mafiei bancar-imobiliare, preturile au continuat sa scada, mai lent (10-15%) pe an. Asa incat cei care s-au aruncat, pe langa faptul ca au o probabilitate foarte mare de a nu termina nici 5ani (uitati-va in jur la prieteni, ati au avut 5 ani la rand acelasi servici, fara sa se imbolnaveasca sau sa fie dat afara, sau sa falimenteze firma) de locuit in casa bancii, au mai investit si in niste cotenete carora le scade pretul. radmasa.gif

Sfatul e sa nu va bateti joc de vietile voastre. Piata se va stabiliza cand scorurile vor ajunge la 5-600E/mp in Bucuresti (locuinte noi!!). Pentru manipularile ordinarilor sectei politico-banca-imobiliare va las sa cititi blogul tavanulfals.

Si informatii pertinente si reale gasiti pe bloguri. Mafia imobiliara are grija sa va prosteasca zilnic cu articole platite bine in mass-media, despre indici masluiti de preturi imobiliare , "cumparati acum ca de maine se scumpeste", si reveniri de preturi si dezghetarea pietii. Lucru oarecum facil, pentru ca un parazit agent imobiliar cu 4 clase castiga la o "tranzactie" salariul pe mai multe luni al unui profesor sau medic. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by christig: 6 Nov 2011, 03:14


--------------------
Clio Symbol martie 2001 1.4
Clio Symbol, 1.4 8v, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 6 Nov 2011, 19:46
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




te-ai uitat la prea multe filme americane. la noi nu te poti duce la banca si sa le dai cheile. in cle mai rau caz te executa silit banca, iti vinde locuinta si apoi iti cere diferenta intre cat ai luat credit si pretul de vanzare.

ps: ala cu "tavanulfals" e un frustrat care dadea intr-o vreme anunturi false pe diverse site-uri.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 7 Nov 2011, 09:45
Post #164


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(christig @ 6 Nov 2011, 03:02)
...Ca viata sa mai poata fi numita viata (nu sclavie, adica sa mai ai bani si de benzina, mancare, haine, vacante,) pana la pensie, trebuie sa existe un raport intre salariul lunar si pretul locuintei.
Nu te supara, stii cam pe ce meleaguri exista acest raport?
QUOTE(christig @ 6 Nov 2011, 03:02)
...mafiei bancar-imobiliare...
*
Din pacate astia conduc lumea si au toate "pîrghiile"...


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 7 Nov 2011, 22:31
Post #165


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




@christig pentru acei fraieri care s-au bagat si au luat locuinte prin acest program, ce alta solutie era? ia uimestema...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 8 Nov 2011, 20:27
Post #166


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(bobo77 @ 7 Nov 2011, 23:31)
@christig pentru acei fraieri care s-au bagat si au luat locuinte prin acest program, ce alta solutie era? ia uimestema...
*


Aprob! Ia impresioneaza-ma! Zi-mi stimate o solutie prin care pot face rost de 43k euro legal si fara banci si eu aplic. Exclus camatari evident biggrin.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 8 Nov 2011, 22:38
Post #167


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cata vreme statul te ajuta sa iei 43k euro cu imprumut, pretul nu va scadea sub 43k euro. Similar cu 2007, dar cu alti "binevoitori" si la alta scara.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 8 Nov 2011, 23:34
Post #168


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




"ordinarilor sectei politico-banca-imobiliare"

presupun ca tu locuiesti cu parintii !!!


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 9 Nov 2011, 07:03
Post #169


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Similar pe dracu cu 2007, hai mai fi serios, pretul era mult mai mare in 2007...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 10 Nov 2011, 21:32
Post #170


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(vijelie @ 8 Nov 2011, 23:38)
Cata vreme statul te ajuta sa iei 43k euro cu imprumut, pretul nu va scadea sub 43k euro. Similar cu 2007, dar cu alti "binevoitori" si la alta scara.
*


De acord cu tine ... dar ... eu acum platesc chirie la o garsoniera in care fac frigul in fiecare iarna, cu o vana pentru copii, intr-un bloc vechi de 40 de ani ... 600 lei.

Pentru mine, o rata de 1200 (deci dublu) pt un apartament nou, cu o vana huge, cu o sufragerie rezonabila, unde nu o sa mai fac frigul, unde nu o sa mai am peretii plini de igrasie ...

Deci ce as putea face? Sa mai stau in chirie? Pana cand? Sunt extrem de bucuros ca sunt pus astazi in aceasta situatie si nu in 2007 cand multa lume si-a luat teapa vietii.

In alta ordine de idei, construieste tu un imobil, si vinde-mi un apartament similar la 15k. Promit ca ti-l cumpar fara sa stau pe ganduri. evident, o sa spui ca nu poti face asta, ca nu ai banii necesari, etc ... si eu iti garantez ca daca ai putea face totusi asta, nu mi-ai vinde cu 15k. De ce? Pt ca piata merge la 45k, si pt ca scopul tau va fi sa faci bani nu acte de caritate. Vrem nu vrem, lumea nu este cladita pe principii nobile, ci pe egoism si interes personal. Contrazice-ma daca ai tupeu!


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianSavu
post 10 Nov 2011, 22:15
Post #171


Supernovist


Group: Members
Posts: 353
Joined: 28 August 08
From: Bucuresti




Salut
Am si eu o intrebare .
Avansul de 5% este obligatoriu? Daca am gasit un apartament la 50000 e si banca imi da maxim 49000, eu pot sa dau avansul doar 1000 e sau trebuie sa dau 2500 ?


--------------------
Dacia SuperNova 2003 - Clima
Conduc o Dacia si asta imi ocupa tot timpul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 10 Nov 2011, 22:17
Post #172


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




De tupeu sa stii ca nu duce lipsa wink.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 10 Nov 2011, 22:22
Post #173


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Cica, daca vine la putere, Nastase starteaza programul "A cincea casa".


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 11 Nov 2011, 10:00
Post #174


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(AdrianSavu @ 10 Nov 2011, 23:15)
Salut
Am si eu o intrebare .
Avansul de 5% este obligatoriu? Daca am gasit un apartament la 50000 e si banca imi da maxim 49000, eu pot sa dau avansul doar 1000 e sau trebuie sa dau 2500 ?
*



Dai 5% din 50.000 eur chiar daca ai venituri care iti permit sa iei maxim 49.000 eur.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 11 Nov 2011, 13:07
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(AdrianSavu @ 10 Nov 2011, 23:15)
Salut
Am si eu o intrebare .
Avansul de 5% este obligatoriu? Daca am gasit un apartament la 50000 e si banca imi da maxim 49000, eu pot sa dau avansul doar 1000 e sau trebuie sa dau 2500 ?
*



esti obligat sa dai minim 5% din pret.
daca n-ai decat acel 5% (sau chiar mai putin), eu as zice ca mai bine stai cuminte, strangi ceva bani si abia apoi te gandesti la cumparatul unui imobil.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex15
post 11 Nov 2011, 15:47
Post #176


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 25 October 11




5% e minim, dar poti sa il rezolvi printr-un credit de nevoie personale, vezi la banca daca te pot imprumuta. cei 5% se aplica la valoarea creditului nu la pretul apart.
Daca evaluarea apartamentului facuta de banca e mai mica decat pretul la care te-ai inteles cu vanzatorul, iti da mai putini bani credit si diferenta o achiti din buzunar (respectiv alt credit)

tine cont ca la un apartament de 50k trebuie sa scoti din buzunar cam 1000 EUR taxe notariale si inca vreo 500 depozit FNGC, echivalentul a 3 rate de dobanda. Plus alte maruntisuri.
Daca acum n-ai decat 1000, mai bine mai astepti.


--------------------
Dacia Logan Laureate PLus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 11 Nov 2011, 20:40
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




sa faci credit de nevoi personale pt a avea avans la un credit imobiliar.........cred ca asta e cel mai prost sfat posibil sad.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 11 Nov 2011, 20:47
Post #178


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




QUOTE(Smiley @ 11 Nov 2011, 21:40)
sa faci credit de nevoi personale pt a avea avans la un credit imobiliar.........cred ca asta e cel mai prost sfat posibil sad.gif
*


aprob. si oricum, daca faci alt credit nu il mai poti lua pe cel pt casa prin program pt ca nu te mai incadrezi cu veniturile.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bella
post 11 Nov 2011, 21:30
Post #179


TRACTORIST INCEPATOR


Group: Members
Posts: 322
Joined: 9 June 06




QUOTE(Smiley @ 11 Nov 2011, 21:40)
sa faci credit de nevoi personale pt a avea avans la un credit imobiliar.........cred ca asta e cel mai prost sfat posibil sad.gif
*



Nu, e foarte buna ideea ce dreaq...ca doar (si) d-aia am ajuns unde suntem acum(parca 1 milion de restantieri la banci).

This post has been edited by bella: 11 Nov 2011, 21:31


--------------------
Logan Laureate 1.5dCi-75Cp 2011 - PH-xx-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex15
post 14 Nov 2011, 15:42
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 25 October 11




@Smiley : nu era un sfat. un credit de nevoi personale pt a finanta avansul la un credit este o posibilitate, sa zicem tehnica (daca gasesti o banca sa te imprumute si te incadrezi ca venit). comparativ cu imprumuturi de la camatari, vandut un rinichi etc, e o solutie mai buna.

Altfel, cum am scris si la sfarstiul post-ului, mai bine astepti pana ai destui bani pt avans, notar si taxe.


--------------------
Dacia Logan Laureate PLus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:25
Forum Renault