DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calatorie la Praga

AL
post 4 Feb 2004, 16:26
Post #31


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




La OMNIASIG (si am inteles ca nu difera de la o firma la alta nici perioadele si nici tarifele) perioada minima este 10 zile = 60 $ ... 20 zile = 80$ ... 1 luna = 100 $ etc.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 5 Feb 2004, 16:29
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu se poate face pe cat timp vrei tu; mi se pare ca termenle sunt 2 sapt., o luna;

si la allianz, daca ai casco, atunci cand platesti cartea verde ai si casco international;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 14 Dec 2004, 10:26
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Pe la inceputul lui septembrie 2004 am tranzitat Cehia spre Austria.
Am intrat din Germania pe la Cheb (Eger in germana), toate masinile treceau fara nici o problema, posturile de politie de frontiera germane si cehesti erau lipite unul de celalalt. I-am dat pasapoartele neamtului, ne-a mai cerut talonul masinii si permisul de conducere al soferului. Mi le-a dat inapoi, le-am dat imediat cehului, care s-a uitat la ele, i-a spus ceva neamtului si i-a dat lui actele. Apoi m-a pus neamtul sa trag pe dreapta, am deschis capota motorului, cica sa compare seria masinii cu cea din talon. Oricum, s-a uitat la seria vopselei, a dat din cap multumit si mi-a dat actele.
Am oprit la prima benzinarie dupa granita, benzina costa 60% din pretul din Germania, asa ca merita. Am platit cu cardul, asa ca nu mi-am batut capul cu schimbatul de euro in coroane (nu intotdeauna avantajos). De acolo am luat si vigneta pt autostrada.
Apoi am mers spre karlovy Vary, Praga. Atentie in Praga, soseaua (soselele) de centura sunt un adevarat labirint si nu intotdeauna bine semnalizate. In fine, am intrat pe autostrada. Impecabila. La WC pe autostrada se plateste, costa vreo 5 coroane, daca ii dai 20 de centi sunt multumiti.
De la Jihlava am iesit de pe autostrada spre Viena. Soseaua buna, zona frumoasa (delauri). La un moment dat, indicatorul care arata Viena era barat si aparea drum infundat 5 km, 4 km, fara nici o alta indicatie. Oprim la o benzinarie, intrabam in germana, era si un cleint acolo, care stia engleza si ne duce pe niste drumuri de tara ne asfaltate, nepietruite ne-nimic si ne scoate inapoi in soseaua nationala, dupa ce am ocolit santierul (cauza din care drumul era infundat). Ajungem la frontiera cu Austria, dupa ce facem iarasi plinul la o benzinarie Aral din Znojmo (orasul de frontiera cu Austria). De data asta, intre vama ceheasca si cea austriaca sunt cam vreo 2 km, in care e o zona de shopping, cazinouri, benzinarie etc. De data asta doar i-am fluturat cehului pasapoartele din masina si ne-a facut semn sa trecem. Dupa cei 2 km si la austrieci acelasi lucru, dam pasapoartele, in secunda 2 ni le da inapoi si... am intrat in Austria

This post has been edited by octa74: 14 Dec 2004, 10:28


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 26 Feb 2006, 19:53
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




N-a mai fost nimeni prin Cehia si Praga, sa ne spuna ceva despre preturi, cazare, etc. ? Praga e unul dintre cele mai frumoase orase si, parca m-ar bate gandul de o calatorie.


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 27 Feb 2006, 09:28
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




QUOTE(ice cube @ 26 Feb 2006, 20:53)
N-a mai fost nimeni prin Cehia si Praga, sa ne spuna ceva despre preturi, cazare, etc. ? Praga e unul dintre cele mai frumoase orase si, parca m-ar bate gandul de o calatorie.
*


Am fost acum vreo 2 ani, nu stiu cat de mult pot sa te ajut dar sper sa-ti foloseasca ce-ti spun. In privinta cazarii, daca ajungi cu trenul sau cu avionul in gara, respectiv aeroport sunt birouri de turism unde te poti interesa si poti rezerva camere la hotel/pensiuni. Un sfat: cazare ieftina gasesti mai pe la periferie, dar ai grija sa fie un mijloc de transport public in zona. Un abonament pe toate liniile (autobuz, tramvai, metrou) costa cam 10 euro/saptamana sau 12-13 euro pe 2 saptamani. (http://www.dp-praha.cz/en/index.htm)
In privinta mancarii oferta este foarte variata. In general preturile la restaurant sunt comparabile cu cele de la noi. Au preturile afisate afara. Ca sa-ti dai seama de nivelul preturilor din restaurant, uita-te cat costa o bere (pivo). In functie de pretul ei, iti poti face o idee despre cat de scump/ieftin e restaurantul. E bine sa mergi sa mananci la restaurantele care sunt in afara traseelor turistice clasice, chiar daca tot in centru. Preturile sunt mai mici decat la celalalte si pana la 50%.


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 27 Feb 2006, 22:39
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Daca o sa ajung, o sa merg cu masina, asa ca ma intereseaza preturi mai mici de cazare, la pensiuni, chiar daca sunt mai spre periferie. Am fost cu mai multi ani in urma, pe vremea lui Ceausescu si aveam si o carciuma preferata in Praga: U dvou kocek (la doua mate-pisici). Acolo se bea bere de Plsen. Cred ca berea ceheasca e cea mai buna bere din lume.


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 28 Feb 2006, 08:30
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




QUOTE(ice cube @ 27 Feb 2006, 23:39)
Daca o sa ajung, o sa merg cu masina, asa ca ma intereseaza preturi mai mici de cazare, la pensiuni, chiar daca sunt mai spre periferie. Am fost cu mai multi ani in urma, pe vremea lui Ceausescu si aveam si o carciuma preferata in Praga: U dvou kocek (la doua mate-pisici). Acolo se bea bere de Plsen. Cred ca berea ceheasca e cea mai buna bere din lume.
*


Din pacate, cu preturile la cazare nu-ti pot spune mare lucru, eu am stat la cineva acasa. Cauta si tu pe net. Oricum, daca vrei sa vizitezi Praga e bine sa lasi masina la locul de cazare si sa iei mijloacele de transport in comun deoarece in centru nu exista locuri de parcare (cele care sunt, sunt rezervate toate pentru firme).
In alta ordine de idei, si eu sunt de parare ca berea ceheasca e cea mai buna din lume... si au o gramada de feluri de bere, aproape fiecare sat are fabricuta lui de bere.


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csdexter
post 1 Mar 2006, 10:43
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 February 06
From: Bucharest/ROMANIA




Eu am sa ma aflu in Praha in perioada 27 Martie - 1 Aprilie la un curs (delegatie de servici). Promit sa va impartasesc observatiile cand ma intorc smile.gif

@Dexter


--------------------
Dacia Break - B-55-MSV
Sine amicitia, vitam esse nullam.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 1 Mar 2006, 23:27
Post #39


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(ice cube @ 26 Feb 2006, 18:53)
N-a mai fost nimeni prin Cehia si Praga, sa ne spuna ceva despre preturi, cazare, etc. ? Praga e unul dintre cele mai frumoase orase si, parca m-ar bate gandul de o calatorie.
*


Am fost eu la cumparaturi simbata trecuta, pina aproape de Praga.

Preturile sint INCREDIBIL de MICI comparativ cu Romania... blink.gif Foarte multe produse sint de pina la 3-4 ori mai IEFTINE. Berea cea mai scumpa era cam la acelasi pret sau mai ieftina decit cea mai ordinara posirca romaneasca (bergenbier de exemplu tongue.gif). Alimentele si mai ales fructele sint incredibil de ieftine. La cit costa multe tipuri de fructe de exemplu, in Romania banii aia (transformati normal in lei) nici macar nu ii primesti rest... icon_mrgreen.gif

Preturile la lucruri casnice sint asa de mici, incit abia astept sa intram in UE ca sa imi renovez gospodaria... smile.gif

La Praga am fost in vara. Nu m-a mpresionat prin nimic deosebit. Intr-o zi nu prea ai ce vizita. Daca vrei oras frumos, atunci poti merge la Paris de exemplu. Sau chiar la Viena.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 1 Mar 2006, 23:39
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




QUOTE
La Praga am fost in vara. Nu m-a mpresionat prin nimic deosebit. Intr-o zi nu prea ai ce vizita. Daca vrei oras frumos, atunci poti merge la Paris de exemplu. Sau chiar la Viena.

Marty e austriac de acum, normal ca zice de Viena smile.gif. Am stat o zi jumatate in Praga si pot spune ca am bifat ce era mai important de vazut (e drept ca mi-au cam iesit ochii..). Mi s-a parut un oras grozav, intim, romantic, cald. Il recomand cu caldura.
La paris ai ce vedea intr-o zi? Dar intr-o saptamina? Poate in 2 saptamini da....

This post has been edited by laur: 1 Mar 2006, 23:39


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 2 Mar 2006, 10:54
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Praga e un super oras. Multi il gasesc chiar mai frumos decit parisul si tind sa le dau partial dreptate. Cit despre Viena, nici nu se compara cu Praga - capitala cehiei are si avantajul reliefului - Vltava si dealuri. Poate Marty nu a stiut unde sa se duca...


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 2 Mar 2006, 11:09
Post #42


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Care Marty, bre? Vedeti ca va sughita cam mult din cauza voastra... icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 2 Mar 2006, 11:42
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Praga are si alt avantaj.. a scapat neatinsa din cele doua razboaie mondiale, Viena din pacate nu. Citeam cu ceva timp in urma cum ca regizorul Milos Forman a ales ca locatie pentru un film a carei actiune se petreacea la Viena, Praga pentru ca seamana mai bine cu Viena decat Viena insasi.


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 2 Mar 2006, 12:19
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




QUOTE(MoneyTalks @ 2 Mar 2006, 11:09)
Care Marty, bre? Vedeti ca va sughita cam mult din cauza voastra... icon_mrgreen.gif
*


Scuze, nu Marty, Money. Tot cu M de la Mamaia smile.gif


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonOfRain
post 5 Mar 2006, 14:50
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 November 04




am fost in Praga anul trecut. orasul este superb chiar ai ce vizita
berea e un pic cam scumpa in piata orasului vechi, daca mergi 100-200m mai departe preturile revin la normal: 36 coroane o bere urquel. sa incerci si krusovice, este berea mea preferata wink.gif

mancare in restaurante este foarte buna - practic am mancat in tot felul de restaurante si nicaieri nu am luat teapa
moneytalks are dreptate, totul in praga este mult mai ieftin decat in Romania.

daca vrei sa cumperi haine iti recomand magazinel billa labut (lebada alba) si new yorker din piata wenceslas. btw: sa nu iei nimic "de firma", 80% din haine sunt contrafacute - ca si in Bucuresti


--------------------
Dacia Logan Preferance - AG-xx-SMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 7 Mar 2006, 12:24
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Am sa fac si eu o vizita in Praga in perioada 18-26 martie. In timpul asta am 2 zile libere. Ce-mi recomandati sa vizitez? Si ce sa cumpar?

AA, inca ceva. TArile tranzitate vor fi Ungaria si Slovacia, asta ar fi cel mai scurt/rapid drum?

This post has been edited by St: 7 Mar 2006, 12:35


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 7 Mar 2006, 14:09
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




QUOTE(St @ 7 Mar 2006, 13:24)
Am sa fac si eu o vizita in Praga in perioada 18-26 martie. In timpul asta am 2 zile libere. Ce-mi recomandati sa vizitez? Si ce sa cumpar?

AA, inca ceva. TArile tranzitate vor fi Ungaria si Slovacia, asta ar fi cel mai scurt/rapid drum?
*



Sa vizitezi orasul vechi (Stare Mesto), piata din centru cu primaria (turnul cu ceas la care la fiecare ora apar cei 12 apostoli), castelul Hradcany (cel de pe deal), cartierul de la baza dealului (Mala Strana), podul Carol (trece peste Vltava si uneste Stare Mesto - orasul vechi cu Mala Strana). De cumparat... daca te tine buzunarul, cristale de Boemia - oferta e mai mult decat bogata.. asta asa ca o chestie de specific local. Sau altceva, mai ieftin.. napolitane facute cu apa de Karlovy Vary.. nu stiu exact cum se numesc.

Drumul cel mai scurt este, intr-adevar, prin Ungaria si Slovacia.. de la Szeged pana la Praga nu te mai dai jos de pe autostrada. Inainte de granita Ungariei cu Austria se face un drum la dreapta spre Bratislava, acolo ai o portiune de cativa km drum cu 2 benzi.
Drum bun


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 18 Mar 2006, 10:17
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Mersi mult! Azi plec, o sa impartasesc din peripetii peste 3 sapt. si ceva, sau..poate mai devreme.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csdexter
post 31 Mar 2006, 20:51
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 February 06
From: Bucharest/ROMANIA




Urmandu-mi promisiunea de mai sus, va scriu din Praga.

Foarte franc ca sa fiu, in afara de mancare care e de nota 10 -- astia stiu sa gateasca, nu gluma; si de receptionera de la hotel (care zambeste frumos) ... nu prea am dat peste nimic interesant sau macar "altfel" ca la noi.

Da, este ceva arhitectura veche, e mai multa verdeata ca la noi ... strazile se impart in 2 categorii: alea care sunt E-uri si care arata ca pista de avion si alea care nu sunt E-uri si care arata ca la noi ... iar restul e la fel.

Abea astept sa ma intorc in tara Duminica.

@Dexter


--------------------
Dacia Break - B-55-MSV
Sine amicitia, vitam esse nullam.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 1 Apr 2006, 09:24
Post #50


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(MoneyTalks @ 1 Mar 2006, 22:27)
La Praga am fost in vara. Nu m-a mpresionat prin nimic deosebit. Intr-o zi nu prea ai ce vizita. Daca vrei oras frumos, atunci poti merge la Paris de exemplu. Sau chiar la Viena.
*


Si eu cind am zis aici acelasi lucru, ca Praga NU TE IMPRESIONEAZA CU NIMIC, nu ati fost de acord cu mine... Vad ca mai exista inca o persoana (csdexter) care a ajuns la aceeasi concluzie...
QUOTE(csdexter @ 31 Mar 2006, 19:51)
Foarte franc ca sa fiu, in afara de mancare care e de nota 10 -- astia stiu sa gateasca, nu gluma; si de receptionera de la hotel (care zambeste frumos) ... nu prea am dat peste nimic interesant sau macar "altfel" ca la noi.
*




--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csdexter
post 1 Apr 2006, 19:25
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 February 06
From: Bucharest/ROMANIA




Am facut si poze, doritorii le pot viziona/descarca/folosi dupa cum considera de cuviinta de la adresa http://gallery.linux360.ro/prague-hitachi

@Dexter


--------------------
Dacia Break - B-55-MSV
Sine amicitia, vitam esse nullam.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 3 Apr 2006, 09:48
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Gusturile nu se discuta, in general, insa ca unul care am fost in multe orase, de la roma la new york si de la paris la atena, praga mi se pare unul din cele mai misto.

QUOTE(csdexter @ 1 Apr 2006, 19:25)
Am facut si poze, doritorii le pot viziona/descarca/folosi dupa cum considera de cuviinta de la adresa http://gallery.linux360.ro/prague-hitachi

@Dexter
*



Fara suparare, dar nu inteleg de ce ai facut jde mii de poze la chestii total anoste iar orasul vechi are parte doar de citeva poze, si alea cam nereusite (ca sa nu zic proaste de-a dreptul). Mi se pare ca ai si ratat anumite locuri importante, sa nu mai vorbesc de atmosfera locului...

Uite Praga mea

Poze praga


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csdexter
post 4 Apr 2006, 10:45
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 February 06
From: Bucharest/ROMANIA




QUOTE
Fara suparare, dar nu inteleg de ce ai facut jde mii de poze la chestii total anoste iar orasul vechi are parte doar de citeva poze, si alea cam nereusite (ca sa nu zic proaste de-a dreptul). Mi se pare ca ai si ratat anumite locuri importante, sa nu mai vorbesc de atmosfera locului...

Cum spuneai si tu, degustibus non disputandum ;-)
Pe mine personal nu m-a impresionat foarte mult (cel putin nu la nivelul la care era laudata). Pozele le-am facut dupa cum am simtit -- nu am avut niciodata pretentia ca sunt un fotograf profesionist.

In final, am spus ca nu mi-a placut mie si atat -- n-am zis nu va duceti ;-) E o mica diferenta de nuanta biggrin.gif

@Dexter

This post has been edited by csdexter: 4 Apr 2006, 10:46


--------------------
Dacia Break - B-55-MSV
Sine amicitia, vitam esse nullam.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Apr 2006, 22:36
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




M-am intors in sfarsit acasa, dupa o escala ceva mai lunga si in Franta.

Nu prea am avut timp sa vizitez tot ce era de vizitat dar nu prea m-a impresionat nici pe mine..

CAteva poze

Attached thumbnail(s)
Picture_290.jpg ( Size: 827.14k ) Number of downloads: 865
Picture_298.jpg ( Size: 939.51k ) Number of downloads: 835


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Apr 2006, 22:42
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




..o poza la metrou si inca una care sa ne aduca aminte ca suntem pe un forum cu subiect principal masinile.

Attached thumbnail(s)
Picture_332.jpg ( Size: 997.87k ) Number of downloads: 801
Picture_338.jpg ( Size: 903.76k ) Number of downloads: 775


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 14 Apr 2006, 17:19
Post #56


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(drumaru @ 3 Apr 2006, 10:48)
Gusturile nu se discuta, in general, insa ca unul care am fost in multe orase, de la roma la new york si de la paris la atena, praga mi se pare unul din cele mai misto.
*


Si eu am fost prin toate orasele mentionate mai sus, si prin multe altele si praga e chiar la coada. Nu se compara cu Parisul (nici la priveliste, nici la mancare, iar de bautura nu cred ca mai are rost sa comentez).


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ubik
post 10 Jun 2006, 11:11
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 July 05
From: Bucuresti




vreau sa plec pana la praga si ma intrebam daca a facut cineva drumul asta intr-o zi.

poate cineva care a facut drumul asta sa-mi impartaseasca experienta
pe unde a luat-o ...unde se pierde cel mai mult timp ..etc


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Dynamique
2006 Honda Accord LS - 2006 - 2.0i-vtec/155cp/AT
2005-2006 Laguna 2 - 2002 - 1.9dci, 120cp, Lux Dinamique
2002-2005 Laguna 1 - 1997 - 1.8i 8v + GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 10 Jun 2006, 15:48
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




QUOTE(ubik @ 10 Jun 2006, 12:11)
vreau sa plec pana la praga si ma intrebam daca a facut cineva drumul asta intr-o zi.

poate cineva care a facut drumul asta sa-mi impartaseasca experienta
pe unde a luat-o ...unde se pierde cel mai mult timp ..etc
*


Am facut drumul, dar nu Bucuresti-Praga, ci Brasov-Praga. Am plecat pe la 4 dimineata din Brasov, si inca mai era lumina cand am ajuns la Praga.. asta se intampla prin august 1995 .. vremuri. Acum ar dura mai putin drumul, pentru ca intre timp exista autostrada de la Szeged in Ungaria iar in granite nu se mai sta asa mult. Cel mai mult timp se pierde, evident, cu drumul prin Romania. Traseul a fost, atunci, Brasov-Tg Mures-Cluj-Oradea-Budapesta-Bratislava-Praga.


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex2k4
post 10 Jun 2006, 18:06
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




Am facut eu drumul. Ce-i drept la dus am facut Bucuresti-Budapesta-Bratislava-Praga cu oprire de vizitare in fiecare dar la retur am venit direct. Sunt cam 1400km. Am plecat din Praga pe la 12 la pranz parca si am ajuns in Bucuresti pe la 6-7 dimineata. La vama la nadlac eram la 12 noaptea si pana la 6 am ajuns la Bucuresti.Drumul de la Praga pana la iesirea de pe autostrada spre Szeged e lejer si foarte relaxant. In fiecare vama am stat cam 5-10 min si in rest numai autostrada. Restul e cam aiurea drumul.
Ca idee...la dus, eu am plecat pe la 22 din Bucuresti si am ajuns dimineata la Budapesta. Pana pe la 2 a.m e cam nasol ca e drumul destul de aglomerat. Am observat ca dupa ora asta e mult mai liber si poti sa alergi ceva mai bine. Un sofer fara pauza de somn e cam mare riscul dupa parerea mea dar daca sunt 2 soferi poti sa faci drumul dintr-o bucata fara nici o problema. Noi nu am oprit decat cand schimbam cine conduce si cand mai alimentam.
Un ultim sfat...la benzinariile de pe autostrada pretul e mai mare si te cam fura la cursul de schimb daca vrei sa platesti in euro asa ca fii atent. In Cehia 1 euro =29 sau 30kc. Iar la benzinariile de pe autostrada il schimba cu 19-25kc ...deci cam mare diferenta.


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
Dacia 1310 Li - 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 10 Jun 2006, 18:27
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(Alex2k4 @ 10 Jun 2006, 19:06)
La vama la nadlac eram la 12 noaptea si pana la 6 am ajuns la Bucuresti

Ce sa zic, sa faci 600-650 km (in functie de traseu) in 6 ore incluzand aici cateva portiuni unde nu prea ai cum scoate medii mari (Arad-Deva, probabil Valea Oltului) si sa reusesti medie de peste 100 kmh e o performanta respectabila... Probabil pe A1 erai la limita decolarii tongue.gif Ma scuzi, nu e nimic personal, dar cred ca asta ar fi cam un record si mi se pare greu de obtinut, chiar mergan in miezul noptii.

On topic: daca esti sofer cu experienta la drumuri lungi, reusesti fara probleme; inclusiv in Romania pe Buc-Oradea drumurile sunt fara probleme, in afara de aglomeratie. Un antiradar ajuta mult, sunt prea multe sate pe soselele din tara asta... macar la un 80-90 kmh in localitate e decent smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:28
Forum Renault