DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Incalzire scaune DSN, Incalzire scaune DSN

Maskatu
post 13 Oct 2013, 09:17
Post #31


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(fuzzzy @ 13 Oct 2013, 09:25)
Chiar daca se incalzeste motorul suficient si da caldura puternica, scaunele tot se incalzesc mai greu in perioada rece. Incalzirea in scaune, folosita cumpatat este foarte confortabila.
*


Parca iti pusesei si tu la logan kit de incalzire scaune. Si parca ai doar o pozitie. Nu stiu exact cum sunt la tine insa am avut placerea sa ma infig de mai multe ori in bora unui coleg si pot sa iti spun ca are o rotita cu 5 pozitii. Daca dai pe 5 adica cel mai cald, in maxim 5 minute e.la blana. Adica ai poponetul si coloana calde. Si iti spun sigur ca in 5 minute la zero grade afara, apa nu iti urca mai mult de 30-40 grade in instalatie.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 13 Oct 2013, 09:20
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




ale tale sunt incalzite?cele de megane?


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Oct 2013, 09:28
Post #33


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Scaunele au multe mufe pe sub ele insa dupa ce am postat mai multe poze cu ele, pe forum, baietii mi-au spus ca nu ar avea incalzire. Mufele sunt doar de la airbag-uri si de la sigurantele pentru tensionarea centurilor. In orice caz nu imi mai bat capul cu kit-uri de incalzire. Sunt satul de tras cabluri prin masina. Indur un pic de frig pana se incalzeste motorul, si aia e.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Oct 2013, 10:59
Post #34


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Bai, dar cand aveati dacia 1310 nu mai faceati atatea figuri cu scaune incalzite & shit...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 13 Oct 2013, 12:09
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




QUOTE
o sa ma duc la un electrician iti dai seama, ma interesa daca merg doar sa nu dau banii degeaba


E musai sa mergi la un electrician si mai mult decat atat, la unul care are experienta in acest sens. Iti recomand sa verifici daca instalatia mai este functionala, inainte sa iei scaunele. Apoi o sa vezi ca in cazul scaunelor cu incalzire, mai mult ca sigur, ai un manunchi de cabluri care trebuie identificate corect, pentru ca printre ele sunt si cele care fac legatura cu airbag-urile din scaune (la cele care le-am pus eu sunt vreo 16 fire/scaun). Nu cred ca ai vrea sa iti mai montezi scaunele dupa ce sar "pungile" de pe ele. Nu mai vorbim, ca daca schema de montaj nu e facuta cu simt de raspundere iti poti transforma masina intr-o torta. Spor la treaba si sa ne zici si noua cum a iesit.


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 13 Oct 2013, 12:39
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




QUOTE(Maskatu @ 13 Oct 2013, 10:17)
Parca iti pusesei si tu la logan kit de incalzire scaune. Si parca ai doar o pozitie. Nu stiu exact cum sunt la tine insa am avut placerea sa ma infig de mai multe ori in bora unui coleg si pot sa iti spun ca are o rotita cu 5 pozitii. Daca dai pe 5 adica cel mai cald, in maxim 5 minute e.la blana. Adica ai poponetul si coloana calde. Si iti spun sigur ca in 5 minute la zero grade afara, apa nu iti urca mai mult de 30-40 grade in instalatie.
*



O singura pozitie. 1 minut si e cald, 2 minute si deja e fierbinte. Nu am releu sau temporizator, pur si simplu on/off.. consider ca e mai bine asa.


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 13 Oct 2013, 13:48
Post #37


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




In 5-10 minute se face cald in masina. Chiar asa frigurosi sunt unii? smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 13 Oct 2013, 14:12
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Se face cald in partea din fata mai repede, insa scaunele sunt inca reci dupa 5-10 minute.. oricum este o alegere personala montarea incalzirii in scaune, exceptie facand turismele care au aceasta dotare din fabrica.


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Oct 2013, 14:18
Post #39


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(fuzzzy @ 13 Oct 2013, 13:39)
O singura pozitie.  1 minut si e cald,  2 minute si deja e fierbinte. Nu am releu sau temporizator,  pur si simplu on/off.. consider ca e mai bine asa.
*


Eh ce sa zici si tu coane. biggrin.gif Nu ai da vrabia din mana pe cioara de pe gard dar sincer vorbind mi se pare mult mai ok sa ai un temporizator gen 1,2,3,4,5... etc. Pai in loc sa stai cu dejtu' mereu pe buton il lasi pe 1 sau 2 si aia e. In lipsa de altceva e ok si varianta asta cu os ingura presetare dar e si mai ok cu mai multe.

La stergatoare ti-ar fi placut sa ai doar o viteza? Sau e mai ok cu doua viteze? Nu mai zic de masinile noi care au temporizare si pe stergatoare. Cam despre asta discutam.

QUOTE(MyKe89 @ 13 Oct 2013, 14:48)
In 5-10 minute se face cald in masina. Chiar asa frigurosi sunt unii? smile.gif
*


Myke, crede-ma. Cand afara sunt temperaturi cu minus, si esti imbracat si mai subtire(nu prea e ok si indicat sa conduci cu geaca pe tine pentru ca nu prea ai mobilitate), acele 10 minute despre care vorbesti tu pot insemna diferenta dintre un drum confortabil si relaxant, si un drum fara nici o placere, in care dardai de frig. Si intre noi fie vorba la un minus 10 grade, in 10 minute de mers fie in oras fie in afara lui, acul abia daca ajunge undeva pe la 30-40 de grade. Adica destul de putin.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 13 Oct 2013, 20:19
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




eu am la focus si sunt foarte multumit, 5 poziti si cum zice maskatu maxim pe 3 le pun si-l las asa....
este foarte usor de montat in cazul supernovei, ori scaune cu totul si in cazul asta trebuie luate si butoanele originale, ori cu kit de incalzire in scaune si care consta in elementii de incalzire(care se baga sub tapiteria scaunului) plus butoanele care de obicei sunt doar cu 2 pozitii....instalatia trebuie facuta de cineva care cunoaste meserie pt ca papa mult curent si daca nu sunt puse cabluri corespunzatoare sau nu sunt legate bine, sa aiba releu si sigurante riscati sa da-ti foc masinii.
varianta cu kit de incalzire este mai usoara, cred.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Oct 2013, 20:52
Post #41


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sau varianta low cost... huse cu incalzire. biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:05
Forum Renault