DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Doliu in automobilismul romanesc /

Nelutzu_
post 22 Mar 2010, 14:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 28 May 09
From: Resita




A incetat din viata, la varsta de 57 ani, Horia Andronic


HOREA_DOLIU_1.jpg

Automobilismul romanesc este mai sarac incepand de duminica 20 martie 2010. Fostul pilot Horia Andronic a incetat din viata dupa o lunga suferinta cauzata de o boala incurabila.
Doua decenii (1970 - 1990) a activat Horia Andronic ca pilot de circuit si de "coasta". Dupa retragerea din activitatea competionala a fost managerul propriei echipe de curse, echipa in care a crescut si a deprins tainele pilotajului sportiv si fiul sau Paul, pilot activ in campionatul national de viteza in coasta.
Intreaga sa activitate, dupa retragere, Horia Andronic a dedicat-o cresteri tinerilor dornici sa devina piloti de curse dar si preparatori de bolizi de curse.
"Generatia noastra de tineri piloti din Bucuresti a pierdut enorm prin disparitia domnului Horea Andronic. Ne vom descurca mult mai greu fara sfaturile si incurajarile dansului "- ne-a declarat pilotul Andrei Tentean vizibil miscat de disparitia mentorului sau.
Pentru bogata sa experienta in domeniu Horia Andronic a fost ales din 2008 in functia de Consilier Federal al Federatiei Romane de Automobilism Sportiv.
Horea Andronic va lua startul in ultima sa cursa luni, din chiar hala centrala al atelierului sau din Colentina, spre cimitirul Bellu.Slujba religioasa de inhumare va avea loc marti (marti 22 martie) in jurul orei 12:00
Dumnezeu sa-l ohihneasca in pace. Condoleante familiei indoliate.

HORIA ANDRONIC
Născut la 30.08.1953
Inginer constructor


Pilot de viteză pe circuit
-debut 1982
-1983, loc 3, Grupa A (echipa IT București)
-1987, loc 2, Grupa A (echipa IT București)
-1988, loc 3, Grupa A (echipa IT București)
-1988, loc 5 cu echipa
-1989, loc 2, Grupa A (echipa IT București)
-1989, loc 5 cu echipa
-1989, in primii 10 automobilisti ai anului.
Intemeietorul și managerul echipei AUTOTEHNICA București -campioana la echipe VTM in: 1996-97-98-99-2000-01 Echipa din care a facut parte, din 1998, si fiul sau, Paul, campion absolut la VTM in 2003 (campion Gr. H in 1999 și 2002, campion clasa H4 în 2002, in primii zece automobilisti ai anului in 1999, 2002, 2003)

ps. Cei care doresc sa transmita un omagiu celui disparut pot sa o faca trimitand un mail pe adresa office@autorally.ro

Bela Stoica
Echipa Autorally & Auto Blic

This post has been edited by Nelutzu_: 22 Mar 2010, 14:50


--------------------
.... E34 92 - BVV
#nelutzu #resita #alexandru #cluj #paul #clujgarage #concept #23garage #prototipsport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Mar 2010, 20:51
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




fiind o tara de manelisti (si nu zic eu asta, ci "presedintele"), nu cred ca stie multa lume cine a fost si ce a insemnat pentru sportul romanesc (care la multi se rezuma la fotbal).

Cu rusine trebuie sa recunosc ca nici eu n-am auzit de el (desi n-am tangente cu fotbalul) sad.gif

Nu pot zice decat Dumnezeu sa-l ierte!


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 22 Mar 2010, 23:44
Post #3


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Dumnezeu sa-l odihneasca! Nici eu n-am auzit, oamenii acestia nu prea sunt promovati, n-ai sa vezi la promotor sa faca cineva un interviu cu un asemenea om, in schimb mereu se prezinta ultima masina (arhi-raspandita - banala) a cine stie carei vedete pro-tv, sau din "lumea buna" de pe dorobanti.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 22 Mar 2010, 23:52
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Condoleante familiei .Dumnezeu sa-l odihneasca!
Din pacate la noi sporturile cu motor sunt slab mediatizate ,cred ca ar fi bine daca ar deschide cineva un topic in care sa se furnizeze informatii.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 23 Mar 2010, 08:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




SA FIE IERTAT!

Attached thumbnail(s)
74.jpg ( Size: 4k ) Number of downloads: 294


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 23 Mar 2010, 09:27
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Dumnezeu sa-l ierte ! Fie-i tarina usoara ! Din pacate, se duc oamenii valorosi si ramin...stiti voi cine...

Condoleanta familiei indurerate!


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:56
Forum Renault