DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

705 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mici Intrebari -dar mai putin tehnice-, care nu merita topic separat

eXtenSion
post 20 Jan 2010, 15:58
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Eu in liceu tin minte ca am facut grafice de genul acesta.

Nu inseamna ca tensiunea cand e pozitiva, cand negativa? Iar schimbarea de directie nu e sinonima cu schimbarea semnului?

Si chiar si asa, cum spui ca isi schimba directia.. Inteleg cand merge dinspre faza spre nul si de asta te curentezi. Dar dupa ce si-a schimbat directia vine dinspre nul spre faza? Iar daca da, nulul de ce nu te curenteaza? Trebuie neaparat ca tensiunea sa fie pozitiva la inceput si sa mearga dinspre faza spre nul ca apoi sa se schimbe? Ca asa se poate explica uzura fazei prin faptul ca inainte sa se atinga contactele (apara, priza), apare un arc electric.

Deci daca e asa, inteleg. Daca nu.... nu. mellow.gif


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 20 Jan 2010, 16:01
Post #122


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Exista notiunile de curent si tensiune.
Tensiunea se defineste ca o diferenta de potential. La priza un fir are potential 0 (nul), celalalt are potential 220V. Intre cele 2 fire e o diferenta de potential (tensiune) de 220V. Cand sun 'unite' printr-un consumator trece curent.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Jan 2010, 16:01
Post #123


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Diagrama ta e pentru curent trifazat, nu monofazat, și reprezintă variația sinusoidală a tensiunii ÎNTRE 2 FAZE, nu între FAZĂ și NUL.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 20 Jan 2010, 16:26
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Pai cel trifazat nu are un grafic cam asa?

Andy_ACS> Si atunci care e diferenta fata de continuu?

Iar de aici se vede ca e cand (-) cand (+) adica, merge cand intr-o parte cand in alta.

wacko.gif wacko.gif wacko.gif

This post has been edited by eXtenSion: 20 Jan 2010, 16:29


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 20 Jan 2010, 16:32
Post #125


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




eXtenSion - faci o confuzie. De fapt amesteci curentul alternativ produs de un generator monofazat cu unul produs de un trifazat. Un generator monofazat nu va avea nul ci doar doua fire pe care circula curentul dus si intors prin consumator. Generatorul trifazat va avea 3 faze (defazate intre ele) si un nul (analogic cu legarea in stea a motoarelor trifazate). La utilizatorii casnici se trage acest nul (pe care poti tine mana) si o faza. Diferenta de potential (tensiune) intre faza si nul va fi 220V iar intre doua faze 220 ori radical din 3 = 380V.


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 20 Jan 2010, 16:35
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Stai putin, ca tot nu inteleg.. tongue.gif Deci in casa pe faza vine o singura tensiune (o faza) care are tot forma sinusoidala, nu? Acea faza nu arata ca in primul grafic pus de mine? Ca acel grafic cu 3 faze l-am gasit cautand "diagrama curent alternativ trifazat"

This post has been edited by eXtenSion: 20 Jan 2010, 16:36


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 20 Jan 2010, 16:41
Post #127


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Curentul electric reprezintă deplasarea dirijată a sarcinilor electrice.

Dacă mișcarea sarcinilor se face numai într-un singur sens, avem de-aface cu un curent continuu. Dacă sensul de deplasare alternează în timp, curentul se numește alternativ (alternatorul este un dispozitiv care generează un asemenea curent).

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 20 Jan 2010, 16:55
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Pai fix asta nu pricep, cum naiba curentul merge prin aparat in 2 sensuri, daca doar faza te curenteaza?

De fapt, cred ca stiu... Faza e ca o galeata cand plina cu electroni, cand goala, care atrage electroni. Iar cand tensiunea e negativa, ii ia din pamant/nul -din pamant cand se foloseste acea surubelnita-, iar cand e pozitiva ii varsa in pamant/nul. Nu e asa?

Bun, asa imi explic de ce nu curenteaza nulul, dar nu inteleg de ce la prize e mai uzat conductorul de faza decat de nul si de ce acele arcuri apar la faza tot timpul. E vreo lege ca la conectarea oricarui aparat tensiunea e intai pozitiva si doar apoi negativa?

This post has been edited by eXtenSion: 20 Jan 2010, 17:05


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 20 Jan 2010, 17:21
Post #129


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




pe un fir vine curent activ care are un potential (o valoare) fie cu plus fie cu minus depinde in ce moment de timp il masori, acest potential variaza de la -380V la +380V de 50 de ori pe secunda (50hz). Valoarea eficace a acestei valori (o medie sa-i spunem, sau valoarea RMS-root mean square) este de 220V care o stim noi de obicei.

Asta se intampla pe un singur fir. Evident curentul este absorbit la inchiderea unui circuit iar acest crcuit spre deosebire de cel in curent continuu nu trebuie legat la minusul generatorului, ci trebuie legat la un potential diferit, si preferabil 0, adica la pamant de exemplu, si ca sa fie treaba ok si din punctu de vedere al societatii care livreaza curentul iti dau ei un potential "0" la priza

(care de fapt nu e zero fie vorba intre noi, e mai mare parca, 5V? pentru depistarea furtului de curent, iar pentru evitarea furtului de curent se mai baga sigurante diferentiale de vreo 300mA, sau pentru prevenirea electrocutarilor sigurante diferentiale de 20-30mA)

Acest potential 0 are evident 0v, si nu curenteaza in nici un fel, este pamantul.

Pentru a beneficia de electricitate in curent alternativ imi trebuie doar un singur fir, pe celalat il am deja, pamantul (asa se fura curent mai demult acum exista masuri de depistare si prevenire)
In curent continuu am nevoie de doua fire + si -.
Din cateva motive evidente se livreaza curentul alternativ.


Toate legile valabile pentru circuite de curent continuu facute prin generala si liceu sunt valabile si in alternativ cu modificarile de rigoare (care sunt ifioratoare).
Pentru a arata la fel de roz situatia pentru ciruitele in curent alternativ ca in cele de curent continuu se aplica tuturor elementelor de circuit alternativ (parametrii lor: impedanta, susceptanta, conducatanta si ce mai era pe acolo) o transformare matematica (transformata Z) pentru a inloci aceste elemente cu elemente echivalente de circuit continuu (cu parametrii de rezistenta, capacitate, etc).
Practic transformam o problema spinoasa intr-una simpla in care legile se pot aplica usor ca la circuit continuu, apoi revenim la forma spinoasa dar gata rezolvata.

Sau bagi datele in PSpice, Orcad, Simulink, etc si calculeaza programu fara sa-ti bati capu cu munca dar principiul tot trebuie stapanit as zice.

__________________________


Si ca aplicatie practica: nu te curentezi daca nu inchizi nici un circuit. Adica intre tine si potentialul zero (firul de nul, sau orice obiect impamantat - calorifere, carcase de aparate legate la impamatarea de la priza, si evident pamantul propriuzis, structuri metalice de cladiri etc) nu exista legatura. (esti izolat fata de pamant)

Adica pui mana pe nul, nu te curentezi in nici un fel (exista totusi vreo 5V acolo din cate tin minte)
Pui mana pe faza si daca nu pui mana si pe nul si nu stai calare pe calorifer sau cu masina de spalat in brate si stai incaltat pe covor, relativ izolat fata de pamant nu te curentezi.

Acum ceva vreme aveam treaba sa instalez cabluri de net, routere switcuri etc, si aveam treaba sa dau gauri cu bormasina pe la ultimele etaje la scara liftului, iar acolo nu e priza dar exista doza. desfaceam doza scoteam niste fire masuram o faza si depistam un nul, la bormasina aveam stecherul taiat si cu firele scoase, si innodam pe rand faza cu un fir si nulul cu celelat fir si imi vedeam de treaba. Aveam totusi grija sa nu ma sprijin ostentaiv de balustrade de metal, usa liftului si alte minuni care foarte probabil au buna legatura cu pamantul.
N-am reusit sa ma curentez.

Similar exista echipe care lucreaza la firele de inalta tensiune si se imbraca in costum metalic care sa aiba o conductibilitate buna cu un fir zdravan scos si din elicopter (care nu are un potential electric) se leaga cu acel cablu la firul de inalta tensiune actionand astfel ca un coductor corpul uman, este important ca legatura sa fie ferma intre cablu si corpul uman pentru a nu exista contacte imperfecte care sa genereze scantei, dar e alta discutie, ideea e ca nici baietii aia nu se curenteaza si nici elicopterul nu este influentat nici de cei 750000V care trec prin cablul ala daca nu au legatura cu pamantul de nici un fel.

This post has been edited by Asi: 20 Jan 2010, 17:47


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 20 Jan 2010, 19:12
Post #130


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




popa.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 20 Jan 2010, 19:29
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




"pe un fir vine curent activ care are un potential (o valoare) fie cu plus fie cu minus depinde in ce moment de timp il masori"

deci asta inseamna ca la un moment dat poate "trimite" curent -electroni- (+), iar in al moment il "absoarbe" (-). , nu?

bun, dar atunci de ce faza e mai "uzata" decat nulul? La prizele mai proaste faza toata se inegreste si se topeste.

De fiecare data la conectarea unui aparat faza trimite curent? Nu poti nimeri nicicum un moment cand sa absoarba? Iar daca nu, de ce nu?

This post has been edited by eXtenSion: 20 Jan 2010, 19:43


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 20 Jan 2010, 21:39
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(eXtenSion @ 20 Jan 2010, 20:29)
de ce faza e mai "uzata" decat nulul? La prizele mai proaste faza toata se inegreste si se topeste.
*



Probabil contact imperfect, se incalzeste conductorul si incepe sa se topeasca izolatia.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 21 Jan 2010, 01:16
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




ati ajuns de la un cuptor cu microunde la transporul si distributia energiei electrice

PENTRU colegu cu cuptorul cu microunde , cuptorul care l-ai luat are undeva deasupra o rezistenta electrica aia consuma cind merge 800W , iar cuptorul 1200W
pe functia GRILL functioneaza si cuptorul si rezistenta , 800+1200 W adica 2000W adica 2KW , daca functioneaza 1 ora continuu pe contor iti marca 2KW asta daca functioneaza continu (ceea ce nu cred) , banuiesc dca are ceva termostat si nu functioneaza (rezistenta ) mai mult de 60% zic eu


pentru transportul si distributia energiei electrice , aveti destule referate pentru lamurire , am pus un desen (care numai desen nu e ) ca sa aveti o idee cam cum se face asta

This post has been edited by bygy007: 21 Jan 2010, 01:17

Attached thumbnail(s)
scan0002.jpg ( Size: 605.02k ) Number of downloads: 2745


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 21 Jan 2010, 11:10
Post #134


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




un desen din asta cautam ieri dar n-am avut timp de el.
eXtenSion - acum vezi exact ce vine la priza - o faza si nulul (cules de pe centrul conexiunii in stea). Purtatorii de sarcina "alearga" prin consumator pe traseul: faza, consumator, nul. Nulul nu curenteaza ca acolo toate sarcinile se anuleaza (diferenta de potential dintre toate fazele este aceeasi in acel punct iar din cauza defazarii toate se anuleaza acolo). De aceea te curenteaza doar faza nu si nulul.
Nu stiu cum altfel sa explic pentru a putea fi inteles. Asta, de fapt, e principala problema a inginerilor care, ca si cainii, au ochi inteligenti dar nu stiu sa se exprime biggrin.gif .


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 21 Jan 2010, 11:47
Post #135


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(GIC @ 21 Jan 2010, 11:10)
Purtatorii de sarcina "alearga" prin consumator pe traseul: faza, consumator, nul.

Curenti de fuga, adica.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 21 Jan 2010, 12:22
Post #136


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




iata unu' care prinde repede radmasa.gif


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 21 Jan 2010, 15:47
Post #137


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




QUOTE(Markos @ 21 Jan 2010, 11:47)
Curenti de fuga, adica.
*



nu prea. Curentii de fuga se se fac in hidrocentrale si stau in apa tongue.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 21 Jan 2010, 17:13
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




sau in spire in scurt

desenu e facut de mine , am cautat pe net si nu am gasit laugh.gif

This post has been edited by bygy007: 21 Jan 2010, 17:16


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 22 Jan 2010, 11:03
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Mi-am pus acu' vreo saptamana g-mailu' pe mobil prin imap4 si a mers bine vreo 4-5 zile, bipaia cand primeam un mail nou, totu' bun si frumos atat timp cat lasam masageria deschisa in background. De vreo 2 zile insa nu mai vrea sa stea conectat, se deconecteaza dupa un interval de 30-80 minute (nu l-am testat precis, sunt observatii intamplatoare).
N-am umblat deloc la setari inainte sa se intample beleaua. Singura problema ar putea fi ca am instalat o aplicatie de calcul a profunzimii de camp (o prostie pentru foto) si cam atunci a inceput sa faca figuri (totusi nu pot garanta 100% ca a fost dupa instalare si nu inainte)... in fine, am dezinstalat aplicatia dar nu s-a intamplat ni'ca bun, adica problema persista... are cineva idee ce ar putea fi?

ps: telefonu' e un noica e51 s60 v3

This post has been edited by zax: 22 Jan 2010, 11:03


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 26 Jan 2010, 13:22
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




Sunt pe cale sa intru si eu in randul celor cu antene satelit, in consecita, am si eu o rugaminte, daca poate sa ma ajute cineva cu o informatie, respectiv:

Pot monta, (exista vreun risc la fulgere), o antena satelit pe balustrada terasei blocului? Aceasta are si rol de paratrasnet.
Este prima optiune in vederea montarii ei, deoarece locuiesc la ultimul etaj.

Multumiri anticipate


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jan 2010, 13:52
Post #141


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@donraulo AI pe bloc vreun alt punct mai inalt si impamantat (catarg de antena colectiva, paratraznet special etc)? E bloc de 4 etaje intre alte blocuri de 10? Plopi mai inalti in fata blocului?

This post has been edited by einstein1984: 26 Jan 2010, 13:56


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 26 Jan 2010, 14:00
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




Este vorba de un bloc de 4 etaje, eu locuind la ultimul etaj.
Langa mine este o constructie noua, de 5 etaje, imbracata in sticla, in rest am blocuri identice cu ale mele.
Pe bloc nu am nimic mai inalt.
Pe diagonala, unde vreau eu sa orientez antena, este camp deschis.

Ma intrebi cumva, in ideea ca antena sa nu reprezinte punctul cel mai inalt?

Multumesc


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jan 2010, 14:03
Post #143


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pai cam asa ma gandeam. Daca cladirea aia de 5 etaje are paratraznet sau un releu de telefonie mobila e ok, insa daca nu.... mai bine o montezi pe balustrada balconului.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 26 Jan 2010, 14:05
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




Balustrada balconului este acoperita de termopan. Am pus termopanul astfel incat balustrada sa fie in interiorul balconului.
Pana la urma, ca ultima solutie, o sa gauresc pvc-ul din partea inferioara a termopanului si o voi pune acolo, insa ma gandeam la asta ca o ultima solutie.



--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jan 2010, 14:08
Post #145


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu poti da 2 dibluri sau conexpanduri in perete langa balcon?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 26 Jan 2010, 14:38
Post #146


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Craioveni smile.gif , de Magic Computers ăștia știți ceva? Că am comandat ceva la ei (i-am ales pentru că erau singurii ce afișau ca având produsul în stoc, și am zis că vine repede prin Fan Courier) și văd că se fac că plouă de 2 zile...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 26 Jan 2010, 14:48
Post #147


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@C a t a l i n - da, ii stiu eu, sunt o firma foarte micuta, insa au preturi bune. Din cate stiu eu sunt seriosi, insa (aici in Craiova) nu au stocuri aproape deloc, de fiecare data cand m-am dus la ei sa iau ceva nu aveau pe stoc si am renuntat si am luat din alta parte.
Daca ai probleme cu comanda si chiar nu vor sa iti mai trimita, pot sa ma abat putin din drumul de la serviciu acasa sa intreb wink.gif

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 26 Jan 2010, 14:51
Post #148


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Merci de răspuns. Comandă dată ieri dimineață, imediat mail că a fost preluată de consultant bla bla, stocul pe site s-a modificat din "în stoc" spre "stoc limitat". Deocamdată nimic, nici AWB nici telefon să se asigure că mai vreau produsul, înainte de a-l trimite...

Nu e nevoie să te deranjezi, încă nici eu nu i-am sunat... Îi mai las până se închide programul azi...

Mulțumesc.

26 Jan 2010, 15:03:
Mda, deci probabil citesc și ei forumul, că m-au sunat acum 2 minute... smile.gif

This post has been edited by C a t a l i n: 26 Jan 2010, 15:03


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 26 Jan 2010, 18:18
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Gic> Deci, daca e curent alternativ, curentul trebuie sa alerge in doua sensuri: Faza--> Nul, Nul-->Faza. De ce spui ca merge doar intr-un sens? Cand pe diagrama tensiunea e negativa nu fix asta inseamna, ca merge invers?

Oricum, raman la parerea ca in prima instanta curentul merge din faza spre nul==> uzura mai mare pe faza, iar apoi invers si tot asa.

De asta se pot folosi si acele surubelnite, pt ca la U>0 vin electroni, dau de rezistenta mare din surubelnita, aprind becul, se scurg prin tine in pamant, la U<0, ies din pamant, intra in bec, dau de rezistenta si merg spre faza.

This post has been edited by eXtenSion: 26 Jan 2010, 18:31


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 26 Jan 2010, 18:22
Post #150


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Diagrama aia e între 2 faze...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
705 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:28
Forum Renault