DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

21 Pages « < 19 20 21 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Termostat centrala, cum functioneaza?

dacis
post 20 Nov 2013, 22:25
Post #601


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(Maskatu @ 20 Nov 2013, 22:00)
Dar de ce in alte locuri pe unde am mai fost, la 2 frig caloriferele, CU TOATE CA temperatura ambientala era peste 20 de grade?

.........................................................................................................................

Si inca ceva, jumatatea de jos a caloriferului este calaie spre rece. Am aerisit caloriferul dar degeaba, sus frige, jos rece. Am observat ca este o problema mai generala.
*

Ca frig ori nu caloriferele, asta nu are de-a face cu robinetul termostatat. Acesta nu realizeaza amestec (cum se intampla la automatizarile de la incalzirea in pardoseala), ci pur si simplu regleaza (mareste / micsoreaza) debitul de agent termic in calorifer.

In ce priveste faptul ca in partea de jos a caloriferului acesta este destul de rece, ca sa afli cauza trebuie ca mai intai sa deschizi la maxim termostatul, sa astepti sa functioneze 10-15 minute si daca tot sunt diferente mari de temperatura intre partea de sus si cea de jos, atunci... ai o problema.

Vezi ca si robinetii termostatati au reglaje strict pe robinet, adica in "spatele" capului termosatat, care sunt destul de simplu de facut. Cel putin la cele Danfoss, cum am eu in toata casa.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 22 Nov 2013, 02:44
Post #602


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale






--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
21 Pages « < 19 20 21
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:57
Forum Renault