DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Plată amenzi - unde și cum?

Anton
post 19 Oct 2004, 11:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 October 04




In Bucuresti, cate sectoare atatea reguli. In sectorul 6 de exemplu nu poti plati o amenda auto decat la Administratia Finantelor Publice - Persoane Fizice (langa Piata Veteranilor), CEC-ul nici nu vrea sa auda de asa ceva. Pentru cineva care locuieste in sectorul 3 unde se poate plati o amenda auto?


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 19 Oct 2004, 11:41
Post #2


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Mai, io zic ca trebuie sa incerci si la posta, desi militianul ar trebui sa stie.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 19 Oct 2004, 11:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Din cate stiu eu (n-am mai luat de ceva timp una) pt. sectorul 3 se poate plati la unitati CEC de pe teritoriul sectorului. Nu mai stiu daca la toate, insa stiu ca se platea la cea de la Sf. Vineri.

Repet, luati cu rezerva ca informatiile nu mai sunt actuale.

Se pare ca de la anul va exista un cont central pt amenzi circulatie si se va putea plati de oriunde din tara. Dar mai avem de asteptat.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TazManiac
post 19 Oct 2004, 11:52
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 January 03
From: Bucuresti




Mai poti incerca la Taxe si Impozite (unde in S3 nu stiu). Eu acolo le-am platit (S1).


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5 dci iunie 2007
ex. DSN Confort 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Oct 2004, 12:18
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai, eu am mai zis pe undeva, iarna nu-i ca vara, si nici Bucurestiul nu-i precum Clujul.
Din cate stiu eu, amenzile de sectorul 3 se platesc la cec-urile din sectorul 3.
Iar pentru sectorul 6 se pot plati amenzile si la Orizont, nu numai la P-ta Veteranilor.
Pentru pentru clarificare, opreste-te la un cec (oricare) si intreaba pentru sectorul 3 unde se plateste, ca aia ar trebui sa stie (mai ales ca scrie in lege (OG 195) ca amenzile se pot plati la...CEC)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu
post 19 Oct 2004, 16:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Pt amenda (radar) luata in provincie am vrut sa platesc la CEC-ul de la Unirii-Sf. Vineri dar am fost refuzat pt ca locuiesc in s4, dar cei din s3 puteau plati acolo.
Cei cu domiciliul in s4 pot plati la orice CEC din sector (ca si cei din s3 in sectorul lor).


--------------------
Dacia Break CLI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 19 Oct 2004, 19:32
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Plata taxelor, impozitelor si amenzilor este o adevarata aventura in Bucuresti.

Locuiesc in sectorul 1. Taxele de inmatriculare ale masinii le-am platit la CEC in sectorul 2, impozitul si amenda la taxe si impozite locale, dar in oricare din cele 4-5 centre din sector, ci la unul anume, nu la cel unde platisem impozitul pe apartament in anul precedent. Pentru a plati amenda, am trecut si pe la Trezorerie -dupa cum m-a indrumat un agent de circulatie- complet gresit.

Iar impozitul pe masina la posta din fata blocului meu(S1) nu poate fi platit de nici-un locuitor al sectorului1, ci de cei din sectorul 2.



--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 20 Oct 2004, 01:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Dupa ce platesti amenda trebuie sa o duci la politie? Am avut un incident si mi s-a spus de la Candiano Popescu cum ca ar trebui sa o aduc acolo desi stau in sector 6. Are cineva vreo idee?


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 20 Oct 2004, 08:25
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




In mod normal, copie dupa procesul verbal si chitanta in original trebuiesc trimise la Politie. In acest caz este mai mult decat recomandat sa pastrezi cu sfintenie o copie dupa chitanta.

In practica, eu am renuntat sa le mai trimit. N-au decat sa le trimita la Administratia Financiara in executie, ca o sa ma prezint cu chitanta si le inchid gura. Eu am multi colegi care au platiti si s-au trezit la Adm, Financiara ca sunt restanti, asa ca au trimis de pomana recomandat hartiile. Exista sperante sa se faca un sistem in asa fel incat atunci cand platesti sa fi deja sters de pe lista contravenientilor.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dady
post 20 Oct 2004, 14:29
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




trebuie duse la circa de politie unde ai fost amendat si bagate intr o urna. de preferat sa iti faci o copie ca in zeci de cazuri politia nu comunica la adm financiara plata. cand te duci la plata impozitelor iti cer baietii banii si dc le arati chitanta cec ca ai platit e ok.


--------------------
logan prestige 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 13 Dec 2004, 10:19
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03





Iar pentru sectorul 6 se pot plati amenzile si la Orizont, nu numai la P-ta Veteranilor.


pliiizzz help: ce program are circa financiara de la orizont...si unde anunme la Orizont se afla?


multumesc mult


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 14 Dec 2004, 13:22
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




In sectorul 6 s-a deschis CENTRU SPECIAL PT COLECTAREA AMENZILOR , se afla langa piata Moghioros, langa biserica catolica.
Acolo se patesc toate tipurile de amenzi, si mi e pare ca este deschis non-stop. Daca o platesti in 24 de ore trebuie sa te duci cu amenda si chitanta la Udriste la poarta 2. Doar daca este pt accedent de circulatie se lasa la Udriste.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 14 Dec 2004, 13:22
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




PT accident de circulatie se lasa la Candiano Popescu. scuze!


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Feb 2005, 15:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Intrebare: sora are domiciliul in alt oras in cartea de identitate. A luat o amenda in sectorul 1 in Bucuresti. Unde plateste amenda?

Am mers la posta in sectorul1 si da se pot plati amenzile, dar numai cei din sectorul 2. Apartamentul unde are trecut domiciliu nu ne mai apartine de 8 luni. So, unde se duce sa plateasca?


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 2 Feb 2005, 15:17
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




in sect 5 eu am platit amenzile la cecul de la piata rahova
si am luat una in alexandria biggrin.gif


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Feb 2005, 15:18
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Locuiesti in sectorul 5, amenda ai luat-o in Alexandria si plata aifacut-o in sectorul unde locuiesti. Am inteles bine?


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 2 Feb 2005, 15:25
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




da! am fost cu procesul verbal si mi`au dat frumos o chitanta in schimbul sumei de bani biggrin.gif


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 2 Feb 2005, 15:27
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




nu stiu ce sa zic...poate gresesc dar cred ca nu conteaza ca nu mai ai locuinta respectiva! conteaza doar datele care sunt la ei in prezent deci probabil cele de pe CI ... ca am impresia ca in functie de domiciliu platesti.


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 2 Feb 2005, 21:36
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Platile se fac in conturile primariilor de sector, si din cauza autonomiei fiecare primarie isi specifica regulile (la trezorerie, cec, alea alea).
Partea frumoasa cind nu ai buletin de bucuresti este ca platesti in 30 secunde, in absolut orice loc din bucuresti (trezorerie, cec, posta) fara sa stai la nici o coada tongue.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Feb 2005, 21:54
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Am fost la :taxe si impozite locale, la posta si la trezorerie: raspunsul-NU se plateste la noi! Asa ca trimit maine prin cineva procesul verbal sa-l plateasca in localitatea unde are sora mea domiciliul in buletin!

Drafgut este ca in PV scrie: a oprit voluntar autoturismul altfel decat paralel cu bordura si cat mai apropae de ea (masina era paralele bordura, cat mai apropae de bordura, dar intre bordura si masina era un morman dezapada de peste 1 m inaltime). Masina era jumatate in parcarea legala , mai mult nu avea loc. Macar putea scrie si el ca a parcat in loc nepermis sau pe carosdabil dar nu exact cum era parcata masina)!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 3 Feb 2005, 13:08
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Nu pot sa cred.
Mi-ai salvat ziua ca si acum injur cu gindul la amenda de aseara.
Macar eu am oprit pe trecerea de pietoni sa iau pe cineva care fusese in vizita la spital. I-am urat bolovanului sa aiba si el nevoie sa parcheze in fata la un spital, dar avea dreptate.
Eram pe trecerea de pietoni.....


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 3 Feb 2005, 13:11
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




eu de aia ziceam ca ar trebui unde e domiciliul platita amenda smile.gif


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 3 Feb 2005, 13:19
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Madalina mergi la orice cec, termina cu prostiile. Eu stau de 10 ani in bucuresti, cum ar fi sa fug drum de 400 km pentru fiecare amenda de 350 mii?


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 10 Mar 2005, 15:18
Post #24


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




revitalizez acest topic smile.gif
Deci: primit amenda de la politie, in sect. 4. Am fost la CEC - "nu la noi ca nu locuiti, aici, la CEC-ul din localitatea de domiciliu". Eu: ??!!!! *#**#!$$*#@ !!!! Urmeaza o sugestie: mergeti la administratia financiara. Acolo: mergeti la trezorerie. La trezorerie: mergeti la CEC la Udriste. In sfarsit, acolo s-a putut!
ATENTIE!! CEC-ul de la Udriste e un ghiseu nenorocit aflat la etajul I al unei cladiri! Nu scrie 'CEC" decat pe o usa din interiorul cladirii, trebuie sa ghicesti ca exista (sau sa-ti spuna cineva), altfel n-ai nici o sansa. Deci daca nu stiti deja unde e, mergeti la Udriste si cereti indicatii, nu sperati ca-l veti gasi singuri.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 10 Mar 2005, 15:42
Post #25


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Pune tot .... la nenorocitul ala de ghiseu e tot timpul o coada infernala 022.gif ... birocratie de rahat ...
Am luat radar pe langa Fetesti ... si normal ca am platit amenda la cecul de la Pta Alba Iulia (asta din cauza ca a fost primul CEC care mi-a iesit in cale) si urma sa le trimit chitanta celor de la Fetesti ...
Am luat radar la Academie ...si normal ca m-am plimbat jumatate de Bucuresti pentru a o achita la rahatul ala de ghiseu de la Udristei ...
Mentionez ca nu am buletinul de Buc (din diverse motive biggrin.gif) si intre cele doua evenimente au trecut maxim 4 luni.


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 10 Mar 2005, 16:16
Post #26


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Am zis ca e la Udriste, sa zic ca era coada ar fi fost un fel de 'double post' smile.gif
Ar mai trebui sa zic: e deschis de la 7:00, si e deschis si Sambata dar are program scurt (nu mai stiu exact cat). Eu am ajuns pe la 9 si am avut doar ~10 persoane in fata, dar dupa mine s-a format o coada impresionanta.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 11 Mar 2005, 02:11
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Din cate stiu eu poti plati amenzile de circulatie si pe net. Doar suntem in anul 2005, nu? Eu mi-am platit impozitul la masina pe acest an din fatza calculatorului de la job, in cateva minute. Si tot asa teoretic pot sa platesc orice amenda. Zic teoretic ca pana acum n-am luat nici o amenda ca sa vad ce si cum.

Iar de un an de zile, facturile Connex, Romtelecom, Distrigaz, Electrica, rate etc... le platesc tot din fatza aceluiasi calculator. Asa ca interesati-va de internet banking si la impozite si taxe locale.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 8 Apr 2005, 10:15
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




NOUTATI:

Amenzile de circulatie se pot plati non-stop prin intermediul unor bancomate "Easy Payments" puse la dispozitie de Citibank. Serviciul este disponibil, in prezent, doar bucurestenilor. Solutia oferita de Directia de Impozite si Taxe Locale Sector 1 si Citibank Romania este disponibila locuitorilor din oricare sector al Bucurestiului, cu conditia ca amenda primita sa fie achitata in termen de 48 de ore lucratoare de la data incheierii procesului verbal. in Capitala, automate Easy Payments sunt amplasate: in Piata Victoriei la sediul Citibank Romania, la agentia Citifinancial din sos. Colentina nr.24 si in Piata Lahovari nr. 36-40. Platile se realizeaza exclusiv cu numerar, fara a fi necesar ca abonatii sa fie detinatori ai unui card sau cont bancar. Nu se percepe nici un fel de comision. Astfel, daca locuiti in Bucuresti, Cluj, Constanta, Brasov sau Ploiesti va puteti plati diverse facturi, printre care cele la telefonia fixa si mobila, non-stop, la automatele montate de Citibank la sediile sucursalelor sale. in Bucuresti si Ilfov se platesc in plus facturile de electricitate si de apa. in Cluj, se pot plati si facturile de gaze si energie termica.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 12 Apr 2005, 11:44
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Domiciliu stabil - Baile Olanesti-VL, amenda primita in Craiova, platita a doua zi la DITL Turnu Severin. Deci, se poate. Adica daca sint la mare in a doua zi din cele 12 trebuie sa ma intorc pentru a beneficia de cele 48 de ore? E bine ca se poate in orice loc.

This post has been edited by diaconuliviu: 12 Apr 2005, 11:44


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi_A
post 26 Apr 2005, 12:27
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 24 April 05
From: Baden, Austria




Anul trecut la vreo 4-5 zile dupa Pasti ma intorceam din Tirgu Neamt spre Austria si in Sibiu mi-au tras-o micutii cu un radar (67km/h la 0:15 - clar ca era vinatoare, iar peste citeva ore urma sa ies din tara). Nu am incercat spaga de rigoare, pentru ca nu sint genul care sa contribuie la vilele lor. Cind am ajuns in Austria am sunat la ai mei parinti sa se informeze cum pot plati. Au fost la Politia Tirgu Neamt, iar cei de acolo nu le-au putut da nici o informatie. Singurul lor comentar a fost: "De ce nu am platit-o imediat, inainte sa ies din tara?" blink.gif Era vineri noaptea, ora 0:15. Unde mai gasesti deschis la ora aia? Ma rog... tare sint curios ce invata la "gradinita" de politisti... In citeva zile urmeaza sa vin din nou in Romania pentru citeva zile. Problema ca la dus (spre Tirgu Neamt) trec prin Sibiu duminica, iar la intoarcere va fi vineri dupa-amiaza, poate seara. Imi poate da si mie cineva vreo informatie unde poate fi platita aceasta amenda?

Multumiri prealabile...


--------------------
Audi A6 2.0 TDI 2005 - BN 422 EZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 22:05
Forum Renault