DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tuning exterior Duster

Chipu
post 2 Mar 2011, 17:59
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 11 April 06




da, asta macar merita ceva frumos biggrin.gif


--------------------
Dacia SuperNova FullOption
Mondeo Ghia 1.8 Duratec HE@125 stock
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magua
post 13 Mar 2011, 19:32
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 29 June 05
From: Cluj-Napoca




Dar un tuning exterior sa nu se mai stropeasca asa repede, chiar pe drum drept umed, exista? Niste presuri pentru rotile din fata, fiindca acolo e problema principala, deoarece aripile nu le "imbraca" inspre praguri


--------------------
Toyota Rav4 2011 2.0 VVT - CJ XX XXX
"Concentrati in metropole,condusi de GPS
Vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des"
Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 25 May 2011, 19:57
Post #93


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH






--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 2 Jun 2011, 18:05
Post #94


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 Jun 2011, 22:29
Post #95


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Poate-s io mai tampit... da' portocaliu' ala arata ca dracu'....


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Peter Blood
post 30 Jul 2011, 08:45
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 December 06




Oare culoarea asta "discreta" ne aduce aminte de ceva? nedumerire.gif

Ah da! Cred ca e "ciuma portocalie" 251.gif


--------------------
Renault Megane Sedane 2006
"O multitudine de cuvinte nu face dovada unei minți prudente." - Thales
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 3 Aug 2011, 17:27
Post #97


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Iulikk @ 3 Jun 2011, 23:29)
Poate-s io mai tampit... da' portocaliu' ala arata ca dracu'....
*




ai imbatranit...






PS: Chiar e urat! Tiganie cu distantiere la roti, crom si culori tipatoare. Sa moara dusmanii.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 4 Aug 2011, 09:01
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Il puteti intreba pe proprietarul masinii despre "tiganeala" aici si aici.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 5 Aug 2011, 18:05
Post #99


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH






--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 9 Aug 2011, 17:34
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




cam taraneasca bara aia din fata, insa in rest imi place cum arata. Pun 2 poze din acel anunt aici, in caz ca dispare tongue.gif

__KGrHqEOKm4E2UiRPiNFBNlfpWfV0g___19.JPG ( Size: 25.1k ) Number of downloads: 1631
__KGrHqMOKpYE1q65p_bWBNlfpWcP_____19.JPG ( Size: 27.18k ) Number of downloads: 1851


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 9 Aug 2011, 17:50
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




ce sa mai...este o masina foarte frumoasa ! pe care multi si ar dorio


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dusty2010
post 9 Aug 2011, 21:56
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 November 10
From: C




pentru magua.... asta am pus eu ca sa nu imi mai arunce noroi pe geamul lateral si pe usi... nu e f. estetic dar e "sanatos"!
asa ceva nu e de Duster ci e o aparatoare universala...

Attached thumbnail(s)
IMAG0784.jpg ( Size: 426.39k ) Number of downloads: 2170


--------------------
a a 1
\
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 11 Aug 2011, 07:46
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.188
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Cum ai prin acele pseudo evazari (mai ales in spate)?


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dusty2010
post 11 Aug 2011, 11:10
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 November 10
From: C




buna intrebare!
problema e, intradevar, in spate.... a trebuit sa fac 2-3 puncte de prindere in marginea aripii (gaurele de 3 mm) insa probabil ca aceste evazari vor ramane pe masina cat timp o am eu si nu e nici o problema.
ieri, cu ploile/baltile de prin Bucuresti, le-am si probat si sunt f. multumit! pe lateralele masinii nu mai ajunge nici un strop de apa sau noroi. o sa le testez si in off road pentru pietricele/noroi adanc in curand...


--------------------
a a 1
\
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 11 Aug 2011, 13:10
Post #105


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




O sa rugineasca rapid rapid...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dusty2010
post 11 Aug 2011, 13:25
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 November 10
From: C




posibil.... insa nu am gasit alta solutie.
aparatorile suplimentare de aripa (accesorii de la Duster) nu prea ajuta decat sa protejeze marginea aripii de zgarieturi... nicidecum la apa si noroi aruncate pe masina si in jur.
merg inainte si vedem daca peste un timp trebuie sa schimb datorita ruginii aripa, caroseria sau chiar masina cu totul.. smile.gif



--------------------
a a 1
\
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 Aug 2011, 12:09
Post #107


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Pe fata nu-i bai, ca se pot pune alte aripi. Pe spate e cu cantec smile.gif

Cu putina munca, se rezolva ceva estetic si nedestructiv pentru caroserie, folosind acele ornamente de plastic, de fabrica plus niste fibra de sticla. Cu ocazia asta faceai matrite si incepeai afacerea.

Repet, ar fi fost functional si estetic


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusreddog
post 2 Sep 2011, 17:58
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 9 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(Dsign @ 11 Aug 2011, 13:10)
O sa rugineasca rapid rapid...
*




QUOTE(Dusty2010 @ 11 Aug 2011, 13:25)
posibil.... insa nu am gasit alta solutie.
*



Deci a preferat sa gaureasca aripa care o sa rugineasca ca sa nu i se mai stropeasca masina.. Uou blink.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dusty2010
post 2 Sep 2011, 18:36
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 November 10
From: C




daca cate 2 gaurele in fiecare aripa (in alte 4 puncte am prins de plasticul de pe aripa) a cate 2 mm facute acolo o sa imi rugineasca asa tare aripile si masina (stiu ca tabla e bine protejata) atunci o dau la Programul Rabla si imi iau alta! smile.gif


--------------------
a a 1
\
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 2 Sep 2011, 18:56
Post #110


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Dacă e tabla "goală", ruginește la orice mașină!
Ideal ar fi fost să dai cu grund unde ai dat gaura și apoi cu vaselină.
Hai succesuri.


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 2 Sep 2011, 19:51
Post #111


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




tu esti sigur ca aia e masina ta?..... sau asa te lauzi prin lume? wacko.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 2 Sep 2011, 23:21
Post #112


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Deh, la cat propovaduieste Dacia, forumul ala cu 10 angajati utilizatori, nu m-ar mira sa nu fie al lui...


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dusty2010
post 3 Sep 2011, 08:45
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 November 10
From: C




QUOTE(Logan_Stepway @ 2 Sep 2011, 19:51)
tu esti sigur ca aia e masina ta?..... sau asa te lauzi prin lume?  wacko.gif
*


mie mi te adresezi? nu prea am inteles... ?!


--------------------
a a 1
\
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 3 Sep 2011, 20:57
Post #114


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Tie cred ca-ti este adresata intrebarea, dar poti sa te faci ca nu pricepi sau nu esti obligat sa raspunzi biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dusty2010
post 3 Sep 2011, 21:58
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 November 10
From: C




da, masina e a mea, daca asta era problema... dar nu inteleg de ce nu ar fi? e o masina atat de inaccesibila?! nu cred!

iar pe partea cu forumul dedicat Duster unde sunt de fapt aprox. 1.000 de membri (AR 18 MOS se crede un "destept atotstiutor" care face afirmatii gratuite cu 10 angajati/membri!) la aprox. 7.000 Dustere inmatriculate in Romania (ca majoritatea zecilor de mii fabricate au mers la export de "proaste" ce sunt...).
ceea ce inseamna 14,2%! cred ca e o rata foarte buna de inscriere!

In Romania sunt aproximativ 5,5 milioane de autoturisme dintre care cred (nu am date exacte dar am pus cap la cap diverse informatii) ca sunt peste 50% Dacii inmatriculate. aici poate cineva sa confirme?
Adica cel putin 2,8-3 milioane buc.

daca forumul Daciaclub (acesta, care e unul global pentru toate modelele) in care scrie cu mandrie AR-18-MOS are aprox. 70 mii de membri atunci inseamna o rata de aprox 2,4-2,5%! Daca sunt mai multe Dacii inmatriculate acest procent scade, daca sunt mai putine, creste insa nu cred sa varieze cu mai mult de 1-2% in sus sau in jos...

poate gresesc, dar forumul cu "10 angajati/membri" pare sa aiba o rata cu mult mai buna de inscrieri, nu? smile.gif


--------------------
a a 1
\
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aer Curat
post 4 Sep 2011, 00:19
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 05




Nu am Duster, de fapt de f multi ani de zile nu am mai cumparat nicio Dacie (dupa mai multe modele detinute de-a lungul timpului), dar am fost interesat de un Duster (asta pana am vazut lista de preturi si am pus mana pe unul).
Cu toate astea sunt obiectiv si pot face urmatoarele obs., desi nu stiu care-i treaba cu cei 10 angajati/membri si nici nu ma intereseaza in mod deosebit:
- da, este o masina cam prea scumpa pt ceea ce ofera; nu inaccesibila, nici macar nu miroase Reno (precum si multi altii) categoria aia;
- daca tu compari un forum mono model (si un model nou care a suscitat interesul multora) cu un forum bimarca, e o problema de raportare; apoi aduci in discutie nr posesorilor de modele Dacia inmatriculate in RO .......
Iti dai seama ca nea Gheorghe, din cine stie ce satuc, nu mai poate de grija postarii mesajelor pe forumul reno si isi va neglija atat muncile lui cat si gospodaria, unde are cel mult tv; sau pensionarii de oriunde, etc.
- daca esti deranjat de cum pun unii problema, mai ales ca ai "forumul tau" cu nu stiu ce rata si nu stiu cat de (extra)ordinar, de ce te obosesti sa accesezi acest forum si nu celalalt ?
Vezi tu, asta-i una din principalele probleme ale Romanilor: grija fata de capra vecinului si lipsa de unitate.
- aparatorile montate de tine sunt, cel putin, o solutie mai putin fericita, iar prinderea lor si mai nefericita; asta ca o exprimare blanda.
Ca nu ai gasit o solutie mai buna, e una, ca ai ales acea solutie, e alta.


Sperand ca va fi tratat constructiv acest mesaj ............


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dusty2010
post 4 Sep 2011, 01:00
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 November 10
From: C




QUOTE(Aer Curat @ 4 Sep 2011, 00:19)
Nu am Duster, de fapt de f multi ani de zile nu am mai cumparat nicio Dacie (dupa mai multe modele detinute de-a lungul timpului), dar am fost interesat de un Duster (asta pana am vazut lista de preturi si am pus mana pe unul).
Cu toate astea sunt obiectiv si pot face urmatoarele obs., desi nu stiu care-i treaba cu cei 10 angajati/membri si nici nu ma intereseaza in mod deosebit:
- da, este o masina cam prea scumpa pt ceea ce ofera; nu inaccesibila, nici macar nu miroase Reno (precum si multi altii) categoria aia;
- daca tu compari un forum mono model (si un model nou care a suscitat interesul multora) cu un forum bimarca, e o problema de raportare; apoi aduci in discutie nr posesorilor de modele Dacia inmatriculate in RO .......
Iti dai seama ca nea Gheorghe, din cine stie ce satuc, nu mai poate de grija postarii mesajelor pe forumul reno si isi va neglija atat muncile lui cat si gospodaria, unde are cel mult tv; sau pensionarii de oriunde, etc.
- daca esti deranjat de cum pun unii problema, mai ales ca ai "forumul tau" cu nu stiu ce rata si nu stiu cat de (extra)ordinar, de ce te obosesti sa accesezi acest forum si nu celalalt ?
Vezi tu, asta-i una din principalele probleme ale Romanilor: grija fata de capra vecinului si lipsa de unitate.
- aparatorile montate de tine sunt, cel putin, o solutie mai putin fericita, iar prinderea lor si mai nefericita; asta ca o exprimare blanda.
Ca nu ai gasit o solutie mai buna, e una, ca ai ales acea solutie, e alta.
Sperand ca va fi tratat constructiv acest mesaj ............
*


prietene,
1. forumul acela nu e al meu, eu sunt membru doar. si asa cum sunt membru acolo sunt si aici. acolo, datorita pasiunii mele pentru iesiri in off road si pentru ca sunt o persoana activa, mai si organizez diverse evenimente, intalniri, concursuri, etc.. cred ca analiza mea a fost obiectiva si bazata pe cifre ca raspuns la afirmatia nefondata si rautacioasa a unuia care habar n-are ce se intampla pe alte forumuri decat cel unde scrie el!
2. asa cum Loganul pe segmentul sau a avut un real succes eu sunt sigur ca si Dusterul, pe segmentul sau va avea succes.
3. orice suv/crossover cu capabilitati 4x4 la clasa Dusterului costa cu minim 7000 euro mai mult (in functie de motorizare) si multe dintre ele nu au nici garda la sol, nici unghiurile de abordare si degajare ale Dusterului.... poate doar plastice de ceva mai buna calitate... si unele dotari de confort in plus...
4. eu am prezentat aparatorile mele ca raspuns la intrebarea unui alt forumist cum sa isi protejeze masina de noroiul aruncat de roti, in special de cele din fata. ca e o solutie "estetica" sau nu, asta depinde de gusturi, insa de eficienta la aceasta problema, este in mod sigur! ca era sau nu bine sa gauresc aripa asta e iarasi discutabil! ele sunt, se pare, o soluti foarte fericita utilizata la masinile de off road. daca te vei uita atent la multe dintre ele vei observa "evazari" de acest tip si chiar mult mai late pentru protectie. nu e deloc placut sa iti iei in fata pietre si noroi cand turezi motorul in teren moale si ai geamul deschis ca sa poti scoate capul sa vezi mai bine terenul din zona rotilor!

oricum, se vede ca nu ai nici o tangenta cu masinile 4x4 si cu off roadul si probabil ca de aceea nu ai habar despre Duster, ce poate sa faca si ce nu, ce pot sa faca posesorii lor si ce nu pot...


4 Sep 2011, 01:08:
... si inca ceva apropo de forumuri: eu nu m-am "bagat" la nici o alta sectiune a marcii (alt model) atat pentru ca nu am alt model de Dacia dar nici nu le cunosc. nu cred ca m-a gasit cineva "bagandu-ma in seama" pe la Logan sau Sandero...

eu scriu si ma intereseaza ce spun altii doar la sectiunea Duster pentru ca acesta e modelul de Dacia pe care incep sa il cunosc destul de bine si pe care il si posed!

eu nu prea ii inteleg pe cei care poseda masini ale altor marci sau modele si "se baga in seama" pe marci sau modele de care habar nu au!
daca sunt interesati ca potentiali viitori posesori ar trebui sa puna intrebari, sa citeasca parerile celor care le cunosc si sa decida daca vor sau nu acea masina...

This post has been edited by Dusty2010: 4 Sep 2011, 01:08


--------------------
a a 1
\
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusreddog
post 4 Sep 2011, 09:10
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 9 August 07
From: Bucuresti




Vezi ca exista asa ceva http://www.dacia.ro/servicii-pentru-client...ctii-aripi.html pentru Duster. Stiu ca nu-ti ofera satisfactia de a-ti fi "echipat" singur masina dar macar nu-ti rugineste caroseria si arata si MULT mai bine solutia producatorului.

Si inca o chestie, cam trist faptul ca trebuie sa cumperi Duster culoarea brun cajou ca sa se asorteze, cat de cat, cu kitsch-ul de plastic cacaniu lucios de pe bord si manerele usilor..

This post has been edited by zeusreddog: 4 Sep 2011, 09:11


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dusty2010
post 4 Sep 2011, 10:21
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 November 10
From: C




daca te-ai fi uitat mai atent la acele aparatori (pe Internet sau in viata reala) despre care faci referire ai fi vazut ca ele, de fapt, protejeaza aripile de pietricele sau altele (imbraca partea inferioara a aripilor si nu au mai mult de 2-3 mm "evazare") si nu caroseria sau geamurile sau chiar capul "prea curios" al soferului!
ce am pus eu protejeaza in plus si cele de mai sus....


--------------------
a a 1
\
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 4 Sep 2011, 11:00
Post #120


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(Dusty2010 @ 3 Sep 2011, 22:58)
iar pe partea cu forumul dedicat Duster unde sunt de fapt aprox. 1.000 de membri la aprox. 7.000 Dustere inmatriculate in Romania
ceea ce inseamna 14,2%! cred ca e o rata foarte buna de inscriere!

confirm, am la tara vreo 3 baieti care si-au luat masini d'astea de la Dacia si stau toata ziua prin stana respectiv abator respectiv curte conectati la forumu' ala de offroad-ari sleep.gif

PS: mai stiu pe unu din oras care si-a luat Duster full ca cica l-a gasit pe el asa pasiunea nebuna de off-road peste noapte si daca vede un gainat pe masina face ca trenu'-n gara .... nu mai zica de cate iesiri offroad a avut parte masina aia pan' acu' laugh.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 10:49
Forum Renault