DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

einstein1984
post 9 Nov 2018, 15:36
Post #121


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




alegi masina ca ieie si 2 persoane la ia-ma nene si mai scade costul


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Nov 2018, 16:20
Post #122


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




@ Laurentiu

Stii care e faza cu gratuitatea acrodata studentilor?

De multe ori merg cu trenul doar pentru ca au gratuitate, fara sa aiba neaparat o treaba acolo unde se duc. Merg asa de plimbare, de fun.
Ceea ce e perfect ok insa dupa aia sa nu va mai vaitati de aglomeratie si de conditiile nasoale din trenuri, atata timp cat biletele nu se platesc.

Sincer reducere as da, gratuitate nu.
La fel as proceda si cu pensionarii si RATB -ul (STB whatever).

Crucificati-ma daca credeti ca merit.....dar eu asa gandesc.

This post has been edited by vallixx: 9 Nov 2018, 16:21


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 9 Nov 2018, 16:30
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Le-a marit pensiile PSD-ul, sa plateasca. Eu n-am avut marire de salariu la ultima rectificare la bugetari si pensionari. Si platesc abonament.

Si mai au si pretentia sa stea jos radmasa.gif

This post has been edited by SandelBS: 9 Nov 2018, 16:30


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Nov 2018, 16:51
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@valixx: se da vina pe studenti pentru a se justifica aglomeratia.

In realitate lumea nu vede ca trenul are doar 2-3-4 vagoane in loc de 10-12 cate avea normal. Evident ca nu studentii au furat vagoanele lipsa.
La Regio e si mai rau: locomotiva EA de 120 de tone trage un vagon de 30-40 de tone ca sa transporte maxim 100 de calatori.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Nov 2018, 17:13
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Esti "100% de acord cu gratuitatea acordata studentilor". OK, insa stii sa ne mai spui o alta tara din UE in care studentii merg moca total cu trenul.
Din ce am vorbit cu nasii in tren, cu cunoscuti si cu colegii de pe alt forum, nimeni n-a stiu sa mai indice alta tara.

Din ce am mai vorbit aici, pe alt forum si cu niste cunoscuti mai batrani, inainte de 1990 nu exista moca pentru studenti pe calea ferata.

Si mai concret, vineri, pe 20.10.2017 peronul din Gara de Nord inainte de a fi garat trenul IR 1589 Bucuresti - Constanta [ora 17:00]. (poza facuta de mine)

79.jpg ( Size: 230.42k ) Number of downloads: 353


In octombrie 2016 (atunci studentii inca nu aveau pomana comunista) in acelasi tren m-am putut urca cu bicicleta fara probleme.
Adica trenul tot tren de "2-3-4 vagoane in loc de 10-12 cate avea normal".

Ti-a explicat foarte bine @vallixx cum sta treaba cu gratuitatea pentru studenti.
Si mai clar, majoritatea studentilor procedeaza exact ca pensionarii care se calca in picioare pentru o tigaie moca la deschiderea unui nou magazin. N-au nevoie neaparat de tigaie, insa daca e moca de ce nu.

Alt argument:
"Un abonament lunar la clasa a II-a pentru trenurile Intercity (rapid) de pe ruta Ploiești - București costă 413,7 lei. Într-un an, abonamentul pentru un adult costă 4964,4 lei. Dacă o persoană s-ar înscrie la cursurile cu frecvență la zi ale facultății de drept Nicolae Titulescu, ar plăti o taxă anuală de 2000 de lei. În calitate de student, adultul ar beneficia de gratuitate la transportul pe calea ferată și ar ieși în câștig cu 2964,4 lei."
Sursa: http://www.bursa.ro/?s=companii_afaceri&articol=349608

In rest, traiasca pomana comunista.

Iar referitor la "Mai bine sa se plimbe un student ce imi va plati pensia" stai linistit ca noi (astia in jur de 40 de ani) nu mai apucam pensia. Cine dracu' traieste pana la 80 de ani, cand va fi varsta de pensionare in viitor.
Plus ca majoritatea acelor studenti vor pleca din RO dupa terminarea studiilor, asa ca oha contributii la sistemul de pensii.
Stii doar ca dupa Siria suntem pe locul 2 mondial la oameni care pleaca din tara.

Referitor la calculul tren vs masina, am spus deja, am crezut ca initial te-ai referit doar la o singura peroana.

This post has been edited by gibonu: 9 Nov 2018, 17:17


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 9 Nov 2018, 17:14
Post #126


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(vallixx @ 9 Nov 2018, 17:20)
De multe ori merg cu trenul doar pentru ca au gratuitate, fara sa aiba neaparat o treaba acolo unde se duc. Merg asa de plimbare, de fun.
*



Daca tu mergi cu un tren de-al chefereului de fun, ceva nu-i bine. Cand te-ai suit ultima oara intr-unul?

<span class='edit'>9 Nov 2018, 18:17:</span>
QUOTE(gibonu @ 9 Nov 2018, 18:13)
Din ce am mai vorbit aici, pe alt forum si cu niste cunoscuti mai batrani, inainte de 1990 nu exista moca pentru studenti pe calea ferata.
*



Diferenta e ca acum un drum cu trenul 2 persoane TM-SB costa sensibil mai mult decat benzina fara sa conduci economic.

Preturile trenului pre-90 in schimb bateau de departe deplasarea cu masina personala. Asa ca nu era cine stie ce rost sa le subventionezi. Daaaar, pe atunci CFR calatori era pierdere planificata, compensata de CFR marfa (sau cum s-or fi impartit pe atunci)

This post has been edited by bucatzel: 9 Nov 2018, 17:18


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Nov 2018, 17:20
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@bucatzel

Tu cand te-ai urcat ultima data intr-un tren al CFR-ului?

In nicio tara din lumea normala la cap transportul cu trenul nu este moca.

This post has been edited by gibonu: 9 Nov 2018, 17:21


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Nov 2018, 09:21
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@gibonu: daca trenul avea 10-12 vagoane nu mai conta cati oameni sunt la peron, ca ii absorbea pe toti si ramaneau si locuri libere. Dar cum noi ne-am vandut vagoanele la fier vechi ca sa se imbogateasca unii, asta e, dam vina pe studenti.

Pensiile speciale costa bugetul de stat de cateva ori mai mult (nu am cifrele in fata acum) decat amarata asta de gratuitate si, in plus, sunt date unor oameni care nu au facut nimic pentru tara, ba dimpotriva si-au cam batut joc de ea (vezi cadrele militare ce isi bateau joc de recruti).

De ce sa nu facem ceva pentru copiii tarii in loc sa facem pentru pensionari? Ca mi se pare ca s-a cam exagerat cu facilitatile acordate pensionarilor, in timp ce ne omoram copii dandu-le foc.

Va deranjeaza asa tare subventia asta? Apoi va mirati de ce fug toti din tara mancand pamantul.

This post has been edited by Laurentziu83: 10 Nov 2018, 09:22


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 10 Nov 2018, 16:25
Post #129


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Asta cu "dandu-le foc" e din alta era...........hai sa nu facem aici apologia #rezist.
Si apoi, un om INTELIGENT ar fi parasit o incinta in care in loc de 80 de oameni sunt 400. Si daca nu s-ar fi intamplat nimic, sa stai sa mirosi transpiratia celuilalt nu e distractie.

Sa depasim momentul.

Cum sta treaba in cazul studentilor? Daca doreau sa faca ceva trebuiau sa le acorde gratuitate intre domiciliu si facultate, nu unde vrea muschii lor. Beleaua e ca CFR Calatori nu primeste la timp banii. Beleaua e ca acesti utilizatori ai internetului achizitioneaza sau rezerva bilete online si ulterior nu se mai duc, ca e gratis, si nu pierd nimic. Beleaua e ca rezerva pe saptamani inainte fara a sti daca intradevar merg in acea directie, dar ei rezerva ca .....daca ...
Macar s-a facut ceva , ca se face rezervarea pe CNP si 24 ore nu mai poate rezerva, ca la inceput am vazut studenti care rezervau pentru aceeasi zi, trei bilete, Bucuresti Predeal, Bucuresti Brasov, Bucuresti Sinaia ca nu stiau siguri unde coboara, in loc, ca un om inteligent ce era, putea sa rezerve Bucuresti Brasov, si cobora unde dorea muschii lui.

Toate aceste rezervari incerte duc la ocuparea acelor locuri in cele 2-3 vagoane, si adevaratii platitori se duc la microbuz, ca nu mai gasesc locuri.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Nov 2018, 09:02
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Poti sa faci un sistem prin care sa penalizezi studentul care nu se prezinta la tren.

Ce nu inteleg insa, e de unde atata ura impotriva gratuitatii studentilor intr-o tara in care altfel se fura pe alte cai de se rupe pamantul...

Dai pensii de miliarde la toti inutilii, dar te doare ca niste amarati de studenti merg moka cu niste trenuri mizerabile...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 11 Nov 2018, 10:53
Post #131


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Cum sa-l penalizezi? Ii tai bursa? Daca are........Sau ii interzici 3 luni gratuitatea? Sau ii pui poprire pe salariul parintilor? Nu ai cum.
Eram de acord cu drumul intre domiciliu si facultate. Si un numar limita de drumuri(dus intors), ca altfel e paraduiala.

Bine, acum nu vorbim de parlamentari, militari si alti burtosi care ies la 48 de ani la pensie(cu 4000 lei minim). Ca ne-am arata"bunavointa" si fata de ei, ca eu unul nu i agreez.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 11 Nov 2018, 10:57
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




nu prea au cine sa le mai repare au plecat sau au iesit la pensie un muncitor la calea ferata nu il pregatesti in 1-2 ani dureaza mult mai mult si dupa 25 de ani apar umele probleme pe care nu le-ai intilnit niciodata


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 11 Nov 2018, 11:10
Post #133


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




La vagoanele vechi, fara automatizari, nu prea ai ce repara. Calea de rulare e mai pretentioasa, dar si acolo, sunt lucruri relativ simple. Doar ca la vagoane de 50-60 de ani nu prea mai ai ce repara.

E nevoie de o investitie mare, subventii folosite pentru material rulant si nu pentru sedii si salarii, de inlaturarea capuselor, puricilor, de o lege clara, etc........
Din pacate, in sistemul actual.........


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Nov 2018, 21:01
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(bogdanbiciusca @ 11 Nov 2018, 11:53)
Eram de acord cu drumul intre domiciliu si facultate. Si un numar limita de drumuri(dus intors), ca altfel e paraduiala.
*


Ok. In afara de faptul ca e posibil sa nu se prezinte la tren, cam de ce ar fi o problema ca au studentii gratuitati? Momentan e chiar un avantaj, la grad de ocupare de peste 100%. Plus ca gratuitatea nu e oferita din bugetul CFR-ului, ci din bugetul de stat, pentru CFR e un venit.
Pe 2017, calatoriile gratuite ale studentilor, au costat 176 de milioane de lei, sub 40 de milioane de euro. O nimica toata, la cat de usor aproba Primaria Bucuresti cate 10 milioane de euro la fiecare cateva luni pentru kkt-ul ala de catedrala.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 11 Nov 2018, 22:27
Post #135


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Ok, daca vom compara cu biserici si asistatii sociali, e bine ca se dau acele calatorii gratuite.
Dar atunci de ce nu se dau si la elevi? etc, etc, e o discutie fara sfarsit.



--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 11 Nov 2018, 22:29
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




prin anii 90 cind mergeam cu trenul noaptea ori nu aveai lumina in vagon ori se aprindea la o anumita viteza (lipsa baterii) prin 89 (cind eram prin liceu) , faceam bari cu cioc pentru perdele , placi electronice pentru generatoare si multe altele....


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Nov 2018, 23:00
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

"daca trenul avea 10-12 vagoane" s-ar fi umplut si ala de studenti.
Ti-am spus, insa n-ai retinut: in octombrie 2016, cand inca studentii nu beneficiau de pomana comunista, nu am avut nicio problema sa ma urc cu bicicleta, vineri la ora 17:00 in trenul Bucuresti - Constanta.
Plus ca mi-e greu sa cred ca in 2016 CFR-ul nu avea problema cu numarul de vagoane disponibil.

"Pensiile speciale costa bugetul de stat de cateva ori mai mult" corect. Insa asta nu inseamna ca trebuie sa continuam cu alte pomeni.
Daca iti ploua in casa prin acopoperis ce faci? Incerci sa limitezi gaura existenta si sa o repari sau mai faci o gaura pe motivul ca ai deja una si niste apa in plus nu mai conteaza.

"Poti sa faci un sistem prin care sa penalizezi studentul care nu se prezinta la tren."
Asta e chiar tare. Il pui pe nas sa faca prezenta in tren?

Cat despre "niste trenuri mizerabile..." sa nu exageram. Nu toate trenurile din RO sunt mizerbabile.

"cam de ce ar fi o problema ca au studentii gratuitati?"
Tu chiar nu intelegi ca din cauza gratuitatii trenurile sunt maxim aglomerate si ca platitorii de bilet integ sunt goniti de la tren si impinsi spre microbuz sau masina proprie.
Vrei cateva exemple concrete, personale?

"Pe 2017, calatoriile gratuite ale studentilor, au costat 176 de milioane de lei, sub 40 de milioane de euro. O nimica toata"

Tu intelegi ce scrii aici? Ai notiunea a ceea ce inseamna 40 de milioane de euro.
Ia de aici ce putea face CFR-ul cu 40 de milioane de euro:
http://www.economica.net/ce-putea-sa-faca-...ice_133799.html

In final, vad ca eviti raspunsul, asa ca te mai intreb inca odata: in ce tara din UE studentii merg permanent moca cu trenul?
Sau toti sunt idioti si doar romanii sunt destepti?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Nov 2018, 11:22
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu am avut probleme de multe ori sa ma urc ca si calator, inca din 2011, pentru ca era trenul foarte aglomerat din lipsa de vagoane.
In 2015, intr-o vineri, trenul de Galati avea doar 2 vagoane, iar calatori in picioare cat sa mai umple minim 1 vagon. Nu era nici o gratuitate atunci.
Sau in trenul de Sibiu-Mangalia, la 3 dimineata, cand am prins loc doar in picioare. Sau in R3001 dimineata, sau in R3008 la intoarcere. Insa tren cu 10 vagoane in extrasezon vad doar spre Satu Mare, restul au 1-2-3, maxim vagoane.

Nu stiu ce trenuri nu sunt mizerabile, in afara de vagoanele de dormit, cuseta si vagoanele restaurant, care ori ies din tara, ori sunt frecventate de calatori cu ceva mai multa dare de mana, restul sunt niste kkt-uri. Pana si la IR, ai vagoane salon cu scaunele fata in fata, de stai cu genunchii la gura, ori nu merge AC-ul (si nici geamurile nu se deschid, ca pe vremuri), ori n-ai apa la robinet, ori defuleaza toaleta (la Desiro-ul de Giurgiu) si se scurge kkt-ul pe culoar.
Trenul sezonier Sibiu-Mangalia (Cucuveaua), anul acesta l-au facut IR, desi e cu vagoane etajate 26-16. Dracii te iau sa mergi cu etajatul 14 ore si sa mai si platesti cat nu face. Nu mai spunem de cat fac pe drum trenurile, cu autocarul ajungi mai repede.

Cat despre articolul din Economica, e spus bine: Ce putea sa faca CFR Calatori cu 40 de milioane de euro?
Repet, cei 40 de milioane de euro reprezinta UN VENIT pentru CFR Calatori, NU O CHELTUIALA. Cei 40 de milioane de euro sunt platiti de la bugetul statului. Deci? Ce face CFR Calatori cu venitul suplimentar de 40 de milioane de euro? Ca in material rulant nu pare sa bage bani.
Nici CFR Infrastructura nu se grabeste prea tare sa face ceva cu taxele de utilizare a retelei (TUI) incasate de la CFR si de la ceilalti operatori de transport feroviar, tot ca dracu' se circula. Probabil sunt studenti la conducerea acestor institutii, si aia fura banii.

Apoi, ma intrebi in ce tara din UE mai merg studentii gratuit cu trenul? Stiu, in niciuna, insa acele tari cheltuie anual cu educatia copiilor cu mult mai mult decat ar costa trenul, plus ca ii invata pe copii ca, atunci cand termina liceul, sa-si ia un bilet Interrail sa vada Europa cu rucsacul in spate. La noi, daca ar recomanda un profesor asa ceva, ar sari parintii de fund in sus, ca daca pleaca copilul singur, il rapesc strainii, ii fac si ii dreg, mai bine sa stea acasa sa crape seminte in fata blocului mandru ca e roman si ca Romania e cea mai tare.

Plus ca, daca inveti copilul din facultate sa mearga cu trenul, s-ar putea sa se obisnuiasca si sa mearga la fel si pe bani, dupa ce termina.

This post has been edited by Laurentziu83: 12 Nov 2018, 11:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Nov 2018, 11:38
Post #139


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




decat bani de bilete de tre, nu mai bine bani profesorlor? sau dotari in scoli, laboratoare? intreb si eu.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Nov 2018, 13:49
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Trenurile care nu sunt mizerabile sunt cele IR din Bucuresti Nord spre Brasov si Constanta. Cel putin cu astea am mers in ultimii ani (incepand cu 2016).
Vara au aer conditionat, iarna au caldura. Si niciodata nu au intarziat. Daca vrei, ma uit in mersul trenurilor si iti indic exact.

Spui ca trenurile sunt mizerabile, dar uiti sa spui si motivul.
Ia de aici un exemplu: 12.10.2018, trenul Regio 8003, Bucuresti Obor [13:20] - Medgidia [17:02].

80.jpg ( Size: 153.03k ) Number of downloads: 239


Intr-adevar, CFR-ul este de vina pentru cojile de seminte de pe jos. Chiar nu inteleg de ce nasul nu este dotat si cu o matura.

Spui ca defuleaza toaleta in Desiro. Insa nu ti-ai pus problema ca respectiva toatela este infundata chiar de catre calatori care arunca acolo tot ce nu trebuie.
Daca vrei, iti reproduc o conversatie cu o doamna nasa depste tampoanele pe care le arunca calatoarele in toaleta.

Inca odata: nu spun ca toate trenurile din RO sunt perfecte. Spun doar ca exista si unele care nu sunt mizerabile.

Cat despre venitul obtinut de CFR de pe urma studentilor, pare ca nu intelegi deloc realitatea.
Acei bani sunt cei cuveniti catre CFR ca urmare a serviciului prestat. Venit ar fi fost o suma platita peste cea deja datorata.

Multumesc pentru ca mi-ai rapsuns la intrebarea ref. tren moca in EU.
Cat despre educatia copiilor, nu CFR-ul se ocupa de asta.

Tu chiar nu vrei sa intelegi ca pomana asta a fost acordata de catre guvernul comunist anterior Ordonantei 13/2017 in speranta ca studentii nu vor iesi in strada?
Nu ti se pare nimic ciudat ca in comunismul propriu-zis moca total cu trenul nu exista, insa exista in neo-comunism?

Nu te mai minti singur cu invatatul studentilor sa mearga cu trenul.
Acum merg din singurul motiv pentru ca este moca. Atat si nimic mai mult.
Ti-am spus clar ca in 2016 (nu era pomana) m-am urcat fara probleme cu bicicleta intr-un tren Buc - Constanta iar in 2017 (era pomana) abia m-am urcat.

This post has been edited by gibonu: 12 Nov 2018, 14:02


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 12 Nov 2018, 14:45
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(gibonu @ 12 Nov 2018, 13:49)
@Laurentziu83



Cat despre venitul obtinut de CFR de pe urma studentilor, pare ca nu intelegi deloc realitatea.
Acei bani sunt cei cuveniti catre CFR ca urmare a serviciului prestat. Venit ar fi fost o suma platita peste cea deja datorata.


*



Pentru clarificare, exista venit si cheltuieli si profit ca diferenta dintre ele. Ceea ce platim ca si bilet ori statul ce deconteaza este venit pentru CFR. Profitul e diferenta.

Cei care stiti tehnic sigur stiti mai bine, eu la modul general stiu ca o locomotiva diesel sa zicem are un consum raportat la putere, greutate, timp, etc nu e ca la o masina normala de x litri /100 km. Si mai sunt si restul costurilor, cu materiale, reparatii, etc. La partea de salarii astea se platesc lunar, nu e placut pentru nimeni sa-si primesca salariul o data la 5 luni, nu cand se deconteaza. Ori celelalte datorii pot avea un termen de plata de 30 zile, 90 zile, etc, in functie de intelegerea cu fiecare furnizor.

La partea asta cu studentii eu nu am gasit (poate stiti voi ceva sigur) cat deconteaza statul pe fiecare bilet, suma totala e usor de gasit. Daca e mai putin decat un bilet de adult, deja e o pierdere aici.

O alta diferenta este ca suma bugetata ca va fi decontata nu inseamna ca va fi si platita intr-un termen scurt, decontarile de la stat se pot intinde pe mai multe luni, depasind chiar si anul. Ori deja aici apare un decalaj (afecteaza fluxurile de trezorerie = cash flow pentru corporatisti).

Ori daca in locul unu student ar circula un adult cu bilet cumparat pe loc (si pe langa gibonu am si eu exemple cu colegi de munca care au renuntat la tren ca n-au mai avut loc de studenti) CFR-ul ar dispune imediat de acei bani, nu ar astepta luni/ani sa dea statul cu taraita banii din decontari si asta cand sunt disponibili cand mai incaseaza ceva bani din taxe trimestrial.

Daca deja ai pierderi din spate, nu ai bani disponibili cand trebuie + management (financiar) defectuos = o firma ar muri in cateva luni, ori la CFR e tinut in viata de stat.

Revenind la costuri, daca un bilet este calculat ca fiind de 50 lei (sa zicem ca e o analiza serioasa la nivel de costuri), apoi in locul aluia iei un student cu 25 lei (cum era inainte) = costul e acelasi, iti scade venitul dar nu asa mult (nu mai stiu daca si aici se deconta restul). Dar daca tu bagi gratuit si ai un tren plin de gratuitati, iesi clar in pierdere pe termen scurt, indiferent ca iti vin banii peste x timp. CFR-ului fix asta i-a lipsit acum. Ca sa fie ajutat cum trebuie, banii trebuiau pusi la dispozitie intr-un termen scurt, eventual pe o baza de calcul lunara.

Ca banii sunt de la buget si ca noi contribuabilii platim, asta e o alta discutie.

This post has been edited by SandelBS: 12 Nov 2018, 14:47


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Nov 2018, 15:19
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Biletele se deconteaza 100%. Chiar si inainte, cand studentii plateau 50% din bilet, restul de 50% se suporta de la buget, nu era pe cheltuiala CFR-ului.

Oricum, eu fac pariu cu voi ca, daca de maine se scoate gratuitatea studentilor, ba chiar s-ar scoate si reducerea de 50%, tot vor fi aglomerate trenurile. Nu ai cum cand ai calatori sa umpli 10 vagoane dar vagoane la tren ai doar 3-4. Simplu.
Dar, ma rog, e mai simplu sa spui "tineretul din ziua de azi", ca e simplu sa-i punem la zid. Acum macar au sansa de a pleca si de a le plati pensia altora care stiu sa-i aprecieze.

Faptul ca nu sunt mizerabile pe B-Cta e doar o picatura in ocean. Mizerabil nu se refera doar la cojile de seminte de pe jos, se refera si la nefunctionarea sistemului de aer conditionat combinata cu imposibilitatea de a deschide geamurile (am patit asa la vagoane de IR cand am venit de la Brasov), cu aglomeratia din tren de nu ai loc sa ajungi la toaleta, scaunele inconfortabile (scaunele la ora actuala sunt tari ca piatra, indiferent de rangul trenului, am stat mai confortabil chiar si in Desiro-ul de Targoviste), faptul ca viteza medie este mai mica decat cu masina, desi masina traverseaza localitatile cu 50 si mai si sta la semafoare, ca de multe ori nu ai apa la robinet si multe altele. De acord, nici calatorii nu sunt cei mai civilizati, doar traim in Romulania, dar ce am enumerat mai sus nu are nici o legatura cu civilizatia.

Asadar, despre ce servicii de calitate vorbim?

Eu sincer de-abia astept sa dea faliment nenorocirea asta de CFR si sa vina naibii un privat sa ia toata sandramaua si sa o faca profitabila.

This post has been edited by Laurentziu83: 12 Nov 2018, 15:19


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 12 Nov 2018, 16:04
Post #143


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Din pacate, multe privatizari in Romania au fost cu esec.
Sa nu crezi ca acesti privati care vin, vin de dragul tau, tot tu ii platesti. Abonarea la subventie e mai ceva ca CFR Calatori. Au fost perioade in care subventia la privat se platea la loc pe tren(chiar gol) si nu calator kilometru(adica ceva gen bilet vandut precum se face acum la cfr calatori).
A fost perioada , de foarte trista amintire, Udrea si compania,(nu ca acum ar fi vesela) cand pe liniile neinteroperabile, acesti asa zisi privati puneau trenuri la capacitatea maxima de circulatie a sectiei respective. De exemplu, in acea perioada, pe sectia Pascani Targu Neamt circulau 8 perechi de trenuri de persoane(8x2=16). Nici in perioada comunista, cand in Pascani erau gramada de fabrici si uzine, si care colectau muncitori din toata zona Targu Neamt, nu existau 8 perechi de trenuri.Si asa era peste tot.
In toata acesta perioada, CFR Calatori primea subventie doar pentru calatorul transportat.

Iar acesti privati ceferisti de pe calea ferata au si alte belele, gen nerespectarea reglementarilor, codului muncii etc. Sunt salariati de-ai lor care isi vad familiile o data pe luna, etc, etc.
E mai complicat decat credem.

This post has been edited by bogdanbiciusca: 12 Nov 2018, 16:12


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 12 Nov 2018, 19:05
Post #144


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Totul e mai complicat la noi. De aia asa multi pleaca afara.

Cat despre trenuri, e simplu. Ultima data am mers cu un tren romanesc in 2011. De la iasi la mare. Sa fie gratuit si tot nu as mai merge. Basca sa iti dea o bere on fiecare halta Multi dintre prietenii mei mai destepti din studentie alegeau sa merga la comun cu o masina, blablacar, ori cu un autobuz. Chiar si prostii care mergeau cu trenul, stiau sa mearga cu nasul.
Eu am luat atunci bilet la pret intreg ca nu vizasem pe anul curent mizeria aia de carnet. La intors am venit mai luminat de pe litoral.
In concluzie, nu stiu cine sunt aceste persoane acuzate ca delapideaza cefereul, din ingusta mea experiente, ele sunt doar o nascocire. Auzi, abuzul studentilor de calatorii gratis radmasa.gif

Ma duc sa il anunt pe Necolaiciuc ca poate sa vina inapoi, sau gasit hotii...

This post has been edited by 4x4: 12 Nov 2018, 19:06


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 12 Nov 2018, 21:52
Post #145


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




sau ori s-au?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 12 Nov 2018, 23:00
Post #146


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Mai usor cu intrebari capcana de astea biggrin.gif , stii ce vreu sa zic.

Ca in alte mari afaceri ("combinatii") romanesti, gen: oltchim, tarom, posta romana, hidroelectrica. Unii trag tunu si apoi urmasii lor se plang ca nu mai au ce fura. Apoi se cauta vinovati in media.
HUO STUDENTII HULIGANII! Cum de indraznesc sa mearga moca. Aia e fix ultima problema la cfr...
Sa mearga treaba ca in germania, si platesc si eu abonament ca acolo. Nu invers, ca astia doar iti fura banii reinvestesc in fondul de vile.

This post has been edited by 4x4: 12 Nov 2018, 23:00


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Nov 2018, 10:17
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(4x4 @ 12 Nov 2018, 23:00)
HUO STUDENTII HULIGANII! Cum de indraznesc sa mearga moca. Aia e fix ultima problema la cfr...
*



Cum le stiu unii pe toate! SandelBS cred ca a explicat perfect problema CFR Calatori...
Stii cum plateste statul subventiile? Cand are chef!
Stiu o groaza de oameni care inainte mergeau cu trenul, in special pe relatia buc-cta. Au renuntat marea majoritate fix din cauza studentilor care merg moca! Nici pe vremea comunismului nu era moca 100%...si in nici o tara civilizata nu e asa!
A dat dracnea liber ca a crezut ca face vreo manevra si o sa il iubeasca studentii mai mult...a facut un kkt. Daca vrei sa pleci cu trenul la cta sa zicem si stii de azi pe maine ca trebuie sa pleci...ai belit-o! Mergi in picioare! Si daca e vineri...sau vineri vara....aidecapumeu icon_mrgreen.gif

Stii cum e cu subventiile? Pai la calatori e cam simplu...studenti, pensionari,etc... dupa x luni/ani statul va plati subventiile, iar cfr calatori merge pe datorie sau nu investeste in nimic ca n-are bani...apoi vine subventia si mare parte o da infrastructurii prin TUI. deci...fix nimic si nu se intampla nimic.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 13 Nov 2018, 12:16
Post #148


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(dantes @ 13 Nov 2018, 10:17)
Cum le stiu unii pe toate! SandelBS cred ca a explicat perfect problema CFR Calatori...
Stii cum plateste statul subventiile?
*



Din contra stiu prea putin, dar daca le platesc ca in agricultura sa cum ramburseaza tvaul pot doar sa imi imaginez ce fain e sa lucrezi cu ei. Asa sunt de acord ca toata lumea trebuie sa cumpere bilet fie el redus sau nu. Ca idee la redusii de nemti studentii au transport local gratuit si exista carduri bahn pentru reduceri. Altfel platesc si ei ca orice om. Dar trenul e tren. Acolo faceam zilnic naveta cu tren si autobuz si nu am simtit niciodata nevoia unei masini.

This post has been edited by 4x4: 13 Nov 2018, 12:17


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 13 Nov 2018, 15:46
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Poate mai corect era ca studentii sa plateasca 50% din bilet asa cum era inainte, urmand ca sa primeasca ulterior (ca decontare) banii. Altfel ar fi stat lucrurile.

Acu daca s-au clarificat aspectele de mizerie, financiare, rasiste, dancila, dragnea etc, se poate reveni la trenuri?

@tatabobu acu am vazut ca ai scris de statiile de unde pot urca masina in vagonul dedicat. Functioneaza? Ca pe net am gasit doar ca se intentioneaza de anul trecut.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Nov 2018, 16:45
Post #150


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Habar n-am daca mai sunt utilizate sau utilizabile. Informatia era de acum mai mult de 20 de ani.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:02
Forum Renault