DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot dubios la accelerare, Zgomot dubios la accelerare

Adrian Arh
post 8 Feb 2018, 20:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 February 18




Buna Seara! Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva... Am o problema la masina, cand accelerez normal in treapta 1 si 2, se aude un zgomot ciudat (mai exact un huruit) la apasarea ,,normala,, a acceleratiei undeva intre 1500-2200,2300 ture. Zgomotul pare sa se auda de la motor/cutie de viteze undeva. Masina trage normal la pedala nu se simt vibratii.
La accelerare foarte lenta sau da demaraj (in forta) totul este normal. In stationare la turarea motorului in gol totul e normal. Aceasta problema pare sa fi aparut de curand in urma unui demaraj puternic pe asfalt umed (alta persoana era la volan). Eu fiind in dreapta am simtit o puternica vibratie in toata caroseria (ca si cand s-ar fi plecat cu demaraj de pe loc in treapta 2). Autoturismul este din 2006, 43000 de km. Am schimbat cureaua de distributie undeva la 28000 de km. Daca cineva ma poate sfatui in privinta aceasta va rog astept un replay. Daca ceva nu este clar intrebati-ma si daca sunt in masura va raspund cu acuratete cat mai mare. Va multumesc anticipat!!


--------------------
Renault Clio II 2005, 1.4, benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei06row
post 12 Feb 2018, 09:05
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 9 December 15




Ai verificat racordul flexibil de la evacuare? De la acel soc este posibil sa se fi rupt si de acolo sa apara acel zgomot. Cel putin la mine asta a fost problema, tot la fel, din cauza unui demaraj .


--------------------
SuperNova SuperNova 2002 Confort - AG 06 ROW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Arh
post 12 Feb 2018, 17:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 February 18




Salut! Sincer nu am verificat, zgomotul pare sa fie din cutia de viteze sau planetare ceva, dar e o idee buna sa verific si racordul acela. Ms pentru idee... wink.gif


--------------------
Renault Clio II 2005, 1.4, benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei06row
post 13 Feb 2018, 08:35
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 9 December 15




Asa am crezut si eu initial..ca s-a dus tamponul..sau alte alea..dar defapt a fost de acolo..


--------------------
SuperNova SuperNova 2002 Confort - AG 06 ROW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:43
Forum Renault