DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Citatie proces, din cauza Astra asigurari.

AR-18-MOS
post 5 Mar 2013, 13:37
Post #91


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Lasa ca o sa creasca el mare, si poate o sa invete ca e mai bine sa fii preventiv decat sa aberezi cu idei de genul.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Mar 2013, 15:03
Post #92


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(b76bgaarh @ 5 Mar 2013, 13:06)
cand am facut io scoala de soferi, cam demult cei drept, nenea ala insista, ca in cazul cand nu e indicator  sau acesta nu e vizibil, sa se intre usor in intersectie si sa se observe celelalte indicatore.

intradevar atunci nu erau atatia soferi cu drept de prioritate, de smecher.
*


Cand am facut eu scoala de soferi, acu' multi ani ce-i drept, instructorul a zis ca in caz ca nu e indicator, sa dai prioritate de dreapta ca e mai sigur. Mai mult decat atat, a zis sa fiu atent la aia care se cred prioritari.

Din experienta mea, domnu' Lupu a avut dreptate, ca exista multe intersectii in care indicatoarele reglementeaza fix pe dos prioritatea sau cu indicatoare in locuri ascunse.

QUOTE(AR-18-MOS @ 5 Mar 2013, 13:37)
Lasa ca o sa creasca el mare, si poate o sa invete ca e mai bine sa fii preventiv decat sa aberezi cu idei de genul.
*



Tu postezi numai sa iti creasca numarul de posturi? Macar citeste inainte sa raspunzi, si fii sigur ca ai inteles ideea inainte sa apesi ca boul butonul de reply.



--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 5 Mar 2013, 17:22
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




Nu e rau ce spune, dar stim toti cate intersectii sunt care pe un drum au cedeaza, iar pe celalalt nu au semn de prioritate..

In fine, mie nu mi s-a parut corect ca prietenul meu sa fie si sanctionat pt situatia asta (permis 60 de zile + amenda de 420 de lei), pt ca efectiv nu se putea vedea, si atunci el a crezut ca automat cealalta strada avea cedeaza. Strada care la randu-i nu avea semne.. Dar cum nu era posibil sa fie vinovat de accident, dar sa nu fie si sanctionat, cel putin nu dupa militian, s-a ajuns aici.

Klaus, ala ar putea sa castige, daca ar veni macar cu un deviz. Eu am vazut o poza, si zic ca cu 2500 de lei o face la reprezentanta Opel, cu enshpe mii de ore de manopera incarcata (deci cam 600 de lei la orice tinichigiu/vopsitor de bun simt). La valoarea asta, i-ar putea admite si doar pe baza unui deviz si a unei profirmae, dar nici pe alea nu le-a depus inca. Am spus-o de la inceput, actiunea lui e facuta cu picioarele. Si alea schioape (daca vrei, da mi adresa de mail pe privat si ti o trimit).

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne aparam cum trebuie smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 25 Feb 2014, 18:49
Post #94


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Am si eu o patanie asemanatoare. Un amic asigurat la Astra a lovit pe unul. Lovitura din spate, caz clar, bara aluia sparta. Face amiabila cu ala, ii da RCA -ul.
Acu' ii vine acasa citatie de la Omniasig (probabil CASCO-ul aluia) de a se prezenta ca intervenient.

Ce tre sa faca?

P.S. Nu stiu cat conteaza, amicu' nu e roman, nu stapaneste bine limba romana mai ales termenii judiciari. E stabilit in Romania de un an si ceva.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 27 Feb 2014, 09:43
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Ce sa faca, depune o intampinare in care sa specifice ca la data accidentului detinea o polita RCA in vigoare , in speta cea de la Astra sau merge la termenul la care e citat.
Asta se intampla pt ca daca faci o amiabila nu este deajuns sa ii pui pagubitului RCA-ul in brate si sa te speli pe cap . Ai obligatia morala si legala sa iti si instiintezi asiguratorul cu privirea la producerea riscului asigurat si sa te pui la dispozitia acestuia . Astfel obtii si document de intrare in reparatie pentru a putea remedia legal avariile de la masina ta !
Asiguratorii au inceput sa nu mai despagubeasca in cazul in care asiguratul nu se achita de aceasta obligatie deoarece au existat si exista multe cazuri in care cineva care are acces la o copie de RCA sa incheie un amiabil cu un "prieten" pe masina respectiva si sa ceara despagubiri.
S-au descoperit multe magarii facute de angajati ai service-urilor care au la dispozitie acte de masini cand le au la reparat si care s-au folosit de RCA-urile acestora fara ca proprietarii sa aiba habar. Surpriza a aparut cand au abservat la reinnoire ca au malus pe polita !



--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Feb 2014, 10:06
Post #96


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




... ceea ce este incorrect, as spune eu, fata de pagubitul onest! Pe deasupra, mai si decredibilizeaza notiunea de amiabila.
Ce legatura si ce vina are X, daca un nesimtit a intrat in el, i-a pus RCA+amiabila in brate iar apoi refuza sa se prezinte?

Astea se inscriu, pe undeva, in stratagemele de a amana, cel putin, plata despagubirilor!

Dupa mine, ar trebui instituite sanctiuni drastice pentru cei care refuza sa dea sprijinul propriului asigurator la investigarea evenimentelor.

Repet ceea ce am spus de mai multe ori: In aceste situatii, daca intampinati dificultati, notificati imediat in scris asiguratorul ca este de datoria lui sa-si convoace propriul client, caruia ii cunosc toate datele personale, pentru investigatii!
O asemenea notificare poate avea mare importanta in instanta.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:20
Forum Renault