DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Achiziție Dacie

gruiarew
post 8 Nov 2018, 15:38
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 11 December 17




Mulțumesc frumos. O să pun pozele mai târziu. N-am cu ce ă le redimensionez în momentul de față.


--------------------
1300 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rippiticu16
post 10 Nov 2018, 19:28
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 3 January 10




Buna Seara.Vreau sa cumpăr si eu o dacie 1310 din 1986,si sa vrea sa stiu ce sa verific la ea,unde ar putea fi rugină,defecte care apar in timp,etc.Si daca stiti unde as putea vedea poze cu o dacie 1310 cu piese originale,sa fac comparatie.Am gasit si alta tot 1310 fara motor,iar femeia zice ca are piesele originale.Masina vreau sa o tin pentru mine si sper sa ii raman la copil peste vreo 20-30 de ani.Sunt din Valea Jiului.Multumesc anticipat.


--------------------
Ford Focus 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruiarew
post 11 Nov 2018, 15:40
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 11 December 17




Vă salut!

În primul rând aveți grup dedicat de facebook pentru Valea Jiului. Niște oameni extraordinari din Hațeg. Fondatorul are una din 77 sau 78 acum în restaurare, luată din Sibiu (așa ne-am cunoscut, mi-a luat-o de sub nas, dar suntem prieteni acum 😀). Poate vine careva cu dv, sau vă îndrumă la meșter.

Așa pe internet v-aș zice atenție în primul rând la tablă / caroserie. Lonjeroane, stâlpi, praguri. Astea dacă-s afectate pot descentra mașina și veci nu o mai scoateți la linie. De preferabil una pe care nu s-a intervenit chiar dacă e mai rea ca una reparată și care arată bine, că nu știți ce găsiți sub...

De evitat cele scumpe și unde se laudă proprietarul că a restaurat-o / reparat-o. Nu se chinuie nimeni să facă treabă bună ca s-o vândă apoi.

Motor, interior, mecanică pentru 1310 încă se găsește, plus că nu sunt așa de căutate ca 1300-le. Mie mi-a cerut 400 lei pe una întreagă, dar n-am ce face cu ea, că deh am 1300.

Poate zic colegii mai multe, prea priceput nu sunt, că acum îs și eu îs cu prima în reconstrucție. Pe youtube cam puteți vedea peste ce probleme am dat eu. Oricum trebuie să aveți în calcul următorul aspect: întotdeauna e mai rea decât pare.


--------------------
1300 1300 1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 11 Nov 2018, 21:55
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Va dau eu 2 linkuri cu niste masini bine pastrate din Ungaria, ambele fabricatie '86, ca sa va faceti o idee:

https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/dac...1_3_tx-13626904

Asta are mici modificari (semnalizarile de pe aripi, maneta de la schimbator etc)
https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/dac...1_3_tx-13217411

Cel mai bine ar fi sa postati dvs. poze cu masina in cauza si sa va sfatuim pe baza lor. Ideal ar fi sa luati o masina in mintile ei, la care sa nu aveti mult de lucru, deci atentie peste tot. Pe langa ce s-a zis mai sus, as adauga pedalier, contraaripi, oale spate.




--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oldtimercraiova
post 13 Nov 2018, 00:40
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 393
Joined: 8 March 15




Eu mi-am luat elemente de caroserie de R2 Ph1, din Germania.

La preturi, de nimic, pentru ca nemtii nu prea dau doi bani pe masinile frantuzesti.

Asa ca, mi-am facut veacul pe acolo.

Spre exemplu, panou fata complet R12 Ph1, a fost vreo 150Euro + Shipping.

Aripi 100E/Buc.


Toate elementele NOS.


Succes in a cauta tot ce vrei aici!

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:33
Forum Renault