DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RAR, ITP, pneuri, jante, modificari, etc.

Muttley
post 3 Aug 2010, 19:17
Post #1


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Mi-am permis o usoara deviere dintr-un alt topic.
Sper sa nu deranjez pe nimeni happy.gif

QUOTE(argon @ 29 Jul 2010, 15:20)
exact asa s eintampla si in cazul omologarii altori dimensiuni de roti, 1'  in plus marimea jantei si acelasi diametru total cu cauciuc, nu sa zici ca de camion. M-au trimis 3 zile de la unu la altu si am renuntat...rezolvarea mea..razuit de pe noile gume dimensiunea, sa nu se mai vada.
*




QUOTE(cristio_79 @ 29 Jul 2010, 15:43)
Daca vor sa te faca, te fac si cu ele razuite. Si eu vroiam sa adopt metoda, dar cand mi-a spus cineva ca la control pot accesa o baza de date, m-am linistit si merg bine-merci.
Pentru omologare mi-au zis ca trebuie sa platesc vreo 8 miioane nu stiu ce taxa, apoi trebuiesc facute niste teste dinamice ca sa vada cum se comporta masina si sistemul de franare cu dimensiunile alea de anvelope, teste care trebuiesc platite si alea separat si costa o gramada.
Metoda cea mai simpla era cu o hartie din partea unei reprezentante, prin care constructorul sa specifice ca masina poate rula si frana in siguranta cu dimensiunile respective la anvelope, hartie pe care nu am putut sa o obtin de la nici o reprezentanta pe motiv ca nu exista nici un fel de formular pentru asa ceva, iar scrisa de mana nu imi poate da.
Am fost la doua reprezentante RAR din doua judete diferite.
Si cand te gandesti ca dimensiunile utilizate sunt doar cu un "numar" mai mari, nu vroiam ceva iesit din comun.
*




QUOTE(argon @ 30 Jul 2010, 11:52)
nu inteleg ce vrei sa zici, mergi bine mersi cu alea vechi sau cele mai mari?  si cum te fac si cu ele razuite, se apuca de masurat cu ruleta de la breloc?  inc azul asta sa-mi arate verificarea metrologica.
*




QUOTE(Iulikk @ 30 Jul 2010, 14:53)
Cand l-au oprit pe un amic, i-au luat talonu' si l-au trimis frumusel la RAR de unde sa ia nu stiu ce hartie ca sa ii dea talonu' inapoi. Treaba asta a patit-o pentru folii pe geamuri. Ma gandesc ca pot face la fel si pt roti...
*




QUOTE(cristio_79 @ 30 Jul 2010, 15:06)
Cand iti salta talonul, iti da o dovada cu care mergi la RAR. Acolo se face o constatare si daca masina este in conformitate, ei completeaza pe verso, se pune stampila si o folie ca aceea de pe talon de la rubrica ITP. Apoi mergi la Politie sa-ti dea talonul.
Bineinteles ca platesti pentru toate astea, in afara de amenda.

Merg bine-merci cu alea mai mari, ca nu eram nebun sa le cumpar si sa le tin in casa. Cum am zis si mai sus, sunt doar cu un "numar" mai mari, nu sar in ochi, dar daca vrea sa ma faca, ma face cu zambetul pe buze.
Nu le masoara cu ruleta, au o baza de date pe care o pot accesa. Asta in cazul in care controlul este mixt RAR+politie.
Un vecin cu Megane2 a fost oprit doar de politie. Politistul a spus ca l-a oprit pentru ca i-au sarit in ochi jantele si gumele. S-a uitat pe toate anvelopele, dimensiunile "sterse". I-a spus ca pune pariu pe orice ca pe interior are dimensiunile si el il poate opri acolo pana cand vine un echipaj de la RAR sa constate ce dimensiuni are. Pana la urma i-a dat amenda pentru centura, ca nici pe aia nu o avea.
Asta e ceea ce mi-a povestit el.
*




QUOTE(argon @ 30 Jul 2010, 16:21)
@cristio_79, si eu am cu un numar mai mari si cu 1 cm mai late decat stas, dar sa zicem, ma opreste, se uita in baza de date ca Espero are pe 14, in talon nu am rubrica, pe roti nu scrie niciunde ca sunt pe 15, nu sar in ochi ca diametrul total e similar cu cele pe 14(au talonul mai mic), pe ce baza imi ia talonul?  nu cred ca fac ei atata tevatura.
*




QUOTE(Maskatu @ 30 Jul 2010, 16:30)
E nu'. Din ciclul muschii mei minte nu are, se pot face multe.
*




QUOTE(cristio_79 @ 30 Jul 2010, 19:02)
In goana de a strange bani cu orice pret pe praful asta si daca te mai si contrezi putin cu ei, eu cred ca sunt in stare sa-ti faca figura. De fapt, sunt in stare.
Ei nu urmaresc diametrul total, ci doar faptul ca anvelopele sa aiba exact dimensiunile din cartea de identitate care sunt omologate. Ca asa poti pune gume de 195/45 pe nova ( un exemplu fara nici o legatura cu realitatea ) si sa aiba acelasi diametru total cu gumele standard.
Dar am deviat destul, mai bine il intrebi pe marian-j, ca e vecin cu tine si sunt sigur ca o sa te lamureasca.
Eu umblu cu ele de 4 ani si cred ca am fost oprit de maxim 2 ori si nu s-au uitat. Dar era doar politia.
*




QUOTE(St @ 31 Jul 2010, 10:24)
@cristio_79 Eu nu inteleg ceva. Ce baza de date spui tu acolo? Daca cineva pune pe un logan 205/55/16 si e stearsa dimensiunea pe ele si garcea vede ca logan trebuie sa aiba 186/65/15 cum sa imi ia talonul? In cel mai rau caz poate ma amendeaza ca nu scrie pe anvelope dimensiunea(desi nici asta nu sunt convins ca are voie)
*



This post has been edited by Muttley: 3 Aug 2010, 19:18


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 4 Aug 2010, 04:35
Post #2


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




daca tot ai deschis topicu asta, pun si eu niste intrebari:
daca pe o masina pui roti/cauciucuri mai late, care sunt modificarile in comportamentul ei? franarea va fi mai eficienta (ma gandesc ca da din moment ce suprafata aderenta este mai mare) ? stabilitatea ei cum va fi afectata? consumul va creste cu mult? cat de rau va fi afectata acceleratia?

This post has been edited by SSilent: 4 Aug 2010, 04:36


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 4 Aug 2010, 10:23
Post #3


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Franarea va fi alterata din cauza cresterii masei si implicit a inertiei rotii, asta-n ideea ca diametrul rotii e acelasi. Daca diametrul e mai mic, franarea e mai buna.
Forta de franare nu depinde de latimea pneului.

Stabilitatea va fi mai buna.

Consumul va creste putin.

Acceleratia va scadea putin.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Aug 2010, 10:48
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pneuri mai late= roata se blocheaza mai greu deci franare mai buna. Are ceva de a face cu o dispresie statistica a coeficientului de frecare intre roata si asfalt pe toata latimea anvelopei. Cu cat sunt mai late, cu atat au sanse mai mari sa gaseasca aderenta mai buna.
"Forta de franare nu depinde de latimea pneului." Daca era asa, masinile de F1 aveau anvelope de bicicleta, ca-s mai aerodinamice.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSilent
post 4 Aug 2010, 11:48
Post #5


Membru Vitezoman


Group: Members
Posts: 1.235
Joined: 23 July 07
From: ...I'm everywhere... nowhere




asa ma gandeam si eu einstein, dar pe de alta parte luand in considerare o dacie clasica, cred ca muttley are dreptate, si zic asta din simplu fapt ca atunci cand dacia mea era incarcata (4 persoane + un bagaj sa zic de 50 kg) franarea era foarte greoaie, sa nu mai zic ca am mers o singura data cu ea incarcata bine de tot, si simteam ca nu am frane, de-atunci nu am mai facut asta... deci un cauciuc mai lat nu inseamna neaparat o franare mai buna... ok m-am lamurit, mersi de informatii


--------------------
Dacia 1210 1986 - N/A
dacie dezmembrata... in curs de RK ^_^

cu planuri de viitor (adica vise):
-Yamaha Fazer 600 cm3
-Ford Escord 2000RS
-Mercedes Benz W201
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 4 Aug 2010, 12:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




si, daca nu ma insel, un cauciuc mai lat implica o forta de frecare mai mare deci pentru viraj va trebui mai multa forta. care se traduce in mai mult stres pentru toate componentele legate de directie. nu?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melqu2002
post 4 Aug 2010, 12:44
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 May 08




QUOTE(SSilent @ 4 Aug 2010, 11:48)
deci un cauciuc mai lat nu inseamna neaparat o franare mai buna...
*



La aceeasi forta aplicata de piston discului de frana si in aceleasi conditii de greutate, distanta de franare va fi mai mica cu un pneu mai lat decat cu unul mai ingust pentru ca suprafata de frecare dintre asfalt si cauciuc este mai mare.

Ca la greutate mai mare franarea este mai greoaie tine mult si de inertia obiectului franat, inertie care creste odata cu masa lui, deci cu masina incarcata franarea va fi mai dificila oricum.

This post has been edited by melqu2002: 4 Aug 2010, 12:45


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 - B 19 DBK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 4 Aug 2010, 12:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Ma bag si eu . Acum am pe masina originale din fabrica niste jante pe 18 cu cauciucuri de 225-40 deasemenea marimea din fabrica. Intrebarea este ,dat fiind faptul ca in taloanele noi nu se mai scrie marimea rotilor ,pot sa imi zica ceva cum ca sunt prea mari? Masina e o skoda octavia 2 si nu sunt multe cu marimea asta care a fost bifata ca optionala la configurarea masinii.


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_83
post 4 Aug 2010, 13:04
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.067
Joined: 14 April 05
From: Brasov




Mergi si tu cu o copie dupa carte la tine.


--------------------
Dacia/Reno Logan Ambition 1.5 dci 70cp/ Kangoo 1.5dci '08/'12
Don't forget kids... the more you post the bigger your penis is.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XanRO
post 4 Aug 2010, 13:30
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(SSilent @ 4 Aug 2010, 12:48)
asa ma gandeam si eu einstein, dar pe de alta parte luand in considerare o dacie clasica, cred ca muttley are dreptate, si zic asta din simplu fapt ca atunci cand dacia mea era incarcata (4 persoane + un bagaj sa zic de 50 kg) franarea era foarte greoaie, sa nu mai zic ca am mers o singura data cu ea incarcata bine de tot, si simteam ca nu am frane, de-atunci nu am mai facut asta... deci un cauciuc mai lat nu inseamna neaparat o franare mai buna... ok m-am lamurit, mersi de informatii
*



Asta e ca aia cu cercetatoru care facea experimete cu greieri:
Ii taie picioarele si striga le el: Sari!
Cum greierul nu a sarit cercetatorul a conchis: Unui greiere, dupa ce i se taie picioarele nu mai aude.

Nu aveai frane ca erati 4 in masina si iti trebuie mai multa forta de franare sa opresti o masa mai mare nu pentru ca erau cauciucurile latite pe sosea.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 2006 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Aug 2010, 20:29
Post #11


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Multumesc ca i-ai explicat tu si nu a trebuit sa o fac eu.
Cat despre trucul cu stersul dimensiunilor.... e bun bancul, dar nu cred ca sunt atat de prosti incat sa nu stie sa masoareo janta. Insa cred ca ar face asta doar la un control mixt, nu te opreste pentru centura ca sa-si dea seama apoi ca ai anvelope neomologate pe masina.

This post has been edited by einstein1984: 4 Aug 2010, 20:31


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 5 Aug 2010, 08:38
Post #12


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 4 Aug 2010, 11:48)
"Forta de franare nu depinde de latimea pneului." Daca era asa, masinile de F1 aveau anvelope de bicicleta, ca-s mai aerodinamice.
*



Or fi, dar nu cred ca tin nici macar o tura wink.gif
La fizica parca zicea ceva de forta de frecare care nu tine decat de masa obiectului si de un coeficinet de frecare. Scria undeva si de suprafata? ca eu parca nu mai tin minte unsure.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Aug 2010, 08:45
Post #13


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(melqu2002 @ 4 Aug 2010, 12:44)
La aceeasi forta aplicata de piston discului de frana si in aceleasi conditii de greutate, distanta de franare va fi mai mica cu un pneu mai lat decat cu unul mai ingust pentru ca suprafata de frecare dintre asfalt si cauciuc este mai mare.
*



gresit.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Aug 2010, 13:50
Post #14


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Ov, exact.
Ff=Nxc, unde:
- Ff forta frecare
- N forta normala pe pneu
- c coeficient frecare, 0.2 polei, 0.7 asfalt umed, 0.9 asfalt uscat.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_d
post 5 Aug 2010, 19:10
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 343
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




The contact patch area for any given weight automobile
remains constant regardless of the size of the tire. When you hear
someone say that they put wider tires on their car to get more rubber on
the road, they don't know what they're talking about. Wider tires will
change the shape of the tire patch, making it wider but shorter and
perhaps increasing cornering traction but the total area of the contact
patch remains the same.

Sursa: High Performance Driving Manual - Allen G. Huebner - BMW CCA


--------------------
Dacia 1210
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melqu2002
post 6 Aug 2010, 11:50
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 May 08




QUOTE(argon @ 5 Aug 2010, 08:45)
gresit.
*


Sa ma reexprim:
La aceeasi forta aplicata de piston discului de frana si in aceleasi conditii de greutate, distanta de franare va fi mai mica cu un pneu mai lat decat cu unul mai ingust pentru ca energia cinetica a masinii se va transforma mai "eficient" in energie calorica datorita suprafetei de contact marite dintre cauciuc si asfalt.


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 - B 19 DBK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 6 Aug 2010, 12:13
Post #17


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Ov @ 5 Aug 2010, 09:38)

La fizica parca zicea ceva de forta de frecare care nu tine decat de masa obiectului si de un coeficinet de frecare. Scria undeva si de suprafata? ca eu parca nu mai tin minte unsure.gif
*



Nu scrie nicaieri de suprafata. Dar frecarea din fizica e putin "prea teoretica" fata de cea din realitate.

Cauciucul se "agata" de drum in timpul unei franari, exista pierderi de material, etc, etc.

Ca sa te apropii de conditiile de la fizica ai fi nevoit sa pui frana cu cauciucuri slick pe gheata 04.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Aug 2010, 12:56
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(melqu2002 @ 6 Aug 2010, 11:50)
Sa ma reexprim:
La aceeasi forta aplicata de piston discului de frana si in aceleasi conditii de greutate, distanta de franare va fi mai mica cu un pneu mai lat decat cu unul mai ingust pentru ca energia cinetica a masinii se va transforma mai "eficient" in energie calorica datorita suprafetei de contact marite dintre cauciuc si asfalt.
*



in aceste conditii, pentru o franare imbunatatita, trebuie sa creasca si forta aplicata de piston, si energia aia calorica e in principal intre placute si disc.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melqu2002
post 6 Aug 2010, 13:05
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 May 08




In exemplul meu, singurul lucru care difera intre cele doua situatii este suprafata de contact (disipare a energiei) intre cauciuc si asfalt. Cantitatea de energia cinetica disipata prin placute si disc ramane aceeasi. Se modifica doar cantitatea de energie disipata prin caldura cauciucului, care creste datorita suprafetei de contact mai mare => energie transformata mai eficient => distanta ceva mai mica de franare.


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 - B 19 DBK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Aug 2010, 13:08
Post #20


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nu se poate pastrand aceasi forta la disc, ca se intample ce zici trebuie sa creasca si forta de franare.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melqu2002
post 6 Aug 2010, 13:12
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 May 08




Ce anume nu se poate?
Aceleiasi masini daca ii pui anvelope mai late, nu i se modifica caracteristicile sistemului de franare (ma refer la presiune aplicata de piston)


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 - B 19 DBK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Aug 2010, 13:18
Post #22


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




era vorba de aceasi forta aplicata, daca creste suprafata de contact trebuie si forta mai mare de franare pentru o frana mai eficienta, nu sa se pastreze cum ai zis tu, da vezi mai sus ca un reisar cu BMW zice ca nu se modifica nici o suprafata de contact, daca pui gume mai late.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melqu2002
post 6 Aug 2010, 13:30
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 May 08




Eu ma refream la o crestere de eficacitate a franelor(distanta de franare mai mica), in conditiile in care nu modific altceva decat latimea anvelopei. Aceasta eficacitate creste cum ziceam mai sus. Desigur ca daca aplic si o forta mai mare pe disc va fi si mai bine.

Gandeste-te asa: cu rotile blocate transferul de energie cinetica nu se mai realizeaza prin placute si disc, ci doar prin cauciuc si asfalt.

Cat despre suprafata de contact, daca ma iau dupa ce scrie mai sus ar trebui sa pun gume de bicicleta ca tot nu se modifica suprafata de contact, nu? Adica fenomenul invers ar fi ca daca pun gume mai subtiri, pata de contact se lungeste, sau cum? Ca eu asa inteleg din ce zice nea Huebner ala


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 - B 19 DBK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 9 Aug 2010, 13:22
Post #24


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




QUOTE
Forta de franare nu depinde de latimea pneului.

Inteleg si nu prea.

Sa luam un exemplu: Titi. Titi are gume de 185 si cand se infige in pedala de frana cu forta F1 i se blocheaza rotile (doar ce se blocheaza rotile, nu apasa ca ghiolbanul). Masina franeaza bine, Titi e multumit ca i se blocheaza rotile.
La recomandarile prietenilor, Titi isi monteaza gume de 225. Consideram ca latimea cauciucului este singura variabila: diametrul rotii ramane acelasi, compozitia aceeasi, masa rotii aceeasi.
Titi se duce sa isi testeze franele. Se infige in pedala cu aceeasi forta F1. Numai ca acum nu i se mai blocheaza rotile. Titi bea un energizant, se suie la volan si repeta testul, numai ca de data asta apasa frana mai tare cu forta F2 ( F2>F1). I se blocheaza rotile. Masina se opreste mai repede.
Corect, nu ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Aug 2010, 13:35
Post #25


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Da Titi asta nu si-a permis un bemfeu cu ABS si el..?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Aug 2010, 14:41
Post #26


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Ov @ 5 Aug 2010, 09:38)
Or fi, dar nu cred ca tin nici macar o tura wink.gif
La fizica parca zicea ceva de forta de frecare care nu tine decat de masa obiectului si de un coeficinet de frecare. Scria undeva si de suprafata? ca eu parca nu mai tin minte unsure.gif
*


Frecarea nu e tot aia cu aderenta longitudinala sau transversala. Nu de alta dar cu coefiecient de frecare 0 intre roti si drum o masina cu anvelope penumatice de cauciuc tot are aderenta (prin alte mecanisme decat cel enuntat de Muttley mai sus). Daca nu ma crezi, explica tu de ce nu au toate masinile anvelope inguste si alea cu anvelope late raneaza si iau curbe mai repde decat alea cu anvelope inguste. Astept cu nerabdare.
Ah, si pentru raceri, o masina de 50 de cai are frane care au o putere la franare de vreo 500 de cai (adica suficient cat sa rupa aderenta longitudinala la mai orice anvelopa in afara de slikurile lui ARGON). Orice masina pe lumea asta franeaza mai bine cu anvelope mai late decat cu anvelope altminteri identice dar mai inguste.

This post has been edited by einstein1984: 9 Aug 2010, 14:45


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 9 Aug 2010, 15:05
Post #27


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




si pe zapada e la fel?


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Aug 2010, 16:13
Post #28


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Depinde de zapada. Si de ce e sub zapada. Si de cate clute are anvelopa. Si de masa masinii. Dar prefer sa vorbim de masini, nu de jeepuri sau alte cazuri particulare.
Ma intreb insa daca-l opreste pe argon un control RAR, au si sublerul ala mare de masurat anvelope?
QUOTE(Ov @ 5 Aug 2010, 09:38)
Or fi, dar nu cred ca tin nici macar o tura wink.gif
La fizica parca zicea ceva de forta de frecare care nu tine decat de masa obiectului si de un coeficinet de frecare. Scria undeva si de suprafata? ca eu parca nu mai tin minte unsure.gif
*




QUOTE(Muttley @ 5 Aug 2010, 14:50)
Ov, exact.
Ff=Nxc, unde:
- Ff forta frecare
- N forta normala pe pneu
- c coeficient frecare, 0.2 polei, 0.7 asfalt umed, 0.9 asfalt uscat.
*




QUOTE(bucatzel @ 6 Aug 2010, 13:13)
Nu scrie nicaieri de suprafata. Dar frecarea din fizica e putin "prea teoretica" fata de cea din realitate.

Cauciucul se "agata" de drum in timpul unei franari, exista pierderi de material, etc, etc.

Ca sa te apropii de conditiile de la fizica ai fi nevoit sa pui frana cu cauciucuri slick pe gheata 04.gif
*


Cam asa e. In afara de Asi, cred ca singurul care ar putea explica cum trebuie ar fi ala de a scris asta.



This post has been edited by einstein1984: 9 Aug 2010, 19:58


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 9 Aug 2010, 17:43
Post #29


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




QUOTE
Da Titi asta nu si-a permis un bemfeu cu ABS si el..?

Titi, pe langa faptul ca traieste periculos, este un sofer desavarsit si nu are nevoie de ABS. Normal, nu?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 21:36
Forum Renault