DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kefalonia, cu un mic tur al Greciei

Sudsemnatu
post 25 Jun 2018, 16:16
Post #31


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Da, tunelul smile.gif Am vazut pe insula ca majoritatea romanilor veneau prin Fiskardo, de la Nidri, pentru ca asa le zice Wazeul, asa ma sfatuia si pe mine. Am mai auzit pe unii ca folosesc Patra sau Kilini, din punctul meu de vedere, aceste doua treceri ies din discutie. Ferryurile sunt si mai scumpe acolo, stai f mult pe uscat pana acolo, ai si taxa de pod la Patra,, care dca nu ma insel e vreo 13 euro, deci 26 de euro dus intors.

In alta ordine de idei, o sa fac un mic rezumat al excursiei mele pana in Kefalonia. In primul ca Kefalonia e minunata, e printre cele mai frumoase si fascinante insule grecesti, nici nu ma mira ca inainte de cutremurul din 53 era cea mai populata insula din Grecia. Are munti, unii f inalti de 1600 de m, multe plaje frumoase, unele spectaculoase. Singurul incovenient e ca un pic mai scumpa decat altele ( Lefkada de ex) pentru ca e plina de englezi care probabil ca ridica pretul. Dar daca vrei sa descoperi ceva frumos, plateti putin in plus.

Drumul:

Am plecat miercuri dimineata si dupa 6-7 ore prin Bulgaria, am trecut granita la Kulata si ne-am oprit in Sidilikastro la hotelul Olympic. Hotelul e super ok pentru o oprire, personalul e f dragut, micul dejun e ok, au piscina interioara si spa. Rezervare facuta pe booking cu 46 de euro. Joi ne-am trezit de dimineata si am alergat spre Astakos sa prindem ferryl de 12:15 dar noi am ajuns pe la 11 acolo pentru nici Waze si nici Google nu stia de niste bucari de autostrada/drumuri noi care ne-au salvat timp. Ferryul a mai intarziat 40 de minute, asa ca am stat in port unde am mancat si ne-am relaxat. Cost ferry 42 de euro si 12 de persoana, daca iei dus intors iti da 20% reducere pentru biletele de intoarcere.

Cu ferryul am facut aprox 2:30, poate chiar mai putin.

Pe insula, ne-am plimbat o gramada, am inchiriat o barca din Fiskardo si am trecut si pe Ithaca. Am facut cam toate plajele si chiar si unele mai remote unde am ajuns cu caiacul.


La intoarcere am refacut traseul de dus, cu aceeasi oprire.


Total traseu cu tot plimbarile pe insula, 5 persoane cu portbagaj full, consum 6.5% cu forja pe autostrada a fost de aprox 450 de euro.

O sa postez si cateva poze zilele urmatoare, sunt la developat.

This post has been edited by Sudsemnatu: 25 Jun 2018, 16:27


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Jun 2018, 20:57
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@Sudsemnatu

Foarte tare. Asteptam pozele, mai ales cele din caiac.

[Pentru cei mai batrani] Pozele sunt cu rama zimtata?

This post has been edited by gibonu: 25 Jun 2018, 21:00


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 25 Jun 2018, 23:11
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Ai mancat mic dejun la hotel si ai ajuns sute de km mai incolo la 11.00..?


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 26 Jun 2018, 13:03
Post #34


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




smile.gif nu, am mancat micul dejun doar la intoarcere. La dus, m-am trezit la 5 si am plecat dar i-am rugat cu o seara inainte daca ne pot pregati ceva si dimineata ne asteptau la bar o puna cu 6 sandw, 6 oua fierte, cozonac. Am refuzat cafeaua si apa.



27 Jun 2018, 09:51:
Una cu celebra plaja Myrthos, ei zic ca e cea mai frumoasa plaja a lor, mie mi-au placut altele 2 mai mult decat asta. Si a doua poza e dintr-un mic orasel venetian Assos

This post has been edited by Sudsemnatu: 27 Jun 2018, 08:51

Attached thumbnail(s)
20180617_121511.jpg ( Size: 4.3mb ) Number of downloads: 48
20180617_102813.jpg ( Size: 5.4mb ) Number of downloads: 52


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:44
Forum Renault