DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Legea pentru Flotant, sef de scara cretin

testike
post 2 Mar 2007, 17:37
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Salutare,

As avea nevoie de ajutor de la cineva care este mai familiar cu legislatia:

1) In ce conditii este obligatorie viza de flotant, si care sunt penalizarile pentru chirias si proprietar daca nu exista viza, in cazul unui control de la politistul de sector?

2) La fel pentru "trecerea" in cartea de imobil

3) Ce acuzatii ii se pot aduce unui sef de scara care cand 2 chiriase au incercat sa coboare din apartament nu le-a lasat sa mearga mai departe, pe una a prins-o de mana si pe alta a imbrancit-o? Si ce fel de martori sau dovezi sunt necesare pentru acele acuzatii? Prezenti erau doar el, sotia si fiul , si cele 2 chiriase, nu a iesit nici un alt vecin.
O alta chestie pe care o face vecinul asta cretin este ca tot suna la usa, am inteles mai nou ca se si impinge in usa.

Povestea e lunga cu vecinul asta, e un idiot care de cand m-am mutat imi facea scandal ca merg prea apasat. Cand m-am certat cu el si a vazut ca nu ii merge nu a mai zis nimic. Apoi la toti chiriasii care au stat acolo le facea scandal din motive aiurea. Acum stau 2 chiriase si se pare ca are impresia ca isi permite mai multe cu ele, fiind 2 fete singure.

Apreciez orice sfat. smile.gif
M-a enervat destul de rau, si trebuie sa il fac cumva sa opreasca scandalul, exista riscul sa plece chiriasele de care sunt multumit.

LE: Le-am zis la fete sa il reclame la Politie. Fetele se feresc pentru ca au tot amanat sa isi faca flotant ( au, dar pe alta adresa).
Eu stiam ca pentru lipsa de flotant se da 50 RON amenda, dar ele zic ca s-au majorat "pedepsele" si acum si proprietarul e responsabil.

This post has been edited by testike: 2 Mar 2007, 17:39


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 2 Mar 2007, 18:16
Post #2


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Pentru impingere tragere de mana sau alte lucruri similare cred ca se incadreaza la ultraj.
Nu poti sa le faci viza de flotant? Ai nevoie doar de actul de proprietate in original si copie si ele au nevoie de certificat de nastere, buletin original si copie, timpru de 1 ron si cam atit pierzi maxim 30 min daca nu e f. aglomerat. Nu e nevoie de vreun act de inchiriere sau altceva pur si simplu sa mergi acolo si sa declari verbal ca esti de acord sa le iei in spatiu.
Chiriasele ar face bine daca invita un prieten mai solid in vizita si cand vecinul suna la usa si incearca sa intre sa ii bage mana in gat sa il intimideze. Cu procesele pierzi timp si bani.


7. ACTELE NECESARE

APLICARII VIZEI DE RESEDINTA
(FLOTANT)

Viza de resedinta se aplica persoanelor care, din diferite motive, locuiesc în alta parte decât acolo unde au domiciliul stabil (muncitori sezonieri, elevi, studenti, persoane care locuiesc în gazda etc.)
Pentru aceasta, trebuie prezentate urmatoarele documente:
1. Actul de identitate al celui care solicita viza de resedinta;
2. Certificatul de nastere, de casatorie al solicitantului, certifi-catele de nastere ale copiilor sub 14 ani care însotesc persoana la noua adresa (dupa caz) în original si xerocopie;
3. Actul de identitate al titularului spatiului de locuit, cu exceptia si-tuatiei când spatiul de cazare apartine unei institutii (camin de nefa-milisti, studentesc, de elevi etc.)
4. Actul cu care persoana fizica face dovada ca este titulara a spatiului de locuit. Prezenta gazduitorului este obligatorie pentru a semna în fata lucratorului de evidenta a populatiei;
5. Timbre fiscale în valoare de 3.000 de lei.
6. Formular-tip, care se primeste de la ghiseu si se completeaza pe loc.

Foarte Important !

Prin actul de spatiu, respectiv
dovada spatiului de locuit, se întelege:
1. Extrasul de carte funciara (c.f.) de data recenta (sub trei luni);
2. Contract de vânzare-cumparare a unui imobil tip locuinta:
3. Contract de donatie a unui imobil tip locuinta - autentificat;
4. Contract de schimb de locuinte;
5. Contractul (conventia) de partaj vo-luntar, autentificat(a);
6. Contractul de comodat (împrumu-tul de folosinta), cu semnaturile legalizate;
6. Contract de întretinere sau de renta viagera - legalizat;
7. Contract de închiriere (locatiune) a locuintei, pentru o perioada de cel putin un an:
- din fondul locativ de stat;
- proprietate a unei persoane fizice, vizat la administratia financiara;
- proprietate a unei persoane juridice – caz în care nu este necesara viza administratiei financiare;
8. Contractul de subînchiriere pentru o perioada de cel putin un an - înregistrat la Administratia Financiara;
9. Certificat de mostenitor (cu acordul celorlalti mostenitori, când nu s-a iesit din indiviziune);
10. Certificat de la Administratia Financiara din care sa reiese ca solicitantul este proprietarul unui imobil tip locuinta;
11. Autorizatia de constructie a unui imobil tip locuinta, însotita de declara-tie notariala, data pe propria ras-pundere, din care sa rezulte ca are conditii de locuit si locuieste efectiv la adresa;
12. Contractul de construire, însotit de procesul-verbal de predare-primire a locuintei sau de receptie preliminara;
13. Adeverinta eliberata de primariile din mediul rural, din care sa rezulte ca solicitantul figureaza în registrul agricol cu casa de locuit si teren;
14. Declaratia de primire în spatiu, însotita de actul legal din care rezulta ca persoana care face declaratia este titulara spatiului de locuit, declaratie valabila pentru rudele de gradul I si II (copii, parinti, bunici, nepoti de la fiu sau fiica, frati surori);
15. Pentru sotul care se muta în spatiul de locuit al celuilalt sot sau al socrilor, schimbarea domiciliului se face pe baza declaratiei de primire în spatiu data de proprietar, însotita de actul de spatiu.

(CUZANET, Iasi, 17 noiembrie) - Ieri, 16 noiembrie a.c., in urma controlului efectuat de Politia de Proximitate care a vizat verificarea vizelor de flotant, 17 studenti au primit amenzi. In caminul C1, s-au gasit cinci persoane, care, desi aveau cazare, nu-si facusera la timp viza de flotant. In C4, au fost gasite in aceeasi situatie, alte 9 persoane. Controlul a avut loc intre orele 6.00 - 10.30, iar politistii de proximitate si administratorul caminului C1 au gasit si trei persoane care au ramas peste noapte la prieteni. Acestia au fost somati sa plateasca taxa de 25 lei RON, in regim hotelier. Cei care au fost gasiti fara viza de flotant au platit fiecare peste 70 RON. "Cei care nu aveau viza de flotant s-au cazat in camin mai tarziu, era obligatoriu ca ei sa mearga singuri la Politia Muncipiului Iasi, sa-si puna viza de flotant pe buletin", a declarat ec. Romulus Damaceanu, Directia pentru Probleme Social- Studentesti.

This post has been edited by mauru007: 2 Mar 2007, 18:18


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 2 Mar 2007, 18:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Multumesc pentru raspuns mauru007
Am contract de inchiriere cu fetele, dar au tot amanat sa faca flotant, ba nu au avut timp ele ba eu.
Le-am zis sa ma cheme data viitoare, ma cert cu placere cu vecinul ca altfel vad ca nu intelege. Le-am sugerat si sa le faca o vizita cu parintii, cand vin in CJ.

Le zic sa faca Luni reclamatie la Politie pentru ultraj.
Atat doar ca as fi vrut inainte sa aflu in ce conditii este obligatorie inscrierea in cartea de imobil si viza de flotant, si care sunt "pedepsele" ( amenzi probabil?)
Eu stiam ca este obligatorie viza de flotant doar daca se sta mai mult de xx zile. Nu imi dau seama cum ar putea dovedi cineva ca au stat o perioada de timp intr-una fetele acolo, ele de obicei chiar pleaca in weekend, sau lipsesc perioade mai lungi cand e vacanta, sesiune..

LE. Multumesc si pentru lista de acte, m-am interesat mai demult si le am pe toate pregatite, atat doar ca nu am mers la Politie inca.

This post has been edited by testike: 2 Mar 2007, 18:27


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 2 Mar 2007, 18:45
Post #4


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Viza de flotant zic ei, daca imi aduc bine aminte, ar fi obligatorie dupa 14 zile iar trecerea in cartea de imobil la vreo 5 zile de la sosirea in imobil.

Practic...eu din 2001 pana in 2006 am stat in Bucuresti fara vreo viza de flotant dar cu trecea in cartea de imobil pe unde am stat. Nu m-a intrebat vreodata vreun politist de ce nu am viza de flotant.

Poti face viza fetelor si trecerea in cartea de imobil imediat si fara dureri de cap.

In privinta adminului... multa carne pentru ultraj, tulburare de posesie si restul. smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 2 Mar 2007, 19:32
Post #5


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Ba ce ma pot enerva asa-zisii barbati care se iau de fete si le fac astfel de marlanii... Niste frustrati care se dau mari fortosi pe langa niste fete neajutorate, sa-i vad ca au curaj sa faca si la barbati in toata firea astfel de gesturi...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 15 Mar 2007, 11:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Revin cu oarecare noutati.
Iar a facut vecinu scandal noaptea pe la 12 a mers si a tot batut in usa si a impins usa, au chemat fetele Politia. Cica faceau galagie fetele, nu era muzica tare sau altceva, doar stateau la povesti.
Le-am intrebat si nu stiu daca a primit ameda sau ceva vecinul, oare cum as putea afla?
Fetele vor sa plece acum pentru ca s-au saturat de scandal, daca mai are cineva o idee cum l-as putea cuminti pe vecini va rog sa imi spuna.

Eu momentan ma gandesc sa ii trag o inundatie, si apoi sa fac o renovare de vreo luna la apartament pana la maximul orei de liniste .


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Mar 2007, 12:31
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 15 Mar 2007, 12:43
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Merci Klaus, am urmarit topicul respectiv, dar nu m-a prea inspirat ..
Am vorbit cu chiriasele si azi la 5 mergem sa ii facem reclamatie la vecin, ele pentru ultraj si scandalul de aseara, eu pentru faptul ca am urme de lovituri pe usa (sper sa pot face pentru asta, voi vorbi inainte cu o vecina avocata).
Am fost si sa vorbesc cu ei, din pacate nu am avut cu cine, tot urla vecina ca o isterica, si spunea ca stau cate 4-5 si trag apa de 20 ori pe noapte.
Toti vecinii s-au saturat de scandaluri, niste baieti care stau tot in chirie si si-au luat si ei portia de scandal au inregistrat urletele astora , nu stiu daca se poate folosi la Politie.

LE: As vrea sa mai intreb ceva, cu toate ca nu e legat de titlul topicului dar e tot de legislatie: cand am cumparat apartamentul baia a fost modificata de vechiul proprietar, si una dintre cele 2 coloane de aerisire este inchisa. Cel mai probabil ma va reclama vecinul pentru treaba asta, si as vrea sa stiu ce se poate intampla in cazul asta?

This post has been edited by testike: 15 Mar 2007, 12:46


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:44
Forum Renault