DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sugestii pentru viitoarea generatie Duster, Ce ati dori sa se modifice la primul facelift

asgard1955
post 18 Apr 2010, 00:04
Post #1


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Desi e prea devreme, m-am gandit sa fac un topic in care fiecare sa poata spune ce ar dori sa fie modificat la primul facelift al dusterului.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 18 Apr 2010, 00:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




nu l-am vazut in realitate inca, dar primul lucru pe care l-as schimba ar fi sa pun esp ca optional pe toate motorizarile si nivelurile de dotare. Apoi ar fi culoarea aia maro la interior, cred ca un piano black ar atenua din senzatia de cheap. Apoi ar fi radiocd-ul, arata jalnic din poze. Si in ultimul rand, paleta de culori, as face-o mai mare


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 18 Apr 2010, 00:13
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Si eu zic ca un mp3 player cu usb si bluetooth care in comert nu costa mai mult de 100 eur ar schimba radical in bine aspectul bordului si al interiorului si in acest caz masina ar avea si handsfree.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 18 Apr 2010, 00:13
Post #4


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




i-as scoate mizeria aia stralucitoare "nichelata" de pe calandru (grila radiator)


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 18 Apr 2010, 00:16
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




@ Aphopis, Ar mai merge in paleta de culori si alte culori nemetalizate, de exemplu negru, totusi 250 eur sunt bani si in schimb de banii astia s-ar putea lua esp-ul sau altceva.

This post has been edited by asgard1955: 18 Apr 2010, 00:16


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 18 Apr 2010, 00:39
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




ESP serie sau macar optional pe toate versiunile, airbag cortina, aer conditionat automat si intrare USB pentru player. Toate astea le-am scris si la comentariile de pe formularul de drive-test.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byl
post 18 Apr 2010, 09:19
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 5 November 04




ESP, airbag cortina macar optionale pe toate versiunile, modficare bord (este ca si la logan) partea spate usa portbagaj.


--------------------
dacia Logan Laureat - hd 06 mmr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicku01
post 18 Apr 2010, 14:14
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 18 March 10
From: Timisoara




reducerea dimensiunilor la gunoiul ala de capac de rezervor... climatromic si motorizari benzina mai puternice. SCAUNE MAI ERGONOMICE; ALT BORD


--------------------
opel astra G OPC - Dacia Papuc 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 18 Apr 2010, 14:27
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




In mare mie imi place masina cum este acum , probabil un mai bun finisaj al porbagajului la interior ar fi binevenit dar nu ca o inbunatatire si ESP-ul optional la toate versiunile .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CAR
post 18 Apr 2010, 19:29
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 18 April 10
From: Bucuresti




Interior :
- comenzile pt. geamuri electrice pe usi
- claxonul pe volan
- comenzile auto de la volan sa includa si posibilitatea schimbarii canalului, mute, etc. nu doar modificarea volumului

Pt. Brazilia au fost posibile toate astea ...sau oare pt. ca se vand sub sigla Renault ? (http://www.promotor.ro/noutati-auto-auto-diverse/articol-renault-logan-facelift-in-brazilia-poze-spion-5892513)

Mi se pare penibila ideea asta a francezilor de a nu oferi chestiile astea elementare in mileniul 3 ...asa diferentiaza ei Dacia ? Pt. ca prin pret nu prea mai e vorba in cazul Duster - la 15,16,17 000 eur ai alternative serioase (Mitsu Lancer, Skoda Octavia,Opel Astra, Ford Focus , Hyundai + Kia ,etc) Nu sunt cu tractiune integrala dar cati chiar avem nevoie de o masina de folosit la greu in off-road ...?
De ce nu au sunt la Duster ? Nu mai e un Logan la 8-9 000 euro !

- airbaguri cortina (macar optional)

Toate cele 4 de mai sus sunt motive pt. care nu mi-as lua acum o Dacia.

Exterior :
-jante mai late (225 ...)- optional (cred ca ar arata si mai bine)


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY Easy-R 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 18 Apr 2010, 20:15
Post #11


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




Comenzile de pe volan schimba si sursa (CD/Radiu/Aux), si banda si iti permit si sa cauti posturile. Trebuie doar sa te uiti ceva mai atent...wink.gif
Si airbag-uri cortina vor fi la Dacia...la fel ca si "mult doritele" comezi geamuri pe usa...si probabil si caxonul pe volan...
Si ai idee care e diferenta intre o anvelopa buna de Logan si una de Duster? Mai pune nitel si vezi cat ar ajunge una de 225...eventual pe 17". Toata lumea vrea, dar cand e sa dea si banu (nu neaparat la cumpararea masinii, ca acolo nu se simte), incepe goana dupa chilipiruri, si oferte...Numai ca pe anvelope de genul asta, e cam greu...wink.gif...Si atunci mergem cu roti tip slick, sau nu mai luam gume de iarna, ca avem 4x4, ce dracu'...


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 18 Apr 2010, 20:15
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




asa zic si eu. De ce naiba ai lua un kia ceed ful option, cand in banii aia ei un clio rs de face pipi pe ea? smile.gif A compara hatch-uri cu crossovere (suv-uri) e ca si cum ai compara un cabrio cu un break si a te plange ca nu ai spatiu in cabrio si nici portbagajul nu e foarte mare


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 18 Apr 2010, 21:21
Post #13


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




-ESP pe motorizarea benzina;
-transmisie automata pe aceeasi motorizare benzina;
-revenirea cu picioarele pe pamant in ceea ce priveste preturile pentru echiparile de top.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 18 Apr 2010, 21:41
Post #14


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




La scaune daca ar mai lucra ptr. sprijinul lateral, au aer conditionat automat - ca doar se gaseste la R. Simbol si este destul de fiabil, filtru de polen - ca sa nu umplem masina da praf inauntru, un cruise-control ar fi prea mult. Peste 4-5ani cand ii vor face un face-lift piata va cere alt ceva si am vazut la unii deja modificari pe schite.

18 Apr 2010, 21:58:
Apropo de anvelopele de care scria TAW, eu la megane am jante pe 15' iar un prieten pe 16', 1600ron l-au facu gumele de iarna Michelin cu jante de otel sh (75ron/buc.).Eu am scapat cu 210/buc cu montaj si echilibrat cu aceleasi Michelin dar 195/65/ 15'.deci la 1' se dubleaza, dar la 17' cat o fi oare?

This post has been edited by iulian'71: 18 Apr 2010, 21:58


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Apr 2010, 22:06
Post #15


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




eu as vrea sa:
- umble un pic la design, mai ales la partea din spate, si anume la umflaturile alea din hayon, pe care logic ar fi trebuit sa se continue stopurile
- umble la aerodinamica, mi se pare acel coeficient marisor...
- sa puna claxonul atat pe volan cat si pe maneta. in continuare sustin, desi sunt singur impotriva tuturor, ca este mai bine cu el pe maneta, datorita lejeritatii actionarii. respectiv nu trebuie sa modifici pozitia mainii pe volan ca sa claxonezi. as putea spune cam acelasi lucru si despre comanda geamurilor electrice.
- motorizari o idee mai potente si cutii de viteze adecvate si pentru cruising

de esp standard, interior schimbat nu mai spun pentru ca astea sunt lucruri certe.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 18 Apr 2010, 22:10
Post #16


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




dorinta mea este ca face-liftul dusterului sa aduca cu el si depasirea noului prag psihologic de 20 000 de euro (da e vorba tot de dacia aceea de 5000 de dolari) smile.gif)


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CAR
post 19 Apr 2010, 13:13
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 18 April 10
From: Bucuresti




desi sunt perfect de acord cu "Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded." , totusi :
- la banii lui Duster poti sa iti iei si altceva in afara de hatchback ; vezi Octavia, Lancer , Focus sedan , Ceed / i30 SW ...
- la aceiasi bani poti sa iti iei SX4 full (cu ESP) - o consider perfecta pt. oras - locul unde 50 % din cumparatorii din RO , vor merge cu dusterul cel putin 70 % din timp ...
Sincer, daca ar fi sa aveti o singura masina , cati v-ati lua Duster fara sa stati pe ganduri , avand in vedere alternativele prezentate mai sus ..?
Nu lucrez la vreun dealer de auto straine , nu sunt anti Dacia ,dar cred ca totusi trebuie acordat respect cumparatorului ...

aphophis spunea ca de ce sa iei KIA CEED cand poti sa-iti iei rs ...pai uite de ce am facut-o eu : prima data m-am dus la Dacia - logan benzina 1.6, "full option" =aprox 9000 eur ; tre sa platesti vopseaua metal, airbagurile laterale , extindere de garantie etc m-au enervat chestiile astea si am plecat ... la KIA : ceed , benzina 1.4, 109 cp - nu full option , dar cu dotari normale zic eu pt. mileniul 3 , interior incomparabil cu logan, performante dinamice mult peste acelasi logan = 11 800 eur (si 7 ani garantie , ma rog cu dus- intors , si vopseaua metal inclusa in pret ...) Am preferat sa dau 3 000 eur in plus pt. ceva ce am crezut si m-am convins ca merita (repet in comparatie cu logan) . deci TAW , as amai da ceva in plus si pt. jante mai late ... Si nu cred ca-s singurul nebun, s-a cam umplut RO de ceed si i30..

nu-s fanatic al coreenilor si nici tipul "masina mea e cea mai buna" dar hai sa nu ne extaziem pt. ce ne dau francezii , pt. ca au o fabrica in RO ... Sa fim realisti , cand o sa creasca salariile la Mioveni nu o sa aiba nici o remuscare sa o inchida si sa muta productia in Maroc, Tunisia, Algeria ... deci pt. o masina pt. se cere si 17 000 euro , cred ca trebuie sa avem pretentii in consecinta !


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY Easy-R 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Apr 2010, 13:15
Post #18


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(CAR @ 19 Apr 2010, 14:13)
- la banii lui Duster poti sa iti iei si altceva in afara de hatchback ; vezi Octavia, Lancer , Focus sedan , Ceed / i30 SW ...
- la aceiasi bani poti sa iti iei SX4 full (cu ESP)
Si ce faci cu ele sau pe ele? Plastic spus, pipi. Ca nu are capacitatile lu' Duster de trecere. Iar masinile coreene ... sunt cum sunt. Sa nu uitam exemplele care trec destul de des prin service cu aceleasi probleme.

This post has been edited by IRONICK: 19 Apr 2010, 13:56


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 19 Apr 2010, 14:27
Post #19


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




As da banii pe optiunea CLIMATRONIC daca ar fi, cred ~ 250E.
Ornamentul dupa vovan este slab si zgaraie la mana pe lateral- mai bine nu ar fi.


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 19 Apr 2010, 14:41
Post #20


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Eu tot ce zic e ca mai trebe luat la pila la interior sa arate ca la exterior.
Esp o sa fie disponibil probabil peste tot o data cu trecerea la Euro 5 si cerintele europene.
In rest NU sunt de acord cu mari schimbari. Daca tot ce vreti voi se va pune pe masina iese Renault si nu mai e Dacia. Deja cati mai aveti bani de un Duster in comparatie cu cei ce puteau lua un Logan la aparitia lui ? Putini va zic eu, a ajuns pentru multi Duster-ul o masina ca oricare alta din cele scumpe, buna de discutat pe forum si admirat in show room dar greu de achizitionat.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Apr 2010, 14:51
Post #21


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(BiCos @ 19 Apr 2010, 15:27)
As da banii pe optiunea CLIMATRONIC
Asta, tempomatul, temporizator variabil la stergatoare si niste functii de confort, puteau sa fie in aceeasi bani.

This post has been edited by IRONICK: 19 Apr 2010, 14:51


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiA.
post 19 Apr 2010, 15:07
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 15 April 08




dupa parerea mea ar trebui soferul sa aibe pe usa sa comenzile pt toate gemurile...o climatizare ar fii binevenita,macar pt versiunile de top...un lucru interesant ar fii senzor de ploaie/lumina pe parbriz(face mult acest lucru)....ca si confort,trebuie lucrat la insonorizare;la deja aprox.3000 de ture este un zgomot infernal in habitaclu..


--------------------
Renault Laguna 3 2008,Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 19 Apr 2010, 15:12
Post #23


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Am uitat sa zic de vinilinul care acopera portbagajul, trebuia macar ca la break,cu roluire cu arc, asta chiar trebuie schimbata.
Poate aceste impresii si "sfaturi" vor fi luate in vizor de reprezentantii DACIA.
Multumim anticipat!!!


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Apr 2010, 15:14
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(TAW @ 18 Apr 2010, 20:15)
Si ai idee care e diferenta intre o anvelopa buna de Logan si una de Duster? 
*

Parerea mea este ca esti rauvoitor si rau intentionat. Pai cum adica cat e pretul unei envelope? Ce crezi, ca 10 milioane o anvelopa e o problema? Pai 10 milioane pe o anvelopa e maruntis de buzunar la astia de-si cumpara dacii, ce e asa de greu de inteles? Ei scot 40 milioane din buzunar asa cum scot eu batista sa-mi suflu nasu', ca d-aia cumpara dacii, ca au bani garla...
QUOTE(C a t a l i n @ 18 Apr 2010, 21:21)
-ESP pe motorizarea benzina;
*
O sa apara si ala...
QUOTE(CAR @ 19 Apr 2010, 13:13)
desi sunt perfect de acord cu "Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded." , totusi :
- la banii lui Duster poti sa iti iei si altceva in afara de hatchback ; vezi Octavia, Lancer , Focus sedan , Ceed / i30 SW ...
- la aceiasi bani poti sa iti iei SX4 full (cu ESP) - o consider perfecta pt. oras - locul unde 50 % din cumparatorii din RO , vor merge cu dusterul cel putin 70 % din timp ...
*


Nu inteleg prea bine, te pune cineva sa "te certi"? Ca daca nu, sanatate si virtute
Insa daca ai putea, ti-as ramane indatorat daca mi-ai indica niste versiuni de masini pe care le invoci care au garda la sol a lui duster si tractiune 4x4 in banii de duster, nu mai scump...
Si legat de sx4, cand a fost ultima oara cand ai incercat sa bagi 4 persoane in el si bagajele aferente pentru o iesire la munte de o zi, sa zicem? Ti-a reusit sau ai lasat pe cineva acasa?

Din astea eu trag o concluzie: dusterul nu iti este adresat, sincer. Te freci degeaba sa faci scantei pe aici. Uita-te la altceva.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Apr 2010, 15:27
Post #25


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(klaus @ 19 Apr 2010, 16:14)
Te freci degeaba sa faci scantei pe aici
Probabil este un muritor de foame printr-un sourum de masini dalea adevarate. Si cam someaza.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andu
post 19 Apr 2010, 15:50
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Eu am un SX4 aproape, cu care mai merg din cand in cand. Este o masina geniala, care pe 4X4 trece prin niste locuri prin care n-ai fi crezut. Asta iarna, vrut plecat la munte cu snowboardul si bagaje pt 4 zile. bagat placa inauntru, cu bancheta rabatata, intrat pe diagonala prin toata masina. Mai bagat si o geanta si impreuna cu trusa de prim ajutor si si extinctorul cam aia a fost. Geanta pentru a 2-a persoana a intrat pe bancheta din spate iar a 3-a persoana se uita intrebator la noi. Descarcat, mutat bagajele in Astra pe care am lasat-o la baza muntelui si am urcat cu un localnic de pe acolo.

Si inca o treaba, nu are scuturi, de nici un fel. SX4 e geniala, si din punctul meu de vedere, e singura de enumerarea ta care ar putea constitui un concurent pt Duster, dar e MICA, FOARTE MICA!!! In plus nu are scuturi asa ca mi-ar fi teama sa aud bolovanii pe sub ea cum ii aud pe sub Opel.


--------------------
Opel Astra H ABS+EBD+EBA+CBC+DDS ESP+TC+UCL TPMS.... 2006 - fost GGA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 19 Apr 2010, 20:42
Post #27


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




QUOTE(CAR @ 19 Apr 2010, 14:13)
desi sunt perfect de acord cu "Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded." , totusi :
- la banii lui Duster poti sa iti iei si altceva in afara de hatchback ; vezi Octavia, Lancer , Focus sedan , Ceed / i30 SW ...
- la aceiasi bani poti sa iti iei SX4 full (cu ESP) - o consider perfecta pt. oras - locul unde 50 % din cumparatorii din RO , vor merge cu dusterul cel putin 70 % din timp ...
Sincer, daca ar fi sa aveti o singura masina , cati v-ati lua Duster fara sa stati pe ganduri , avand in vedere alternativele prezentate mai sus ..?
*


Daca as avea de luat o singura masina (si bani acum sa mi-o cumpar smile.gif) cred ca as trece peste anumite neajunsuri, si mi-as lua un Duster 4x4 1.5, dar am doua masini relativ noi si cu km putini, deci...
In ceea ce priveste diferenta de bani, eu te inteleg perfect, deoarece la fel am facut si eu cu Scenicu'...Am plusat vreo 2500 ca sa imi iau masina asta, desi intial voiam un M2 Estate. Am ales-o datorita pozitiei la volan, a cutiei TL-4 pe benzinar. a modularitatii, si a farurilor bixenon. Si daca sta bine si ma gandesc, un plus de 15-20-30% nu e tocmai din drum la niste masini "ieftine", si banii astia trebuie sa merite.
Cand ziceam de bani, nu ma refeream la achizitie, pentru ca acolo diferenta de costuri e mai mica (poate 50-100 euro) ci la reperele de schimb, unde decalajul e de aproape 100% asa cum zicea Klaus...Si sa vezi atunci plansete si discutii, mai ales daca tinem cont ca sunt anvelope de o anumita clasa si constructie. E usor de vrut si e frumos de avut, dar cand masina nu mai e noua, si tre'schimbat ceva..
In ceea ce priveste alternativele enumerate de tine, nu mi-as lua never Mitsu (din motive pe care nu le amintesc aici), si nici I30/Ceed (in primul rand din cauza minciunii cu 7 ani garantie, dar nu numai). Octavia poate, Focus poate, iar Astra in cea mai mare masura... Si cum de nu ai amintit de Megane ST? Si asta are un pret ok acum...Desi toate astea mi se par cam mere, in timp ce Dusteru e strugure...Deci comparatiile "e nitel" cam fortate...
SX4, poate, dar numai ca a doua masina (care sa fie 4x4) cam asa cum zicea Andu...In niciun caz ca o unica masina de familie. Sau poate mai degraba un Jimny wink.gif
QUOTE(IRONICK @ 19 Apr 2010, 15:51)
Asta, tempomatul, temporizator variabil la stergatoare si niste functii de confort, puteau sa fie in aceeasi bani.
*


Tempomatul, ca tempomatul...Eu am la Scenic, si nu prea il utilizez in tara (poate uneori limitatorul), dar cadenta variabila la stergatoarea, si eventual cuplare stergator luneta pe marsarier, erau mult mai utile...Deci nu pot decat sa fiu de acord cu tine...
QUOTE(CristiA. @ 19 Apr 2010, 16:07)
...un lucru interesant ar fii senzor de ploaie/lumina pe parbriz(face mult acest lucru)....ca si confort,trebuie lucrat la insonorizare;la deja aprox.3000 de ture este un zgomot infernal in habitaclu..
*


Nu stiu cat de important ar fi un senzor, mai ales la o masina de genul asta...Iar ca insonorizare...Daca si Dusteru' (raportat la restu gamei) e zgomotos, atunci ce sa zic de un Fluence 1.5 105CP, care mi se pare infiorator...Zgomote de ,motor, si aerodinamice, cu mult mai pregnante ca la M2 sedan...asta chiar nu are scuza! Parerea mea...hic wink.gif


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Apr 2010, 21:20
Post #28


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(TAW @ 19 Apr 2010, 21:42)
Daca si Dusteru' (raportat la restu gamei) e zgomotos
Vai, mi-a fost dat sa merg cu motorinaru .. (ca nu era 16v la drive-test). Toate schimbarile pe care le-au facut pe masina si care in mod normal trebuia sa il faca sa fie mai putin zgomotos, au avut efect invers. L-au adus la nivelul tdi-ului, sa se auda ca un tractor. Cand l-am vazut prima data, am zis ca mi s-a parut. Nici nu am avut timp sa il pipai unde am vrut eu. Acum am putut sa pierd mai mult timp pe langa el. Pana si absorbantii din compartiemntul motor sunt mai subtiri fata de ce se monta odata pe Logan. Acum zici ca sunt din carton presat.

This post has been edited by IRONICK: 19 Apr 2010, 21:30


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAW
post 19 Apr 2010, 21:31
Post #29


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 796
Joined: 1 August 07
From: Bacau




85, sau 110? Desi si unul si altul sunt mai "tacute" ca cele de pe Logan/Sandero...Ca sa nu mai spun de MCV care suna ca o cutie goala. Vorbesc, atat despre 1.5 de 85 cat si 70...
Pe "testatele", cu masini diferite (Logan 70 si MCV 85), respectiv Duster 110/85. Mai exact mers pe rand, una dupa alta, la intervale scurte, cam cu acelasi stil de condus, si pe acelasi drum. Se simte diferenta. Si nu o spun doar eu, ci si colegii mei. MCV-ul are cam 2000 km, Loganu cam 27.000 si Dusteru cam 1000 (4x4 110)/800 (4x2 85).


--------------------
Renault Scenic 1.6 16v Dynamique D11 2008
Renault Clio III 1.4 16v CFD 2006
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 19 Apr 2010, 21:36
Post #30


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 427
Joined: 28 September 06
From: Craiova




- Oglinzi rabatabile electric (nu cred ca are acum) -macar optional
- Un interior mai de doamne-ajuta (n-am pretentii de Laguna, dar la pret cit doua Logane ai alte pretentii)
- Pret cu 1500 euro mai mic
- ce s-a mai zis: comenzi geamuri pe usi, temporizare variabila stergatoare etc.
- eventual, daca n-ar costa prea mult: torpedou refrigerat, mufa 12 V in portbagaj, o izolare termica mai buna - in Logan daca opresc vara AC-ul, in 2 min. mor de cald.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:18
Forum Renault