DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bucse, schimbarea bucselor

Fancyman
post 26 Mar 2010, 15:25
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Sa fii fericit daca te-au tinut 5000 ! La mine incep sa "cante" dupa 2000. mad.gif


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutiulia
post 27 Mar 2010, 09:29
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 19 August 09




pe mine bucsile de la bara stablizatoare, cele 4 m-au tinut55 000 km.masina este din 2004 luna mai si le-am schimbat anul trecut la 60 000.10 000 am mers cu ele asa ca nu prea am avut firfirei sa le schimb.acum au 10 000 km si nu da nici un semn de oboseala.vreau sa schimb bucsile de la amortizoare spate si varnisurile de la arcuri.am inteles ca merg bucsi de papuc!cred ca dupa paste le rezolv.a mai pus cineva bucsi la amortizoare spate?mi-au mai scris si alti colegi da pe forum ca au folosit dar totusi mai intreb ca nu mi-au zis si ce marca au fost si cat i-au tinut,10 000, 20 000....!!!!imi puteti spune?


--------------------
solenza europa 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 27 Mar 2010, 09:42
Post #93


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




eu pe spate la amortizoare sus folosesc bucsi normale de amortizor ,din alea mos si baba normale ca la berlina...azi ma duc sa schimb consumabilele pe masina si rulmenti iaxiali de la amortizoare fata...sint curios sa vad cum se poarta dupa ce schimb rulmenti pe sosea masina


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddacy
post 27 Mar 2010, 10:01
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 18 January 08
From: In inima Ardealului




eu tot de "gunoaie "de bucse dau.......abia am mers 1000km cu ele...


--------------------
dacia solenza 2003 scala - AB-29-RAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 27 Mar 2010, 16:59
Post #95


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




sa stii ca eu folosesc numai bucsi din alea ca material tare...sint multumit de ele pina acum si rezista pina schimb uleiul


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sky79ct
post 27 Mar 2010, 22:44
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 27 November 07




cum iti dai seama ca trebuiesc schimbate?


--------------------
dacia solenza 2004 scala - CT xx SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 28 Mar 2010, 11:07
Post #97


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




schimb atunci cind la denivelari incepe sa se auda un zgomot ca de clantanit de fier... c-am pe la 10 mii km le schimb chiar daca nu se aud...
am vrut sa schimb si rulmentii axiali de la amortizoarele de pe fata dar nu am putut desface piulitele de pe suruburi...am rupt la naiba o inelara si o tubulara de 18,asa ca incerc de luni la servici cu pistolul ca poate cu ala se desface...dar totusi la rulmentii axiali mai astept ca am observat ca un amortizor imi curge uleiul din el si le voi schimba atunci cind am cumparat si cele 2 amortizoare pe fata


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian corbu
post 1 Apr 2010, 23:58
Post #98


bafta


Group: Members
Posts: 178
Joined: 4 January 10
From: ploiesti PH




a venit randul bucsilor mele....cu ceva indicatii de la voi,pareri, cu ceva pareri de la un meserias,mi-am luat inima-n dinti si AM REUSIT!-bucsile-140 ron,manopera -eu[la service 35-50ron].si daca tot m-am apucat am studiat bucsile uzate si am incercat urmatoareleinbunatatiri:1-teflon de 0,4-0,5 la interiorul bucsilor.2-la cele din mijloc am montat pe laturile exterioare de efort[nu pe cele cu brida]o bucatica cauciuc -silicon curea tronsmisie...]3- am pus suruburi noi si mai lungi...tuturor bucsilot barii de statilizarebribelor].

Attached thumbnail(s)
SPM_A0424.jpg ( Size: 550.21k ) Number of downloads: 1118
SPM_A0425.jpg ( Size: 417.81k ) Number of downloads: 1241
SPM_A0426.jpg ( Size: 742.99k ) Number of downloads: 1235
SPM_A0427.jpg ( Size: 422.5k ) Number of downloads: 1224
SPM_A0428.jpg ( Size: 408.24k ) Number of downloads: 1228


--------------------
dacia solenza 2003/confort - ph 11ubu
confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 3 Apr 2010, 14:18
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 3.412
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




140 RON??? ultima data am luat cu 3 lei bucata, deci 12 lei toate.
Cu teflon am incercat si eu dar cu banda de teflon pusa direct pe bara stabilizatoare, pe urma niste vaselina siliconica sa alunece bucsa peste, deoarece se marise in diametru bara. Intre bucsa si colier am mai pus un cauciuc de 3mm grosime.
Dupa operatia asta nu am mai umblat la ele. Am facut de atunci aprox 20.000 km si acum au inceput iara sa se auda. E semnificativ mai bine decat 2 schimburi la 10.000 km smile.gif
bafta.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedros
post 3 Apr 2010, 15:59
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 December 09




Ptr cristian corbu : de unde ai luat tu bucsi bara stabilizatoare cu 140 ron , pentr ca asa cum spune si psychoo , ultina oara am lua cu 3 sau 4 lei bucata p s : interesanta ideea cu teflonu dar stau si ma intreb daca poti sa mai prinzi brida pe mijloc deoarece sa ingrosat considerabil


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 - CL 79 GYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 4 Apr 2010, 12:29
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Ptr cristian corbu : nu ai slefuit bara stabilzatoare? Nu de alta, dar la cat de rugoasa arata, cu rugina aia pe ea, va avea efect de polizor asupra cauciucului.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 4 Apr 2010, 17:51
Post #102


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Bara si bucsele se ung cu vaselina inainte de montarte.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 4 Apr 2010, 18:10
Post #103


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




eu nu le-am uns cu vaselina niciodata cand le-am schimbat.din cauza asta ma tin vreo 10.000 km?ultima oara le-am schimbat acum o luna.au fost 16 lei toate 4.


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 4 Apr 2010, 20:34
Post #104


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




pe cele de le-am montat acum pe masina le-am dat un pic de vaselina pe bara...sint curios cum se prezinta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedros
post 4 Apr 2010, 21:00
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 December 09




Baieti din proprie experienta va spun ca vaselina nu face decat sa atace cauciucul ( eu am bagat vaselina la chederele de la geamuri si in 2 zile se incretisera si nu mai stateau lipite de tabla ) deci treaba voastra dar nu va asteptati sa va tina mai mult cu vaselina


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 - CL 79 GYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 5 Apr 2010, 08:08
Post #106


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




vaselina capteaza praful,nisipul de pe strazi si apoi se comporta ca o substanta abraziva pentru bucse.sunt de parere ca nu e buna vaselina la bucse.


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 5 Apr 2010, 13:31
Post #107


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




ffff. corect ce spuneti despre vaselina in bucsile de la bara de torsiune... de data asta am uns un pic capul barei si astept sa vad cit ma tin bucsile astea asa cum le-am pus...ma rog eu am si amortizoarele fatza duse si nu ma astept la multe pe fatza


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Apr 2010, 18:23
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(cristian corbu @ 1 Apr 2010, 23:58)
a venit randul bucsilor mele....cu ceva indicatii de la voi,pareri, cu ceva pareri de la un meserias,mi-am luat inima-n dinti si AM REUSIT!-bucsile-140 ron,manopera -eu[la service 35-50ron].si daca tot m-am apucat am studiat bucsile uzate si am incercat urmatoareleinbunatatiri:1-teflon de 0,4-0,5 la interiorul bucsilor.2-la cele din mijloc am montat pe laturile exterioare de efort[nu pe cele cu brida]o bucatica cauciuc -silicon curea tronsmisie...]3- am pus suruburi noi si mai lungi...tuturor bucsilot barii de statilizarebribelor].
*


- ai facut o mare varza ! ( si poti sa te superi , dar asta ai facut ) TEFLONUL nu este separat si cand auzi de bucse din teflon , acel teflon este in COMPOZITIA materialului din care sunt facute bucsile , nu separat , pe o suprafata un material , pe alta alt material .
Daca ai impresia ca acum merge ok , este pt ca totul este fortat ( de asta ti-au si trebuit suruburi mai lungi , pentur ca cele originalae abia permit prindere bine a bucsilor originale noi ) si nu pentru ca acel "cocktail-ul" de bucsi si suprafete bagat de tine fortat chiar isi face treaba bine .

QUOTE(bogdanelkva @ 4 Apr 2010, 18:10)
eu nu le-am uns cu vaselina niciodata cand le-am schimbat.din cauza asta ma tin vreo 10.000 km?ultima oara le-am schimbat acum o luna.au fost 16 lei toate 4.
*


NU se ung nici bucsile si nici bara cu vaselina !!! O singura data mi-au fost unse si cand le-am schimbat erau mancate pana la fier . Cauciucul ramasese LIPIT pe bara stabilizatoare de fier si pe urechile de prindere . Ultima data un inginer mi-a explicat ca nenorocirea de vaselina mananca acel cauciuc si il face la inceput moale si apoi isi pierde proprietatile mult mai repede decat ar trebui . Barile a fost slefuite perfect inainte se montarea noilor bucse si totul este ok acum .

Ca tot suntem la topicul de BUCSE - se pare ca reglarea geometriei este influentata si de bucsile de la bascule si daca unele sunt mai uzate si altele mai putin uzate este f posibil ca roata sa fie "vazuta" la masurare ca fiind miscata spre fata sau spre spate . ( la mine era 0,3' diferenta ) si se pare ca pe spate poate da o eroare la geometrie din cauza amortizoarelor .
- info : reglare geometrie : 70 ron langa Petrom-ul dintre Razoare si Gaina . Mi-a placut cum a lucrat baiatul de acolo , f. atent cu masina si cu piesele , a verificat totul . La mine erau prea "deschise" rotile dupa schimbarea capetelor de bara si fugea repede volanul de pe directia inainte .

Ramsen - dupa ultimele discutii avute cu mecanicii din mai multe service-uri am ajuns la concluzia ca , cu cat ai amortizoarele mai moi , cu atat bucsele rezista mai mult , asa ca poti sta mai linistit cu amortizoarele pe fata .

This post has been edited by marius80_eugen: 6 Apr 2010, 18:25


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 6 Apr 2010, 18:39
Post #109


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




este fff corect ce spui tu de amortizoare mai moi...dar ale mele cind te lasi pe botul masini in loc sa ramina sus la pozitia ei normale ele se mai lasa o data in jos si dupa revin la loc...deci sint duse...si le aud eu in gropi...ca doar sint invatat minte de la berlina pina am schimbat amortizoarele fatza...multumesc pentru informatie


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 6 Apr 2010, 18:50
Post #110


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Ce se poate intampla daca,sa zicem,in mers mi se desfac suruburile colierelor alea de strang bucsele de la stabilizatoare?intreb pentru ca la ultima schimbare,alea de pe partea stanga, cred ca nu le-am strans suficient,mai ales ca am dat filetul suruburilor cu putina vaselina.dupa vreo doua saptamani am urcat masina pe rampa s-o studiez putin si am constatat cu stupoare ca suruburile erau slabite bine,cel din capatul barei mai avea 2-3 filete.cred ca am evitat o catastrofa,Doamne-fereste! ma buleam rau wacko.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Apr 2010, 19:19
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cred ca asta e mai repede o intrebare retorica . Tinand cont de faptul ca bara stabilizatoare este rpinsa totusi in 4 puncte , baiesc eu ca cel putin cele din mijloc ar fi tinut si cel mult observai un zgomot ciudat cand atingeai cu vre-un capat de asfalt , altceva nu se intampla . Sa nu uitam ca anumite masini NU au bara stabilizatoare pe fata . Cateva modele de Logan 1.4 si Sandero IEFTINE au fost vandute fara acea bara stabilizatoare , asa ca nu se intampla nimic . Nu este ca o rupere de capat de bara sau ceva de genul ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedros
post 7 Apr 2010, 12:55
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 December 09




Eu unul am auzit ca Loganul faza 2 nu are bara stabilizatoare ( nici cel mai scump model ) . Va rog sa ma corectati daca gresesc cu ceva in aceasta afirmatie .


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 - CL 79 GYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 7 Apr 2010, 14:48
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Nu se intampla nimic. Aveai niste zgomote in plus si simteai ca masina se balangane un pic mai usor. Cam atat. Mie mi s-a rupt un surub care prinde colierul dintr-un capat intr-un viraj pe loc, la viteza mica. Si nu s-a intamplat nimic (si chiar am mers pe curbe, mi s-a rupt in Poiana Brasov). Asa ca stai linistit, nu era nicio catastrofa. Bara iti ramanea prinsa la centru si nu se lasa capatul acela in jos, pt ca era tinut din partea opusa.


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 7 Apr 2010, 16:21
Post #114


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




smile.gif victorie.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Apr 2010, 18:18
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(pedros @ 7 Apr 2010, 12:55)
Eu unul am auzit ca Loganul faza 2  nu are bara stabilizatoare ( nici cel mai scump model ) . Va rog sa ma corectati daca gresesc cu ceva in aceasta afirmatie .
*



Te corectez eu ! NUMAI modelele ieftine nu aveau , apoi au fost cateva scandaluri si telefone si am inteles ca s-ar monta si la celelalte . Oricum cica ar fi trebuit sa dea 12 milioane in plus pt un Logan sau Sandero ieftin ca sa i se monteze si bara stabilizatoare .
-daca tot ai SLZ , de ce nu bagi o poza cu masinuta ta la avatar ? Chiar asa de fan-LGN esti ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedros
post 8 Apr 2010, 10:16
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 December 09




Nu mai am momentan nici o poza in calculator cu Solnitza mea dar voi face altele curand .


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 - CL 79 GYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian corbu
post 9 Apr 2010, 23:55
Post #117


bafta


Group: Members
Posts: 178
Joined: 4 January 10
From: ploiesti PH




scuze baieti pt greseala[scriu tarziu...] intr-adevar bucsile au costat 14 ron toate iar ca idee de raspuns ,teflonul-plasticul dur sau ce material o fii ,l-am pus pt. a rupe contactul direct dintre suprafata barii[zgrumturoase si putin subtiata] si cauciucul de pe interiorul bucsii pe care l-ar fi putut uza prematur......respect parerile tuturor! a era sa uit... toata treaba am facut-o singur ,acasa,pe canal,pt ca la service vroiau 50 ron manopera.....si fara alte ,,inprovizatii- inbunatatiri"-a durat 3 ore.....

This post has been edited by cristian corbu: 10 Apr 2010, 00:01


--------------------
dacia solenza 2003/confort - ph 11ubu
confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 13 Apr 2010, 21:24
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Am nevoie de ajutor.
Astazi am schimbat, la un service autorizat Dacia urmatoarele:
- 2 pivoti fata
- 4 bucse
- revizie + 4 bujii;

Masina mergea bine fara niciun zgomot, doar la denivelari si gropi niste cloncanituri pe fata. Astea am zis ca apar de la bucse si o sa le schimb. Era timpul schimbului de ulei si am zis sa fac si treaba asta.
Am stat cu mecanicul cam 3 ore le-a schimbat in fata mea cu piesele noi. A fost in regula. Am plecat spre servici. Masina mergea bine. Plec in seara asta spre casa si incepe calvarul. Un scartait ingrozitor si foarte puternic pe fata. Cand plec de pe loc se aude un zgomot de fier pe fier cu scartaitul de rigoare. Cand trec prin denivelari e jale. Scartaie ca la rotile de caruta alea vechi. Nu cu roti de masina. Fier pe fier. E jale. Vedeam prin cartier cand treceam pe langa oameni ca se uitau sa vada ce se intampla. Parca urma sa ma dezmembrez. Parca mergeam cu o Dacie 1300 din 1970. What the hell is going on. A mai patit cineva asa ceva???
Maine o sa ma duc la ei la o constatare dar sigur ma pun sa mai schimb ceva. E poate de la bucsele noi pana se rodeaza??? sad.gif ...zic si eu...am mai schimbat bucse si pivoti si nu am patit asa ceva.



--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 13 Apr 2010, 21:29
Post #119


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nuuu...ai placutele de frina maxim uzate...au ajuns la fier si freaca de disc...mai mergi asa si o sa schimbi si discul de frina
eu am 3 rinduri de bucsi schimbate si nu am avut problemele astea...in schimb la placute sint simtomele astea


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 13 Apr 2010, 21:32
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Nu. Placutele de frana sunt schimbate in toamna iar mecanicul mi-a zis ca mai merg. Sunt pe la jumate uzate. Pana azi dim nu s-a auzit nimic. Discul de frana e schimbat si el in toamna. Problema e ca si atunci cand e oprit motorul, si apas cu mana pe fata masinii si o balanseze sus jos, scartaie ingrozitor. Cand ma urc in masina se aude un scartait de parca as avea 200 kg...wtf...

O intrebare : Poate sa fie si de la bratele bucselor??? stiu ca parca sunt 4????

This post has been edited by Sir Andrew: 13 Apr 2010, 21:35


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:00
Forum Renault