DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 17 18 19 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aveti Xenon pe Solenza voastra?, De care?

Iulikk
post 19 Feb 2013, 17:51
Post #541


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ba baeti, am luat azi pt un Matiz becuri din LIDL (ceva gen +50%). 25 de lei setul. RECOMAND! Mai au model LongerLife, BlueVision (albastrui). La acelasi pret.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 19 Feb 2013, 21:03
Post #542


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Solenza are faruri destul de capabile, sunt mult mai bune decat la masini cu pretentii mai mari, nu stiu de ce ar face cineva "upgrade".

Despre xenon in far cu striatii nici nu mai zic, cine face pasul asta sigur isi umple frigiderul... Daca Politia ar aplica legea nu ati mai purta discutii de genul "sa imi pun si eu?"


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Feb 2013, 09:35
Post #543


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Ming @ 16 Feb 2013, 00:36)
Cum le-ati reglat (daca le-ati reglat) ca sa nu va injure prea tare cei din fata?
*


daca ajungi prin Bucuresti , da-mi un semn si iti arat cum se vad farurile bi-xenon intr-un far normal . Nu este vorba de nici un injurat . La mine bat SUB bara unui Logan din fata de exemplu si nu o iau in sus , ci in jos .
QUOTE(iuliano_smile @ 19 Feb 2013, 16:35)
Daca iti pui xenon trebuie obligatoriu sa le reglezi. Eu mi le-am reglat, nu ii deranjez nici pe cei din fata, NICI MACAR DACA STAU IN CURUL LOR si vad si eu perfe t pe strada si in departare.
MERITA xenonul. Multumesc lui Marius pentru sprijinul acordat pe PM.
*


Unii chiar nu vor sa inteleaga asta ... Deja nu mai este convingere sau stiinta , e doar ciuda si invidie , clar !
QUOTE(Iulikk @ 19 Feb 2013, 17:51)
Ba baeti, am luat azi pt un Matiz becuri din LIDL (ceva gen +50%). 25 de lei setul. RECOMAND! Mai au model LongerLife, BlueVision (albastrui). La acelasi pret.
*


Esti off-topic ! radmasa.gif Deci nu luati Xenon , luati "albastrui" !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 20 Feb 2013, 10:09
Post #544


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Bre, io am spus ce am vazut acolo. Unde am spus io sa ia albastre? Iti place sa te caci pe tine...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Feb 2013, 10:33
Post #545


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Deci eu iti dau CITATUL din ce ai scris tu si tot eu ma kk pe "tine" ? Mergi la proctolog , fa-ti ochelari ... icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 20 Feb 2013, 11:13
Post #546


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(Iulikk @ 19 Feb 2013, 17:51)
Ba baeti, am luat azi pt un Matiz becuri din LIDL (ceva gen +50%). 25 de lei setul. RECOMAND! Mai au model LongerLife, BlueVision (albastrui). La acelasi pret.
*



Prefer sa cred ca te duce putin mintea atunci cand citesti ceva.

This post has been edited by Iulikk: 20 Feb 2013, 11:14


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza zaz
post 20 Feb 2013, 13:34
Post #547


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 16 April 12
From: Bucuresti




ce va place sa va mai certati si sa va jigniti pe tema asta ,nai vazut.


--------------------
dacia solenza 2004 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 20 Feb 2013, 14:13
Post #548


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Nu ma cert cu nimeni, am sub grila 240 de wati de lumina folosita in off road. Va astept pe litoral cheers.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Feb 2013, 15:25
Post #549


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ai folosit cuvantul "albastrui" sau nu ?
Eu am 2 x 35 + 2 x 35 = 140 W trixenon biggrin.gif
Nu va astept nicaieri , doar ma laud ! radmasa.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 21 Feb 2013, 16:32
Post #550


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Nu am spus nimanui sa cumpere becuri albastrui (ba chiar am spus odata ca am avut puse pe Solenza si ca le-am dat jos dupa 10 km). Le-am recomandat pe alea +50.
Daca nici acum nu intelegi, inseamna ca m-am inselat in privinta ta si chiar nu te duce capu' sa citesti o fraza.

This post has been edited by Iulikk: 21 Feb 2013, 16:33


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Feb 2013, 15:08
Post #551


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




daca foloseai termenul dat de producator , adica "Blue Vision Plus" nu ziceam . La vremea lor le-am testat pe toate de la Philips , inclusiv Power2Night , Extreme Power ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nnuuttzzuu
post 4 Mar 2013, 18:22
Post #552


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 3 April 12




hid xenon a pus cineva ? e bun de ceva?


--------------------
dacia solenza clima 2003 - TL-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Jun 2013, 09:40
Post #553


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




pai pe toate kiturile de Xenon aftermarket , adica targ scrie HID Xenon , adica eu cred ca toti avem HID Xenon .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 13 Jun 2013, 09:44
Post #554


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




a ajuns un kit xenon cat un set de philipsuri... asa ca ... !


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Jun 2013, 11:07
Post #555


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Da , din pacate numai cele albastrele sunt ieftine . Daca vrei un kit cu 4300K , nu il iei cu 150 ron , ci pe la 250 , iar balasturile sunt petarde .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 18 Jun 2013, 11:31
Post #556


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




Tinand cont ca am tot montat pe la baieti/ fete...imi ramasese prin balcon 2 drossere de pe un clio cam ruginite...vechi an 2010 pe ele...si am decis sa le donez unei prietene (golf4) problema a fost ca ieri furnizorii mei de prin bucuresti nu am gasit deloc 6k asa ca am optat pt 8k tinand cont ca "goalfa" e albastra !

Dupa montaj ma asteptam ca drosserele sa fie prajite...surpriza au mers perfect si cand am vazut becul de 8k....pur si simplu m-am indragostit ! gagicuta a mai primit leduri pozitie cu 12 leduri, si cu 16 pt numere (total 32)

Incep sa tind si eu spre 8k !!!!! smile.gif


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Jun 2013, 09:40
Post #557


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu vad ce legatura are culoarea masinii cu a luminii generate de Xenon in faruri. Oricum noaptea nu se vede culoarea masinii .
8000 K este si mai deranjant decat 6000K , dar e talonul respectivei in joc ... Macar sfatuieste-o sa le regleze intr-un service .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 24 Jun 2013, 18:01
Post #558


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




Marius, tu aveai si in proiectoare? am pus si eu 5k.


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Jun 2013, 12:40
Post #559


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Da , am de 4000 in proiectoare si de 4300 in faruri . Aveti grija in BV , ca s-au pus cu ARR-ul pe albastrele !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.mihalcea
post 14 Sep 2015, 11:25
Post #560


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 September 15
From: Pitesti




marius_ eugen: acum pe SLZ ai puse Philips power2night gt 150 4300k in far si 4000k la proiectoare? as dorii sa schimb si eu becurile cu ceva bun ( sa fie legal sa nu raman fara talon sau alte neplaceri ) si am vazut recomandarea ta. sunt ok ? ai recomnada acum altceva? multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2022 - AG-05-JON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Sep 2015, 11:47
Post #561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Au trecuti cativa ani buni de atunci . Pusesem Xenoane pe masina si de asta am si spus de 4000 pe proiectoare si 4300 pe far.
Intre timp masina a ajuns la tata si Xenoanele de pe far le-am schimbat cu halogen Osram NightBreaker sau ceva de genul , ca erau mai ieftine , iar la proiectoare nu am umblat inca.
Daca vrei putere mare si legal , sfatul cu halogenul ramane la fel , dar in maxim 2 ani si ceva se ard si trebuiesc schimbate. Eu de Xenon am fost multumit , dar incepuse sa se arda ba un balast , ba un bec ... si de asta am renuntat la el. Ideea este ca fiind chinezarii , in timp plasticul din lampa bixenon se umfla si nu mai culiseaza ok la dat flash-uri , iar blasturile incep sa faca figuri dupa un timp. Becurile rezista ok, dar partea nasoala este ca trebuie sa le schimbi ca set pentru ca e greu sa gasesti doua becuri cu acceasi culoare . Balasturile slim sunt mai proaste decat cele tip vechi si ajungi sa ai multe alte probleme cu ele .


La Megane 3 din semnatura am Bixenon adaptiv cu cornering si autoleveling si e alta mancare de peste , nu lumineaza foarte puternic , dar ai lumina unde ai nevoie si la curbe se misca odata cu volanul, iar la incarcarea masinii se regleaza la fel singurele pe inaltime. La asta nu mi-am bagat nasul sa mai schimb ceva la ele , decat un bec , avand bixenon D1S sunt foarte scumpe , adica peste 300 lei un bec . icon_mrgreen.gif

This post has been edited by marius80_eugen: 14 Sep 2015, 11:47


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.mihalcea
post 14 Sep 2015, 11:57
Post #562


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 September 15
From: Pitesti




multumesc de sfat marius. intre timp am mai dat un "search" pe google si am gasit de la Philips X-tremne Vision +130 - 3700 k. la un pret decent de 75 ron setul. cred ca o sa ma indrept catre ele in prima faza pentru faruri.


--------------------
Dacia Logan 2022 - AG-05-JON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 14 Sep 2015, 17:10
Post #563


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Crede-ma ca nu vei regreta alerea facuta!


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 14 Sep 2015, 21:48
Post #564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Pe naiba! In 6 luni sau maxim un an or sa se arda ambele... Osram Cool Blue la ~50 lei setul si tot pe acolo te tin iar calitatea e cam peste Pilifs...


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Sep 2015, 02:24
Post #565


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nimic cu Blue nu lumineaza mai puternic decat Extreme sau GT-urile sau Nightbreak-urile. Acelea sunt doar Vision Plus cu tenta albastra , dar acel ecran albastru ii diminueaza puterea luminoasa.
Despre treaba cu 6 luni ... depinde cati km mergi in acele 6 luni si mai precis cate ore de functionare vor avea , dar ceva mediu ... ajungi la 2 ani . Am facut mai jos socoteala si despre asa-zisa garantie Philips.
QUOTE(bogdan.mihalcea @ 14 Sep 2015, 11:57)
multumesc de sfat marius. intre timp am mai dat un "search" pe google si am gasit de la Philips X-tremne Vision +130 - 3700 k. la un pret decent de 75 ron setul. cred ca o sa ma indrept catre ele in prima faza pentru faruri.
*


Ai facut o alegere buna. Alta recomandare daca vrei sa te tina mai mult , aproape dublu , incearca sa gasesti niste Daylight-uri de calitate , de genul OEM de la vre-o masina care sa le folosesti ziua, altfel o sa nenorocesti ORICE fel de halogen sau Xenon vei pune pe masina , totul se incinge , totul consuma mai mult . DRL-urile de Clio consuma 2x6W , deci pana la 2x60W ... e cale lunga .

Cea mai mare dezamagire am vazut-o pe site-ul Emag , la multe lampi Halogen , Philips spune ca sunt garantate cel putin 450 de ore de functionare ... pai ce inseamna asta ? Extrem de putin mai ales pentru masinile care nu au DRL si trebuie sa mearga cu farurile aprinse.

Un om care foloseste masina zilnic , in traficul din oras , poate ajunge cel putin pana la 2 ore sa le petreaca in masina , un drum normal dus-intors, asta inseamna 450 ore/2 ore pe zi = 225 de zile ... nici macar un an. Daca mai adaugam cel putin cateva ore in plus pentru drumurile din weekend pe undeva ... ajungi sub 180 de zile ... adica jumatate de an . Inainte aceste becuri erau folosite de genul longlife , indiferent de puterea lor . Este clar ca s-au prins ca este o industrie care produce consumabile din ce in ce mai scumpe si de care toti avem nevoie si se fofileaza la garantie. Chiar si un bec/lampa , daca este un produs premium trebuie sa aiba o garantie decenta de cel putin 6 luni .
Eu am ramas socat cum sa am o garantie nesimtita de 1 luna la un bec Xenon D1S de 330 lei la Emag si chiar si la alte firme. Asta e teapa curata si deja nu mai este nici o diferenta de calitate care sa se vada in aceasta garantie si in preturile imense , intre un produs original si unul contrafacut, pentru ca oricare te tine mai mult de 1 luna.

Daca ajungeti sa dati cate 100 lei pe an pe becuri , mai bine va puneti Xenon 3500-4000 K ... ala oricum rezista mai mult si aveti garantie si 2 ani la unele magazine.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 15 Sep 2015, 07:30
Post #566


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Marius, astea de care am zis desi au Blue in nume vezi ca lumineaza alb spre galben.. si sunt mai puternice decat nightbreakere sau plusplus++

Iar despre garantie, eu nu am vazut garantie mai mare de 1 luna la becuri nicaieri..


p.s.: nu recomanda DRL atata timp cat sunt interzise alte lumini decat cele din fabrica.. nu contest calitatea/ utilitatea lor, insa daca masina nu a venit cu drl din fabrica.....


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Conform legislatiei, o instalatie xenon nu poate fi omologata daca nu are autoreglaj si spalator de faruri. Cum nu poate fi omologata, este ilegala. In cel mai bun caz ar putea fi omologate TUV sau/si E11, dar cum aceste doua omologari din urma nu sunt recunoscute de organele abilitate din Romania, in speta RAR (registrul auto roman), se considera ca fiind ilegale orice instalatii neomologate rar.

Daca un astfel de sistem de iluminare nu face parte din dotarea "din fabrica" a unui autovehicul, atunci el trebuie omologat dupa montarea sa (daca se citeste codul rutier, se va vedea ca se retine talonul autovehicului in cazul existentei modificarilor neomologate la sistemul de iluminare). Cum aceasta omologare nu poate fi realizata, datorita motivelor de mai sus, ramane sa circuli "la noroc", politia putand salta talonul.

Omologarea echipamentului e una, si montarea sa pe un autovehicul care nu indeplineste conditiile necesare, e cu totul altceva. Daca ar fi puse pe o masina care are deja spalator de faruri si auto-leveling, nu ar incalca nici o lege. Dar situatia de fata e cu totul alta, si o stiti foarte bine.

Iata mai jos un extras din codul rutier.


QUOTE
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


--------------------
Go to the top of the page
19 Pages « < 17 18 19
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:18
Forum Renault